Skocz do zawartości
sejdziul

Pomoc przy budowie lampy led

Rekomendowane odpowiedzi

WItam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zbudować lampę led do akwarium 40 L.  Posiadam już radiator 18x18x3,5cm i ledy

LEDY:

4x1w 12000-20000k

4x 1w royal blue

4x1w blue

2x1w red

2x1w green

4x1w UV

2x 1w full spectrum

1x1w 6500k

Całość chcę podzielić na 3 kanały oczywiście sterowane przez arduino bądź potencjometrem. Tu mam do was kilka pytań :

1. Jakie drivery powinienem kupić ?

2. Czy mogę podłączyć dwa drivery pod jeden kanał?

 3. Jaki zasilacz powinienem użyć?

4. czy te ledy nie sprawią , iż będzie zbyt cukierkowo?

5. Jak sterować ledami za pomocą potencjometru?

Lampa będzie chłodzona wentylatorem 12x12

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pomoc

Pozdrawiam Sejdziul

Edytowane przez sejdziul (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Driver 350mA musi mieć jeżeli wszystkie są 1W. Możesz skorzystać np driverów od Magu które są na komponentach MW.

2. Dla każdego kanału 1 driver.(Chociaż może ktoś podłączał tak:) )

3. Masz 3 nitki po 350mA =1,05A na ledy +20/30% strat na Arduino to dałbym z 2A 24V (Nie wiem jakie konkretnie są to diody wiec nie wiem na jakim napięciu pracują)

4. Nie wiem czy nie za dużo UV

5. Jest sens sterowania potencjometrem? Nie lepiej Arduino? Jeżeli chcesz potencjometrem to podpinasz miedzy zasilanie a diody potencjometr.

 


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze...mam pomysł na lampę ale proszę zbudujcie ją za mnie...

OPCJA SZUKAJ na forum działa średnio ale jest...warto skorzystać. 

Ale odpowiadając na pytania:

1. takie aby wysterować diody
2. tak można
3. z zapasem mocy
4. raczej sprawią
5. kręcąc potencjometrem

 

PS Mariusz93: Magu nie ma driverów, robi płytki pod drivery Mean Wella seria LDD, Arduino nie ma strat i wymaga innego zasilania, co do sterowania podpiętym potencjometrem to ciekawa teza

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dadario napisał:

Drodzy forumowicze...mam pomysł na lampę ale proszę zbudujcie ją za mnie...

OPCJA SZUKAJ na forum działa średnio ale jest...warto skorzystać. 

Ale odpowiadając na pytania:

1. takie aby wysterować diody
2. tak można
3. z zapasem mocy
4. raczej sprawią
5. kręcąc potencjometrem

 

PS Mariusz93: Magu nie ma driverów, robi płytki pod drivery Mean Wella seria LDD, Arduino nie ma strat i wymaga innego zasilania, co do sterowania podpiętym potencjometrem to ciekawa teza

Nie chce żeby ktoś ją za mnie budował. Forum przeszukiwałem. Jak nie chcesz pomagać to nie pomagaj !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

słabo szukałeś - sam odpowiadałem X razy na podobne pytania , mało tego napisałem coś rodzaju poradnika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, sejdziul napisał:

Nie chce żeby ktoś ją za mnie budował. Forum przeszukiwałem. Jak nie chcesz pomagać to nie pomagaj !!!

No ale przecież odpowiedziałem na wszystkie pytania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dadario:

Nie ma strat, ale zasilacz ma straty, więc procenty nie są pod arduino:) . Po za tym lepiej mieć delikatny zapas mocy.

Wiem że Magu robi płytki ale u niego może kolega sejdziul kupić większość rzeczy do sterowania dlatego dałem tylko przykład.


Telechina - Nowości oraz recenzje chińskich telefonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Mariusz93 napisał:

1. Driver 350mA musi mieć jeżeli wszystkie są 1W. Możesz skorzystać np driverów od Magu które są na komponentach MW.

3. Masz 3 nitki po 350mA =1,05A na ledy +20/30% strat na Arduino to dałbym z 2A 24V (Nie wiem jakie konkretnie są to diody wiec nie wiem na jakim napięciu pracują)

5. Jest sens sterowania potencjometrem? Nie lepiej Arduino? Jeżeli chcesz potencjometrem to podpinasz miedzy zasilanie a diody potencjometr.

 

Piszesz sądząc po pierwszym poście do laika, przeczytaj powyższe i pomyśl jak ktoś kto nie zna zasad ma zrozumieć Twoją wypowiedź. 

