Skocz do zawartości
Panoramiks200

Problem z osmozą, spory wynik tds

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Potrzebuję pomocy bo zgłupiałem już ;( Mianowicie po membranie na filtrze osmotycznym zaczął mi wyskakiwać wynik TDS 16, więc poszedłem kupiłem
drugą membranę, zamontowałem i to samo wynik 16. Żeby nie marnować tamtej membrany bo wiadomo używanej,ani nikt nie kupi, a skoro jest dobra to szkoda wyrzucać kupiłem puszkę na membranę i jadę teraz na dwóch :) Problem w tym, że ten TDS cały czas 16  :( Wpadłem na pomysł, żeby odkręcić kubki z wkładami by sprawdzić czy tam wszystko hula jak trzeba. Niby wszystko okey. Ale rozgryzłem sprawę :) Mianowicie za każdym razem przed robieniem wody gdy odkręcę kubek z pierwszym prefiltrem 5 mikronów i wyleję z niego wodę i wkręcę z powrotem to TDS spada do 6. Muszę tak robić za każdym razem gdy chcę produkować wodę bo inaczej tds 16 :( Zgłupiałem i nie wiem o co chodzi :( Ja tam mogę to odkręcać ale często wodę przygotowuje mi babcia lub dziadek przecież nie będę kazał im odkręcać kubka.
Macie jakieś pomysły?
Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy produkcji ok 100l tygodniowo wymieniam co 2 miesiące, czasem przeciągnę z tydzień lub dwa. Te jeszcze dwóch miesięcy nie mają. W kranie tragedia tds 465 ;( Myślałem ze membrana siadła bo już dobrze ponad rok siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

uuu faktycznie kranówka "fuj" - możesz dać trójnik i zaworek do spuszczania (zamiast odkręcać pojemnik za każdym razem)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niby mogę ale to nie do końca rozwiązuje problem. Dobrze, że w ogóle na to wpadłem zupełnie przypadkowo. Może kubek wymienię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pewno kupno nowego najszybciej rozwiąże problem , albo porządnie wymyć , sprawdzić uszczelki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka to wygląda normalnie. Uszczelki, wyjąłem, przemyłem, wyglądały normalnie. Lecz gdyby problem był po stronie uszczelki to by kubek po prostu przeciekał na podłogę, tka mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

5 mikronów to możesz też wymienić na liniowy 

prefiltr-polipropylen-liniowy-5-mikron-d

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie tds pokazywal nawet 60ppm po di. Teraz zamontowalem puszke w pionie a zasilenie z filtra zamontowalem od dolu. Efekt tds okragle 0. Woda musi powoli przesaczac sie przez zloze. Tylko  ty nie piszesz nic o di i podejrzewam ze nie masz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stefan85 mam DI ;) Jak tds po membranie zejdzie do min 10 to zakręcam zawór i przekierowuję dopiero wodę na DI, wydłużam dzięki temu żywotność żywicy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie często zapominają zasady działania filtra RO i potem szukają po omacku. Dlaczego odkręcenie prefiltra i opróżnienie go z wody tak nagle pomaga? Wodę masz naprawde tragiczną, ale lepszej mieć nie będziesz więc trzeba pracować na tym co masz. Nie znalazłem informacji jaki dokładnie filtr posiadasz i w jakiej konfiguracji?? Przy takiej jakości wody i jej zużyciu nie wyobrażam sobie nie używać prefiltrów 10".

Do sedna... Sprawna membrana nie ma prawa przepuścić ci syfu. Nawet jak ją podłączysz bez prefiltrów, po prostu zużyje się za szybko. Żywica nie jest filtrem mechanicznym. Oczywiście dobrze ubita zatrzyma jakieś zanieczyszczenia ale nie takie jest jej zadanie. Ma wyłapywać jony i kationy różnych substancji które są tak małe że przechodzą przez membranę. Jeśli po nowej dobrze ubitej żywicy ciągle masz coś na DTS to znaczy że membrana nie zatrzymała wszystkiego, a żywica zatrzymać tego nie ma prawa. 

