Skocz do zawartości
flcf

Red Sea Reefer 170 - startujemy :)

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Czym zalane. Świeżą solanką czy żywą wodą. Pozdrawiam Roman 

Świeżą solanką. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzyknij kolegów z okolicy i załatw sobie jak najwięcej żywej wody. Dobry browar i pogadać będzie można, podpatrzeć, podpytać. Same zalety.Żywa woda i żywy akwarysta. Powodzenia Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz temat. Kolega zakładał akwarium podobnie jak Ty. Sucha skała, suchy piasek i świeża solanka 

Może coś podpatrzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, maciej01 napisał:

Tu masz temat. Kolega zakładał akwarium podobnie jak Ty. Sucha skała, suchy piasek i świeża solanka 

Może coś podpatrzysz.

Dzięki śliczne :) Obserwuje to akwarium od początku ;) Tylko kolega właśnie miał dojrzewanie w miarę normalnie i szybko ( może dlatego że miał żywy piasek ) a przy czasie jakim ja mam akwarium już zasiedlał koralowce i to na całego a na skale miał okrzeki itp czyli jednak coś dojrzewało ;) a u mnie nic.. jak zalałem ponad 3 tygodnie temu tak jest teraz zero zmian ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz skąd, to postaraj się o kilka garści piasku z działającego akwarium lub dołóż żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, rafau napisał:

halo, jak akwarium się miewa ?

Akwarium miewa się dokładni tak jak w dzień kiedy go zalałem ;) Czyli dosłownie nic się nie zadziałało jeszcze :( - parametry cały czas bez zmian - niby wszystko w normie. 

Nie miałem żadnego nawet najmniejszego wysypu okrzemka, glonów czy czegokolwiek - czyli mniemam, że jakby to powiedzieć nie zaskoczyło jeszcze? Bo nie wierze, że tak od razu bez żadnego problemu nic się nie pojawiło, parametry ok i wszystko już cacy... to chyba bomba z opóźnionym zapłonem :D

A tak na serio to muszę od kogoś wykombinować trochę wody z podmianki z działającego zbiornika - tylko czy ktoś w okolicy ma morszczaka? ;) 

No i jeszcze myślałem nad tym gruzem z erybki z żywej skały, jakbym może dosypał np z 2 kg do sumpa - może by jakoś zaskoczyło.

Bakterie lałem/leje Aquaforestu ( wg producenta mam lać dwa tygodnie i spokój) ja lałem praktycznie ponad miesiąc, no ale w sumie co mają w moim akwarium takie bakterie jak nie ma żadnej pożywki - wszystko na sucho...

Najgorsze jest to że teraz totalnie nie mam czasu na spokojnie ogarnąć temat bo mam nawał pracy do końca tego tygodnia..

Ale jestem dobrej myśli i mam nadzieje ze coś się w końcu podzieje! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się ruszyło :)

Akwarium przez dwa miesiące nie dawało żadnego znaku "życia" - wszystko było bez zmian - wraz z parametrami, więc postanowiłem -za poradą- kupić trochę gruzu koralowego (ożywionego) żeby przyspieszyć "start" i tak zrobiłem :) i tu jest najlepsze - dziś przyszedł do mnie gruz i jak go miałem wkładać do sumpa to zauważyłem, że na skałach pojawiły się brązowe plamki gdzieniegdzie i na podłożu też się coś dzieje - zanim jeszcze włożyłem ten gróz! :) Bardzo mnie to ucieszyło że jednak na suchym starcie i bakteriach też by coś poszło do przodu :),  ale skoro już miałem ten gruz to wsadziłem go jednak jeszcze do sumpa no bo w sumie szkoda ( ze trzy małe kawałki wsadziłem do akwarium - zobaczymy co się tam z nimi podzieje :) Później najwyżej przełożę do sumpa :).

Parametry mam zamiar pomierzyć jutro lub pojutrze to coś może będzie już wiadomo :)

Od dziś dodaje również bakterie Seachem Stability przez tydzień wg instrukcji a później znowu przejdę na Aquaforest - z tym, że tym razem będą to na przemian - jednego dnia Pro Bio S i - NP Pro a drugiego Pro Bio F. 

IMG_20180103_170249.thumb.jpg.0e4908f096e2007f08d90af6a0122aff.jpgIMG_20180103_170319.thumb.jpg.4d4755e38b6dff65bbd9594d11d13b3e.jpgIMG_20180103_170355.thumb.jpg.3636524f25447e28da7ac7bdfca89556.jpgIMG_20180103_170223.thumb.jpg.6e6389ebd994682f3635b51400081734.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 3 tygodniach od startu suplementacji bakterii i 2 od uruchomienia w akwarium nie ma śladu dojrzewania rozumianego jako plagi lub słynne zamknięcie cyklu azotowego.

