Skocz do zawartości
Gość ensso

Naturalna metoda filtracji bez odpieniacza [LPS, miękkie]

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Miklas napisał:

Natomiast odpieniacz uratował mi ryby i LPSy i to jest bardzo ważne, bo błąd każdy może popełnić.

5 godzin temu, Miklas napisał:

Jeśli odpieniacz wyrzucał mi pół kubka na tydzień a przy tym przykrym wypadku wyrzucił trzy kubki w ciągu kilku godzin
 

dla mnie wszystko w temacie.

jestem początkującym, który niejedną wpadkę jeszcze popełni, i dlatego zgodnie z dokładnie taką radą od jednego z uznanych tutaj autorytetów planuję przeróbkę sumpa pod "mocno przewymiarowany" odpieniacz, którego to celem ma być marnowanie prądu na co dzień, oraz zaoszczędzenie mi kilku tys/mies w razie w

 

a naturalne metody zostawiam matce naturze, rzadko popełnia błędy, nie płaci wiele za nowe ryby i ma bardzo duże akwarium, gdzie nikt nie zapłacze za przypadkowo zdechłą ławicą, a ja swoje błazny zdążyłem polubić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @this, naprawdę życzę Ci żeby żeby Twój zbiornik  i korale z "prze wymiarowym" odpieniaczem  wyglądały jak u  @Kilfu lub @Jacka56 byłoby super! bo mało jest już takich zbiorników.  Jak dla mnie Ci koledzy są jednymi z kilku autorytetów akwarystyki morskiej,  Co do "płaczu" Jacek nie dawno ubolewał nad stratą rybki która pływała u niego jakieś 10lat, niestety czas nie zna litości.. albo .. brak odpieniacza ją uśmiercił, jak kto woli.

Jacek, pamiętam niedawne Twoje kłopoty z wodą wapienną, teoretycznie powinno sie to zakończyć restartem, i dużymi stratami w obsadzie korali,  dlaczego brnąłeś dalej "bez" skoro to była ta słynna godzina "W" nieczekająca zwłoki na włącznie jednego lub dwóch z Twoich "potworów" Jak szybko się system wyzbierał i dlaczego tak mało strat? Koledzy na forum sugerowali że jest to wielki test ,czy system "bez" się podniesie, nie wiem jak to się skończyło bo temat ucichnął.

Miałem osobiście kilka wpadek,  ostatnio pod moją nieobecność opiekun nie monitorował pH reaktora,  więc spadek Kh z 8,0 -> 4,1, korale nawet nie mrugnęły że jest im żle, jedyne co,  to cyjano  wykorzystało i tak się panoszy, nie wiem czy odpieniacz mi w tym pomoże czy nie, może kolega swojego autorytetu zapyta i mi doradzi, jak pozbyć się uciążliwej cyjanobakterii.

 

 

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zdolam zawrzec porownywalna dawke cynizmu w swojej odpowiedzi, to moze wymagac wiekszej wprawy^_^

a propos cyjano, zadna to odkrywcza rada, ale jesli sam nie sprobujesz, to nie bedziesz wiedzial. Wedlug mojego autorytetu napewno nie zaszkodzi.

Godzine "W" i reszte zostawie bez komentarza :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kacper,

tzw przewymiarowany odpieniacz jest pomocny gdy ktoś jest ukierunkowany na ryby morskie a nie na utworzenie bogatej rafy.

Natomiast w kwestii trzymania ryb morskich w akwarium mam bardzo "policyjne" podejście - przy 200 litrach: ryby o naturalnym wzroście do 8-10 cm, mniej gatunków, najlepiej nie pojedynczo, unikam specjalistów pokarmowych. Generalnie minimum z minimum przyzwoitości by były zdrowe i czuły się dobrze. Co się wtedy okazało ? Mój odpieniacz Deltec 1350 był przewymiarowany i prze okrutnie wyjaławiał wodę. Po odłączeniu koralowce zapolipowały jak nigdy wcześniej a podstawowe parametry i tak pozostały na minimalnych wartościach.

