Skocz do zawartości
maxis

SPS traca tkanke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam prosze o pomoc akwarium ma rok

zbiornik redsea reffer xl 525litrow

ati 6 39 wat,dwie lampy kessil a360 we

curkulacja 4 jebao rw4,plus max spect 250

dozowanie aquaforest kh,ca,mg z baniek 5l.

Pro Bio S,-NP Pro

AF Build,AF Energy,AF Vitality

parametry 

zasolenie 1025

ca 390 red sea

mg 1280 red sea 

kh 8,7  hanka

po4 0,07 hanka

no3 4 red sea

korale traca tkanke od spodu jak na zdjeciu

 

21124711_1996323157312466_1603164641_o.jpg

21170973_1996322913979157_1259180794_o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym karmisz korale?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pokarm raczej dla goniopor, grzybów, zoasów.

https://erybka.pl/product-pol-12908-Polyp-Lab-Reef-Roids-30-g.html


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

jak widzisz na zdjeciu sa tez ryby wiec podaje rowniez mrozonki po 2 kostki co drugi dzien

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karmisz ryby co drugi dzień?


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również odniosłem wrażenie, że to  nowe szczepki w dość świeżym zbiorniku. Doświetlam tak jak ty boki Kessilami - zbiornik ma 2 m a lampa T5 150 cm. Na bokach pod ledami trzymam lpsy i spsowe chwasty - monti, seriatopory itp. Tak jak ci Arturro radzi przesuń acry na środek pod T5. Jeśli koral leci a nie ma oczywistych przyczyn typu skoki kh to i tak jest to zgadywanie.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi ostatnio tak jedna nowa acropora poleciała pewnie skoki kh te co były dłużej bez problemu to przetrwały ale nowa zaczęła bielec od dołu w bardzo szybkim tempie robienie szczepek nie pomogło 

 

5 godzin temu, Roman.P napisał:

To pokarm raczej dla goniopor, grzybów, zoasów.

https://erybka.pl/product-pol-12908-Polyp-Lab-Reef-Roids-30-g.html

a to nie jest cos takiego ? ja mieszam takie planktony z mikrovitem 

http://allegro.pl/hikari-plankton-later-50g-0-37-0-61mm-dla-narybku-i5181854157.html

czy korala to pasuje nie wiem szczerze mowiac ale rurówka  na pewno bo odkąd zacząłem tym karmić jest wysyp w sumpie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale bieleja i pod kessilem i pod t5.niektore rosna i sa bardzo ladne przyrosty .stosuje wode z oceanu i tam rowniez jest pokarm.zauwazylem ze przy podmianie wody zawsze wszystkie korale sie otwieraja jak przy podawaniu pokarmu,wiec cos w tej wodzie maja.zbiornik ma rok parametry  raczej stabilne,skoczylo no3 do 4 i po4 sie podnioslo do 0,007 wczesniej bylo zawsze zero na hance robiony test.co do karmienia ryb daje dwie kostki co drugi dzien,zawsze staram sie mieszac pokarmy na przemian.

swiece 12 godzin w tym 8 godzin na 100%

korale sa w zbiorniku ze trzy miesiace inne 6-9

Edytowane przez maxis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maxis napisał:

korale sa w zbiorniku ze trzy miesiace inne 6-9

to szukamy dalej:

Jak szybko bieleją od dołu ?

z mojego podwórka:

Niby było wszystko w porządku, parametry bez skoków - ogólnie żelazna dyscyplina w akwarium; potem zwiększyłem znacznie masę koralową a niektóre acropory "podwijały sukienkę" -tak b. powoli, delikatnie. Wiele kombinowałem, ostatecznie w perspektywy czasu uważam, że głodowały jakościowo: zwiększanie dawki zasadniczo amino i nieco mikroelementów zatrzymało ten proces. 

