Skocz do zawartości
tedeus63

Sens robienia testów wody Salifert

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  wczoraj   kupiłem nowy test  Saliferta na CA . na starym tydzień temu  Ca miałem 400.  zrobiłem dzis nowym testem  i brakło mi skali poszło jeszcze 5 kropli z dodatkowo pobranego plynu i wychodzi mi tak okołon 550 CA. zrobiłem ponownie starym testem Ca 420 (ostatni) i . jeszcze raz nowym Ca 550 okolo . Rozumie jakies małe róznice ale 130 ????? . I co teraz ?  wierzyc nowemu  czy staremu .? ując ballinga ? a jak jest dobrze ?  zastanawiam się czy jest w ogóle jakis sens robienia tych testów czy po prostu to jest  wyrzucanie kasy i czasu   w błoto. Testy robie regularnie co tydzień od prawie 2 lat.  chyba lepiej wyjdzie zrobienie testów  CPA raz na kwartał w np Marin lab . w Erybce nie porównam bo tam robia testy tez Salifertem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież mając CaCl2 bardzo prosto jest przygotować płyn testowy.

Na RH pisałem jak zrobić płyn do KH. W ten sam sposob można zrobić płyn na Ca czy Mg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przechodzę powoli na Hanki. CA mierzę raz na jakiś czas, ballinga leję wg KH, z Hanką obliczanie zużycia to czysta przyjemność. Miałem w pewnym momencie 3 testy na KH Saliferta, rozrzut od 0.5 -1 dKh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Tester mozna zrobic plyn testowyv ale moze ja nie potrafie tego zrobic ? I nie po to place za  testy saliferta ponad 200zl  by meczyc sie z plynem testowym .i kombinowac .  po drugie nie kazdy jest czytelnikiem forum nano reef czy innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Mialem tez klopoty z Salifert'em na Ca i Mg,pokazywal jakies dziwne rzeczy jak podczas nie lania niczego do zbiornika wyzszy wynik po tygodniu...Kupilem TM Ca i Mg i pokazuje te dwa parametry wyzej nizeli Salifert i raczej bardziej tu ufam testom TM,jednak uwazam ze jezeli chodzi o KH i NO3 to Salifert jest OK,gdyz powtarzalny...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Tester napisał:

Przecież mając CaCl2 bardzo prosto jest przygotować płyn testowy.

Na RH pisałem jak zrobić płyn do KH. W ten sam sposob można zrobić płyn na Ca czy Mg

Gdzieś opisałeś proporcje dla CA i Mg ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płym kontrolny dla KH obliczono na wartość- 8

1. Ile dla Ca i ile dla Mg ?

2. Możesz podać gotowca proporcje dla  MG +RO i Ca (bezwodny?)  +RO  ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam z glowy. Oblicz sobie tą sama metodą co KH liczylem. Tak jest wszystko krok po kroku opisane. Podstaw sobie tylko masy molowe dla CaCl2 i MgCl2

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Tester napisał:

nie mam z glowy. Oblicz sobie tą sama metodą co KH liczylem. Tak jest wszystko krok po kroku opisane. Podstaw sobie tylko masy molowe dla CaCl2 i MgCl2

 

 

Heh chciałem iść na skróty :)

Dziękuję, przydatne szczególnie dla Mg - łatwo wietrzeje a badamy nieczęsto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto kupić testy AF. Tanie, dokładne a i płyn referencyjny mają w zestawie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od pewnego czasu używam testów Aquaforest, bo według mnie są dokładniejsze. No i kontrolują je z ICP-OES w MarinLabie, który należy do AF.

Testy kropelkowe AF nie są drogie, więc możesz spróbować ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde czytałem  RH teraz jak zrobić płyn do KH i naprawde jest to dla mnie czarna magia. nie wiem z tego nic . :)   ( a może jetem po prostu za tepy ) . No Nic zostannie mi chyba Marin Lab . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) są też płyny referencyjne do kupienia od Tropic Marin, dodatkowo płyny dodają Aquaforest do swoich testów - kupisz jeden, i przetestujesz też inne marki jakie masz w domu np saliferty na Kh Mg Ca 

 Reef analitycs też dodaje do swoich testów sporą filokę płynu referencyjnego - starczy na dużo testów kontrolnych.

Robisz kontrolę, notujesz ile zawyża albo zaniża i masz spokój na jakies 3 tygodnie a później znów kontrola i tak w koło aż ci się płyn referencyjny nie skończy :) albo nie kupisz nowych testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za pomoc .spróbuję kupic ten plyn  a nastepnie testy AF.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tedeus63 płyn do kalibracji KH - bardzo upraszczając co potrzebne:
-waga jubilerska.
-soda oczyszczona NaHCO3
-woda RODI
-2pojemniki - mogą być pojemniki na mocz - wybrał bym sterylne.
-strzykawka insulinowa lub zwyczajnie strzykawka z testów saliferta ta cienka

Przygotowanie roztworu. ( 2 etapy )

Roztwór 1 (roboczy)
Odważasz 50g wody RODI (jak chcesz być super dokładny to 49,5g)
Odważasz 0,5g Sody Oczyszczonej
Mieszasz razem do uzyskania klarowności bez osadów. Z tego roztworu wykorzystamy 1,2ml reszta to odpad.

