Skocz do zawartości
Gość

Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo mówisz o naturze. Natura natura tylko natura a używasz soli syntetycznej z jakąś chemią.  Nie liczy się bo oszukujesz :-) 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie natura to żywa skała a nie odpieniacz i pożywki dla bakterii w postaci VSV [emoji14] natura w całości była by gdybym miał wodę z morza i słońce nad zbiornikiem z rejonów gdzie są rafy koralowe heh nie łapmy za słówka. Chodzi o naturalną metodę filtracji - nie tak dawno poruszany temat na forum ;)

Też tu wcisnąłem swoje wstrętne 5 groszy :P



Odnośnie parametrów to ja uważam że totalne zera w zbiorniku to stąpanie po cienkiej linii. Jeden zły ruch i mamy wybuch glonów. Żeby nie było u mnie na początku miałem sytuację gdzie wyzerował się jeden parametr (znana każdemu równowaga Po4 No3) i pojawiło się cyjano w bardzo niewielkiej ilości na piasku o czym pisałem na innym forum. Wystarczyło lepiej podkarmić rybki i dodać bakterie KZ żeby po kilku dniach było czysto. Kiedyś tu na forum były przytaczane tematy z za wielkiej wody o zbiornikach prowadzonych w taki sposób. Acropory pięknie wybarwione soczyste i sporych rozmiarów. Jak mi się uda znaleźć to wrzucę link.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od poczatku zalozenia baniaka jade tylko i wylacznie na tzw żywej skale. Czymże jest ta ów żywa skała ? Jakież to kosmiczne właściwości posiada ? Czyścisz skałę z alg wapiennych ? :) Wyjąłem ostatnio spory kawałek takiej "żywej skały" z baniaka. Algi wapienne 90% skałę "zamknęły" . "Naturalna metoda filtracji" czyli tzw metoda berlińska  udoskonalona o brak odpieniacza i podmian ? Brzmi fantastycznie.

Fresz33 ile to Twoje akwarium ma już lat ? 3 ? 5 ? 10 ?

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat się rozkręca :D rozumiem że pytasz poważnie o ta skałę? U mnie 90% alg wapiennych jest na tylnej i bocznej szybie bo resztę szyb czyszczę. Popołudniu wrzucę fotę. Jeżeli Ty masz już tak zarośniętą skałę i ma już parę ładnych latek to czas na wymianę bo nie spełnia swojej funkcji, nikt nie każe trzymać jej wieczność :P 

Każda metoda jeżeli się sprawdza brzmi fantastycznie.

Poświęć parę minut i przeczytaj temat raz jeszcze od deski do deski bo kłania się to o czym pisałem wcześniej. Ludzie albo nie czytają albo czytają bez zrozumienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam o algi wapienne na skale. Algi które zamykaja Ci kanaliki w tejże. Pytam poważnie, bo wielu rzeczy nie dopowiadasz - a teraz już wychodzi, że proponujesz po kilku latach wymianę skały. Po ilu latach według Ciebie będzie optymalne ? Kiedy określić, że skała nie spełnia swojej roli ? :)

Żeby była jasność do baniaka lałem coś podobnego jak Ty - Fauna Marine Ultra Color Elements - 3 butle na kazdy kolor - komplet pierwiastkow. Plus Grotech M jako zrodlo amino i witamin. Piszesz, że lejesz Grotech ABCM - czym mierzysz skład wody jeśli chodzi o pierwiastki zawarte w tych preparatach ?  Nie robisz podmiany - jaka masz pewność, że coś się nie kumuluje bo korale nie przerabiają całości z tego co podajesz ? Jakie są niebezpieczne poziomu np. strontu czy baru dla koralowców ? Albo np. molibdenu ? :)  Wysyłasz wode do badania w labolatorium ?