Jeżeli podwijanie jest nagłe, szybkie - to coś się skoczyło: kh, zasolenie, miejsce acropory, przepływ wody, akwarysta który zafundował zbyt duże stęzenie dodatków itp itd; wtedy należy roważyc cięcie powyżej miejsca szybkiego bielenia

powodzenia

 

ps: mnie się wydaje że lepiej jest karmić ryby częściej a mniej, o ile jest taka możliwość

ps2: ilość światła  6x39W hmm, może dla niektórych acr jest na granicy wymagania? tylko zahaczam temat gdyż tu moje doswiadczenie się kończy..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arturro napisał:

to szukamy dalej:

Jak szybko bieleją od dołu ?

z mojego podwórka:

Niby było wszystko w porządku, parametry bez skoków - ogólnie żelazna dyscyplina w akwarium; potem zwiększyłem znacznie masę koralową a niektóre acropory "podwijały sukienkę" -tak b. powoli, delikatnie. Wiele kombinowałem, ostatecznie w perspektywy czasu uważam, że głodowały jakościowo: zwiększanie dawki zasadniczo amino i nieco mikroelementów zatrzymało ten proces. 

Jeżeli podwijanie jest nagłe, szybkie - to coś się skoczyło: kh, zasolenie, miejsce acropory, przepływ wody, akwarysta który zafundował zbyt duże stęzenie dodatków itp itd; wtedy należy roważyc cięcie powyżej miejsca szybkiego bielenia

powodzenia

 

ps: mnie się wydaje że lepiej jest karmić ryby częściej a mniej, o ile jest taka możliwość

ps2: ilość światła  6x39W hmm, może dla niektórych acr jest na granicy wymagania? tylko zahaczam temat gdyż tu moje doswiadczenie się kończy..

 

mysle nad zmiana lampy ale to rozbija sie o fundusze ,jyz wywalilem na kessil ponad 1000 euro,mysle zeby dokupic ati 8 54wat plus zostawic kessil .hybryda zbyt droga niestety.bieleja dosc szybko tydzien i po koralu.nie wszystkie.

dzieki za podpowiedz.

Edytowane przez maxis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zbyt mała ilość światła powoduje utratę kolorów a nie tkanki.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.08.2017 o 11:55, maxis napisał:

mysle nad zmiana lampy ale to rozbija sie o fundusze ,jyz wywalilem na kessil ponad 1000 euro,mysle zeby dokupic ati 8 54wat plus zostawic kessil .hybryda zbyt droga niestety.bieleja dosc szybko tydzien i po koralu.nie wszystkie.

dzieki za podpowiedz.

W sumie za około 1000 € mogłeś mieć praktycznie każdego producenta T5 8x80w. 

Co do bielenia, jeśli nie przypominasz sobie jakiejś większej wtopy - skoki parametrów, temperatury, zmiana oświetlenia to pozostaje ci tylko czekać. Możesz zacząć stosować sól zamiast wody z oceanu. Ta druga o ile trzyma parametry intuicyjnie oceniając powinna być lepsza ale może akurat ma jakieś zanieczyszczenia.

Przeczytałem już lekko licząc dziesiątki wątków o bieleniu spsów i praktycznie wszystkie kończą się tym samym czyli niczym. Z prostej przyczyny, nie jesteśmy w stanie postawić prawidłowej precyzyjnej diagnozy i strzelamy na oślep. Trochę jakby na forum medycznym ktoś napisał 'coś mnie boli raczej z dołu' - co mam zrobić.

