Skocz do zawartości
flcf

Red Sea Reefer 170 - startujemy :)

Rekomendowane odpowiedzi

No i się będzie zaczynało i u mnie! :)

Zbiornik jak w tytule około 165l w obiegu - a same szkło to 60x50x50.

Oświetlenie: 

- Maxspect Ethereal.

Filtracja: 

- Odpieniacz Twistman Integra 100.

- multi reactor Aqua Medic M ( planuje mieć w nim węgiel aktywny ).

- dodatkowo w sumpie Siporex i Aquaforest Life Bio Fil.

Pompa obiegowa:

- Aqua Nova N-RMC 4000.

Cyrkulacja:

- 2x Aqua Nova NMW-4000 (rw4).

Grzałka:

- Eheim Jager 150W 

 

Akwarium na soli Aquaforest Reef Salt.

Skały jeszcze nie mam ale prawdopodobnie będzie to klejona konstrukcja - tak czy inaczej nie na skale żywej tylko suchej.

Co do piasku to się jeszcze zastanawiam - chciałbym na żywym, ale jeszcze nie robiłem rozeznania który będzie najlepszy (gradacja/kolor czarny/jasny)?

Zakupione testy: (Salifert) NO3, PO4, KH, NO2.

Za dzień dwa mam zamiar zalać zbiornik i go zasolić - po czym wpuścić jakieś bakterie i niech się pokręci sama woda trochę.

Później planuję włożyć suchą skałę (konstrukcję) i tak by sobie to troszkę podojrzewało a na końcu jakiś piasek.

Czyli plan jakiś jest :) Zobaczymy co z tego będzie.

 

Teraz jeszcze małe pytania - wątpliwości - prośby o pomoc :)

1.Jak mam posolić tą wodę? To znaczy mam zalać zbiornik do takiego stopnia żeby się nie przelewała jeszcze przez komin do sumpa, włożyć grzałkę i cyrkulator i jak woda będzie miała już temperaturę 25st  to wtedy posolić i niech się kręci a dopiero później zalewać sump? Czy jakoś inaczej się do tego zabrać? :)

2.Czy potrzebuje jeszcze jakieś testy na początek? No i od kiedy będą mi potrzebne testy typu Ca,Mg itp? bo chyba nie od początku? :) Czy się mylę ;)

3. Czy jest sens w ogóle zalewać teraz zbiornik bo skałę myślę że będę miał tak za dwa, może trzy tygodnie.. ale chodziło mi bardziej o zasiedlenie bakteriami siporaxu itp. Czy Waszym zdaniem lepiej by było jednak jeszcze trochę odczekać? 

Jeśli macie jakieś rady, przemyślenia lub gdzieś popełniłem błąd albo źle skonfigurowałem sprzęt to dajcie znać zanim zaleje :)

Z góry za wszystkie razy dziękuję i mam nadzieje, że wszystko pójdzie zgodnie z planem!

 

Edytowane przez flcf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko:
Ad. 1 - zalewasz do poziomu docelowego. Dodajesz sól. Odpieniacz oczywiście wyłączony - chodzą cyrkulatory i obieg. To jedyny raz jak będziesz tak solić. Do podmian w osobnym wiadrze.
Ad. 2 - na razie testy ok ale nie testuj jeszcze. Nie ma po co. Tylko sprawdzaj zasolenie.
Ad. 3 - zalewaj teraz. Dzięki temu sprawdzisz czy wszystko działa jak należy, zasiedlisz siporax etc. Pompy się dotrą, a jak coś nawali to bez strat w życiu.

Miłego zakładania! :)

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz dyskusje o piachu, może się przyda w podjęciu decyzji

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach wrzuć od razu

Nie ma znaczenia czy sie zabrudzi czy nie bo metod naturalnych do czyszczenia jest sporo


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle pach po skale, nie odwrotnie ;)


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Nik@ napisał:

Tu masz dyskusje o piachu, może się przyda w podjęciu decyzji

 

dzięki piękne :) Za chwile poczytam sobie napewno :)

 

5 godzin temu, Areya napisał:

Tak na szybko:
Ad. 1 - zalewasz do poziomu docelowego. Dodajesz sól. Odpieniacz oczywiście wyłączony - chodzą cyrkulatory i obieg. To jedyny raz jak będziesz tak solić. Do podmian w osobnym wiadrze.
Ad. 2 - na razie testy ok ale nie testuj jeszcze. Nie ma po co. Tylko sprawdzaj zasolenie.
Ad. 3 - zalewaj teraz. Dzięki temu sprawdzisz czy wszystko działa jak należy, zasiedlisz siporax etc. Pompy się dotrą, a jak coś nawali to bez strat w życiu.