Akwarium Fala ? Fal pojawił się na forum tak mniej więcej 10 lat temu, jak i ja ;) Czy mnie baniak zachwyca ? :) Nie, ale może dlatego, że nie ma w nim lasu acropor. Z tych korali chyba tylko hystrixa nie mialem. Pozostałe rosły u mnie jak chwasty ;) Dużo widziałem przez ten okres mimo, że na fora sporadycznie zaglądałem. Widziałem również upadki świetnych baniaków, które były brane za wzory do naśladowania, czego Ci oczywiście nie życzę. 6 miesieczny baniak ? Wybacz ale na tej podstawie to co najwyżej można powiedziec, że póki co masz akwarium z przyklejonymi szczepkami. Nie obraź się, ale ja zawsze waliłem prosto z mostu. To nie jest baniak, na podstawie którego można powiedzieć, że to się sprawdza zawsze i wszędzie. 

Napisz za 5 lat :) I pokaż las acropor ;) I wtedy ewentualnie bedziemy mogli podyskutowac. No i nie zapomnij tez napisac o wtopach bo czesto te już nie są opisywane bo malo kto lubi sie chwalic upadkami ;)

Moj baniak od 2013 roku baniak pracował bez regularnych podmian, bez odpieniacza - karmienie mrozonkami bez plukania bo czasu nie bylo.  W przerwach miedzy wtopami kH korale rosły - to nie jest wyznacznik. Zreszta rosna nawet przy PO4- 2,5 NO3-100 - tumida zalewa tkanka miejsca lamania, tam gdzie nie miala swiatla i nie miala polipow dzisiaj zaczyna budowac polipy. Raz było lepiej, raz było gorzej. Korale podnosiły się, zaczynały się przyrosty itd itd. Niektóre odbudowały się od kilku centymetrów do pokaźnych krzaków. Wyrzuciłem przy ostatnim czyszczeniu wiadro martwych szkieletow (dla jasnosci wiadro po soli 25kg).

P.s Temat przeczytalem caly. Raffy14 zawarł w jednym poście kwintensencje tego o czym chcę Ci również powiedzieć. Na szczęscie akwarystyka morska uczy również pokory ;)

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli zbiornik fala jest do bani i trzeba wymagać od niego dużo więcej. Forum jest od tego żeby się dzielić tym czym do tej pory osiągnęliśmy i widzę że co niektórym osobom ciężko zrozumieć że nie jestem wyrocznią i nie mając doświadczenia bo doświadczenie idzie z ilością lat utrzymywanego przy życiu zbiornika to nie powinienem w ogóle się udzielać bo bzdury wypisuję heh oczywiście jak już założyłem wątek do czego namówił mnie Ant to będę sobie dłubał i Was informował o wszystkim co mój zbiornik przejdzie, choć wiem że ciągle będziecie niezadowoleni :P

Odnośnie skały bo mi się nie chce rozpisywać a było już sporo tematów które oczywiście przeczytałem...

P.s. mnie pokory od 2007 roku (jak tylko pojawiły się pierwsze importy w PL) uczy hodowla krewetek słodkowodnych... W tym temacie jak zauważył SU1 też miałem i mam dużo do powiedzenia hehe żeby nie było to u mnie to co pisałem się sprawdzało i sprawdza do dziś :clowning

żeby było kolorowo 

15f533d128d12e17a2561f640a3cec13.jpg

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty napisałeś, że zbiornik fala jest do bani :) Ja napisałem, że mnie nie zachwyca :) Dwie różne narracje. I nie oceniaj mnie z góry, że będę niezadowolony - ja po prostu piszę, to co myślę bez owijania w bawełne. Doradzasz tu i ówdzie, żeby ludzie wyłączali odpieniacze bo u Ciebie w 6 miesiecznym baniaku z kilkoma szczepkami póki co jest ok ;) IMHO nie tędy droga.

Ale abstrachując - nie odpowiedziałeś mi na pytania :):) Odnośnie suplementacji, odnośnie starzenia się skały ;)  A z tomiooo to z jednego wiadra po soli piłem wywary takiego jednego szamana ;);), który w tym wątku o starzeniu skały też się udzielał. Ja pytam Ciebie, co Ty o tym myślisz. Watków z forów omówionych w realu na kilka sposobów podczas zlotów nie musisz mi przytaczac.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, fresz33 napisał:

W tym temacie jak zauważył SU1 też miałem i mam dużo do powiedzenia hehe żeby nie było to u mnie to co pisałem się sprawdzało i sprawdza do dziś :clowning

He He , szczerze...  widzę podobieństwa z twoim morskim . Jest rosną żyją ,ale z dwóch szt po roku jest 2000 nie 200 z 200 .
 