Natomiast by nie było tego urządzenia i nie doświadczać również negatywnej strony takiego rozwiązania wypada spełnić inne wymagania. Tu się nie będę wypowiadał bo za krótko mam  akwarium "bez".

 

 

Dnia 5.10.2017 o 20:35, ensso napisał:

Na czym lepiej się skupić? DSB czy siporax? do tego AS czy refugium? Może macie jeszcze inny pomysł kombinacji?

Jestem bardzo ciekaw waszych opinii :)

Adam (@ensso)

jaką ścieżkę wybierzesz będzie dobrze, tylko ta droga winna być niejako zaprojektowana. Pokaz zdjecia, podaj ryby i wtedy dobierz-spytaj się o metodę filtracji. Opinie też dostaniesz rózne ale niektóre rozwiązania już się wykluczą.

Siporax zwieksza powierzchnię filtracyjną, jeśli w akwarium będzie dużo skały to niejako to dublujesz, co też jest rozsądne; taki berlinczyk się robi ;)

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy mamy tu jakieś zbiorniki prowadzone bez pienidła i podmian powiedzmy około 2 lat? 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@raphael_ prowadzi tak swoje akwarium od dawna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, katani napisał:

@raphael_ prowadzi tak swoje akwarium od dawna.

Rafał jest prekursorem "bez" i jak popatrzeć na jego akwarium to...:o Ponadto startował obecne akwarium bez odpieniacza. Kiedyś muszę wybrać się do Białki na słynne "warsztaty". Może tej zimy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego @this, naprawdę życzę Ci żeby żeby Twój zbiornik  i korale z "prze wymiarowym" odpieniaczem  wyglądały jak u  @Kilfu lub @Jacka56 byłoby super! bo mało jest już takich zbiorników.  Jak dla mnie Ci koledzy są jednymi z kilku autorytetów akwarystyki morskiej,  Co do "płaczu" Jacek nie dawno ubolewał nad stratą rybki która pływała u niego jakieś 10lat, niestety czas nie zna litości.. albo .. brak odpieniacza ją uśmiercił, jak kto woli.

Jacek, pamiętam niedawne Twoje kłopoty z wodą wapienną, teoretycznie powinno sie to zakończyć restartem, i dużymi stratami w obsadzie korali,  dlaczego brnąłeś dalej "bez" skoro to była ta słynna godzina "W" nieczekająca zwłoki na włącznie jednego lub dwóch z Twoich "potworów" Jak szybko się system wyzbierał i dlaczego tak mało strat? Koledzy na forum sugerowali że jest to wielki test ,czy system "bez" się podniesie, nie wiem jak to się skończyło bo temat ucichnął.

Miałem osobiście kilka wpadek,  ostatnio pod moją nieobecność opiekun nie monitorował pH reaktora,  więc spadek Kh z 8,0 -> 4,1, korale nawet nie mrugnęły że jest im żle, jedyne co,  to cyjano  wykorzystało i tak się panoszy, nie wiem czy odpieniacz mi w tym pomoże czy nie, może kolega swojego autorytetu zapyta i mi doradzi, jak pozbyć się uciążliwej cyjanobakterii.

 

 

Kolego Raphael, z całym szacunkiem dla Jacka, ale jego akwarium to jak mały ocean, tam jest taki bufor, że wszystkie błędy przyjmie i jak mu zdechnie dziesięć strzykw na raz, to mu jakaś bardziej wymagająca acropora strzeli focha na pół godziny.

 

Marek.

 

 

 

 

 

Dlaczego jedno zaskoczyło, a drugie nie. Wnioski każdy wyciąga sam, jak chce oczywiście.  

 

 

 

Jacku drogi, jak napisałeś, każdy prowadzi akwarium jak chce, ja uruchamiając swoje od razu byłem nastawiony na SPS i LPS. Nie wstawiałem tam koralowców póki nie dojżało, pokazujesz zdjęcie z początku zasiedlenia akwarium koralowcami, kiedy Romek po odpaleniu pchał do swojej kostki wszystko jak leci i z pierwszej ręki wiem, że część poleciało dalej do kosza. A jak widzisz na zdjęciu praktycznie same proste miękkie, które przeżyją w słoiku po ogórkach.

