Skocz do zawartości
Tomwar

Pierwsza solniczka 80l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

Jako nowy użytkownik forum witam wszystkich serdecznie.

Dawno temu miałem akwaria słodkowodne, teraz przyszedł czas na odpalenie pierwszego baniaka z solanką :)

Po dłuższym czytaniu forum nabywaniu wiedzy podstawowej postanowiłem postawić pierwsze kroki i zamówić akwarium oraz sump (projekt sumpa zapożyczyłem z tego forum :)

Niestety w mieszkaniu nie mam zbyt dużo miejsca na akwarium dlatego też musiałem zamówić sobie na wymiar takie maleństwo 40x40x50h do tego szafka też na zamówienie 41x41x80.

Na początku chciałem mieć zwykły filtr kubełkowy do tego odpieniacz wewnętrzny, jednak po przeczytaniu kilkudziesięciu stron forum oraz rozmowach z osobami które prowadzą akwaria morskie (porady w sklepach) zmieniłem zdanie i postanowiłem że zrobię do niego sumpa (projekt z Waszego forum) tylko pomniejszony :) Teraz padło pytanie czy zrobić pudełko przelewowe czy komin w ostateczności wybór padł na komin, jak na razie akwarium i sump są zamówione myślę, że do 3 tygodni będę już miał gotowe.

Ze sprzętu który będę miał w sumie to w pierwszej komorze będzie odpieniacz Tunze 9004 i grzałka EASYHEATER 75W AQUAEL w drugiej komorze siporax w 3 komorze pompa powrotu 1200l/h w wrzucam pomniejszony projekt sumpa (z tego forum) 35x35x40h możecie ocenić i powiedzieć co o nim sądzicie będę wdzięczny za każdą dodatkową poradę :) 

W akwarium będę miał żywą skałę około 8kg żywy piasek, zalane będzie wodą z działających zbiorników.

Z obsady planuję 3-4 rybki,  miękasy LPSy może kiedyś SPSy.

Na początek tyle, mam nadzieję, że źle nie będzie i pomimo małego zbiornika uda mi się utrzymać warunki odpowiednie dla korali i zwierzaków.

Do 3 tygoni mam nadzieję, że uda mi się wymyślić jakąś lampę do takiego nie typowego zbiornika  myślę o AquaEl Decolight Duo Leddy Tube 2x6 W ale boję się, że będzie za mała coś radzicie do takiego małego zbiornika ?

Poczytam jeszcze na ten temat dużo tu informacji na ten temat :)

Jak już skompletuję wszystko i uruchomię zbiornik to na pewno wrzucę fotki :)

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie to co podajesz będzie zdecydowanie za słabe. Chyba że do samych prostych miękasów.

 

 

Jaką dokładnie pompe planujesz? Musi mieć wystarczającą moc żeby pompować wodę na wys. minimum 130 cm w Twoim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie będę się nastawiał na pompę jaką mi zasugerują w sklepie gdzie zamówiłem sumpa i zakupię całą hydraulikę potrzebuję cichutkiej pompy, co do oświetlenia to myślałem jeszcze o Jebao Martix LED AK-60 lub spróbować coś samemu zmontować z 1W led. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zakupić mocniejszą pompę i ustawić ją na połowę mocy. Wtedy będzie zdecydowanie ciszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Identyczny setup jak mój poprzedni(szkło). Ja w sumpie upychalem jeszcze refugium:P. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

37 minut temu, Robert20 napisał:

Lepiej zakupić mocniejszą pompę i ustawić ją na połowę mocy. Wtedy będzie zdecydowanie ciszej.

Właśnie tak będę chciał zrobić. 

24 minuty temu, kichnu napisał:

Identyczny setup jak mój poprzedni(szkło). Ja w sumpie upychalem jeszcze refugium:P. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

Dzięki ;-) ,  przy okazji jak się setup sprawdzał? Bo u mnie to raczej zostanie na stałe :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Robert20 napisał:

Przewidziałeś miejsce na ewentualną dolewkę?

Na dzień dzisiejszy zostaje mi dolewka ręczna za mało miejsca w tak małym sumpie i szafce żeby coś zmontować środek szafki będzie miał wymiary 37x37x75 na razie nie myślałem o tym i nie wiem czy w moim przypadku da się coś wymyślić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Tomwar napisał:

Dzięki ;-) ,  przy okazji jak się setup sprawdzał? Bo u mnie to raczej zostanie na stałe :-)

To było moje pierwsze akwarium, więc trudno rzetelnie porównać. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż panel. W połowie sumpa miałem refugium, więc prawie wszystko jak w dużo większym systemie. Oczywiście w szafce było bardzo ciasno i pompa do balinga by raczej nie weszła;). Nie miałem dolewki na starcie, później dorobiłem ze zbiornikiem na zewnątrz. Proponuje wykorzystać 1/3 sumpa na dolewkę, bez problemu da się zmieścić a przydatność nieoceniona. Obecnie mam na 150 l brutto dolewkę o pojemności 14 litrów i to starcza ledwo na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Robert20 napisał:

Najprostsza byłaby dolewka grawitacyjna. Jakaś na pewno się zmieści.