Z własnych przejść - zauważyłem, że nie jestem w stanie ocenić czy jest sens łamać koral który leci, w niektórych przypadkach to pomagało w innych tylko przyspieszało koniec. Nie zauważyłem różnicy w skutkach między nagłym laniem aminokwasów, mikro, makro lub brakiem tych działań w przypadku korali które rozpoczęły już odmeldowywanie się z tego świata. Jeśli coś się dzieje należy doprowadzić zbiornik do maksymalnego ładu, co ma polecieć i tak już poleci. Pozostaje ratować co jeszcze się trzyma i nie ma co się decydować na nerwowe ruchy. Jeśli przez lata wrzucało się 1 kostkę żarcia na dobę i było OK nie ma co nagle wrzucać ich 10 bo coś się zaczęło dziać. Chętnie bym poznał jakiś schemat do zastosowania, typu leci od dołu = skoki kh, za mała cyrkulacja, za mało światła itd ale dobrze wiem że to fikcja.

Jedno co mi daje do myślenia w kwestii acropor, to jak zmieniłem, idąc za trendami sposób prowadzenia zbiornika i jakie to ma konsekwencje w ich śmiertelności. Na początku zbiorniki po 200 czy niespełna 400 l obrabiałem 'potężnymi' odpieniaczami pokroju midiflotor albo weipro które więcej robiły hałasu niż odpieniały. Do tego dużo żywej skały, ryb niewiele, karmienie też niewielkie, dojrzewanie zbiornika tak z pół roku, o aminokwasach, probiotykach itp nikt nie słyszał, kh miałem 12 i nic się nie działo. Z czystym sumieniem napisze że przez 4-5 lat nie straciłem żadnej acry, nawet żadnych fochów nie odstawiały. Było permanentnie stabilnie, tylko kolorystyka jakby mało pastelowa ale dramatu nie było. Później zaczęły się mocniejsze odpieniacze, coraz to nowsze metody i teraz jadę na Zeo i niby jest OK, ale cały czas czuję że stado acropor czeka na najmniejsze potknięcie by powiedzieć mi papa. Prawie brak bufora na wybaczenie pomyłek. Po pierwszej części urlopu leży na dnie kilka acr w kolorze nie podobnym do niczego (znaczy się są białawe z delikatną poświatą koloru) i wiem że będę potrzebował miesięcy by je wyciągnąć. Teraz znowu jestem na urlopie i nie wiem co na mnie czeka...

Koniec filozofowania Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, tdew napisał:

W sumie za około 1000 € mogłeś mieć praktycznie każdego producenta T5 8x80w. 

Co do bielenia, jeśli nie przypominasz sobie jakiejś większej wtopy - skoki parametrów, temperatury, zmiana oświetlenia to pozostaje ci tylko czekać. Możesz zacząć stosować sól zamiast wody z oceanu. Ta druga o ile trzyma parametry intuicyjnie oceniając powinna być lepsza ale może akurat ma jakieś zanieczyszczenia.

Przeczytałem już lekko licząc dziesiątki wątków o bieleniu spsów i praktycznie wszystkie kończą się tym samym czyli niczym. Z prostej przyczyny, nie jesteśmy w stanie postawić prawidłowej precyzyjnej diagnozy i strzelamy na oślep. Trochę jakby na forum medycznym ktoś napisał 'coś mnie boli raczej z dołu' - co mam zrobić.

Z własnych przejść - zauważyłem, że nie jestem w stanie ocenić czy jest sens łamać koral który leci, w niektórych przypadkach to pomagało w innych tylko przyspieszało koniec. Nie zauważyłem różnicy w skutkach między nagłym laniem aminokwasów, mikro, makro lub brakiem tych działań w przypadku korali które rozpoczęły już odmeldowywanie się z tego świata. Jeśli coś się dzieje należy doprowadzić zbiornik do maksymalnego ładu, co ma polecieć i tak już poleci. Pozostaje ratować co jeszcze się trzyma i nie ma co się decydować na nerwowe ruchy. Jeśli przez lata wrzucało się 1 kostkę żarcia na dobę i było OK nie ma co nagle wrzucać ich 10 bo coś się zaczęło dziać. Chętnie bym poznał jakiś schemat do zastosowania, typu leci od dołu = skoki kh, za mała cyrkulacja, za mało światła itd ale dobrze wiem że to fikcja.