Miłego zakładania! :)

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

dzięki piękne :)

3 godziny temu, marcinsoroka napisał:

Piach wrzuć od razu

Nie ma znaczenia czy sie zabrudzi czy nie bo metod naturalnych do czyszczenia jest sporo

Ale zakładając że jednak załatwił bym tą skałę i piasek od razu to jak to wygląda sprawa z zasoleniem? Pierwsze leje wodę solę itp a póżniej skała i piasek? Czy poukładać skałę, pasek i solić wodę razem ze skałami? 

2 godziny temu, Pablo120288 napisał:

Tyle pach po skale, nie odwrotnie ;)

Dzięki :) Będę pamiętał o kolejności :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sucha skała i suchy piach, to możesz posolić na samym końcu, jak już akwarium ze skałą i piachem bedzie pełne rodi. Piach powinien być przed wlożeniem tez osobno przeplukany w rodi, aby pozbyć się pyłu. Po zasoleniu warto za dzień czy dwa trochę przemieszac piach i ponownie sprawdzić zasolenie, bo rodi, ktora wsiaknie trochę w piach i skały moze je nieznacznie zmniejszyc. 

Pisałeś ze chcesz kupic żywy piach. Ten ze sklepu niby żywy wcale nie jest żywy. Może zawierać jedynie bakterie, ale te bakterie równie dobrze dostarczysz kropelkami. Z tego, co kojarzę większość osob na forum pisało, że nie ma sensu go brać. Sama się nad nim zastanawiałam przed startem 360l i mi go odradzano, jako "ściema". 

Piach wsypujemy po skale - to bardzo dobra rada. Raz, ze skała musi stać na szkle, a nie na piachu, a dwa, ze podczas lub po ułożeniu skały może się coś obkruszyc, lub wylecieć jakiś brud i wtedy możesz go łatwo odessać.

Aaa, jeśli zdecydujesz sie na suchy piach i suchą skałę, to bakterie daj dopiero po zasoleniu. Polecilabym wtedy też wrzucić garść piachu lub kawałek skały z działającego (zdrowego) akwarium. Mozesz takze poprosić znajomego morszczaka, zeby potrzymał Ci trochę siporax w swoim sumpie, zawsze to trochę biologię wspomoże. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ - Bardzo dziękuję za super rady i dokładny opis :) Pewnie tak zrobię że zaleję jednak już ze skałą i piaskiem.

Co do tego "żywego" piasku to też to słyszałem i chyba naprawdę przestanę tak na to zwracać uwagę, bo w końcu tak jak piszesz samemu i tak się leje bakterie a z tymi żywymi bakteriami w piachu to chyba rzeczywiście mydlenie oczu jest :)

Co do skały to ile osób jest na forum to każdy ma inne zdanie czy żywa czy sucha. Mi się bardzo spodobała skała Marco Rock z wyglądu i to ją prawdopodobnie chciał bym mieć, z kolei na żywej skale niesamowicie mi się podobają fioletowo różowe glony wapienne.. wygląda to po prostu kosmos. 

A co do glonów wapiennych - jeśli bym startował na sucho (skałą/piasek/nowa solanka) to one w ogóle się samoistnie pojawiają? Czy musiał bym mieć jakiś kawałek skały z tymi glonami żeby "zaszczepić" nimi zbiornik?

Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcony czas :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony wapienne samoistnie Ci się pojawią,a mimo tego że kupisz żywą skałe, to mogą one zaniknąć na początku, zanim akwarium się ustabilizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko techniczne :) Jestem jeszcze przed zalaniem i tak jak doradzaliście mam już skałę i piasek żeby razem to wszystko wystartowało.