 

32 minuty temu, VDR napisał:

czym mierzysz skład wody jeśli chodzi o pierwiastki zawarte w tych preparatach ?  Nie robisz podmiany - jaka masz pewność, że coś się nie kumuluje bo korale nie przerabiają całości z tego co podajesz ? Jakie są niebezpieczne poziomu np. strontu czy baru dla koralowców ? Albo np. molibdenu ? :)  Wysyłasz wode do badania w labolatorium ?

I o to dokładnie chodzi .Fresz wysyłaj te wodę (tylko nie od sąsiada :rofl:) ,jak się okaże że masz wzorowe parametry  to zarobisz kopę punktów do respektu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hehe wodę wyślę jak mnie najdzie wena na wiosnę, widzę po zbiorniku i koralowcach że jest cacy hehe jak przesadzam z ilością Grotecha to się szyby szybciej "brudzą" :D

SU1 znasz zasadę że jak wszystko rośnie, mnoży się i nie wybrzydza to nie ma co kombinować? :P

Znam osoby które pędziły za cyframi i był zonk. Od teraz tych osób żony prowadzą zbiorniki hehe przykład Jacka i wody wapiennej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

Od poczatku zalozenia baniaka jade tylko i wylacznie na tzw żywej skale. Czymże jest ta ów żywa skała ? Jakież to kosmiczne właściwości posiada ? Czyścisz skałę z alg wapiennych ? :) Wyjąłem ostatnio spory kawałek takiej "żywej skały" z baniaka. Algi wapienne 90% skałę "zamknęły" . "Naturalna metoda filtracji" czyli tzw metoda berlińska  udoskonalona o brak odpieniacza i podmian ? Brzmi fantastycznie.

Fresz33 ile to Twoje akwarium ma już lat ? 3 ? 5 ? 10 ?

 

 

 

Kiedyś jeden mądry akwarysta mi powiedział: "Dobieraj obsadę tak, by każdy ze zwierząt miał pożyteczny wpływ na system"  Co przy koralach sps jest bardzo ważne, kierując się tą radą obsadę mam tak dobraną, czyi: Wargacze dbają o czystość korali, ślimaki (nassarius) wraz z rozgwiazdami dbają o czystość podłoża, krewetki o higienę ryb, ustniki eliminują nieproszonych gość, armia ślimaków typu Turbo czyszczą skałę, pokolce skubią ew. trawkę jeżeli się pojawia, i co powinno najbardziej interesować, jeżowce świetnie udrażniają skałę pozbywając się alg wapiennych. Wiesz, czy może widziałeś jak wygląda skała wypędzlowana przez jeżowce? ;)

Prowadząc akwarium bez odpieniacza i podmian, z pewnością stosowałeś się do metody DSR, lub innej typu Triton method, systematycznie wysyłałeś próbki i wprowadzałeś odpowiednie korekty, utrzywałes w nienagannej czystości zbiornik - sump,  systematycnie wymieniaeś wate filtrująca, etc inne fitry? itd itd..     Bo inaczej sobie nie wyobrażam istnienia akwarium dłużej niż rok, osobiście nawet nie myślę, by w moim zbiorniku zabrakło podmian, bo musiałbym wybrać jedną z wyżej wymienionych metod, a na to nie mam czasu ani chęci. Przypuszczam, że tego nie robiłeś, a myślę że zwyczajnie odpuściłeś zaniedbując akwarium, teraz piszesz, że „bez” jest be, bo mi nie wyszło i koniec, a że mi nie wyszło to innym także nie ma prawa wyjść.  Nie obraź się, wiesz że też walę prosto z mostu :)

Każda metoda wymaga systematyczności i jakichś schematów, czy to będzie z odpieniaczem, czy bez, nie ma znaczenia, nigdy także nie mówię, że odpieniacz jest zły, więc wyłącz go,  metoda zła, sól niedobra, wybrałem tą metodę jako jedną z innych, na której efekty można uzyskać takie same, ale trzeba się do tego przyłoyć jak do każdego innego sposobu prowadzenia,  to że moja metoda generuje niższy koszt utrzymania, no cóż.. zawsze są jakieś skutki uboczne.

