Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem filtr glonowy na bazie twistman fp-1 Do tego porcja glonów Chaetomorpha, uruchomiłem go wczoraj wieczorem świecił sie całą noc przez dzien bez światła.

Dzis jaknwrocilem do domu zauważyłem dziwne zachowanie u ryb tzn. Chromis praktycznie pływa na brzuchu dziwnie oddychając myśle ze to jego koniec:( Mandaryn siedzi w jednym miejscu bardzo ospały, i dwa pseudoanthiasy łapią dziwnie powietrze jeden siedzi w skale drugi pod, nie reagują na pokarm nawet jak prubuje przegonić to nie chcą wypłynąć:(

czy moze to mieć cos wspólnego z nowym filtrem glonowy?

dodam jeszcze ze jeszcze chyba zaszwankowało grzałka bontemperatura wynosiła 27c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 stopni to nie problem. 

Ryby padają z braku powietrza które glon zużywa. Napisz coś o zbiorniku. Ile litrów glonu w reaktor wsadziłeś? Masz odpieniacz, bo to on głównie jest źródłem tlenu w wodzie? 

Ile godzin świecisz w reaktorze i jakim światłem?

Tyle pytam bo to dziwne żeby w jeden dzień glon z reaktora wyjałowił wodę z tlenu. Rośliny za dnia pobierają dwutlenek a wydalają tlen, w nocy cykl się odwraca i zużywają tlen. Jeśli glonu jest dużo, świecisz za krótko i do tego nieodpowiednim światłem to mogło dojść do mocnego spadku natlenienia.

Podaj szczegóły. 

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam mam odpieniacz, reaktor jestbo pojemności 1l, i glonów jest tam tylko żeby go zaszczepić wiec bardzo malutko, swiecilem tylko w nocy czyli jakieś 7godzin bo rano wyłączyłem, ale reaktor stał koło akwarium i padało na niego światło dzienne nie wiem czy to ma znaczenie.

swiece ledami o mocy 21w, 5czerwonych i jedna niebieska.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie widzę tu nieprawidłowości. Raczej nie reaktor jest przyczyną. A glon z pewnego źródła? Ospa ryb nie dopadła? Jakie parametry?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glon z Jadwigimorskiej, rybki zdrowe parametry w normie jedyne czym jeszcze zacząłem dokarmiać to żywy pokarm ale to od jakiegoś tygodnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

  fp-1 ma pojemność 1litra - nawet pełny glonów nie da rady "wyssać" tlenu z wody ze 100l zbiornika który jest dobrze natleniony - raczej sprawdź odpieniacz (chyba że go nie masz ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz reaktor jeśli to jedyna rzecz która ostatnio zmieniałeś i zobacz czy będzie poprawa. Może reaktor był czymś zanieczyszczony. Z opisu zachowania wydaje mi się że albo coś je mocno zestresowało albo problem z tlenem. Ciężko powiedzieć coś więcej. Sam mam reaktor i masa ludzi ich używa i nie ma z nimi problemów tego typu.

A czym zasilasz reaktor? Może przebicie prądu?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dziwne. 

Musiało stać się coś czego nie opisałeś. 

Jesteś pewien, że jak nie było cie w domu to było zasilanie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glon w nocy pobiera max 10% tlenu jaki pdukuje za dnia, nie ma szans zeby spowodował przyduchę. miałem refugium ok 20litrów na zbiornik 150l i nigdy takiego problemu nie było a nie miałem odpieniacza.

pokaż fotke jak to jest zamontwane, gdzie jest swiatło, umyłeś reaktor przed wpakowaniem do zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej prąd był czaly czas, bo jak są przerwy w dostawie zawsze zeruje sie zegar wiec bym wiedział. 

Co do montażu to wygląda to tak:

Filtr przepłakałem wodą chwilkę przez niego przepmpowywała sie woda...

problem jest tylko z tymi rybkami reszta pływa normalnie i normalnie podpływa do karmienia, te dalej w takim samym stanie, zobaczymy co ta noc pokaże.:(

FA3ADE32-4D32-49BD-BC81-09826A83A453.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lukas.piotr napisał:

glon w nocy pobiera max 10% tlenu jaki pdukuje za dnia, nie ma szans zeby spowodował przyduchę. miałem refugium ok 20litrów na zbiornik 150l i nigdy takiego problemu nie było a nie miałem odpieniacza.

pokaż fotke jak to jest zamontwane, gdzie jest swiatło, umyłeś reaktor przed wpakowaniem do zbiornika?