 

Dla czego zaklinasz rzeczywistość sprytnie dobranymi zdjęciami i nie sformuujesz konkretnych antytez do moich. Mnie nurtuje pytanie jak system ma się pozbyć nadmiaru nutrientów w pierwszych tygodniach od startu z niedojżałym DSB w normalnej wielkości akwarium, a nie w takim kolosie jak twoje?

 

Popraw mnie jeśli się mylę. Czy nie startowałeś swojego akwarium w piwnicy z odpieniaczem?

 

 

 

 

Marek.

 

Jeszcze jedna sprawa, Romek miał skałę z działającego akwarium w sklepie z morszczyzną, Ja miałem z frachtu.

 

Marek.

 

 

 

 


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Marku jako autor tematu mam prośbę. Odpuść sobie zawracanie wisly kijem. Rozumiem, że jesteś przekonany, ze odpieniacz jest świetny i uratowal twój zbiornik. Tylko odnoszę wrażenie, ze to Ty wlasnie naginasz fakty pod swoją teorię i próbujesz wmówić wszystkim, ze masz racje. Nie ma sensu dalsza Twoja dyskusja w tym temacie bo od niego mocno odchodzisz. Będę wdzięczny bo wiele ciekawych kwestii zostało tu poruszonych i chce wyciągnąć jak najwięcej z nich, a ty skutecznie od nich odciagasz :) także proszę nie ciagnij tego wątku fajek w tym miejscu, a pozwól sie skupić tylko na naturze. W wannach, basenach jak i szlakach jeśli chodzi o rozmiar systemu.

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar nutrienów traci się w sposób biologiczny przez konsumpcje go przez bakterie, bakterie zjadają organizmy wyższe i tak dalej. W tym cyklu odpieniacz nie robi głównej roboty jak by tak było - nikt by nie miał okresu dojrzewania w akwariach tylko odpalali by odpieniacze i już po problemie. Twoje akwarium musi dojrzeć, musi zbudować biologię i sieć konsumpcji w piramidzie żywieniowej organizmów których na oko nie widzimy i czy wystartujesz z odpieniaczem czy bez tą drogę musisz przejść.
I jeszcze wracając do Twoje katastrofy którą przyrównujesz już do samolotów, to ze ci ryby nie zdechły i lps to żaden wyznacznik ale to już powinieneś wiedzieć. Opienaicz mechaniczne wywalił ci szlam z wody ale inne „brutki” po katastrofie przejadła twoja biologia. I właśnie ta brudna skarpeta wcześniej pokazywana zrobiła by dokładnie to samo - może nawet znacznie szybciej i dokładniej, nie wywaliła by ci do kupka „zmielonych” bakterii które właśnie w tym okresie były najbardziej potrzebne. Chyba ze masz odpieniacz na kostkę lipową albo zwężke venturiego (z lenistwa nie prześledze wątku) ale zakładkam ze masz tak jak na dzisiejsze czasy się utarło.
Nie myśl, że chce cię nawrócić - nic z tego, ja to traktuje jako z wielu sposobów na prowadzenie akwarium i nie uważam ze mieć odpieniacz to coś złego ale nie zgadzam się ze zdaniem, że bez to zło lub, że nie ma żadnych merytorycznych przesłanek do wyłączenia odpieniacza.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ensso, niestety założony przez Ciebie wątek nie jest Twoją własnością, tak działają fora internetowe, a moje posty nie są poza tematem. Napisałem na początku, że uważam, że da się z powodzeniem prowadzić zbiornik bez odpieniacza, niemniej zastosował bym go w pierwszym roku, uzasadniłem swoją tezę na co posypała się krytyka od doświadczonych akwarystów, od których człowiek oczekuje merytorycznych wypowiedzi, tym czasem krytyka była bez żadnego uzasadnienia tylko z jakimiś wyssanymi z palca zdjęciami.

Wybacz, ale traktuje Twoją prośbę jako arogancką i nie zamierzam jej spełnić. Od tego kto może a kto nie może pisać, gdzie, i jakiej treści są administratorzy i moderatorzy. Jeśli uważasz moje wpisy za spam, możesz zgłosić je moderatorowi.