Skoro już wiemy że membrana przepuszcza to zastanówmy się dlaczego... Pomijam fakt że membrana może po prostu jest zużyta. Kluczem do sukcesu w twoim przypadku jest ciśnienie. Z kranu leci ci ściek który zapycha ci szybko prefiltr 5um. Zapchany prefiltr powoduje spadek ciśnienia za nim czyli na membranie. Zbyt niskie ciśnienie pracy membrany powoduje przepuszczanie zanieczyszczeń których żywica nie zatrzyma. Odkręcanie i opróżnianie prefiltra prawdopodobnie przeczyszcza go chwilowo z grubszych zanieczyszczeń przez co ciśnienie na membranie znowu rośnie. Dorobienie płukania za filtrem nic nie da. Zbadaj ciśnienie wody na wejściu do całego zestawu i po każdym z prefiltrów i przekonasz się co się dzieje. Optymalne ciśnienie dla membrany to pomiędzy 3-10 bar. Dodatkowo Przy tak brudnej wodzie rozbudował bym układ o kolejne prefiltry 10um i 20um. Powinno to wydłużyć żywotność całego zestawu.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Darek dobrze radzi, zwieksz cisnienie to wzrosnie skutecznosc membrany, kosztem jej zywotnosci.

Najtaniej, ale najgorzej dla membrany to zalozyc ogranicznik o mniejszym przeplywie.

Filtr 10um w tubie 10'' na początku tez powinien pomoc.

Ewentualnie mogłbyś dolozyc pompę, ostatnio na forum byl watek o chinczyku za 70zł, podobno działa bardzo dobrze.

Wynik 465 w kranie to 9-10 za membrana przy skutecznosci 98% i na wiele wiecej bym nie liczyl.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakie masz ciśnienie wody w kranie? Pompa może pomóc ale jak syf zapycha prefiltry to i pompa na niewiele się zda. Moim zdaniem w pierwszej kolejności trzeba rozbudować filtr o kolejne prefiltry, a jeśli ciśnienie wody w kranie jest niskie to również dołożyć pompę lub jakiś nieduży hydrofor. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jezeli problem jest w cisnieniu po prefiltrach to ja proponowalbym na trojniku prefiltry 2x rownolegle i nastepnym trojnikiem do membrany. Przeplyw przez 2 rownolegle prefiltry powinien dac w sumie wyzsze cisnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Stefan85 napisał:

Jezeli problem jest w cisnieniu po prefiltrach to ja proponowalbym na trojniku prefiltry 2x rownolegle i nastepnym trojnikiem do membrany. Przeplyw przez 2 rownolegle prefiltry powinien dac w sumie wyzsze cisnienie.

Też dobre rozwiązanie. Tylko że standardowe prefiltry 5 um i 1 um przy tak kiepskiej wodzie jest mało skuteczne. Tu trzeba najpierw wyłapać grubsze brudy żeby dopiero puścić na docelowy filtr. Autor nie podał więcej konkretów, ale jak instalacja wodna jest stara to w wodzie może być sporo rdzy i kamienia.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie 6 lat było dobrze. Żadna pompa nie potrzebna. Ciśnienie to ok 7 bar, w nocy ok 8 bar. Po prefiltrach już nie mierzyłem :( Kupię sobie z aquafilter swój miernik i będę robił testy. Prefiltry tak działają od 6 lat w kolejności 5um, węgiel, 1um, membrana i tu zawór gdzie przekierowuję wodę do ścieku zanim nie spadnie tds do 10, wtedy zamykam zawór i otwieram zawór na puszce DI. Odzczędzam w ten sposób na żywicy bo po odpaleniu filtra tds pokazuje ok 100 za membraną i spada w ok 30sek do 10, ale ostatnio do 16. Gdy płuczę membranę 2 min wylatuje z niej ok 30tds i spada w ok 10 sek do 10 ostatnio do 16. Wymieniłem dziś kubek i prefiltry. Efekt tds 8 po dwóch membranach, które mam od dwóch tygodni. Winny musiał być 6 letni kubek. Jutro się okaże czy znowu będę musiał go odkręcić na chwilę czy nie. Jeśli nie sprawa rozwiązana :)

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś była próba generalna, tds zjechał do 8 na nowym kubku. Ile to się człowiek nadenerwować musiał. 33zł na nowy kubek i jest gitara :) 
Dziękuję za tropy, wsparcie i pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem blisko ;-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal nie mam pojęcia co było, "lewe" powietrze ? "Lewa" woda ? Spadek ciśnienia ? Cholera wie ;( Dobrze, że już jest dobrze. Na dwóch membranach 75gpd w 40 minut mam wody wiadro wody +/- 18l. Wcześniej potrzeba było 1 godzinę i 45 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę późno zauważyłem temat.  Kiedyś też tak miałem.  Po mogło rozepchanie uszczelki membrany.  Podwinołem pod  nią  dosyć grubo taśmę silikonową i problem się rozwiązał. Wydaje mi się że korpusy nie są dopasowane  albo uszczelki  membrany są do bani. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.