Skocz do zawartości
krysstek87

Nowy odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

 

WP_20171024_18_51_06_Pro.jpg.504aaecb67adfdf6d76abb826ac1d1db.jpg

 

 

Jestem na etapie podjęcia decyzji odnośnie zakupu nowego odpieniacza ( wspomniany wyżej syfek na skale, piasku i dużo detrusu na piasku) podejrzewam że to wina dotychczasowego: Reef Octopus NW-110-6520B, mam 3 pokolce: (hepatus,zebrasowa veliferum, borsuk) chelmon, 3 błazny, 2 mandaryny. Refungium glonowe rośnie jak głupie: NO3 do 5 , PO4 poniżej 0,07. Planuje zakup koralen zucht revolution S- co wy na to? czy to dobra droga?

 

 

Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, ok 2 lata od zalania, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor, Parametry wody:

NO3- ok 5 (salifert i Colombo)

PO4- niewykrywalny (mała hanka) 

Ca-410 salifert

Mg-1230 salifert

Kh-7,4 salifert

Sasolenie (reflektometr) - 1,024

Pozostałe korale polipują, tylko mam problem z tymi euphylliami...glabrescens padła, parancora po ok roku czasu też, teraz ta...

karmie mrożonkami: artemia, plankton zielony, czerwony, kiełż, krewetka rozdrobniona, dodatkowo mam pokarmy w proszku podaję strzykawką

dodatkowo walczę z nalotem na piasku (cyjano czy okrzemki?) 

dodatkowo suplemętuję VSV (wódka, ocet, glukoza - 500 ml wódki, 50 ml octu, łyżeczka glukozy) - 10 ml/dobę


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem ten odpieniacz ma założoną słabsza pompę może zmienić na mocniejsza pompę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syfek na skale i dużo detrytusu to nie wina odpieniacza tylko cyrkulacji! Powinieneś co jakiś czas przedmuchiwać sobie skałę falownikiem i zmienić cyrkulację tak aby detrytus się nie odkładał na piasku i skałach. Masz obecnie plagę cyjano ten fioletowy nalot na piasku i w pierwszej kolejności od tego zacznij. A co do odpieniacza to czym większy tym lepiej!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, krysstek87 napisał:

dodatkowo walczę z nalotem na piasku (cyjano czy okrzemki?) 

dodatkowo suplemętuję VSV (wódka, ocet, glukoza - 500 ml wódki, 50 ml octu, łyżeczka glukozy) - 10 ml/dobę

cyjano więc odstaw VSV bo dokarmiasz

10ml/dobę .. w stopce masz wpisany zbiornik 96l .. to chyba nieaktualne ?

39 minut temu, waldek123blau napisał:

 A co do odpieniacza to czym większy tym lepiej!

:) ale w granicach rozsądku - bo wytrzepie z wody i to czego nie powinien

no chyba że to - fish only

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała oparta o tylną szybę, akwarium o wymiarach 160x60x60 plus mały sump 70 litrów


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej jak pisali zainwestuj w cyrkulacje lepiej i to cjano odsysaj ale raczej chyba będziesz musiał np chemicleana użyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczę z cyano od jakiegoś czasu. Od miesiąca podaję CyanoClean od KZ. Powoli pomaga. Zwiększyłem też cyrkulację tak że dmucha po dnie aby mniej syfu się tam osadzało. Cyano powoli ustępuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosunek azotu do fosforu jest mi dobrze znany, natomiast z cyrkulacją mam dwa falowniki JEBAO RW15 i 8, do tego pompa obiegowa jebao 8000, cyjano znika, dołożyłem węgiel i idzie w dobrą strone....chyba;) cały czas myślę nad tym odpieniaczem...bo ten reefoctopus na pewno jest za mały....

może ktoś mi podpowie czy tych falowników jest oki czy jakiegoś dołożyć? 


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, krysstek87 napisał:

Stosunek azotu do fosforu jest mi dobrze znany, natomiast z cyrkulacją mam dwa falowniki JEBAO RW15 i 8, do tego pompa obiegowa jebao 8000, cyjano znika, dołożyłem węgiel i idzie w dobrą strone....chyba;) cały czas myślę nad tym odpieniaczem...bo ten reefoctopus na pewno jest za mały....

może ktoś mi podpowie czy tych falowników jest oki czy jakiegoś dołożyć? 

Patrząc na wymiary akwarium ilość falowaników jest w porządku, jednak ilość i ich wydajność nie oznacza, że będą spełniać swoją funkcję. Trzeba je ustawić w taki sposób, żeby był ruch wody w całym akwarium i nie powstawały martwe strefy, w których odkładają się paprochy. A w twoim przypadku takich martwych stref może być sporo ze względu na ustawienie skały do tylnej szyby oraz gęsty trawnik. Z tego co widzę to prawie całą 160 cm ścianę masz przyłożoną skałą, a takie miejsca są idealne do odkładania się detrytusu.

Ja bym w pierwszej kolejności zajął się cyrkulacją i ustawienie jej tak żeby np odbijała się od tylnej ścianki i płukała wszystko co tam siedzi. Może i odpieniacz też się jakiś lepszy przyda tylko po co wydajniejszy odpieniacz skoro i tak nie wszystkie brudy będą do niego przypływać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do falowników to jest różnie. Wiele zależy od tego jak jest ułożona skała. Ja mam 2x RW20 i 2x RW8 przy 200x60x60.

Te falownki mają fajne tryby pracy - dla mnie doskonały jest tryb losowy. Pompy wtedy płynnie zmieniają moc co doskonale wymiana wszelkie resztki ze i zza skał.

Popróbuj z różnymi ustawieniami falowników i z różnymi trybami pracy.

Co do syfu na piasku to 100% cyjano. Ja też walczyłem swego czasu ze 3 miechy z tym badziewiem - zmniejszone podmiany, zmniejszone światło ipt. itd. W końcu wkurzyłem się i kupiłem chemiclean i po jednej dawce w ciągu doby zapomniałem o pladze.

A odpieniacz tak jak u ruskich im większy tym lepszy :D Ja do siebie teraz zmajstrowałem DIY na rurce 200 z pompą DCS7000 - pieni aż miło popatrzeć B)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie dwie konkretne odpowiedzi;) wielkie dzięki!!!

Może mi doradzicie na temat pompy do odpieniacza? myślę żeby przerobić na przykład mojego octopusa w sensie dołożenia mu jakiegos "kombajna":D, tylko szukam na necie 2 dzien i nic nie widze:(


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego odpieniacza już raczej nic nie wyciśniesz. Producent przewiduje na 300-400l, a oni i tak zawsze zawyżają pojemność akwarium :rolleyes:

Nie wiem jak z twoim budżetem ale wypadałoby wymienić na większy przy twoich prawie 600l

Poszukaj może coś na targowisku lub innych alledrogo kupisz.

Jeśli chodzi o nówki nieśmigane to mogę zasugerować np. takie coś:

https://www.coralhouse.pl/odpieniacz-bialek-do-akwarium-morskiego-storm-700-z-systemem-awaryjnego-zatrzymania-pompy~p32961

Ewentualnie jakiś DIY jak masz umiejętności (mogę pomóc merytorycznie :)  ).

P.S

Warto też pomyśleć na większym ( sporo większym ) sumpem.

P.S. 2

Zmień stopkę bo wprowadzasz ludzi w błąd.

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.