Marek.

Nadmiar nutrienów traci się w sposób biologiczny przez konsumpcje go przez bakterie, bakterie zjadają organizmy wyższe i tak dalej. W tym cyklu odpieniacz nie robi głównej roboty jak by tak było - nikt by nie miał okresu dojrzewania w akwariach tylko odpalali by odpieniacze i już po problemie. Twoje akwarium musi dojrzeć, musi zbudować biologię i sieć konsumpcji w piramidzie żywieniowej organizmów których na oko nie widzimy i czy wystartujesz z odpieniaczem czy bez tą drogę musisz przejść.
I jeszcze wracając do Twoje katastrofy którą przyrównujesz już do samolotów, to ze ci ryby nie zdechły i lps to żaden wyznacznik ale to już powinieneś wiedzieć. Opienaicz mechaniczne wywalił ci szlam z wody ale inne „brutki” po katastrofie przejadła twoja biologia. I właśnie ta brudna skarpeta wcześniej pokazywana zrobiła by dokładnie to samo - może nawet znacznie szybciej i dokładniej, nie wywaliła by ci do kupka „zmielonych” bakterii które właśnie w tym okresie były najbardziej potrzebne. Chyba ze masz odpieniacz na kostkę lipową albo zwężke venturiego (z lenistwa nie prześledze wątku) ale zakładkam ze masz tak jak na dzisiejsze czasy się utarło.
Nie myśl, że chce cię nawrócić - nic z tego, ja to traktuje jako z wielu sposobów na prowadzenie akwarium i nie uważam ze mieć odpieniacz to coś złego ale nie zgadzam się ze zdaniem, że bez to zło lub, że nie ma żadnych merytorycznych przesłanek do wyłączenia odpieniacza.
Pierwszy merytoryczny wpis podejmujący jakąś dyskusję. Cieszę się kiflu, że Ci się chciało podyskutować :-). Masz rację w moim przypadku pewnie skarpeta zrobiłaby podobną robotę, nawet kiedyś próbowałem ale straszny z tym kłopot, szybko się zapycha szlamem, przelewa, a jakby zastosować włókninę w przegrodach, to przelewa przez przegrody, pompa wariuje, ciągle wahania poziomów, może to tylko dla mnie problem.

Jeśli chodzi o start, być może jest jak mówisz, może akwarium dojżało by w tym samym czasie bez odpieniacza, mi się wydaje, że jednak bakterie nitryfikacyjne szybciej zaskakują i podając im pożywkę (metoda probiotyczna) w celu ich nadmiernego namnożenia a później pozbywając się ich z systemu przyspieszymy sobie nieco ten przykry czas, kiedy cała martwa organika ze skały mineralizuje się i uwalnia do wody. Zgadzam się z tym, że w końcu wszystko zaskoczy, tylko czy ktoś sprawdzał jak długo?

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Szkoda, ze grzeczna prośba od osoby ktora chce wyciagnac jak najwięcej z wiedzy osob z doswiadczeniem w metodzie ktora chce zastosowac zostaje w taki sposob potraktowana przez osobe ktora na sile chce udowodnic, ze trzeba zastosowac odpieniacz. Przykre ale czego innego z drugiej strony spodziewac sie po obywatelach naszego pieknego kraju.

Mam nadzieje, ze teraz zrozumiesz: nie jestem właścicielem i nie moge (a tym bardziej nie zamierzałem) Ci zabronic wypowiadać się na forum otwartym. Właśnie dlatego prosiłem. Teraz ponawiam prośbę. Nie chcę i nie planuję stosować odpieniacza takze pozwol wypowiadac sie osoba ktore taka praktykę stosuja. Wszyscy zrozumielismy, ze twoim zdaniem wskazane jest stosowanie odpieniacz ale nie musisz dalej drazyc watku. 

Mam nadzieje, ze nie pękł ogromny kawalek Twojego ego i pozwolisz kontynuować watek prowadzenia zbiornika na naturalnych metodach filtracji z pominięciem odpieniacza bez wchodzenia w dyskusje nad wyższością ktoregos z rozwiazan.

