Skocz do zawartości
dziadziol6

dziadziolowe Rio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pierwszy mój wpis i temat na tym forum który na pewno nie będzie krótki.

Postanowiłem spróbować z akwarystyką morską mimo iż na razie jestem w fazie czytania od zera ,zbierania informacji i obserwacji poczynań innych posiadaczy solonych zbiorników.

Przedstawię co mam i co chcę mieć.
Jest

Nowy zestaw z szafką Juwel Rio 125  81x36x50

Filtr Juwel  bioflow 3.0

Pompa JuwelEccoflow 500  500l/h wkład Sera Siporax,Purigen

Falownik Jebao SW-4  ,Jebao SW-8

Odpieniacz Tunze 9004

Miernik TDS made in China

Filtr RO-Di

Areometr

Refraktometr Red Sea

 hydromet

Grzałka Juwel 100 z termoregulatorem

Oświetlenie Belka Juwel T5 2x28 W   Juwel HiLite Blue, Juwel HiLite Marine + odbłyśniki Juwel HiFlex To na start akwarium zanim nie trafię okazji

W akwarium w przyszłości chcę trzymać parę Błazenków jakąś ekipę sprzątającą i korale miękki .Czas pokaże jak to się potoczy.

 

Po czasie zmienić oświetlenie na coś sensownego kupionego lub własnej roboty

 

 

 

Zbiornik wystartował  na żywej skale 17 kg i wodzie Ro Di zasolonej. 9kg piasku Fiji granulacja 2-3 mm

Kiedyś może jakiś sump wpadnie

 

Pytania na tą chwilę 

 

1. Jakie wkłady włożyć do filtra zamiast oryginalnych gąbek

2. Jakie zakupić testy pojedyńcze walizkę?Jakiego producenta?

 

 

akw 2.jpg

akw1.jpg

akw3.jpg

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, dziadziol6 napisał:

Pompa JuwelEccoflow 500  500l/h

do czego ta pompa ?

będzie sump ? czy tylko ten bioflow 3.0 - bo to "ciut" mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa z filtra zle opisałem Na razie będzie tylko bioflow 3.0 .Sump może wpadnie po nowym roku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie jest oryginalne z zestawu oczywiście nie do akwarystyki morskiej .Czy gdy zastąpię te  ledy świetlówkami t5 lub ledami  do akwarystyki morskiej będzie to wystarczająco? chciałem zachować oryginalny wygląd zestawu .Oczywiście w póżniejszym czasie rozważam zmianę na inne oświetlenie 

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Lighting/LED/MultiLux-LED/LED-Tubes/LED-DAY/

takie coś ? może jedna dla kolorów a reszta ... to sporo więcej niebieskiego potrzebne (poczytaj o lampach do morskich zbiorników)

a Led Nature daruj sobie całkiem - bo to światło do słodkiego - w sumie 6500 Kelvinów - nie ta barwa

 

świetlówki ? żeby akwarium było dobrze doświetlone to potrzeba minimum/ponad 100W - tak czy siak bez przeróbek się nie obejdzie

w ledach potrzebne (zależnie od wybranych ledów) okolice mniej więcej 50-70W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytam na pewno małymi kroczkami do przodu z pomocą forum i jeśli kasa na to pozwoli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tak żeby za dużo nie przerabiać ... zerknij na lampy

ZETLIGHT LANCIA ZP4000 - 28W Marine (74cm) albo  ZETLIGHT LANCIA ZP4000 - 23W Marine (60cm)

10411300-m438.jpgbanner_montage-lancia-led-modul.jpg

(nie wiem jaki jest u Ciebie rozstaw / długość świetlówek)

problem w tym że trzeba by 2 takie lampki i do tego kontroler ... słowem drogo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na kubełku będzie niewypał :)
od razu inwestuj w sumpa.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak radzi pirotechnic inwestuj w sumpa a będziesz zadowolony. Poszukaj w okolicy szklarza by zrobił ci komin. Filtr kubełkowy przyda ci się jako filtr do kwarantanny. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co planujesz w tym akwarium trzymać. Jeżeli same SPS-y lub SPS-y z LPS-ami to myśl o sumpie z całym osprzętem takim jak pompa obiegowa, mocniejsza lampa itd. Jeżeli chcesz trzymać Koralowce miękkie i np. ukwiał z błazenkami to to co masz wystarczy. Mój znajomy prowadzi takie  akwarium na filtrze kubełkowym z cotygodniowymi podmianami wody już od 5 lat i wszystko rośnie. W reichu jest bardzo dużo takich zbiorników - przeglądnij  fora niemieckie.