Popatrz na zbiornik Damiana, i ile dziennie poświęca czasu by mieć takie efekty, pisał gdzieś o tym w swoim wątku,  jest duże prawdopodobieństwo że jeżeli poświęcisz chociaż połowę tego czasu, szanse na to że będzie ŁaŁ będzies miał murowane, jeżeli oczywiście posiadasz odpowiednia wiedzę :)

W moim zbiorniku podmiany to jedna z kluczowych elementów, nie muszą być systematyczne, ważne by system dostał zastrzyk świeżej, dobrze zbilansowanej wody w ilości ok 20-30% objętości netto miesięcznie, to tak jak porządne przewietrzanie mieszkanie przez otwarcie okna, Tym sposobem uzupełniam ew. niedobory, o nadmiary się nie martwię, ponieważ nie stosuję żadnej suplementacji prócz CArektora , chyba że sól miałaby mocne przeciągnięcia mikroelementów, ale staram się stosować sól jak najbardziej zbliżoną do NSW.

Jak korale u mnie wyglądają pod względem kolorów i gatunkowości? Zapraszam w góry, porozmawiamy, pooglądamy przy dobrej kawce, :)

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moje podejście do akwarium/tematu jest takie jak pisze Rafał. Podpisuję się pod tym "ręcyma i nogyma" ;) a Ci co tak podchodzą do sprawy widać jakie mają zbiorniki. 

Wcześniej już napisałem:

Cytuj

Trzeba być oczytanym sączyć jak najwięcej wiedzy i przede wszystkim być cierpliwym. Nie wystarczy wlać, zamieszać i dolewać na pałę. Ze zbiornikiem trzeba się zżyć, zrozumieć i zintegrować. 

I niestety ale trzeba się temu hobby poświęcić. Jak żona w domu zaczyna narzekać że w głowie tylko akwaria to znak że się oddałeś hehe 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raphael_ - pytasz mnie czy fresz33 ? :)  Czy fresz33 wysyła wodę do Tritona ? Czy proponuje innym wysyłanie jej do badania po wywaleniu odpieniacza czy braku podmian ? :) Nie odpowiedział mi na to pytanie jak na razie. Z tego wątku wychodzi mi obraz tej "metody" - leję Grotech ABCM bo nie robię podmian więc dostarczam to czego ewentualnie brakuje w wodzie, nie mam odpieniacza bo mam żywa skałe w sumpie. Korale urosły pare milimetrów wiec jest ok i sa one zadowolone. Testy są zbyteczne. Ważne, że korale rosną.

Podpiszesz się pod tym ? :) Jeśli tak to ok, ja się nie podpiszę. Ale napisałeś, że nie wyobrażasz sobie prowadzenia baniaka bez prowadzenia jej bez testow. Metoda DSR to ile testów minimum na start ? Zaufasz kalkulatorowi ? A co z "kazdy baniak jest inny" ?  Dla mnie ta metoda to ciekawostka - bo nie stać mnie na testy. Ale nie twierdzę, że się nie da.

Brak podmian, lanie abcm i bazowanie tylko i wylacznie na wygladzie korali, może się skończyć tragicznie. Może - ale nie musi. Cuda się zdarzają. Chciałbym aby każdy miał tego świadomość. W moim przypadku cud był kilka razy bo kh4 w baniaku przez dluzszy czas to jest wyrok smierci. A mimo to baniak się jakoś podniósł i o dziwo korale nawet porosły. Niestety ostatnio cudu nie było i wróciłem do starych sprawdzonych metod.  