Roztwór 2 (docelowy płyn kontrolny)
Odważasz 49g wody RODI (przy dużej dokładności 48,8g)
Insulinówką nabierasz 1,2ml roztworu 1 (roboczego)
Mieszasz dwa roztwory i przechowujesz je w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Uzyskany roztwór 2 czyli docelowy "płyn kontrolny" powinien mieć KH około 8

Prościej już nie potrafię.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie zupełnie na temat, ale mam pytanie:

Mamy testy różnych firm np na Ca, Mg lub kh. Czym się one różnią, czy tylko stężeniami reagentów, ilością badanej wody i zakresami barw na kartach kontrolnych (np testy na NO3 lub PO4)? Czy też różne firmy stosują różne chemiczne metody pomiaru zawartości danego jonu. Weźmy pod uwagę pomiar PO4 Salifertem, Dla mnie problemem jest trudne do zauważenia różnice w stopniu zabarwienia próbki, szczególnie poniżej 0,1 ppm. Czy test innej firmy na PO4(skuteczniejszy) jest oparty na innej metodzie pomiaru? A gdyby zastosować tą z Saliferta, ale dać probówkę w której słup badanej wody miałby np. 10 cm? Oczywiście wymagało by to zmiany stężeń, ilości odczynników i zmiany skali barwnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może nie zupełnie na temat, ale mam pytanie:
Mamy testy różnych firm np na Ca, Mg lub kh. Czym się one różnią, czy tylko stężeniami reagentów, ilością badanej wody i zakresami barw na kartach kontrolnych (np testy na NO3 lub PO4)? Czy też różne firmy stosują różne chemiczne metody pomiaru zawartości danego jonu. Weźmy pod uwagę pomiar PO4 Salifertem, Dla mnie problemem jest trudne do zauważenia różnice w stopniu zabarwienia próbki, szczególnie poniżej 0,1 ppm. Czy test innej firmy na PO4(skuteczniejszy) jest oparty na innej metodzie pomiaru? A gdyby zastosować tą z Saliferta, ale dać probówkę w której słup badanej wody miałby np. 10 cm? Oczywiście wymagało by to zmiany stężeń, ilości odczynników i zmiany skali barwnej.
Też szukałem lepszego testu na fosforany i ostatecznie kupiłem Hanna HI736. Trochę czasu upłynęło zanim zaufałem wynikom, ale teraz jestem zadowolony.

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Dnia 5.11.2017 o 20:31, Ura napisał:

:) są też płyny referencyjne do kupienia od Tropic Marin, dodatkowo płyny dodają Aquaforest do swoich testów - kupisz jeden, i przetestujesz też inne marki jakie masz w domu np saliferty na Kh Mg Ca 

 Reef analitycs też dodaje do swoich testów sporą filokę płynu referencyjnego - starczy na dużo testów kontrolnych.

Robisz kontrolę, notujesz ile zawyża albo zaniża i masz spokój na jakies 3 tygodnie a później znów kontrola i tak w koło aż ci się płyn referencyjny nie skończy :) albo nie kupisz nowych testów.

Płyn referencyjny z AF na Kh ma ważność 1 miesiąc po otwarciu. Sprawdzałeś np. po tym okresie jaki wynik? Mi minął dopiero tydzień, więc jeszcze nie sprawdzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, laszek napisał:

Płyn referencyjny z AF na Kh ma ważność 1 miesiąc po otwarciu. Sprawdzałeś np. po tym okresie jaki wynik? Mi minął dopiero tydzień, więc jeszcze nie sprawdzę.

Nie wiedziałem że mają datę ważności po otwarciu, w sumie otwieranie to zwykła nakrętka, bez zgrzewanej folii na butelce czy innego cuda. Nie sprawdzałem po raz kolejny testu na Mg bo w sumie zaraz mi się skończy i nie będzie potrzeby :) ale za jakiś czas mogę sprawdzić - totalnie nie pamiętam kiedy otwarłem tą butelkę z płynem referencyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest na butelce napis ale oczywiście po "łangielsku" i mogłeś nie zauważyć.

7bc0d4e61a0ea38fdffb684885613403.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie czasy. Trzeba uczyć się języków obcych, szczególnie angielskiego :P. Polska firma która wstydzi się polskiego pochodzenia :)? Rozumiem, że sprzedają swoje produkty na całym świecie, ale miło by było, gdyby towar oferowany na naszym rynku miał w pierwszej kolejności polskie napisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Takie czasy. Trzeba uczyć się języków obcych, szczególnie angielskiego :P. Polska firma która wstydzi się polskiego pochodzenia :)? Rozumiem, że sprzedają swoje produkty na całym świecie, ale miło by było, gdyby towar oferowany na naszym rynku miał w pierwszej kolejności polskie napisy.

Wystarczy przeczytać instrukcje w języku polskim. Na opakowaniu jest napisane z jakiego kraju pochodzi ten produkt. Szukanie afery to jest chyba zaletą tego forum. Nie przeszkadza nikomu,  że większość testów ba produktów  w Polsce nie ma polskich opisów ani instrukcji, ale to rozumiem nie jest problem? 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal twierdzę, że było by miło żeby pierwszym językiem był język polski. Może dacie się namówić i na nasz rodzimy rynek język polski będzie priorytetowy? Ja wszystko rozumiem, że koszty itd. ale, może można?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.