Za to na każdym cm2 szyb jest kilka - kilkanaście żyjątek. Zadanie żywej artemii, żywej wody, żywych widłonogów robi swoje. Zakładam, że na skale i piasku jest tak samo, ale ponieważ ich kolor zlewa się z podłożem to ich tam nie widać. Wczoraj zauważyłem wysyp mikroskopijnych, białych rurówek.

 

Za to w sumpie, gdzie jest światło... O to już inna historia. Tam życie rozwija się na full. Były okrzemki, teraz jest już dino i okrzemki. Ślimaki je przekopują z piaskiem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, katani napisał:

U mnie po 3 tygodniach od startu suplementacji bakterii i 2 od uruchomienia w akwarium nie ma śladu dojrzewania rozumianego jako plagi lub słynne zamknięcie cyklu azotowego.

Za to na każdym cm2 szyb jest kilka - kilkanaście żyjątek. Zadanie żywej artemii, żywej wody, żywych widłonogów robi swoje. Zakładam, że na skale i piasku jest tak samo, ale ponieważ ich kolor zlewa się z podłożem to ich tam nie widać. Wczoraj zauważyłem wysyp mikroskopijnych, białych rurówek.

 

Za to w sumpie, gdzie jest światło... O to już inna historia. Tam życie rozwija się na full. Były okrzemki, teraz jest już dino i okrzemki. Ślimaki je przekopują z piaskiem.

No to pięknie! Gratuluje :) Śledzę post z Twoim akwarium i naprawdę robi wrażenie! Piękne jest już teraz a dopiero jak wprowadzisz korale to będzie bajka! Mam nadzieje, że u mnie się w końcu też to dojrzewanie zacznie i będę mógł za niedługo coś podziałać więcej! :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmierzyłem parametry i prawie bez zmian: 

Temperatura: 25

Zasolenie: 35 PPT

PH: 7,82 

KH: 8,1 dKH

No2: 0,01

No3: 0,5

PO4: 0

Ca: 420 ppm

Mg: 1350 ppm

 

PH trochę spadło bo było lekko powyżej 8 a jest 7,82 - od czego może być taki spadek i czy trzeba to jakoś podbijać albo coś? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzrostowi pH sprzyja rozpuszczony tlen który wzrasta wskutek fotosyntezy np. glony i makroglony. W nocy pH spada. Rano różnica może być paru stopniowa. Wieczorem pH 8,0 a rano 7,8. Te skoki są naturalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Wzrostowi pH sprzyja rozpuszczony tlen który wzrasta wskutek fotosyntezy np. glony i makroglony. W nocy pH spada. Rano różnica może być paru stopniowa. Wieczorem pH 8,0 a rano 7,8. Te skoki są naturalne.

Dzięki śliczne za wyjaśnienie :) Będę monitorował :) Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma refugium, to one musi być oświetlane w nocy. By skoki pH nie były duże. Wolne opadanie pH dla naszych podopiecznych jest nieszkodliwy ale pH ma duży wpływ na KH. A skoki twardości węglanowej są już niebezpieczne. To tylko pół doby a to krótki czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Jak ktoś ma refugium, to one musi być oświetlane w nocy. By skoki pH nie były duże. Wolne opadanie pH dla naszych podopiecznych jest nieszkodliwy ale pH ma duży wpływ na KH. A skoki twardości węglanowej są już niebezpieczne. To tylko pół doby a to krótki czas.

Wszystko się zgadza, ale je nie mam refugium w swoim akwarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, bo to bardzo fajna, naturalna metoda pozbywania się azotynów. Posiadanie DSB + refugium załatwia dobre porametry wody w 90 % ( moje zdanie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Szkoda, bo to bardzo fajna, naturalna metoda pozbywania się azotynów. Posiadanie DSB + refugium załatwia dobre porametry wody w 90 % ( moje zdanie )

Zgadzam się całkowicie i nikt chyba bardziej nie żałuje jak ja sam ;) Ale niestety nie mam miejsca w sumpie na nie - mam mały sump.. inaczej bym się nawet nie zastanawiał - zwłaszcza że to super sprawa choćby do obserwacji itp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, flcf napisał:

Zgadzam się całkowicie i nikt chyba bardziej nie żałuje jak ja sam ;) Ale niestety nie mam miejsca w sumpie na nie - mam mały sump.. inaczej bym się nawet nie zastanawiał - zwłaszcza że to super sprawa choćby do obserwacji itp :)