Chciałbym aby każdy miał świadomość czym są metody typu DSR czy Triton ! Bo nikt wprost nie pisze z czym się to wiąże. Zresztą fresh33 wali po prostu Grotecha ABCM więc do metody Triton czy DSR to się nijak ma. Chyba że potrafi rozdzielić składniki. Nie wiem na jakiej podstawie suplementuje, jakie dawki - moze sa na tyle małe, że efekt nagromadzenia się czegoś w nadmiarze jest na tyle mały, że nie odczuje tego przez najblizsze np. 2lata. Dla mnie w tym jest troche ryzyka i po 6 miesiecznym baniaku ze szczepkami twierdzenie, ze metoda daje efekty jest tylko i wyłącznie pobożnym życzeniem.  Daj mu Bóg by mu się sprawdziło, bo szkoda życia.

Jeżowiec w szkiełku 110x50x50 ? :)

Jeżowca u fresz33 nie widziałem, ale może gdzieś sie za skała ukrył. Za chwilę zobaczymy w 60l jeżowca bo ktoś nie ma odpieniacza i jedzie na metodzie "żywej skały" aby mu opierdzielił algi. 

Raphael_ ile masz w wody w baniaku i jakie wymiary ma szkło ? :) Jaki bufor wody na ewentualne przedawkowania suplementow ? Zreszta nie podajesz ich tylko jedziesz na reaktorze :) Więc tym się nie musisz martwić. Widzisz efekt po podmianie ? Widzisz. Ja tez i to zdecydowany. W baniaku miałem haxataenie, slimory jakies do tej pory laza, przez dlugi czas biocelatusy czyściły piasek, wprowadzałem je regularnie do baniaka. Tą tumidę o której pisze przywiozłem od takiego jednego dużego z Warszawy, co miał basen w małym pokoju zamiast regału a niedawno odwiedził okolice "Kotelnicy".  1200l zamienił na mniejsze ale znam ten warszawski baniak.

Owszem zaniedbałem zbiornik - nie robiłem podmian, suplementowałem tylko to co powiedziałem plus balling na CaCl2 i NaHCO3. Nawet szyb nie wycierałem za często - zostawiłem to naturze i ślimakom i asterinom xD Niczym się ta metoda nie różniła od powyższej ;) Ale ten zaniedbany zbiornik prezentował się całkiem świetnie przez długi czas. A później już był równia pochyła. Niestety. Ja nie wstydzę się pisać o upadkach bo to również uczy. Każdy niech sobie wyciągnie wnioski. Fotki z mojego baniaka po zawaleniu sprawy z kH są w wątku w mojej stopce. Również nie powalał ale jako tako wygladał. Dziś wstyd pokazywać bo niestety brak podmian IMHO wywarł na tym zbiorniku gigantyczne piętno, a najlepiej zawsze wyglądał jak wywaliłem co tydzień kubek czarnej mazi, zrobiłem 10% podmiany i dodałem trochę bakterii (u mnie sprawdzały się biogro).

P.s A na kawę się wproszę. Masz to jak w banku ;) Snowboard już wyciągnięty i czekam tylko na okazję by wyskoczyć do Białki ;) Więc mam nadzieję, że okazja na wproszenie się będzie ;)

P.s2 Żeby była jasność, nie twierdzę że się nie da. Bo i takie zbiorniki widziałem - ale niech każdy ma świadomość co w takim prowadzeniu baniaka jest najważniejsze. Jak dla mnie kompleksowe testy wody bez których to taka gra w rosyjską ruletkę. Kiedyś możemy trafić jednak na kulkę.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
41 minut temu, VDR napisał:

Z tego wątku wychodzi mi obraz tej "metody" - leję Grotech ABCM bo nie robię podmian więc dostarczam to czego ewentualnie brakuje w wodzie, nie mam odpieniacza bo mam żywa skałe w sumpie (+ watę filtracyjną). Korale urosły pare milimetrów ( mi sie wydaję że trochę więcej ale może moja miara jest inna, no i są kolorowe nie koloru rajstopy ) wiec jest ok i sa one zadowolone ( w młodym 6 miesięcznym zbiorniku, po przejściach w przesyłce i klejone przeze mnie ). Testy są zbyteczne (nie są zbyteczne, na wiosnę będę wysyłał jak wena przyjdzie, a podstawowe robię systematycznie ). Ważne, że korale rosną. (no chyba normalne że człowiek się z tego cieszy i taki jest zamiar hehe )

Jednak nie przyłożyłeś się do czytania i wyciągnięcia wniosków. Na czerwono dopisałem parę słów ;) 

W moim przypadku musisz uwierzyć w cuda :P wiem co robię.

