Skocz do zawartości
maximus44

Woda RO/DI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ot taka ciekawostka , przypadkiem zmierzyłem Tds-em przenośnym wodę RO/DI na dolewkę ,która jest w szklanym zbiorniku i ma około 3 dni i wynik 018 ? a przypomnę ,że zaraz po napuszczeniu świerzej ro/di 000 więc o co chodzi? do tej pory żadnych plag.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę CO2, azotu i innych gazów z powietrza, szybka dysocjacja i już przewodzi prąd.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

IKS razy o tym było :) wystarczy rozpuszczone CO2 żeby TDS już coś pokazał - 000 ma być zaraz po filtrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 001,jak wleję do wiadra na podmianę to ma 018:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Deklus napisał:

ja mam 001,jak wleję do wiadra na podmianę to ma 018:)

 

A płuczesz wiadro z solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście:) ważne że z filtra wychodzi dobra:) nie zauważyłem by zwierzakom coś się działo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nalewam wodę do akwarium i mam problem - wcześniej spokojnie czujnik pokazywał ok 16 na wylocie przed żywicą i 0 na końcu, teraz i tu i tu pokazuje 2. "Przemieszałem" żywicę, przepatrzyłem cały system - nic nie zwiastuje jakiś zmian. Czy jest możliwe, że membrana szwankuje po przelaniu 500l przez nią?!

Nie mam jak w sumie skalibrować tego, bo nie odepnę od systemu czujnika (moja głupota). Lać taką wodę z 2 czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Thiper napisał:

Właśnie nalewam wodę do akwarium i mam problem - wcześniej spokojnie czujnik pokazywał ok 16 na wylocie przed żywicą i 0 na końcu, teraz i tu i tu pokazuje 2. "Przemieszałem" żywicę, przepatrzyłem cały system - nic nie zwiastuje jakiś zmian. Czy jest możliwe, że membrana szwankuje po przelaniu 500l przez nią?!

Nie mam jak w sumie skalibrować tego, bo nie odepnę od systemu czujnika (moja głupota). Lać taką wodę z 2 czy nie?

Ja leje od dłuższego czasu, żadnych negatywnych zmian nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

membranę sprawdzisz mierząc kranówkę i po membranie - dobra membrana ma sprawność ponad 90% (np. 96) nalej próbkę wody i sprawdź u kolegi / w sklepie / kup kieszonkowy TDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jestem w stanie sprowadzić nowy kieszonkowy miernik TDS na wtorek. W pobliżu lipa z morszczakami, dopiero w Bielsku, a tam nie mam jak podskoczyć. Niestety zrąbałem montując czujnik. Jedyne co mnie ciekawi to właśnie to, że i tu i tu pokazuje tak samo (w sensie zawsze po wyjściu z membrany pokazywało ok. 15-16, po wyjściu z żywicy 0-1). Teraz jest miedzy 1-3 "po obu stronach".

No i w sumie pytanie - cała góra jest zalana (360l) - dać sobie spokój i nie lać na razie, sprawdzić wodę gdzieś, czy skoro pokazuje 2, to i tak na spokojnie lać? Pierwszy start akwarium więc w sumie nie wiem co począć :D

Edytowane przez Thiper (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

odepnij czujnik TDSa i wsadź do szklanki z kranówką - będziesz wiedział czy po prostu głupot nie pokazuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, silvia napisał:

odepnij czujnik TDSa i wsadź do szklanki z kranówką - będziesz wiedział czy po prostu głupot nie pokazuje

No właśnie nie bo jest "wbity" w trójnik i nie wyciągnę go :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Thiper napisał:

No właśnie nie bo jest "wbity" w trójnik i nie wyciągnę go :/

chodziło mi o cały trójnik :)

a wyjąć się da - choć to niepolecane

0_0_productGfx_de0b41ba51b1639a90046c93d

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... próbowałem, ale mam poczucie, że jedyną opcją jest po prostu "wyciąć" trójnik, a niestety nie mam innego, żeby ewentualnie zastąpić. Te małe "ostrza" jednak się wbijają w plastik i jest lipton, musiałbym chyba wyrwać.

