Skocz do zawartości
azgar

"Żywa skała"

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem dzisiaj w sklepie w Katowicach i tak sobie zerkałem na zbiornik z żywa skała, niedługo nowe większe akwarium będzie a parę kg jak by było fajne można juz dołożyć.

Patrze na ta skałę w zbiorniku i pierwsze co  mi sie rzuca w oczy podstawka z martwym koralem przyklejona do skały, w innym miejscu skałą jakby poklejona klejem CX20, patrze na tył zbiornika a tam taki kawał skały jak by ktoś MARCO ROCKS wrzucił, gdzieś obok skałą przypominająca Fiji Shelfs obie skały bielutkie jedynie kawałek glona można było zauważyć lub aiptasie.

Czasami sklepy sprzedają żywa skałę z likwidowanego akwarium np. w skrzydlicy jest taka i jest opisana że z likwidowanego akwarium a w Katowicach maja na stronce "Żywa skała kraj pochodzenia Fiji "

 

A tutaj filmik juz jakiś czas temu chciałem pokazać i zapytać czy w Polsce cos takiego można dostać naprawdę żywa skałę a nie sucha ożywiana ?

Wpiszcie sobie: Live rock unboxing na youtube i takich filmików pełno 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko, ile czasu taka woda była w transporcie. Na pewno część życia przeżyje, część w transporcie obumrze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, azgar napisał:

Byłem dzisiaj w sklepie w Katowicach i tak sobie zerkałem na zbiornik z żywa skała, niedługo nowe większe akwarium będzie a parę kg jak by było fajne można juz dołożyć.

Patrze na ta skałę w zbiorniku i pierwsze co  mi sie rzuca w oczy podstawka z martwym koralem przyklejona do skały, w innym miejscu skałą jakby poklejona klejem CX20, patrze na tył zbiornika a tam taki kawał skały jak by ktoś MARCO ROCKS wrzucił, gdzieś obok skałą przypominająca Fiji Shelfs obie skały bielutkie jedynie kawałek glona można było zauważyć lub aiptasie.

Czasami sklepy sprzedają żywa skałę z likwidowanego akwarium np. w skrzydlicy jest taka i jest opisana że z likwidowanego akwarium a w Katowicach maja na stronce "Żywa skała kraj pochodzenia Fiji "

 

A tutaj filmik juz jakiś czas temu chciałem pokazać i zapytać czy w Polsce cos takiego można dostać naprawdę żywa skałę a nie sucha ożywiana ?

Wpiszcie sobie: Live rock unboxing na youtube i takich filmików pełno 

 

Po takich opisach, to coraz częściej zastanawiam się czy kolejnego akwarium nie postawić na suchej skale. Jak ktoś ma mi wcisnąć " nową żywa skałę"za duże pieniądze, a okaże się, że to ożywiona sucha, lub tylko się moczyła w słonej wodzie i jeszcze nie zdążyła się ożywić( kiedyś widziałem takie coś w jednym sklepie jak sporo skały moczyło się w kontenerze plastykowym około 1000 litrów), lub z likwidowanego akwarium jakiegoś klienta/znajomego co niewiadomo jakie problemy miał w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 28.10.2017 o 20:00, azgar napisał:

(...) Czasami sklepy sprzedają żywa skałę z likwidowanego akwarium (...)

pytaj o skałę z frachtu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28/10/2017 o 20:06, katani napisał:

Pytanie tylko, ile czasu taka woda była w transporcie. 

Hehe tego sie nigdy nie dowiemy. Mogla po wyjeciu z lodki lezec w magazynie czekajac na fracht przez trzy dni, albo trzy tygodnie.

Potem ze dwa tygodnie w kontenerze, zanim trafi do sklepu. To sie nazywa "skala z frachtu" i nie polecam jej kupowac. Porzadne sklepy nawet nie prowadza jej sprzedazy, majac w ofercie  "skałę odgazowaną". 

O odgazowaniu skaly mozna poczytac w necie i niby robic to samemu, najlepiej w garazu z dala od wspolmieszkancow, bo wydziela sie wtedy zapach, ktory lubia chyba tylko koty ;)

Taka paczke jak na filmie dostaniesz mieszkajac w stanach, albo w innym miejscu stosunkowo blisko oceanu. Mozna tam zamowic skale, a nastepnego dnia wyplywa na rafe lodka i pare godzin pozniej rybak nadaje paczke ekspresem, od wyjecia skaly z wody do otwarcia kartonu mija wtedy niecale 24h.