Powtórzę się po raz kolejny nie jestem wyrocznią co do metody prowadzenia zbiornika.

Jedno jest tutaj pewne, muszę dołożyć do ognia czyli podkręcić ledy.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że się przyłożyłem. Od kilku miesięcy przeglądam 3 fora ;) NR, AF i SF. To, że nie piszę aktywnie nie znaczy ze tematow nie znam. A tematy prowadzenia akwarium bez podmian na suplementacji pojawily sie juz dawno, jak jeszcze bylem aktywny na forach. Zapewne znajdziesz watki ;)  Tak więc nie jest to jakaś nowość. Skąd taki "boom" na takie zbiorniki ? Nie wiem. Oszczedzisz na odpieniaczu to na testy bedziesz musial wydac. Jeśli wierzysz, że wata filtracyjna to panaceum na tą metode i jej nie może zabraknąć to ok. Przepraszam, że zapomniałem wspomnieć. Podstawowe testy czyli Ca, kH, Mg, NO3, PO4 ? czy cos jeszcze ?  Dla jednych podstawowe to te tutaj dla innych jeszcze Potas, Zelazo, Stront, Jod itd itd. Walisz ABCM - potasu tam nie brakuje. Co jeśli zostają nadwyżki ? O ile braki potasu jakos specjalnie szkodliwe nie sa, to w druga strone bywa roznie. 

Też się cieszyłem, że korale rosną- nie koniecznie musi być jednak z tego powodu dobrze. Nie będę się kłócił o to czy to 5mm czy 1cm. To nadal tylko i wyłącznie szczepy i do krzaków to im dużo brakuje. Moje z mniejszych wyrastały na krzaki i oby u Ciebie tak było. Nawet potrafiły mieć kolory inne niż rajstopa, choc po wtopach z kH długo wychodziły z brązów.  No i też w kolor rajstopy SPS nie idą od tak z dnia na dzień. Taki urok spsów. Szybko można popsuć, trudniej wrócić do tego co było.  

Tyle - a jak ktoś chce jechac na metodach ala DSR czy Triton bez wiedzy o tym co w jego słonej wodzie jest to już tylko jego i wyłącznie sprawa. Za kilka lat zweryfikujemy ;) Wystarczy prześledzić stare wątki z eksperymentami xD xD xD ;) Ile z tych baniaków działa do dzisiaj xD ;)

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z tym nie przeczytaniem to chodziło o moje wypociny w tym temacie ;)

Ja mam automat który dozuje Kh,CA z Mg i żeby było ciekawiej jeszcze SBS hehe tylko oczywiście w dużo mniejszej dawce. Więc do póki maszyna się nie popsuje to o kh jestem spokojny. Kolejna moja oszczędność to prochy CZDA  nie żadne markowe które są kilka razy droższe ;)

Na testy nie będę musiał dodatkowo wydawać jeżeli zrobię za jakiś czas kompleksowe i się okaże że nie jest tak źle i droga którą sobie obrałem jest dobra. Zresztą takie testy to i high endowcy robią. 

Czy nie jest tak że po koralowcach widać czy są braki lub nadmiary? :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że ekologa ma fajny zbiornik i stosunkowo prosty setup i bezstresowe podejście. To u niektórych widzę powoduje lekka frustrację i próbują znaleźć problem tam gdzie go potencjalnie nie ma. Jeśli za jakiś czas się pojawi to gwarantuje was frustraci, że fresz się tym podzieli na forum. Niestety niektórzy mają zamknięte głowy na wyjście poza schematy który nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Czemu was to tak boli i się czepiacie? Ze za małe przyrosty? Są proporcjonalne do warunków - ale skoro są to znaczy, że nie może być źle. Nie każdy oczekuje od swojego zbiornika osiągów ferrari, niektórzy zadowalają się mercedesem :D ah ta Polska mentalnosc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fresz33 napisał:

Ja mam automat który dozuje Kh,CA z Mg i żeby było ciekawiej jeszcze SBS hehe tylko oczywiście w dużo mniejszej dawce. Więc do póki maszyna się nie popsuje to o kh jestem spokojny. Kolejna moja oszczędność to prochy CZDA  nie żadne markowe które są kilka razy droższe ;)

A tyle tu było o naturze i przyrodzie. Czuję się rozczarowany i oszukany. 