W nocy to światło się świeciło - przez 7 godzin - czyli glon fotosynetyzował - produkował tlen. W dzień, przy wyłączonym oświetleniu (jeśli pominąć słońce) oddychał tlenowo...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz nam gdzie dokładnie umieściłeś reaktor - obok akwarium czy może go w jakiś sposób w nim zwodowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źródła problemu szukał bym poza reaktorem. Pokażesz zdjęcie baniaka i udostępnisz nam nieco więcej danych - wiek systemu, NO3, NH4, NO2, PO4, Kh, Ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma ponad rok

co do parametrów:

zasolenie 1,024

ph 8.0

kh 9.7

mg 1420

ca 460

no3 plus minus 5

po4 0,03?mala hanka

testy robione wczoraj

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ryby pływają pod samą powierzchnią wody -napisałeś że dziwnie oddychają? Jeżeli tak to znaczy że za mało jest woda natleniona. Zamieść fotkę będzie nam łatwiej.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrzucę do domu to wstawię, te rybki cos dziwnie oddychają są przy dnie dwa pseudoanthiasy pochowane w skale Chromis na pisaku, mandaryn na skale praktycznie bez ruchu w tym samym miejscu, jak sie go dotknie to dopiero odpływa, ale bardzo dziwne sie zachowuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ryby są przy dnie to nie jest to problem zbyt małego natlenienia wody. Wtedy by pływały pod samą powierzchnią.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dale napisał:

W nocy to światło się świeciło - przez 7 godzin - czyli glon fotosynetyzował - produkował tlen. W dzień, przy wyłączonym oświetleniu (jeśli pominąć słońce) oddychał tlenowo...

 

dla glonów noc to okres bez oświetlania ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lukas.piotr napisał:

dla glonów noc to okres bez oświetlania ;) 

Dlatego światło w akwarium działa w dzień a światło w sumpie z filtrem glonowym w nocy. I dla ph akwarium będzie lepiej!

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
10 godzin temu, Michau1288 napisał:

Akwarium ma ponad rok

co do parametrów:

zasolenie 1,024

ph 8.0

kh 9.7

mg 1420

ca 460

no3 plus minus 5

po4 0,03?mala hanka

testy robione wczoraj

 

 

 

Ca i Mg za wysokie szczególnie jak na taką gęstość wody, kH też trochę za wysokie ale to nie ma znaczenia.

Musiało się stać coś innego. Nie wpadło coś do zbiornika? 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaobserwowałem, chociaż dziś jest jakby poprawa Chromis zaczął pływać i łapać jakiś pokarm tak samo jak jeden z pseudoanthiasow... moze zeczywiscie było cos w filtrze i za mało go przepłakałem i sie pzytruły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor jest prosto ze sklepu? Nie smierdział klejem? Może środek czyszczący użyty przez producenta albo pozostałości kleju lub rozpuszczalnika.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

Mało prawdopodobne żeby było coś w filtrze po produkcji. Używamy klejów, które wchodzą w gwałtowną reakcję topiąc materiały łączone i tworząc trwały spaw. Przy produktach na zamówienie, bardzo często bywa tak ,że wodowane są u Klienta na 3 dzień po produkcji. Owszem bywa tak, że w takim przypadku produkt, który jest szczelnie zamknięty czuć jeszcze klejem, ale nawet w takich przypadkach nigdy nie powodowało to problemów.
Wychodząc więc z założenia "że strzeżonego, Pan Bóg strzeże" w instrukcjach obsługi sugerujemy aby produkty przed użyciem dokładnie opłukać pod bieżącą wodą  - ale z zasady chodzi tu bardziej o ewentualne pyły, tłuszcze z rąk i kurz, które mogą się osadzić nawet na sklepowej półce i w trakcie oglądania produktu przez Klientów...
Z rozmów z Klientami,  wiemy jednak, że niewiele osób to wykonuje i nigdy nie było tego typu problemów, jakie opisane sa w tym temacie. 
Sprawdziłem też grafik produkcji i ostatnia seria FP-1 były wykonywana ponad miesiąc temu. Sprzęt nie jest też zamknięty bo dostarczany jest z króćcami do samodzielnego montażu wg. potrzeb użytkownika. Myślę że z racji tego nie może być mowy o jakimkolwiek skażeniu chemicznym ze strony spoiw.   
Współczuję Ci Michale i mam nadzieję, że sytuacja w Twoim akwarium szybko się unormuje, bez żadnych strat w zwierzakach... 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując sytuacje, z ryb u ktorych bylo dziwne zachowanie odszedl tylko chromis ktory wogole nie jadł.... reszta ryb normalnoe wróciła do życia.

Dalej nie wiem czym bylo to spowodowane.

Mam teraz jeszcze jedno pytanie, teraz jesli posiadam glony to mam.wyciagnąć wegiel I absorbeny na po4? Czy zostawic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.