Ogolnie ciezko u nas dostac skale dobrej jakosci. Najlepiej zamowic niedlugo po dostawie, obejrzec osobiscie i, moze to dziwnie zabrzmi, pomacac i powachac :) powinna byc szorstka i pachniec morzem, sliskiej i smierdzacej starą rybą lepiej nie kupowac :)

Do tego slyszalem jakies plotki o ograniczeniach w imporcie od 2017, ale to tylko plotki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.10.2017 o 23:56, maciej01 napisał:

Po takich opisach, to coraz częściej zastanawiam się czy kolejnego akwarium nie postawić na suchej skale

Ja się wogóle nie zastanawiam. Będę stawiał na suchej. i zaimportuje robactwo z innego baniaka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chodziłem kiedyś po targu, moją uwagę zwrócił jeden sprzedawca ziemniaków. Miał wszystkie odmiany, bez względu o jakie klient zapytał właśnie te ziemniaki miał. Co najciekawsze, wszystkie odmiany w jednym worku i zawsze wyciągał tę którą klient sobie życzył:) Obawiam się że ze skałą w sklepach jest tak samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Ja się wogóle nie zastanawiam. Będę stawiał na suchej. i zaimportuje robactwo z innego baniaka.

To trzeba jeszcze mieć w najbliższej okolicy jakiś morszczaków, żeby od nich wziąć życie. Ale jak będzie trzeba to podjadę do Torunia, Bydgoszczy może innych najbliższych miast i miejscowości :).

4 godziny temu, Stefan85 napisał:

Chodziłem kiedyś po targu, moją uwagę zwrócił jeden sprzedawca ziemniaków. Miał wszystkie odmiany, bez względu o jakie klient zapytał właśnie te ziemniaki miał. Co najciekawsze, wszystkie odmiany w jednym worku i zawsze wyciągał tę którą klient sobie życzył:) Obawiam się że ze skałą w sklepach jest tak samo. 

Na targu o co pytasz to masz. Tak już jest od dawna i do tego nie chcą zejść z ceny, a pójdziesz do sklepu i upust masz od razu. Sprawdzone nie raz. Skałę najlepiej kupować osobiście, przynajmniej widzisz co kupujesz i ewentualne pretensje możesz mieć tylko do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radziła startować na marco rocks, przynajmniej nie ma w niej co gnić. A jeśli chcesz, to moge Ci nałapać na start wężowideł, mysis czy wieloszczetów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nik@ napisał:

Ja bym radziła startować na marco rocks, przynajmniej nie ma w niej co gnić. A jeśli chcesz, to moge Ci nałapać na start wężowideł, mysis czy wieloszczetów.

Jak będę startować nowe większe, być może na suchej skale to upomnę się do Ciebie Dominika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

Jak będę startować nowe większe, być może na suchej skale to upomnę się do Ciebie Dominika.

W sumie pisalam to do @azgar, bo jest ze Śląska :)Ale obdzielę chętnie każdego potrzebującego w darmowe robaczki, przy założeniu, ze odbierze osobiście lub zalatwi odbiór w moim miejscu zamieszkania lub pracy :) Jeśli bedziesz w okolicy,  to zapraszam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej mi nie po drodze na Śląsk, ale nigdy nie wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, maciej01 napisał:

Raczej mi nie po drodze na Śląsk, ale nigdy nie wiadomo.

Nie mam niestety ani w co pakować, ani czasu sterczeć na poczcie. Ale jak ktoś wpadnie, to coś sie zawsze złapie :) pod każdym kamieniem po kilka tłustych wężowideł i wieloszczetow siedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre chęci, pożyjemy zobaczymy, może będę kiedyś w Twoich stronach. Najbliżej w tamtych stronach kiedyś byłem w Brzegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2017 o 19:16, Nik@ napisał:

W sumie pisalam to do @azgar, bo jest ze Śląska :)Ale obdzielę chętnie każdego potrzebującego w darmowe robaczki, przy założeniu, ze odbierze osobiście lub zalatwi odbiór w moim miejscu zamieszkania lub pracy :) Jeśli bedziesz w okolicy,  to zapraszam. 

Wężowidła kiedyś jakieś miałem ale od dłuższego czasu ich nie widuje podejrzewam, że to wina borsuka bo tym swoim pyszczkiem nie raz widziałem jak wtykał go w ich miejscówki. A dodam jeszcze że mi to najbardziej na rożnym robactwie zależy takim małym do dsb z jakimiś makro glonami :)

A wracając do skały to trzeba mieć na prawdę duzo szczęścia żeby cos fajnego znalesc, ja przez pewien czas dokupowałem skały jak przy okazjii wizyty w sklepi widziałem cos fajnego ale zwykle to nic fajnego nie ma i pewnie dla tego ze oszukują :/ 

Wybiorę sie do akwa światu jeszcze bo właściciela  uczciwy mi sie wydaje, to obejrze skałę :)

 

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.