A może zacznij stosować naturalną sól morska zawsze bliżej natury .

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ten się uparł hehe już odpuść :clowning 

na spokojnie do kawy przeczytaj sobie temat jeszcze raz od deski do deski i wyciągnij wnioski.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, VDR napisał:

raphael_ - pytasz mnie czy fresz33 ? :)

Chyba Ciebie pytałem ;)  Ale ok, w Twojej odpowiedzi dostałem to, co mnie usatysfakcjonowało,  chyba źle odczytałem Twoją interpretację. Jasne że prowadzenie takich metod jak DSR czy TRITONmetod, bez badań ICP jest dużym zagrożeniem, dlatego nie jest to metoda dla nowicjuszy, raczej dla  akwarystów doświadczonych, wymaga systematyczności, testy- dozowanie poszczególnych mikro.  Moim zdaniem na hodowlę prostych sps-ów może się sprawdzać, jednak przy bardzo wymagających koralach, raczej bym się tego nie podjął, tym bardziej, że z tego tytułu nie mam oszczędności czasu jak i kosztów utrzymania, wszak ICP-lab nie należy do tanich testów, z zbiorniku powiedzmy 200L,  mam kubełek soli na miesiąc lub dwa podmian, nie powiem dokładnie bo straciłem rachubę w tych litrażach :) ale jak już wcześniej wspomniałem, dla mnie ważniejsze jest przewietrzenie mieszkania niż sam odświeżacz powietrza.

I tutaj niestety muszę przyznać rację koledze @VDR  dodawanie dodatków typu ABC na wysokości dojrzewania zbiornika @fresz33  i z raczkującą obsadą jest niepożądane, jeżeli oczywiście dozuje takie specyfiki,  na tym etapie wystarcza same podmiany, niestety nie doczytałem że @fresz33 prowadzi metodą bez podmian, a to zmienia postać rzeczy.  Z suplementacji jaką bym stosował to tylko Balling wg. zapotrzebowania korali. Zabawę w różne dodatki zarezerwował bym na czas gdy korale rusza z kopyta, a kolorystyka ich będzie ewidentnie wskazywać na ich niedobory, przy pełnym ballingu sytuacja nie powinna mieć miejsca, podobnie jak CAreaktor z dobrym zasypem. 

Cytuj

P.s A na kawę się wproszę. Masz to jak w banku ;) Snowboard już wyciągnięty i czekam tylko na okazję by wyskoczyć do Białki ;) Więc mam nadzieję, że okazja na wproszenie się będzie ;)

No i koniecznie wpadnij, tylko daj znać bo żeby cokolwiek zobaczyć muszę szyby wcześniej wyczyścić :) Co do wielkoluda .. nie tylko wielkolud patrząc na jego wzrost, ale też jako akwarysta,  skarbnica wiedzy i dobry przyjaciel nigdy nie odmawiający pomocy,  mam kilka jego rodzynków w akwarium,  szkoda że tacy ludzie jak on, na forum się tak  mało udzielają  :)

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że to nie jest jakaś wyrocznia temat

 

Siema @VDR  - masz dużo racji

 

@fresz33 - tak piszesz jak byś miała akwarium już tą techniką prowadzony dobrych parę miesięcy bez  zmian 

Piszesz to i to jest dobre włącznie z firmami ;) nagminnie reklamując produkty 

Pamiętaj kij ma dwa końce :clowning 
 

 

 

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fresz33 Jedna z przyczyn jednego z krachow w moim baniaku bylo uwalenie tranzystora w pompce podajacej kH. Takie doświadczenie też już mam za sobą. 2l kh zostało w butelce. Zlośliwośc rzeczy martwych. SBS - stoi gdzies w szafce cała pucha. Próbowałem stosować ale zielono sie w baniaku robiło. Więc odstawiłem.  Balling od dawna na czda z jednych z zakladow azotowych. Za 300zl kupiłem tyle, że dopiero co niedawno skonczylo się NaHCO3, CaCl2 szesciowodny jeszcze 1kg mi został. MgCl2 w zasadzie nie ruszony - raz tylko musiałem podawać Mg bo spadł za nisko. Podmiany u mnie chyba robiły robotę.