Zgadza się. Są koledzy na forum którzy zrezygnowali z odpieniacza, prowadząc DSB i refugium. Ja wymieniłem na słabiutki odpieniacz. Który zapełni kubełek raz na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przez dwa miesiące praktycznie nic się nie zadziało a tu od tygodnia mniej więcej taki wysyp okrzemków ( chyba ), ale parametry nie drgnęły ani trochę i są praktycznie cały czas takie same - nic się nie zmienia... a wygląda to teraz tak: 

 

IMG_20180117_193840.thumb.jpg.b537e3eaa89ece07b57b5cba3f14c4ed.jpgIMG_20180117_193912.thumb.jpg.e9346a2ed42dbbdee680514b4fa0b11c.jpgIMG_20180117_193901.thumb.jpg.808668e1b9b4a9a2e0e39d8fd73b81a2.jpgIMG_20180117_193949.thumb.jpg.ff9d6ab5f6de368e53754a2ba2d9b3e1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma farfocli to okrzemki i na to mi wygląda. Jak powszechnie wiadomo, dojrzewanie na suchej skale trwa o wiele dłużej niż na żywej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, maciej01 napisał:

Jak nie ma farfocli to okrzemki i na to mi wygląda. Jak powszechnie wiadomo, dojrzewanie na suchej skale trwa o wiele dłużej niż na żywej.

Nie ma żadnych farfocli tak że to okrzemki pewnie :)

Ja też wiedziałem, że dojrzewanie na suchej skale będzie trwało dłużej - ale przyznasz jednak, że pierwsze oznaki ( okrzemki ) po ponad dwóch miesiącach to naprawdę moim zdaniem dosyć długo :) i to zastartowało dopiero tak na całego jak dołożyłem tego żywego gruzu do sumpa. Myślę jeszcze o tych parametrach, czy to normalne że się cały czas utrzymują i nie zmieniają... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam na Marco Rocks to raczej normalne. Jak startowałem to miałem dylemat, sucha czy żywa skała. Wybrałem żywą skałę i ominęły mnie te problemy z dojrzewaniem. Akwarium przeszło cykl azotowy, dojrzewanie dość szybko i prawie bezobjawowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a co miało dojrzewać jak akwarium było prawie sterylne?

Dojrzewanie "bezproblemowe" na żywej skale tylko wtedy gdy dobra żywa skała. W przeciwnym wypadku może być dużo, dużo gorzej niż na sztucznej dobrej skale. 

Za późno zacząłem czytać Twój wątek bo bym Ci wcześniej podpowiedział. Jak na tej sztucznej nie ma oznak dojrzewania to trzeba je czymś zainicjować. O molinezji nawet nie wspomnę ale jakieś "organiczne rzeczy" trzeba po prostu do systemu dorzucić by zapoczątkować cykl azotowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Nalesnick napisał:

Panowie, a co miało dojrzewać jak akwarium było prawie sterylne?

Dojrzewanie "bezproblemowe" na żywej skale tylko wtedy gdy dobra żywa skała. W przeciwnym wypadku może być dużo, dużo gorzej niż na sztucznej dobrej skale. 

Za późno zacząłem czytać Twój wątek bo bym Ci wcześniej podpowiedział. Jak na tej sztucznej nie ma oznak dojrzewania to trzeba je czymś zainicjować. O molinezji nawet nie wspomnę ale jakieś "organiczne rzeczy" trzeba po prostu do systemu dorzucić by zapoczątkować cykl azotowy.

Mówiąc o dorzuceniu czegoś masz na myśli np. nieżywą krewetkę na jakiś czas? Tak jak niektórzy robią? 

Mi te okrzemki wyszły tak na maxa jak dorzuciłem ten żywy gróz do sumpa - na bank tam na nim są jakieś organiczne "resztki" tak że zastanawiam się czy to wystarczy? Czy jeszcze muszę coś pokombinować? Bo tak jak mówiłem - parametry cały czas stoją - to naczy No2 - 0 od początku cały czas a No3 - 0,5   - przynajmniej takie były ostatnio :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi do systemu "dojść" jakaś organika. Z gruzem na pewno coś doszło tylko kwestia czy to wystarczy. Żywa skała czy sucha skała sama w sobie ma już tę organikę. Tu musisz coś dodać - wszystko jedno czy to martwa krewetka, kostka mrozonek, molinezja czy ktoś z ekipy sprzątającej. Coś musi system "rozbujać". Lepiej i humanitarniej czymś "martwym" ale podobną robotę zrobiłyby i zywe zwierzęta tylko przez jakis czas narażony by były na zycie w złych warunkach - zanim zamknie się cykl azotowy.

Dawaj tę krewetkę albo inną mrożonkę.

 

p.s.

aaa, i ułożenie skały całkiem ok - nie przesadzałbym z tym gloryfikowaniem "tarasów" czy lekkości konstrukcji - wszystko ma swój urok, ale też plusy i minusy - powodzenia

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.