Pozdrawiam i zycze wiecej dystansu. To tylko internet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Miklas napisał:

Kolego Raphael, z całym szacunkiem dla Jacka, ale jego akwarium to jak mały ocean, tam jest taki bufor, że wszystkie błędy przyjmie i jak mu zdechnie dziesięć strzykw na raz, to mu jakaś bardziej wymagająca acropora strzeli focha na pół godziny.

 

Marek.

 

 

 

 

 

 

Jacku drogi, jak napisałeś, każdy prowadzi akwarium jak chce, ja uruchamiając swoje od razu byłem nastawiony na SPS i LPS. Nie wstawiałem tam koralowców póki nie dojżało, pokazujesz zdjęcie z początku zasiedlenia akwarium koralowcami, kiedy Romek po odpaleniu pchał do swojej kostki wszystko jak leci i z pierwszej ręki wiem, że część poleciało dalej do kosza. A jak widzisz na zdjęciu praktycznie same proste miękkie, które przeżyją w słoiku po ogórkach.

 

Dla czego zaklinasz rzeczywistość sprytnie dobranymi zdjęciami i nie sformuujesz konkretnych antytez do moich. Mnie nurtuje pytanie jak system ma się pozbyć nadmiaru nutrientów w pierwszych tygodniach od startu z niedojżałym DSB w normalnej wielkości akwarium, a nie w takim kolosie jak twoje?

 

Popraw mnie jeśli się mylę. Czy nie startowałeś swojego akwarium w piwnicy z odpieniaczem?

 

 

 

 

Marek.

 

Jeszcze jedna sprawa, Romek miał skałę z działającego akwarium w sklepie z morszczyzną, Ja miałem z frachtu.

 

Marek.

 

 

 

 

Marek specjalnie tak piszę aby uruchomić w Tobie mechanizm zaciekawienia, dlaczego tak się dzieje. Jednakże trzeba wyjść poza schematy forum i samemu coś poszperać. 

Czy procesy biologiczne zachodzące w wodzie są  inne w każdym zbiorniku?  Odpowiedź brzmi nie. Biologia działa u każdego tak samo tylko jeden pozwala jej zrobić swoją robotę, a drugi nie.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, więcej dystansu, to tylko i aż Internet. Nie tylko Ty skorzystasz z wiedzy w tym wątku.

 

Bynajmniej nie zarzucam dyskusji. Ciekaw jestem przykładów systemów w okolicach 500 litrów +- 200, które od początku prowadzone są metodami naturalnymi bez odpieniacza i adsorbentów. Ciekawa sprawa, może też się czegoś nauczę.

 

Marek.

 

 

 

 


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szkoda, ze grzeczna prośba od osoby ktora chce wyciagnac jak najwięcej z wiedzy osob z doswiadczeniem w metodzie ktora chce zastosowac zostaje w taki sposob potraktowana przez osobe ktora na sile chce udowodnic, ze trzeba zastosowac odpieniacz. Przykre ale czego innego z drugiej strony spodziewac sie po obywatelach naszego pieknego kraju.
Mam nadzieje, ze teraz zrozumiesz: nie jestem właścicielem i nie moge (a tym bardziej nie zamierzałem) Ci zabronic wypowiadać się na forum otwartym. Właśnie dlatego prosiłem. Teraz ponawiam prośbę. Nie chcę i nie planuję stosować odpieniacza takze pozwol wypowiadac sie osoba ktore taka praktykę stosuja. Wszyscy zrozumielismy, ze twoim zdaniem wskazane jest stosowanie odpieniacz ale nie musisz dalej drazyc watku. 
Mam nadzieje, ze nie pękł ogromny kawalek Twojego ego i pozwolisz kontynuować watek prowadzenia zbiornika na naturalnych metodach filtracji z pominięciem odpieniacza bez wchodzenia w dyskusje nad wyższością ktoregos z rozwiazan.
Pozdrawiam i zycze wiecej dystansu. To tylko internet.

@ensso forum jest dla wszystkich i każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie i wcale niekoniecznie musi być ono zbieżne z Twoimi poglądami. I nie krytukuj proszę "obywateli naszego pięknego kraju" bo jesteś jednym z nich a jeśli chcesz coś zmienić zacznij od siebie.