Powiedzcie mi czy mogę tą skałę dokładnie opłukać pod zwykłą kranówką zanim włożę ją do akwarium? Bo się strasznie sypie ( w transporcie musiała się poobcierać i nie chce czegoś takiego wkładać do akwarium) A woda RODi wiecie mało wody i niskie ciśnienie :) Wolał bym jakieś bicze wodne z prysznica ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, flcf napisał:

Małe pytanko techniczne :) Jestem jeszcze przed zalaniem i tak jak doradzaliście mam już skałę i piasek żeby razem to wszystko wystartowało.

Powiedzcie mi czy mogę tą skałę dokładnie opłukać pod zwykłą kranówką zanim włożę ją do akwarium? Bo się strasznie sypie ( w transporcie musiała się poobcierać i nie chce czegoś takiego wkładać do akwarium) A woda RODi wiecie mało wody i niskie ciśnienie :) Wolał bym jakieś bicze wodne z prysznica ;) 

Z kranu?? :lol: to czemu od razu kranowka nie zalac calego baniaka?

sam sobie odpowiedz i pamietaj ze skala jest porowata wiec cokolwiek na nia lejesz ona to chlonie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kasiazUK napisał:

Z kranu?? :lol: to czemu od razu kranowka nie zalac calego baniaka?

sam sobie odpowiedz i pamietaj ze skala jest porowata wiec cokolwiek na nia lejesz ona to chlonie

Spoko, dzięki za informację :) Tak myślałem. Ale pamiętaj że po to jest między innymi forum... nie każdy wie wszystko idealnie za pierwszym razem od początku - Ty pewnie też się kiedyś uczyłaś i popełniałaś błędy :) Jak każdy - a ja dlatego zadałem to pytanie żeby się czegoś nauczyć i nie popełnić błędu :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, flcf napisał:

Spoko, dzięki za informację :) Tak myślałem. Ale pamiętaj że po to jest między innymi forum... nie każdy wie wszystko idealnie za pierwszym razem od początku - Ty pewnie też się kiedyś uczyłaś i popełniałaś błędy :) Jak każdy - a ja dlatego zadałem to pytanie żeby się czegoś nauczyć i nie popełnić błędu :) Pozdrawiam.

Spoko spoko to bylo uszczypiliwe z mojej strony. Ja dopiero poltora miesiaca lece z pierwszym zbiornikiem a za godz mi nowe wieksze przywioza i ciagle popelniam bledy. I pamietaj najwazniejsze!!! BEZ POSPIECHU I KOMBINACJI bo na tym najgorzej sie wychodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsadź skałę do wody RODI i wykorzystaj cyrkulator który wydmucha z niej to co się pokruszyło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceńcie proszę takie ułożenie skały :) Czy coś takiego będzie ok? :) Mam nadzieje, że to nie glebnie wszystko bo nie używam żadnego kleju :) Oczywiście to wstępne ułożenie ale jakbyście mieli jakieś rady to bardzo proszę :) Zawsze mogę poprzestawiać :)

Czy lepiej jest żeby skały pieły si jak najbardziej do góry czy lepiej by było zrobić bardziej zwartą konstrukcję płaską na środku? 

PS. przepraszam za odbicia ale nie mam się ich jak pozbyć i zdjęcia poglądowe bardzo na prędce tak że kadry i jakość poziom bieda ;) :) IMG_20171104_111923.jpg.f975e4805961557bcc13d67f13bee0af.jpg IMG_20171104_111953.jpg.300e7f9e2780c2f892c99e71a0d9bdcb.jpgIMG_20171104_111933.jpg.8b5baae941ab64a144116472cc078771.jpg

Co do cyrkulatorów to czy mogą być ułożone tak jak na zdjęciu - czyli z jednej i drugiej strony komina w tym samym kierunku do przedniej szyby ( widziałem, że często tak ludzie mają) czy jednak lepiej było by jakoś naprzeciwko siebie wzdłuż akwarium po prawej i lewej stronie? 