Teraz jeszcze lepiej xD Na wylocie po żywicy pokazuje 2-3, na wylocie z membrany 2. Masz babo placek co zrobić... Ciśnienie i przepływ nie zmienił się, tylko ten czujnik. Ja mam duala, ale zamiast oczywiście jednego wpiąć na wejściu wody, albo sobie zostawić wolnego, a drugiego na wyjściu po żywicy to... no właśnie... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrody czujnika sa wlozone w zwykla szybkozkaczke, wyjmuje sie je tak samo jak wezyk. 

Przy ponownym montazu zwroc uwage, zeby elektrody byly ustawione prostopadle do kierunku przeplywu wody.

Jezeli nie spuszczales tzw tds creep po uruchomieniu membrany to jest mozliwe, ze zloze zywicy zuzylo sie po oczyszczeniu 500l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tihs napisał:

Elektrody czujnika sa wlozone w zwykla szybkozkaczke, wyjmuje sie je tak samo jak wezyk. 

Przy ponownym montazu zwroc uwage, zeby elektrody byly ustawione prostopadle do kierunku przeplywu wody.

Jezeli nie spuszczales tzw tds creep po uruchomieniu membrany to jest mozliwe, ze zloze zywicy zuzylo sie po oczyszczeniu 500l.

Chyba zatem wybitnie nie ogarniam tych 'szybkozłączek' bo nie umiem wyciągnąć ani wężyka, ani miernika. Mam zapasową membranę, więc mogę ją podpiąć.

Jeżeli chodzi o TDS Creep, czyli o odpalenie całego zestawu bez membrany przez jakiś czas (przepłukanie filtrów) to ujmę to tak... przez początkowe kilka chwil nie miałem w ogóle membrany, bo e-Rybka zapomniała dodać do filtra :D Także trochę wody przeleciało, ale no... sam już nie wiem. Gdyby membrana padła, to czy na wyjściu z niej pokazywało by 2 TDS? Czy raczej 20+?

Zmienić membranę i zobaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie zmieniać - sprawdzić najpierw TDSa

membrana jak jest dobrze założona i nie zatkana niewypłukanym węglem to powinna wytrzymać spokojnie kilka lat (3-5)

żeby wyjąć szybkozłączkę najpierw wyjmij niebieską zawleczkę

kolanko-szybkozlacze.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem. TDS w zwykłej wodze pokazuje 142. Na wypływie wody 1-2. W rzekomym "testerze kalibracji" na którym pisze 342 ppm pokazuje 403... O.o Już nic nie wiem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bank znajdziesz film o zlaczkach na YT

Na sucho powiem, ze najpierw trzeba wcisnac wezyk, przytrzymac kolnierz i wtedy ciagnac za sam wezyk.

Tds creep tez jest wyjasniony na YT, chodzi o zanieczyszczenia, ktore przechodza przez membrane w czasie spoczynku. Aby wydluzyc zywotnosc zloza stosuje sie trojnik z zaworkiem i jednym czujnikiem pomiedzy membrana a zywica. Po uruchomieniu membrany otwiera sie zaworek, zlewa wode do kwiatkow i czeka az czujnik tds pokaze cos ponizej 10, wtedy zamykasz zawor i puszcza wode przez zloze.

Jesli masz tds2 to memrana jest ok. Ten sam wynik po zywicy sugeruje zuzyte zloze, albo walnieta elektrode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Thiper napisał:

Ogarnąłem. TDS w zwykłej wodze pokazuje 142. Na wypływie wody 1-2. W rzekomym "testerze kalibracji" na którym pisze 342 ppm pokazuje 403... O.o Już nic nie wiem :D

rozkalibrowany

albo zanieczyszczony płyn

ale po membranie 1-2 to mało kto ma ... jak na wejściu jest blisko 150

po membranie 4-6 byłoby bardziej prawdopodobne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

rozkalibrowany

albo zanieczyszczony płyn

ale po membranie 1-2 to mało kto ma ... jak na wejściu jest blisko 150

po membranie 4-6 byłoby bardziej prawdopodobne

Płyn otwarłem, włożyłem do środka elektrodę i tyle.

Dobra membrana :D

Lać do akwarium te 2 TDS czy sprowadzać nową żywicę? Wygląda chyab na to, że TDS Creep jednak mi się "udzielił"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

jak nie planujesz wymagających korali to lać

Planuję w końcu wystartować :D Miękasy + LPS. W perspektywie powiedzmy - kilku miesięcy ma to aż takie znaczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.