Z jednym się zgadzam. To tylko internet więc wrzuć na luz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Marek specjalnie tak piszę aby uruchomić w Tobie mechanizm zaciekawienia, dlaczego tak się dzieje. Jednakże trzeba wyjść poza schematy forum i samemu coś poszperać. 
Czy procesy biologiczne zachodzące w wodzie są  inne w każdym zbiorniku?  Odpowiedź brzmi nie. Biologia działa u każdego tak samo tylko jeden pozwala jej zrobić swoją robotę, a drugi nie.


Jacku, trochę poczułem się kolokwialnie mówiąc "olany" Twoimi poprzednimi wpisami. Kiflu przestawił mi swoją argumentację i jest całkiem sensowna. Nurtuje mnie kwestia czy czasy dojrzewania są porównywalne, i rozumiem że jeśli nawet nie, to dla kogoś cierpliwego może to nie mieć znaczenia, ale może warto byłoby podjąć dyskusję na ten temat, chociażby po to,żeby zostawić ta wiedzę dla przyszłych akwarystów wybierających metodę prowadzenia akwarium. Czy znasz takie systemy o jakich pisałem, czyli litraż średnio stosowany w mieszkaniach, załóżmy ok 500l, prowadzone tą metodą od początku?

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.10.2017 o 13:58, Miklas napisał:

Ciekaw jestem przykładów systemów w okolicach 500 litrów +- 200, które od początku prowadzone są metodami naturalnymi bez odpieniacza i adsorbentów. Ciekawa sprawa, może też się czegoś nauczę.

Marek.

Akwarium jeszcze dalekie do ideału, korale startowały od małych szczepek więc daleko im do ładnej rafy jak np u Jacka56, nie mniej korale czują się świetnie,  po ostatnich mocnych zaniedbaniach aż za dobrze. Od początku bez odpieniacza, absorbentów i innych wynalazków.    Filmik nakręcony na szybko już o zmierzchu więc z kolorami ciężko, w pełni słońca wyglądają znacznie lepiej, ale to nie o kolorach w tym filmiku...
 

 

 

 

 


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna sprawa. Przejrzałem wątek, jestem pełen podziwu. Kilka rzeczy rzuciło mi się w oczy na szybko.

Skała syntetyczna i 6 m-cy dojrzewania. Myślę, że to ważna wskazówka. Myślę, że ze skałą z frachtu to mogło by potrwać rok i 6 m-cy. Chyba w takim wypadku lepiej wstawić jałową skałę, żeby nie zagrzebać się w glonach. No i tak jak pisałem, to metoda dla cierpliwych. Ludzie wstawiają skałę jałową, żeby jak najbardziej skrócić okres dojrzewania i cieszyć się zasiedlaniem już po kilku tygodniach, tutaj okres jak na skale z frachtu i systemie z odpieniaczem.

Druga sprawa zakwity bakteryjne i fito. Z odpieniaczem czasem tego nie odczujemy, taki zbiornik jest jednak bardziej narażony na zakwity, bo nie ma co ich ograniczyć. Chyba warto za wczasu zaopatrzyć się w jakąś konkretną lampę uv albo ozonator.

Poza tym piękna rzecz. Zazdroszczę zaplecza. :-)

Może zwrócisz jeszcze na coś istotnego uwagę?

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jak jest małe obciążenie akwa na starcie to lepiej zacząć bez odpieniacza. Jak ma akwa zaskoczyć jak ciągle skimmer wywala jedzonko.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę problemu w 6 miesiącach dojrzewania, jeśli potem akwarium będzie stabilne i piękne. Zakwit o którym pisał @raphael_ też był na początku.

