Skocz do zawartości
MO115

Budowa pierwszej lampy led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wiem, że takich tematów było już chyba z 100, ale nie do końca znalazłem tam odpowiedzi na nurtujące mnie wątpliwości.

Planuję budowę lampy led do nowego akwarium. Będzie to moja pierwsza lampa, ale lubię majsterkować (nie zawsze wychodzi :P).

Akwarium ma pojemność 320L + sump. Z korali to raczej miękkie, lps i może w przyszłości jakieś mało wymagające lps. Sterowanie lampy na 100% będzie od magu.

Ogólnie podoba mi się lampa zbudowana przez magu, ta 1,5m , ale jestem otwarty na inne propozycje. I teraz moje pytania.

1. Jaką moc powinna mieć lampa, tzn czy przelicznik w led też jest 1W/L?

2. Czy różnica między diodami Cree a Epistar, EpiLed albo innymi Chińczykami jest zauważalna (inna niż cena)?

3. Jakie proporcje diód?

4. Czy zakładać soczewki, czy wystarczy przesłonić szybą żeby diody nie zamokły?

5. Czy montować radiator + wiatraczki, czy same wiatraczki wystarczą?

Lampę zamierzam zbudować za 3 tyg. jak tylko wrócę do kraju, ale części już chętnie bym skompletował.

Z góry dzięki za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się, ale odpowiedzi na wszystkie swoje pytania znajdziesz na forum. Musisz poczytać i niestety poświęcić na to trochę czasu, idąc na skróty nie będziesz zadowolony z efektów.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odpowiem po raz "setny"

ad1) nie ma - Watt to moc jaką dioda, żarówka czy świetlówka pobiera a nie z jaką świeci - jednostką miary strumienia świetlnego jest Lumen (lm)

(np. świetlówka T5 24W w zależności od modelu to jakieś 1300 do 1500 lm czyli mniej więcej tyle co żarówka o mocy 100W - około 1300 lm)

ad2) jest : np. 10 diod Cree świeci mniej więcej (podobna ilość lm) jak 13 PowerLed  (za to "żrą" więcej Amperów)

ad3) a jak lubisz ? bardziej czy mniej niebiesko - to tak sobie dobierz

ad4) soczewki nie chronią przed wilgocią a zakłada się je gdy się chce skupić lub rozproszyć światło

ad5) to zależy jak mocno się będzie lampa grzała - czyli od wielkości radiatora i temp. w pomieszczeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa tak od 200 do 300 Watt. Lepiej bliżej 300 jak będziesz miał jakiś dimmer. O chinolach zapomnij szkoda kasy. Jak chcesz żeby lampa popracowała minimum 6-7 lat bez awarii to wszystko musi być markowe, diody, zasilacze, pasty termo czy kleje i radiator z zapasem i wentylatory. Jeżeli planujesz umieścić nisko lampę tzn. tak do 30-40cm max to raczej bez soczewek ale dobrze jak jest szyba czy plexi chroniąca przed zachlapaniem. Stosunek white/royal blue jeżeli świecą na tym samym prądzie(np cree xt-e) ja lubię na niebiesko 1 biała 3 niebieskie. Oczywiście jak masz sterowanie to możesz i 1 na 1 i skręcać białe.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad2) Dioda cree cool white daje jakieś 130 lm/w przy sterowaniu 1A, epistar jakieś 80 lm/w, w cree wiesz jaki też jaki bin, czyli możesz wybrać wyższą temperaturę barwy, ważne np. przy diodach cool white. W chinczykach to raczej loteria. 

ad3) Najważniejsze pasmo to fiolet i niebieski, zerknij na komercyjne lampy, np. radion. Ja będę robił proporcje 1:2.5 (biały:niebieski)

ad5) Od razu załóż, że będzie wentylator, temperatura pracy diody wpływa na jej żywotność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kessil ma w lampie 15 watowej 4 białe i 11 niebieskich.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukam na necie ile Watt mają diody Cree Xt-e i nigdzie nie mogę znaleźć. Gdzie tego szukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, mmaadd napisał:

ad2) Dioda cree cool white daje jakieś 130 lm/w przy sterowaniu 1A, epistar jakieś 80 lm/w,

jesteś pewien ? bo daje sporo więcej niż 80lm -piszesz o starych diodach (stary / mniejszy chip)

dioda barwa 6500K (Cool White) Cree 1-3W na 1A świeci MAX 266lm (a nie z Wata)