Ad1, już napisałem, Magu stworzył świetny sterownik, jak również robi płytki pod drivery MeanWell LDD, ale z jego sterownikiem równie dobrze będą działały jakiekolwiek drivery z sterowaniem sygnałem PWM
Ad3. Jeśli dobrze liczę diody to są 23, nie wiem jak chcesz z zasilaczem 24V podłączyć je pod 3drivery. Braknie Ci Voltów, kolokwialnie mówiąc co spowoduje że nie będą świeciły pełną mocą. Dalej piszesz o stratach na arduino, co może sugerować, że można je podłączyć pod 24V. NIE MOŻNA. Zapas mocy na zasilaczu bierze się po to, aby ten nie pracował z pełną mocą, daje to większą sprawność, mniejszą temperaturę i większą żywotność zasilacza. 
Ad5. Proszę wytłumacz jak ma potencjometr wpięty w obwód regulować jasność diod???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie

32 minuty temu, dadario napisał:

Piszesz sądząc po pierwszym poście do laika, przeczytaj powyższe i pomyśl jak ktoś kto nie zna zasad ma zrozumieć Twoją wypowiedź. 

Ad1, już napisałem, Magu stworzył świetny sterownik, jak również robi płytki pod drivery MeanWell LDD, ale z jego sterownikiem równie dobrze będą działały jakiekolwiek drivery z sterowaniem sygnałem PWM
Ad3. Jeśli dobrze liczę diody to są 23, nie wiem jak chcesz z zasilaczem 24V podłączyć je pod 3drivery. Braknie Ci Voltów, kolokwialnie mówiąc co spowoduje że nie będą świeciły pełną mocą. Dalej piszesz o stratach na arduino, co może sugerować, że można je podłączyć pod 24V. NIE MOŻNA. Zapas mocy na zasilaczu bierze się po to, aby ten nie pracował z pełną mocą, daje to większą sprawność, mniejszą temperaturę i większą żywotność zasilacza. 
Ad5. Proszę wytłumacz jak ma potencjometr wpięty w obwód regulować jasność diod???

Zdaje sobie sprawę iż driver ma mieć 350mA, Jesli dam mocniejszy to sfajczę diody pytając się o to jakie mam użyć raczej chodziło mi o firmę czy macie jakieś sprawdzone a nie ile mA muszą mieć.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
32 minuty temu, dadario napisał:

Ad5. Proszę wytłumacz jak ma potencjometr wpięty w obwód regulować jasność diod???

niektóre drivery MW można sterować i sygnałem PWM i napięciem

Teraz, sejdziul napisał:

zdaje sobie

Zdaje sobie sprawę iż driver ma mieć 350mA, Jesli dam mocniejszy to sfajczę diody pytając się o to jakie mam użyć raczej chodziło mi o firmę czy macie jakieś sprawdzone a nie ile mA muszą mieć.

 

odsyłam do poradnika - jak diody są 350mA to prąd ma być MAX 350mA , ale można dać więcej diod w nitce i większe napięcie (zasilacz)

albo kupić 4 drivery i zrobić 4 kanały a nie 3

równe dobre są drivery dareltek (chińskich nie polecam bo cena podobna a trzeba czekać na przesyłkę)

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?string=driver pwm&us_id=12413922&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-hc-ele-1-1-0905

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

odsyłam do poradnika - jak diody są 350mA to prąd ma być MAX 350mA , ale można dać więcej diod w nitce i większe napięcie (zasilacz)

albo kupić 4 drivery i zrobić 4 kanały a nie 3

tak wiem . np zasilacz 32v i podłączyć 8 diód lub dać driwer 680mA i podłączyć szeregowo równolegle 16 diód. Będą troszkę słabiej świeciły ale też mniej się grzały. zgadza sie?

po prostu nie wiedzialłem ile A powinien mieć zasilacz, czy kupić zwykłe tanie drivery z pwm za kilka złotych , czy może macie coś lepszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silviawiem że są driver które można regulować potencjometrem, ale nie wiem jak potencjometr wpięty w obwód miałby sterować jasnością. 

Do Autora. 

Zaczyna mnie drażnić takie podejście do tematu. Chcesz coś zrobić to poświęcasz temu czas, uczysz się, podpatrujesz innych, kombinujesz a jak wtedy nie wiesz pytasz. A nowe pokolenie chce a więc oczekuje że ktoś da im to na tacy. 

W internecie znajdziesz setki poradników, filmów, schematów jak taką lampę zrobić. Ludzie piszą o swoich projektach. Zobacz sporo Ci to podpowie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dadario napisał:

@silviawiem że są driver które można regulować potencjometrem, ale nie wiem jak potencjometr wpięty w obwód miałby sterować jasnością. 

Do Autora. 

Zaczyna mnie drażnić takie podejście do tematu. Chcesz coś zrobić to poświęcasz temu czas, uczysz się, podpatrujesz innych, kombinujesz a jak wtedy nie wiesz pytasz. A nowe pokolenie chce a więc oczekuje że ktoś da im to na tacy. 

W internecie znajdziesz setki poradników, filmów, schematów jak taką lampę zrobić. Ludzie piszą o swoich projektach. Zobacz sporo Ci to podpowie...

po prostu nie wiedziałem ile A powinien mieć zasilacz, czy kupić zwykłe tanie drivery z pwm za kilka złotych , czy może macie coś lepszego O to głownie mi chodziło a nie zęby ktoś dał mi linki do sprzętu czy może za mnie  zmontował

dobra nie ma sensu prowadzić g......o burzy Silvia i Mariusz93 dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.