Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość laszek

Napewno jedno jest pewne. Jak nie wiadomo ile czego w wodzie jest to się nie leje nic. Niektórzy już przyznali że lejąc mniejszą dawkę jak producent zalecił i tak mieli przekroczenia. Osobiście dodaję jod, ale wcześniej używam testu żeby wiedzieć ile go mam. Każde akwarium mimo np. podobnego litrażu i tak będzie zużywało inaczej jak np. kolegi. Zależy od życia jakie konsumuje dane pierwiastki.

Osobiście nie wlewałbym jodu tak jak Ty piszesz.
Jeżeli wlewam np. ABC itd. doświadczeni morszczaki będą widzieć po zwierzętach czy dużo czy mało.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Laszek - konkretna na temat odpowiedz.

Ja podaje jod tylko i wylacznie dla Xenii bo to tutaj nabardziej zchodzi.

D

Kolejne pytanka wzgledem Calzuimreaktora :::

kupilem to bo mi koles bardzo reklamowal,ale prywatnie nie wiedzac jak to dziala nie mam dobrych don wspomnien.

Kiedy go uzywam z Co2 zaczynaja wszystkie wrtosci jak Mg.Kh isc do gory...wiec kiedy Co2 wylaczylem to zauwazylem tylko podnoszaca sie Ca wiec z niewiedzy dolozylem MG przez pompe dozujaca i mam co chcialem,bo wiem,ze Mg pomaga przyswoic sie Ca wiec tak oto od roku robilem,ale wiem,ze mam luki w doswiadczeniu i prosil bym o  mlotkowe w skrocie opisanie mi jak dziala ten reactor i czy w ogole go potrzebuje.

Dziekuje

Wdzieczny za pomoc

Diodon

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

W skrócie. Osobiście nie używam nie ma takiej potrzeby. Na początku jak lejemy ballinga w coraz większych dawkach jakoś przymykamy oko. Ale jak dawki rosną i roaną to koszty też. Częste rozrabianie proszków. I tu poza zakupem reaktora. Zaoszczędzamy sporo czasu na pilnowanie ballinga, proszki. Koncentrujemy się na zasypie, który starcza o niebo dłużej, butla co2 i sonda ph. Po ustawieniu odpowiedniego dozowania jest spokój.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reaktorze, przy pomocy CO2 (rozpuszczony w wodzie tworzy kwas węglowy) dochodzi do rozpuszczania zasypu (który jest odpowiednio zbilansowanych materiałem) który wyrównuje ubytki w trzech kluczowych dla korali i akwarium parametrach czyli kH, Ca i Mg. Czym więcej CO2 tym szybciej dochodzi do rozpuszczania wkładu-> bardziej wzrasta poziom tych parametrów. Do sterowania kwaśnością stosujemy sondę ph z odpowiednim komputerem, są inne sposoby, ale nie jest to jakoś ważne dla tematu. Odłączając CO2 zaburzyłeś stosunek rozpuszczanych pierwiastków( inna rozpuszczalność wapna niż magnezu w wyższym ph) dlatego tylko ten parametr Ci się podnosił. 

Czy go potrzebujesz, zależy od tego jakie masz w swoim akwarium zapotrzebowanie. Jeśli niewielkie to zmień na bailinga, łatwiej stosować, wymaga mniejszej liczby kontroli i regulacji. 
Jeśli duże to łatwiej i ekonomiczniej jest stosować reaktor, jednak proponował bym go używać zgodnie z przeznaczeniem. Nabić butlę i wymienić zasyp na nowy. Tylko wtedy będziesz miał pewne źródło zbilansowanych pierwiastków dostarczanych do akwarium. Z tym zasypem po podłączeniu co2 może dojść do gwałtownego skoku parametrów i pogorszenia sytuacji w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki - nie mam sondy ph i computera,i nie mam ochoty ciagle kalibrowac sonde - sprzedam dziada i bede dalej lac ballinga.

Widac,ze podlaczajac ten reactor ,tylko sobie zaszkodzilem,bo bez Co2 to nie dziala. Odlacze go natychmiast.

poz

D

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz jak wygląda ten Twój reaktor, z czego się sklada.  Są różne typy, ale zasada działania ta sama, kwestia tylko sposobu regulacji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Calcium reactor Reacal firmy Wave.

Na gorze wejscie na sonde,ale jej nie mam.

Tam gdzie zielona zlaczka wchodzi Co2 z butli.Butle mam pelna.

reactor_calcio_reacal_wave-.jpg

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra,kolega zapytal i juz nic nie odpowiedzial

Reactor wyjety,Co2 tez - jedziemy na zywca z Ballingiem i zobaczymy jak to bedzie.

Strasznie podskoczyly mi Ca=600  (420-440)  i   Mg=1800 (1500) z kad to sie tyle tego wzielo ?    Kh 8 jedyne ok

poz

D


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Nie każdy siedzi na forum 24h na dobę)

Zatrzymaj bailinga.