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-E2-R3-Cool-White-1W-3W/361

a takiej  samej barwy i mocy PowerLed BRIDGELUX przy 700mA to 220-240 lm 

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Cool-White-6500K-BRIDGELUX/154

(dioda 1W 350mA na chipie 45mil x 45mil to około 140lm)

http://allegro.pl/dioda-1w-power-led-6000-6500k-45mil-bridgelux-0921-i6665154969.html

4 minuty temu, MO115 napisał:

szukam na necie ile Watt mają diody Cree Xt-e i nigdzie nie mogę znaleźć. Gdzie tego szukać?

np. tutaj https://led-byt.pl/pl/c/XT-E-5W/289

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody cree o dużo lepsze i trwalsze i są nawet 146lm/w

http://www.cree.com/led-components/products/xlamp-leds-discrete/xlamp-xp-g


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo XT-E   https://www.maritex.com.pl/product/attachment/37881/31952a1647cd581b24696a62e0c2010e

 

Plusem Cree są dokładne dane katalogowe i duży wybór konkretnej optyki.

Edytowane przez kichnu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

jesteś pewien ? bo daje sporo więcej niż 80lm -piszesz o starych diodach (stary / mniejszy chip)

dioda barwa 6500K (Cool White) Cree 1-3W na 1A świeci MAX 266lm (a nie z Wata)

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-E2-R3-Cool-White-1W-3W/361

a takiej  samej barwy i mocy PowerLed BRIDGELUX przy 700mA to 220-240 lm 

https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Cool-White-6500K-BRIDGELUX/154

Ten BRIDGELUX ma 240lm przy 750ma/3,6V czyli 88lm/W. Niestety nie mogę znaleźć dokładnej specyfikacji.

Cree XP-E2 dla nateżenia 750ma ma napięcie 3,2V i wychodzi 106lm/W. Więc trochę mniejsza różnica niż pisałem.

Zastanawia mnie jak wygląda podobne porównanie do Royal Blue, ale bez dokładnej specyfikacji Bridgelux trudno porównać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a dość popularne diody XP-G2 to:

Maximum Drive Current     1.5 A
Maximum Power     5 W
Maximum Light Output     586 lm
Maximum Efficacy at Binning Conditions     176 lm/W
była tu na forum już niejedna dyskusja - przeważnie staje na tym że Cree są przereklamowane i drogie, wytrzymują wyższą temperaturę i wymagają większego prądu , w porządnych firmowych lampach jest i tak mieszanka Cree z "nie Cree" np. w lampach Radion są też diody Osram (Hyper Red, Yellow i Deep Blue)

ps.  Epistar 5W 6500K (4 × 45 mil) to około 500lm więc różnica niecałych 100lm na sztuce do Cree

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa skończona w 90%. Zostały tylko wiatraczki i malowanie pokrywy. Mam nadzieję że uda się przed piątkiem zrobić chłodzenie bo wyjeżdżam na miesiąc.

Diody to Cree i Epistar 5W i 3W. Cała obudowa zrobiona jest z aluminium, więc przy okazji jest radiatorem. Sterowanie od magu, działa rewelacyjnie. Zasilacz to Mean Well RSP 320-36. Moc lampy - 260W.

Przy okazji wielkie dzięki magu za pomoc w projektowaniu lampy i za wytrwałość w tłumaczeniu co i jak. Pierwszy raz robiłem coś związanego z elektroniką i dzięki rysunkom od magu dałem radę :)

r0wFKLTn4_JatmSn_iwxYKn-LZFLN0U0QBPK1rkR 

qsW5jGDds4FShByCZCNxexaoX-J0yZKEvDXN9XL9

GiPfbW8tlNBVXCdJh-imM1CGCde2mSs5c1giTl0U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.