Fora przegladam ostatnio regularnie bo miejsce pod nowy baniak już stoi, ten wątek też przejrzałem dokładnie. Ja mam za sobą kilka dobrych lat i kilka lat złych. Worek doswiadczenia napelnil sie niestety nie tylko sukcesami ale tez i wtopami. A może stety bo troszkę mądrzejszy jestem o pewne tematy. Choć np w temacie LEDów nadal jestem niereformowalny ;P 

@ensso frustraci ? Myślę, że nie zrozumiałeś ani trochę tego o czym w tym wątku pisano. Wręcz na odwrót, bardzo się ucieszę jak za 3 lata czy 5 lat - fresz33 pokaże zbiornik choćby taki jak fal`a. Tu nie chodzi o to czy ktoś ma las cukieraskow SPS czy prowadzi akwarium LPS z prostymi spsami.  Dyskusja jest na temat metody prowadzenia zbiornika bez odpieniacza i bez podmian i z czym się to wiąże a nie o tym czy akwarium bez cukierasow nie jest akwarium morskim. Wybacz - nie o to tu chodziło. Dla mnie ten wątek to eksperyment, który może ale nie musi skończyć się szczęsliwie. Natomiast chciałbym by każdy, kto zdecyduje się pójść drogą fresza33, wiedział czym to grozi i by był świadomy po jakim lodzie stąpa.  

@raphael_  - no baniak warszawski zawsze robił na mnie wrazenie. Teraz rzadziej w stolnicy bywam :( Zobaczymy być może w przyszłym roku uda się postawić nowe szkło to Robert będzie myśle miał co robic ;) choć jeszcze o tym nie wie :D Białka raczej po nowym roku bo do sylwestra nie uda nam się raczej urwać z Radomia. Dam znać. 

@ant ;) siemaneczko stary druhu ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fresz33 napisał:

 

Czy nie jest tak że po koralowcach widać czy są braki lub nadmiary? :rolleyes:

Jakis czas temu ktoś na tym forum napisał (nie pamiętam, czyje to słowa), że kiedy po koralach coś widać, to często jest już za późno.

Zgadzacie się z tym?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, VDR napisał:

 

@ant ;) siemaneczko stary druhu ;)

Siemanko 

 

 Jeśli mogę coś dodać jeszcze 

Już powoli widać/pokazują po koralach , co powoli się kumuluje one to ładnie pokazują 

Ale wiesz ,jak ma koral wyglądać i kiedy ma się dobrze  

Ale przecież to wiesz , i  korygujesz 

p.s

Słodkie i morskie to dwa rożne światy w akwa


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że temat nabrał merytoryki i nowi akwaryści wycisną z niego sporo wiedzy. Cieszę się również że "starzy" akwaryści-forumowicze zabierają głos.

@VDR witaj znowu stary kompanie


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zdjęcia każdy lubi więc popstrykałem trochę nowych telefonem. Sorki za jakość i różowy piach ale to tylko na zdjęciu dzięki ledom i telefonowi ;) na końcu zdjęcie rybek które aktualnie pływają już w specjalnie przygotowanym do tego zbiorniku. cd06a046bb0a258a75806c9b147ea3e0.jpg8c5a09f60f880533a59e392bcdabe3d5.jpg944535b0c04da800e4f77555f7d7ba9d.jpg7c37379ae3a2f4e119a8fc226e6de62b.jpg610ed8bbd8ba6bd03bef7f2051892df8.jpg9a5da88288e2e1297a66beb5dbfcfaf1.jpg55cf6bef38ee2cf208b80434781ec41b.jpg0591a8087c7ecc2fe116d16bd2622239.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.