Jeśli jest tu na forum taki projekt to poprosił bym o linka, może udało by mi się to upchnac  w szafce, bo obok szafki nie mam szans na postawienie czego kolwiek sorry ale jeszcze całego forum nie ogarłem jak na razie wszystkiego po trochu ;)

Edytowane przez Tomwar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie od Aquael to sobie odpuść na taką wysokość akwarium, nawet nad kostką Aquael nanoreef 30l słabo świeci, a gdzie nad akwarium 50cm wysokości. Najtaniej zrobić oświetlenie DIY. Tańsze z gotowych to np. Jebao AK 60, chyba że masz na lampę przeznaczone więcej kasy to jest w czym wybierać. Dolewka grawitacyjna https://www.akwarystyczny24.pl/aqua-trend-automatyczna-dolewka-grawitacyjna-p-6334.html i do tego jakiś pojemnik z wodą RO/DI nad sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

Oświetlenie od Aquael to sobie odpuść na taką wysokość akwarium, nawet nad kostką Aquael nanoreef 30l słabo świeci, a gdzie nad akwarium 50cm wysokości. Najtaniej zrobić oświetlenie DIY. Tańsze z gotowych to np. Jebao AK 60, chyba że masz na lampę przeznaczone więcej kasy to jest w czym wybierać. Dolewka grawitacyjna https://www.akwarystyczny24.pl/aqua-trend-automatyczna-dolewka-grawitacyjna-p-6334.html i do tego jakiś pojemnik z wodą RO/DI nad sumpem.

Dzięki :) super sprawa z tą dolewką na pewno zmontuje taką dolewkę, ale to jeszcze trochę wody upłynie :-) 

Co do lampy to dostałem takie zestawienie zaproponowane przez sprzedawcę z allegro na aluminiowym profilu szerokość 16cm  1 wat Led,  10szt Power LED EPISTAR 1W ROYAL BLUE 45Mil  plus 8szt Power LED EPISTAR 1W 8500K 45Mil mieszane do tego sciemniacz z pilota wraz z montażem gotowe do podłączenia do gniazdka, z tym,  że jak czytałem o diodach Led to ma być stosunek 3:1 w tym momencie by musiało być 15 niebieskich i może te 8 białych.

Chciał bym uzyskać taki efekt jak miał Waldi :-) ale to już sam bym musiał we własnym zakresie bawić się w dobór odpowiednich Led i w lutowanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18W to są oświetlone kostki 30l, Ty musisz mieć więcej. Ile masz kasy na lampę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, maciej01 napisał:

18W to są oświetlone kostki 30l, Ty musisz mieć więcej. Ile masz kasy na lampę?

Na lampę hmm chciał bym wydać myślę że,  do 500zl acz kolwiek gdybym miał dołożyć +/- 150 to może bym się skusił na gotową, z tym że gotowe lampy programowalne świt zmierzch to już bym musiał wydać ponad 1000zl, a wiem można takie cuda robić na Ledach samemu, złotym środkiem była by lampa za parę stòwek zrobiona na Ledach z bajerami tylko problem w tym że sam raczej tego nie ogarnę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maciej01 napisał:

540zł i da radę https://erybka.pl/product-pol-13741-Jebao-Matrix-LED-AK-60.html, lub możesz szukać używanej na targowisku Maxspect Razor 60W, bo można wyrwać w podobnej cenie i na pewno będzie lepsza od Jebao.

Właśnie między innymi się nad nią zastanawiam też mi ją właśnie w tym sklepie polecali (byłem tam osobiście), problem z tą lampą jest taki że wycofali oprogramowanie do WI-FI i tylko ręcznie się ją da sterować. Dużo czasu spędzam w pracy po 12h i za bardzo nie mam możliwości regulacji ręcznej, tak że wolał bym taką programowalną. Jeżeli nie uda mi się nic innego zmontować samemu z LED to chyba tą właśnie kupię. Niestety na dzień dzisiejszy nie stać mnie żeby wydać 2000 na lampę programowalną :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy programator czasowy i będzie on/of automatycznie, tylko tyle, że od razu z pełną mocą jaką sobie przedtem ustawisz potencjometrami które są wbudowane w lampie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maciej01 napisał:

Najtańszy programator czasowy i będzie on/of automatycznie, tylko tyle, że od razu z pełną mocą jaką sobie przedtem ustawisz potencjometrami które są wbudowane w lampie.

Tak właśnie zrobię może kiedyś jak uzbieram $ to zmienię na Aqua Illumination Hydra :)

Jak na razie będę szczęśliwy jak uda mi się wystartować zbiornik pod koniec grudnia :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najtańszy programator czasowy i będzie on/of automatycznie, tylko tyle, że od razu z pełną mocą jaką sobie przedtem ustawisz potencjometrami które są wbudowane w lampie.

Wiele osób tak ma i gra. Przecież T5 też nie włącza się stopniowo (pomijam lampy ATI dimmable, nie każdy ma takie bajery). Widziałam tą Jebao w akcji i też mi się podobała [emoji4] Będziesz Pan zadowolony [emoji6] 

 

Co do sumpa - u mnie będzie identyczny wymiar i odpieniek. Omawiam ten projekt obecnie w dziale technika, ale wrzucę Ci tu też wstępny szkic. Zmiana układu komór pozwala lepiej wykorzystać ograniczone miejsce - po latach powiem Ci że jedyne czego mi brakowało w panelach to refugium (przydatne też jak chcesz aresztować rybkę czy kraba ;) ).

8d9c3b564edf6fba78c8c08d866b0078.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, maciej01 napisał:

No to powodzenia w zakładaniu akwarium :).

Dzięki :-) jak skompletuje wszystko i poskładam to przed i po zalaniu wrzucę fotki :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat, jednak lampa będzie inna szarpnę się i kupię coś takiego :)  https://erybka.pl/product-pol-13926-Aqua-Illumination-Prime-HD-Bialy.html

Odpieniacz zostanie Tunze 9004 mam tylko jeszcze pytanie odnośnie pompy wiem, że może zły temat wybrałem na takie pytania, ale nie chciał bym zakładać nowego, proponują mi pompę DCS 2000 lub DCP3000 co byście proponowali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starczyłaby DCS, ale podobno DCP są cichsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wybrałem DCP 3000 więcej mocy może pracować wolniej tym samym ciszej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.