Jedyne do czego można sięprzyczepić, co nie jest naturalne to kamyki zeovit więc przerywanie cyklu azotowego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
IMHO jak jest małe obciążenie akwa na starcie to lepiej zacząć bez odpieniacza. Jak ma akwa zaskoczyć jak ciągle skimmer wywala jedzonko.
Problem powstaje kiedy tego jedzonka jest zbyt dużo. W klasycznym układzie z żywą skałą z frachtu może się okazać, że martwej materii będzie tak dużo, że system będzie ją redukował zbyt długo. Chyba nikt nie chce oglądać przez wiele miesięcy zbiornika przypominającego bagna Louizjany. Ale jak już pisałem, warto zwrócić uwagę na dobór skały i jak widać można :-)

Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Maniacy korali sps uważają że miękasy są mega proste i wrzucają wszystkie miękasy do jednego wora z napisem - prosty koral który można trzymać w "słoiku z ogórkami"...

Prawda jest taka że są proste do utrzymania korale miękkie i są też takie, które są trudne w hodowli.

A co do odpieniacza to owszem przydaje się ale można sobie bez niego poradzić. Wszystko zależy od obsady zbiornika. Nie jest prawdą to że bez odpieniacza akwarium będzie długo dojrzewało. Jeśli ma się dobrej jakości żywą skałę to można postawić akwarium morskie, które nie będzie dojrzewało... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.10.2017 o 13:08, fresz33 napisał:

Bez tytułu.jpg

 

Fajnie, tylko mam jedną wątpliwość. Sam mam odpieniacz i coś tam wywala, ale jak włożę watę na przegrodę w sumpie to wygląda tak jak Twoja czasami po 24h. Piszecie że odpieniacz wywala żarełko i bakterie - ale odnoszę wrażenie że wata odfiltruje tego znacznie więcej. U mnie po 2 tygodniach stosowania waty w przegrodzie przed DSB zaobserowowałem znaczną decymacje populacji mysis w refugium.

Ja szczerze mówiąc chętnie bym nawet stosował watę zamiast odpieniacza,ale problem z watą jest taki że trzeba ja wymieniać / pilnować codziennie, bo jak się zatyka to podnosi się poziom wody w komorze poprzedzającej, spada w komorze pompy i dolewka bez sensu zaczyna dolewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, mathom napisał:

Fajnie, tylko mam jedną wątpliwość. Sam mam odpieniacz i coś tam wywala, ale jak włożę watę na przegrodę w sumpie to wygląda tak jak Twoja czasami po 24h. Piszecie że odpieniacz wywala żarełko i bakterie - ale odnoszę wrażenie że wata odfiltruje tego znacznie więcej. U mnie po 2 tygodniach stosowania waty w przegrodzie przed DSB zaobserowowałem znaczną decymacje populacji mysis w refugium.

Ja szczerze mówiąc chętnie bym nawet stosował watę zamiast odpieniacza,ale problem z watą jest taki że trzeba ja wymieniać / pilnować codziennie, bo jak się zatyka to podnosi się poziom wody w komorze poprzedzającej, spada w komorze pompy i dolewka bez sensu zaczyna dolewać.

wystarczy dać watę 1cm poniżej lustra w komorze, zawsze jakieś życie sobie przejdzie a sporo syfu i tak osiądzie. Tak umieszczona wata nawet zapchana nie będzie mocno podnosiła poziomu wody


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debata czy odpieniacz jest potrzebny czy nie jak dla mnie jest bez sensu . Raczej powinno być co zmienia , w jakich okolicznościach  jest potrzebny a kiedy jest zbędny .Poza tym przecież nasze akwaria są tak różne od siebie że próba ujednolicenia sprzętu/obsługi to bzdura .
Mam odpieniacz , choć heh , trochę to za mocne określenie tego wypierdka na kostkę lipową . 
W 98% nic nie wywala ,bardzo sporadycznie urobi 20ml herbaty .Ale zastanawiam się nad jednym , gdy pieni korale są bardzo zadowolone .Lps nadymają się do ogromnych rozmiarów ,polipy SPS są jak usta po sporej ilości silikonu .To wychodzi na to że wywala też to co sprzyja koralom .
Ja widzę w nim inną funkcję o której nikt nie wspomina , wymiana gazowa i natlenianie wody . 

Ps: włączony przez 12h/24h

Fresz ,jakie masz przyrosty od założenia zbiornika . Uważasz że po kilku miesiącach jesteś w stanie stwierdzić co jest potrzebne a co nie.

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.