Jedno co mi daje do myślenia w kwestii acropor, to jak zmieniłem, idąc za trendami sposób prowadzenia zbiornika i jakie to ma konsekwencje w ich śmiertelności. Na początku zbiorniki po 200 czy niespełna 400 l obrabiałem 'potężnymi' odpieniaczami pokroju midiflotor albo weipro które więcej robiły hałasu niż odpieniały. Do tego dużo żywej skały, ryb niewiele, karmienie też niewielkie, dojrzewanie zbiornika tak z pół roku, o aminokwasach, probiotykach itp nikt nie słyszał, kh miałem 12 i nic się nie działo. Z czystym sumieniem napisze że przez 4-5 lat nie straciłem żadnej acry, nawet żadnych fochów nie odstawiały. Było permanentnie stabilnie, tylko kolorystyka jakby mało pastelowa ale dramatu nie było. Później zaczęły się mocniejsze odpieniacze, coraz to nowsze metody i teraz jadę na Zeo i niby jest OK, ale cały czas czuję że stado acropor czeka na najmniejsze potknięcie by powiedzieć mi papa. Prawie brak bufora na wybaczenie pomyłek. Po pierwszej części urlopu leży na dnie kilka acr w kolorze nie podobnym do niczego (znaczy się są białawe z delikatną poświatą koloru) i wiem że będę potrzebował miesięcy by je wyciągnąć. Teraz znowu jestem na urlopie i nie wiem co na mnie czeka...

Koniec filozofowania Pzdr

Eeee znowu tak nie dramatyzuj, lecą od dołu pewno po skokach parametrów, nie wiem czy lanie wody z oceanu jest dobrym pomysłem, wypadało by sprawdzić jakie to to ma parametry bo w zbiorniku mogą być całkowicie odmienne, po za tym był skok no3 i po4.

Mi się zdarzyło przelać aminokwasy niechcący, ofiarą padła jedna acra, poleciała w jeden dzień.   

Wcześniej o amino itp nikt nie słyszał bo tak jak mówisz były słabe odpieńki, teraz są mocnieje i odpieniają wszystko jak leci :o


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wode bym nie zwalal winy biore ja juz prawie 2 lata badalem parametry jak z ksiazki ,bo inne nie beda.mam to szczescie mieszkac w miejscu naprawde czystym od zanieczysczen.

napewno wina jest moja tylko zasttanawiam sie co zrobilem zle.wylaczylem ostatnio algaereactor bo sie lampki spalily i czekalem na nowe.skok no3 byl z 1 do 3 moze 4 trudno rozczytac ,wzrastal powoli przez miesiac. po4 tez nie jest idealne ale tragedii nie ma.chciaz zawsze bylo 0 lub bliskie zeru.duza czesc korali sps ,lps rosnie i sa ladne przyrosty nawed pod samym kesilem. tak sobie mysle czy czasem syf ktory zbiera sie na dnie nie ma na to wpywu co sie dzieje z koralami.niby jest babka kopiaca,3 rozwiazdy ale zawsze cos tam zostanie.

mysl jest taka aby wywalic caly piasek oddac babke i rozgwiazdy. co myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2017 o 13:06, maxis napisał:

mysl jest taka aby wywalic caly piasek ..

Myślę, że to radykalny ruch, na który jeśli się zdecydujesz to wymaga przygotowania i analizy jakie przyniesie skutki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Arturro napisał:

Myślę, że to radykalny ruch, na który jeśli się zdecydujesz to wymaga przygotowania i analizy jakie przyniesie skutki.

 

Dokładnie tak , ja bym piasku nie ruszał, wątpię żeby to była przyczyna. U mnie piach nie ruszany od 1,5 roku bo mi babka padła, nie kupiłem nowej na czas a teraz bym się bał tego ruszyć, jedynie strzykwa z góry coś tam czyści. A spsy sukienek nie podwijają


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.