IMG_20171104_120003.thumb.jpg.52b22073b20220c89ec5ab417a718fa5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marco Rock's ? Tak wygląda. W kostce niestety nie ma takiego pola manewru jak w jamniku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@katani - tak Marco Rock's :) No niestety poszaleć się nie da ale miejsce akurat nie puszcza :) i tak jest 60cm długości a miało być tylko 40 ;) Tak że nie ma źle jak na nano :) PS. jak wygląda takie ułożenie skały? 

Edytowane przez flcf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też startowałem na Marco Rocks i muszę powiedzieć, że super wybór :) Mega plag nie miałem ale wiadomo, że dojrzewanie dużo dłuższe. Warto lać bakterie dla ożywienia skały. Zresztą wszelkiego rodzaju plagi i tak przytargasz ze szczepkami np. apitasia, valonia itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ją kokrusz na mniejsze kawałki jak się da i ułóż taką lżejszą konstrukcję ?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W razie czego tak wygląda ułożona bardziej na "płasko" :)

IMG_20171104_123038.thumb.jpg.fc98fdc53d8b62e7d220cf1330b86e9b.jpg

 

6 minut temu, natan2012 napisał:

Ja też startowałem na Marco Rocks i muszę powiedzieć, że super wybór :) Mega plag nie miałem ale wiadomo, że dojrzewanie dużo dłuższe. Warto lać bakterie dla ożywienia skały. Zresztą wszelkiego rodzaju plagi i tak przytargasz ze szczepkami np. apitasia, valonia itd.

No z tymi plagami to napewno ;) Życie :) Ale skała mi się bardzo podoba! Robi fajny efekt :) a ciekawi mnie jak będzie wyglądała jak obrośnie glonami wapiennymi! :) ( no i kiedy to będzie ;)

 

 

4 minuty temu, katani napisał:

może ją kokrusz na mniejsze kawałki jak się da i ułóż taką lżejszą konstrukcję ?

 

No właśnie się też zastanawiałem czy jej jakoś nie pokruszyć, talko nie wiem jak żeby nie spierdzielić fajnej skały ;) No i czy nie będę miał wtedy dopiero problemu z jej ułożeniem ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie bardziej to pierwsze ulozenie podoba. Na drugim wyglada jak gruzowisko. Ale to kwestia gustu. Ja tez ta zamawiam bo pieknie te jasne skaly wygladaja. Choruje na takie ulozenie ale zobaczymy czy mi sie uda

227B4D61-1E4F-4317-B90A-F358DEC4D700.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, kasiazUK napisał:

Mi sie bardziej to pierwsze ulozenie podoba. Na drugim wyglada jak gruzowisko. Ale to kwestia gustu. Ja tez ta zamawiam bo pieknie te jasne skaly wygladaja. Choruje na takie ulozenie ale zobaczymy czy mi sie uda

227B4D61-1E4F-4317-B90A-F358DEC4D700.png

Dzięki za opinię :) No powiem Ci że to ułożenie na zdjęciu które podesłałeś kosmos! :) Ale to inny litraż niż moje no i coś takiego bez kleju ani rusz ;) A ja bym chciał jakoś to ogarnąć bez klejenia konstrukcji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, flcf napisał:

Dzięki za opinię :) No powiem Ci że to ułożenie na zdjęciu które podesłałeś kosmos! :) Ale to inny litraż niż moje no i coś takiego bez kleju ani rusz ;) A ja bym chciał jakoś to ogarnąć bez klejenia konstrukcji :)

To Reefer 350 :D sledze go na yt

co do klejenia to podobno da sie na patykach pvc i nawiercajc skale tak laczyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kasiazUK napisał:

To Reefer 350 :D sledze go na yt

co do klejenia to podobno da sie na patykach pvc i nawiercajc skale tak laczyc

Fajny pomysł :) Ale to na duże konstrukcje, jak przy tym reefer 350 :) PS. możesz podesłać ten kanał z YT? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, flcf napisał:

Fajny pomysł :) Ale to na duże konstrukcje, jak przy tym reefer 350 :) PS. możesz podesłać ten kanał z YT? 

To nie reefer ale tez spore. Juz tyle ich obserwuje ogladam ze mi sie miesza :D sorry za wprowadzenie w blad

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.