Przy twoim akwarium bez komina aby zastosować sumpa trzeba zakupić puszkę przelewową lub dokleić komin i wiercić otwory w szkle Można też kupić sobie odpieniacz który się wiesza na ściance akwarium i rozpocząć zabawę z morską wodą na początek. Wiadomo że te hobby wciąga i w niedługim czasie będziesz myśleć o zmianie szkła. Dlatego zastanów się czy warto stawiać akwarium morskie w tym akwarium co masz?

Ja tak zaczynałem od zbiornika na kubełku  Fish Only 320 litrów w obiegu, później przesiadłem się na kostkę 550 litrów z sumpem i na kostkę 780 litrów  w obiegu też z sumpem aby postawić zbiornik czwarty 2500 litrów w obiegu z sumpem w piwnicy.

Jest to droga bardzo długa i dziś z perspektywy czasu uważam że lepiej bym zrobił gdybym od razu postawił czwarte akwarium te 2500 litrów.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego juwela jest orginalny odpieniacz juwel seaskim. Pasuje do zestawu. Ja mam bioflow upchany: Od dołu: 10 uncji  seachem chemipure elite, powyżej odrobina purigenu, ponad 2l. seachem matrix. Wszystko przykryte gąbką "węglową" z zestawu, ale już bez węgla. Swiatła zapnij orginalne świetlówki juwela, marine i blue, koniecznie z ich odbłyśnikami, jest olbrzymia różnica. W tej konfiguracji będzie to działać. w googlarkę wpisz "juwel rio marine". Do filtra koniecznie włóż dolny "koszyczek" tak by media nie były bezpośrednio na dnie. Oczywiście nic bardzo trudnego tam rosnąć nie będzie, jednak do bardzo trudnych, masz jeszcze kilka lat. :D Taki juwel to bardzo fajna konfiguracja "na początek" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład że w takim akwarium juwel rio marine bez sumpa można też trzymać proste SPS-y_

 

A tu jest akwarium bez sumpa z Olsztyna opisane od początku:

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, silvia napisał:

tak żeby za dużo nie przerabiać ... zerknij na lampy

ZETLIGHT LANCIA ZP4000 - 28W Marine (74cm) albo  ZETLIGHT LANCIA ZP4000 - 23W Marine (60cm)

10411300-m438.jpgbanner_montage-lancia-led-modul.jpg

(nie wiem jaki jest u Ciebie rozstaw / długość świetlówek)

problem w tym że trzeba by 2 takie lampki i do tego kontroler ... słowem drogo

 

Co do lamp ciekawa propozycja i w oryginalne mocowanie cena wiadomo hmmm czyli jedna taka dla kolorów a druga  do????kolory ryb ,korali?ijaka.Wstępnie na początku zanim woda się ustabilizuje zostanę przy tych które mam i poczytam o czymś odpowiednim.

Nie chcę mieć kubełka tylko Filtr Juwel  bioflow 3.0 zasypany innymi wkładami filtracyjnymi powiedzmy coś na wzór kostki kol greggoldi gdzie ma  Od dołu: 10 uncji  seachem chemipure elite, powyżej odrobina purigenu, ponad 2l. seachem matrix. Wszystko przykryte gąbką "węglową" z zestawu,Nie wiem czy nadal taka konfiguracja u niego działa?Plus ewentualnie orginalne świetlówki juwela, marine i blue,  z  odbłyśnikami jak zasugerował kol greggoldi pewnie tańsza opcja jak na początek niż wspomniane wczesniej ZETLIGHT LANCIA ZP4000 - 23W Marine 

Jak pisałem chcę trzymać koralowce miękkie ukwiał, błazenki i ekipę czyszczącą.

Na początku pytałem też o falownik Jebao Sw-4 lub Jebao Rw-4 jaka jest między nimi różnica ?Jeden chcę kupić ,który ogarnie ten litraż i czy wogóle starczy jeden?

 Odpieniacz Hydor Slimskim 250 lub Tunze 9004 który jest moim faworytem ze względu na mniejsze wymiary no i wspomniany ty wcześniej oryginalny Juwel Seaskim pasujący w moją pokrywę ale zdaje mi się że tunze będzie lepszym wyborem.

Zaznaczę na razie nie będzie sumpa.

Padły tez pytania odnośnie na czym wystartować zbiornik zależy mi na w miarę bezproblemowym starcie dla świerzaka .