Jeśli jesteś pewien zasolenia, to:

Zrób testy i postaraj się pojedynczymi dawkami, stopniowo, doprowadzić do równowagi w zbiorniku. Jak w ciągu 14dni ustabilizujesz parametry to zrób test powiedzmy o 19 wieczorem (a najlepiej dwa jeden za drugim aby zminimalizować ryzyko błędu). Odczekaj 48h, o podobnej godzinie powtórz testy. Różnica da Ci obraz tego jakie masz zapotrzebowanie. Jeśli będzie minimalna różnica to zrób przerwę 7dni. 

Dopiero wtedy zacznij podawanie bailinga. Przez pierwszy okres pilnuj parametrów. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki dodario

- tak tez myslalem ze wstrzymaniem Ballinga.

poz

D


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszego po swietach.

D


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po swietach...

Zrobilem tak jak dodario mi radzil i widze,ze za wasokie wartosci wody opadaja - super,ale Ph0 strasznie sie podnioslo az do 1,2 co robic ? mam dalej czekac czy zaczac dolewac jeden z 2 plynow:::::ten biobasic jest na alkoholu.

czy kupic jakis Po4 absorber ????

poz

D

:5a453a639740f_81H933Si9L._SL1500_.thumb.jpg.7513504ec8b07bd8ad6a9885b66bc90e.jpgmeerwasser-aquaristik-aqua-connect-biobasic-250-ml.jpg.e895ffc8d35939ce7e382e307f1ff5c3.jpg

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz No3 ?  jak No3 też jest wysokie to takie pożywki bakteryjne zadziałają dobrze na zbicie Po4 i No3 wraz z bakteriami oczywiście - ja używam No3Po4X od Red Sea - i jak narazie fajnie to działa, tylko szyby muszę czyścić co 3 dni bo zarastają bakteryjną błoną koloru białego, te bakterie ładnie wtedy sobie radzą z czyszczeniem wody - jak braknie Po4 to przestaje spadać No3 - adsorbery na Po4 powodują że znika ci Po4 ale zostaje No3 którego później nie da się niczym zbić poza podmianami wody, jest to upierdliwe, jak i to że trzeba bardzo pilnować terminu wymiany adsorbera - dodatkowo są one drogie (np Phosguard) 

Po4 o wartości 1,2 to olbrzymia wartość spokojnie można zastosować na wstępie pochłaniacz na bazie żelaza - jest brązowy - on wciągnie sporo po4 - tylko trzeba uważać by nie robić tego za szybko - czyli nie przekraczać dawki producenta, po jakimś tygodniu wymienić na nowy wkład, znów po tygodniu na nowy i w 3 tygodniu sprawdzić Po4 i No3 - wtedy można wdrożyć jakąś pożywkę plus bakterie np No3Po4X od Red Sea oraz bakterie np Microbe Lift Special Blend, ja teraz testuje u siebie Brightwell aquaristic Bacter7 - ciekawe czy będzie równie dobre.  

Np No3 - 25  Po4 - 0,25  - fajnie będzie trzymane w ryzach przez bakterie i pożywkę 

No3 100 Po4 1,2 - też pójdzie pewnie na pożywce i bakteriach  ale już taka dysproporcja :

No3 - 2  Po4 1,2 - wymagać będzie metody którą opisałem jako pierwszą, czyli adsorber, zbicie Po4 i wprowadzenie bakterii oraz pożywki po zbiciu kosmicznej wartości Po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No3 mam lekko ponad 10.

Absorbery - masz racje - pilnowac terminu no i cena - zgadza sie.

Wlalem resztke  Microbe Lift Special Blend.

 

poz

D


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werty wody opadaja tak jak bylo to planowane,nie podaje Ballinga,ale po4 mam 0,8 - wysoko,wiec moje pytanie  czy moge zaczac dodawac tylko ten plyn Bio-basic na alkoholu zeby ubic po4?

4 posty wyzej jest fotka.

Dzieki

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos tutaj ucichlo.

najlepszego w nowym roku....

D


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak dodario poradzil - wstrzymalem Ballinga i po paru tygodniach mam takie parametry :::::

Zasolenie:::1,026

No2------------0,01

No3------------ok........12

Mg--------------1700

Ca--------------520

kh---------------8

 

poz

diodon


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak,po co ja to pisze jak juz nikt mi nie pomoze..........


ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry Ca i Mg jeszcze wysokie, ale jak wstrzymasz dozowanie Ballinga jeszcze jakiś czas to korale powinny skonsumować to Ca i Mg - w zależności od ilości SPS i LPS Ca i Mg spadnie albo szybko albo zajme mu to dłużej - robiąc normalne podmianki też będziesz wyrównywać te parametry do takich bardziej typowych. W morzu czerwonym masz Mg 1600 :) Ca też wysoko - tam jest spore zasolenie i korale są przyzwyczajone do takich warunków bo żyją w tym całe wieki, najważniejsze to nie skakać parametrami za szybko bo będzie to miało zły wpływ na koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, no2 to napewno nie powód wstrzymania ballinga. Coś musiało paść, rozłożyć się jakaś materia organiczna. Być może bakterie padły. Uzupelniaj bakterie w zbiorniku. Zasolenie mam nadzieję że masz prawidłowo zamierzone. Bo jesteś w górnej granicy i nie przwholiwałeś z górną granicą. Balling tylko z ręki jeśli pojawią sie spadki czyli teraz czekasz aż mg i ca spadnie. Kiedyś pisałem o reaktorze spagetti. Tym byś spokojnie zbił po4. Jeśli masz nadal takie wysokie zapodaj atrament 80% normy wskazanej przez producenta. Tylko przy tym musisz mieć sprawny odpieniacz. To masz instrukcje na najbliższy miesiąc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ura napisał:

Dzieki - Panowie - tak myslalem,ze juz powoli akwa dochodzi

Odpieniacz od 2 tygodni znow lata ok.

No2 mi nie padlo

Co to jest za skladnik atrament 80% ?

Uzupelniaj bakterie w zbiorniku ........ jak Wy to robicie - co dolewacie??

poz

Diodon

 

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie gotowe w różnych formach. Od płynu, kropli, złoża itp.  Ja startowałem i czasami przypominam AF bio s. Ostatnio dodałem też AF bio fil. Te mogę polecić. Ale są też inne produkty...

 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje bakterie Bacter7 od Brightwell aquaristics prosto do komory z siporaxem - filtr zraszany, 12,5 ml na tydzień na akwa 250 litrów 

Ten atrament to jest tlenek lantanu - zbija Po4 ale jest bardzo niebezpieczny dla ryb i innych organizmów morskich - niebezpieczna zabawa trochę, tlenek musi wyreagować w wodzie w sumpie i nie dostać się do głównego zbiornika w stanie czystym hmm podają to do reaktorów lantanu takie tuby z wodą z recyrkulacją - wg mnie to jest zbędne przy sprawnie działającej biologii - naturalnych metodach filtracji.

Jak tam u Po4 spadło trochę? czy dalej takie wysokie? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie.

No tak,ja lalem wszystko tylko nie bakterie....to jak to sie wszystko kupy trzymalo.

Jakies aminozy na planktonie,vitaminy,polyp-booster itd.

Na poczatku przez pol roku lalem   Microbe Lift Special Blend,ale ze pisalo bacterie startowe to se pomyslalem,ze juz wystartowalo..haha

Ciekawe co tutaj gdzie mieszkam jest na rynku.

poz

D

 

Edytowane przez Diodon (wyświetl historię edycji)

ttttttttooooooooo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Diodon napisał:

Dzieki panowie.

No tak,ja lalem wszystko tylko nie bakterie....to jak to sie wszystko kupy trzymalo.

Jakies aminozy na planktonie,vitaminy,polyp-booster itd.

Na poczatku przez pol roku lalem   Microbe Lift Special Blend,ale ze pisalo bacterie startowe to se pomyslalem,ze juz wystartowalo..haha

Ciekawe co tutaj gdzie mieszkam jest na rynku.

poz

D

 

Bakterie trzeba co jakiś czas odnawiać (rozumieć jako dołożyć). Powiedzmy, że jeśli system działa i są wykrywalne no3 i po4 wystarczy raz na dwa miesiące porcję, niektórzy leją częściej. Jeśli system wypłuka się z no3 lub po4 trzeba lać co dwa tygodnie. Bo niektóre typy bakterii mogą zginąć z głodu i pociągnie za sobą rozchwianie równowagi mikrobiologicznej. Zwykle widoczne jest to tak, że mierzymy i po4 i no3 są na poziomie blisko zera ale wykrywalnym. Niby jesteśmy pewni ze jest ok, ale czasami dochodzi do momentu gdzie po4 lub no3 zabraknie i część szczepów bakterii umrze z glodu. Mija trochę czasu i nagle mamy wybuch no3 lub po4 albo oba parametry (bo jakiś rodzaj bakterii wyginał). U Ciebie mam wrażenie, że takie coś nastąpiło. Teraz poszybowało po4 w górę. Należało by odnowić życie bakteryjne w zbiorniku. Podczas tego okresu karmić wszystko ale conajmniej o połowę mniej niż zwykle, żeby system się zregenerował i zdazył namnożyć odpowiednią ilość bakterii do rozkładu tych związków. Nie piszę nazw bakterii jakie i co rozkładają w systemie bo byś nie doczytał do konca. Poprostu podawaj pakiet jak chłopaki piszą powyżej, lub biodigest probio. Obecnie jedną ampukłkę na każde rozpoczęte 1000l co tydzień przez okres aż po4 i no4 wyraźnie zacznie spadać. Potem możesz podawac jedną ampukłkę raz na miesiąc i tego już się trzymaj. Bardzo by Ci pomógł reaktor spagetii, żeby przyspieszyć proces i utrzymać niskie wartości no3 i po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.