Lecę robić test szczelności  zbiornika i czytać dalej .Na razie mam tylko pusty zbiornik a żona ma już mnie dość ,nikt tu nie wspomniał o zagrożeniach związanych z rozwodem hahahah. Na razie dzięki za odpowiedzi będę marudził Wam dalej

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę LED sprzedaj bo masz do akwarium słodkowodnego - barwa światła będzie niewłaściwa a w to miejsce kup np. lampę T5 są oryginały do twojego zestawu. "Jak pisałem chcę trzymać koralowce miękkie ukwiał, błazenki i ekipę czyszczącą."  Do takiej obsady nie potrzebujesz wyszukanej lampy o dużej mocy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, waldek123blau napisał:

Lampę LED sprzedaj bo masz do akwarium słodkowodnego - barwa światła będzie niewłaściwa a w to miejsce kup np. lampę T5 są oryginały do twojego zestawu. "Jak pisałem chcę trzymać koralowce miękkie ukwiał, błazenki i ekipę czyszczącą."  Do takiej obsady nie potrzebujesz wyszukanej lampy o dużej mocy.

Czyli z mojej belki wykręcam te róry led które mam sprzedaję  i kupuję t5 do solonego .Moje są 590 długie szukam  co konkretnie Masz na myśli.Czy muszę całą belkę z rurami led sprzedać i  kupić dedykowaną do mojego akwarium belkę z t5 ?

 

 

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o zamianie całej lampy na T5  A dlaczego zamiana lampy ? bo trudno będzie ci sprzedać same używane świetlówki bez lampy, łatwiej całą lampę.

Jeżeli nie interesują cię oszczędności to wyjściem jest zakupienie świetlówek LED do akwarium morskiego.

Tu masz pasujące świetlówki morskie LED:

https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-marin-blue-t8-59cm590mm-18w-solar-swietlowka-t8-do-akwarium-morskiego-p-2893.html

https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-marin-day-t8-59cm590mm-18w-solar-swietlowka-t8-do-akwarium-morskiego-p-2900.html

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao RW-4 to starszy model, a SW-4 to jego następca, nowszy. Lepiej kup dwa cyrkulatory, bo jeden może nie ogarnąć takiego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, waldek123blau napisał:

Tu masz pasujące świetlówki morskie LED:

o - fajne i cena nawet nawet - jak się założy ze 3 sztuki to powinny dać radę - jeden minus brak sterowania ale to można rozwiązać programatorami czasowymi

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, maciej01 napisał:

Jebao RW-4 to starszy model, a SW-4 to jego następca, nowszy. Lepiej kup dwa cyrkulatory, bo jeden może nie ogarnąć takiego akwarium.

Zawsze lepiej jest zastosować kilka słabszych falowników niż jeden mocniejszy. lepiej ustawisz cyrkulację a w razie awarii nie będzie braku całkowitej cyrkulacji.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okey co do falownika zamawiam na początek 1 sztukę SW-4 jak nie da rady dokupimy drugą też SW-4 

Co do oświetlenia to długośc owszem 590mm lecz nie T8 tylko T5 led

Zestaw jak w tej aukcji http://allegro.pl/juwel-rio-125-led-akwarium-zestaw-bialy-szafka-i6979972754.html

Posiadam w moich akwariach świetlówki T8 i są one dużo grubsze od tych ledów w moim Rio.Myślałem że najprościej będzie z belki sciągnąć te ledy które mam kupić odpowiednik do akwarystyki morskiej i założyć w obecną belkę.

Co do sprzedaży tego co mam to nie używka tylko nowy zestaw .

Parę zdięć tych ledów-świetlówek  które mam

A co z odpieniaczem?Tunze 9004 będzie dobry?

 

lampa.jpg

lampa1.jpg

lampa3.jpg

lampa4.jpg

lampa5.jpg

Edytowane przez dziadziol6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, maciej01 napisał:

Tunze 9004 będzie dobry.

Tylko to nie jest falownik a skimmer.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, waldek123blau napisał:

Tylko to nie jest falownik a skimmer.

Przecież kolega pytał o odpieniacz w ostatnim zdaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda wystarczy zmienić świetlówki podałem ci pasujące morskie T5 do twojej lampy.

https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-marin-blue-t8-59cm590mm-18w-solar-swietlowka-t8-do-akwarium-morskiego-p-2893.html

https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-marin-day-t8-59cm590mm-18w-solar-swietlowka-t8-do-akwarium-morskiego-p-2900.html

 

Co do odpieniacza to masz rację Tunze 9004 będzie dobry.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.