Skocz do zawartości
FroFo

Aquael Nano Reef Duo 49 litrów (pierwsza kostka)

Rekomendowane odpowiedzi


Jakby ktoś chciał kupić zestaw "Aquael Nano Reef Duo" to może poniższe informacje będą przydatne.

Akwarium:
- zestaw Aquael Nano Reef Duo 49 (nie posiada grzałki w zestawie)
 
Filtracja: Kaskada FZN-3 (w zestawie) wypełniona:
- Sera siporax – ten duży
- Seachem Matrix (kamyczki wrzucone pomiędzy siporax’em)
- SEACHEM PURIGEN,
- SEACHEM PHOSGUARD,
- włóknina na górę, wymieniana co parę dni
Gąbkę która była w zestawie wyrzuciłem. Dokupiłem “AQUAEL prefiltr gąbka do VERSAMAX FZN 1, 2 oraz 3” który jest na rurze zasysającej wodę
 
Oświetlenie (w zestawie): 
- LEDDY SLIM DUO MARINE&ACTINIC 2x5W

Sól
- Aquaforest Reef Salt 5kg

Bakterie:
- SEACHEM STABILITY
na początku zgodnie z instrukcją, teraz leję co parę dni nakrętkę lub pół

Grzałka:
- Aquael ComfortZone GOLD 50W

Filtr wody: 
- RO4 DEMI OSMOZA FILTR AKWARYSTYCZNY Z ŻYWICĄPomiary:
- Salimetr spławikowy
 
Pompy:
- AQUAEL Circulator 1000 - na przyszłość do mieszania soli w wiaderku z wodą RO

Podmianki - na razie nie robię póki dojrzewanie się nie skończy

Dokupiłem narożniki do akwarium, bez nich górna szyba łatwo wpada do akwarium (3 razy wpadła i się lekko wkurzyłem)

Czyściki
- Tunze 0220.010 Care Magnet Nano - za mocny magnes
- Tunze 0220.006 Care Magnet Pico - idealny

Temperatura 25 - 25,5
Zasolenie +-1.024
Testy - na razie nie posiadam, może jutro kupię NO2
 
Skała
- Aqua Ceramic - "drzewko", za 250zł, brak informacji o wadze
- żywa skała 1,4kg

Żywy piach
- Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 4,54kg

Woda
- RO + sól, żywa tylko z woreczków ze ślimakami i z koralami, choć podobno nie powinno się jej dolewać

Oświetlanie - od początku po 10h +-1h

Trochę zbiera mi się syf (od ślimaków) i muszę zacząć to odsysać.
 
Terminarz
19.XI - start
25.XI - dodanie skały suchej i żywej
26.XI - start świecenia po 10h
02.XII - dodany Trochus (1szt.),
09.XII - dodana Babylonia (1szt.) i Nassarius (1szt.)
16.XII - zakup 2 korali: Calustrea, Sinularia, wyłączenie lampy i dodanie korali do akwarium po aklimatyzacji, zakup Astralium spp. x1 szt.
17.XII - po zaświeceniu lampy - na Calustrea valonie i aiptasie, Sinularia rozpłaszczona, eksmitowałem je z akwarium

Z koralami się pośpieszyłem plus nie myślałem, że na Calustrea będzie gąszcz niechcianych atrakcji. 

Ślimaki mają się bardzo dobrze.

Glony
- żywa skała - na jednej żywej skale już 2.XII były zielone i brązowe, a nawet różowe, na drugiej żywej skale nie było nic, teraz też jest mało
- sucha - brązowe i zielone wolno się rozrastają ale już są.


Zamierzam dokupić pompę Jebao RW-4. Planuję zmianę w przyszłości akwarium na “Red Sea Reefer 170” więc się przyda, SW-2 praktycznie to samo więc raczej RW-4 zakupię. Nie wiem tylko jeszcze jak ją ustawić, pod kaskadą czy z drugiej strony. Na ten moment cyrkulacja w akwarium jest słaba. Czasem jak wrzucę na godzinę skręconą na +-40% “AQUAEL Circulator 1000” to jest to co bym chciał uzyskać, ale ta pompa AC1000 jest za duża na ten zbiornik.

Oświetlenie - w przyszłym miesiącu dokupię drugą taką samą lampę lub wymienię na np. “nemoLight Aqua Marine 18Wled” jak @sopel_13

Akwarium jako zestaw ok, ale o braku grzałki nikt nie pisze, oświetlenie podobno za słabe. Teraz widzę, że dla mnie na początek lepsze byłoby akwarium z bocznym panelem które sam bym sobie poskładał.

Fotki
http://nano-reef.pl/gallery/album/4255-nano-reef-duo-49l-19xi2017/
https://photos.app.goo.gl/Zyp7lFf3dEMOB2NH3
 

Przyszła obsada:
- zostają ślimaki Trochus, Babylonia, Astralium, Nassarius
- myślę o 1 krabiku
- dodatkowo oczywiście korale ale raczej miękkie bez zoa

 

Edytowane przez FroFo
dodana obsada (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, FroFo napisał:

Oświetlenie (w zestawie): 

- LEDDY SLIM DUO MARINE&ACTINIC 2x5W

 

 

słowem - jak chcesz mieć LPSy to dokup drugą lampkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna konstrukcja skalna,  będzie mnóstwo miejsca  na szczepki:) teraz tylko czekać aż skończy się cykl azotowy i zasiedlac.  Jeżeli chodzi o lampki Aquaela to szału nie ma.  Trzeba coś dołożyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokupiłem pompę Jebao RW-4, ciężko ustawić jak korale są na małych skałkach, które nie są przyklejone.

Skała która leżała obok poszła "do góry". Wydaje mi się, że detrytus lepiej teraz krąży po akwarium, wcześniej bardzo klinował się za skałkami i pomimo różnych ustawień z RW-4 nie chciał się ruszyć.

31.XII zrobiłem pierwszą podmianę wody - 10l. Przy okazji odessałem syf z dna i wypłukałem gąbkę w tych 10l wody. Chciałem jeszcze poczekać z podmianką, ale patrząc na to jaki syf wyszedł z gąbki to chyba dobrze zrobiłem.

Z korali pojawiły się: 23.XII Capnella i Sinularia. W weekend jadę po Clavularia i Rhodactis fluo zielony.
Zaprosiłem do obsady Mitraxa 29.XII , chowa się w skałkach i wcale go nie widać.

Wczoraj wziąłem się za klejenie korali, "Aqua Medic Coral Construct" wysechł po 1 użyciu więc użyłem "Deltec Aquascape", zobaczymy czy skałki dzisiaj nie odpadną.

W niedzielę walczyłem z jedną Aiptasią, rosła od dołu na osobnej skałce z Capnella. Użyłem wody utlenionej i octu, zeskrobałem co zostało, zobaczymy czy ją wykończyłem. Capnella trochę ucierpiała, wypuściła po wszystkim śluz wokół siebie ale już dochodzi do formy.

Trochus chodzi tylko po szybie, ze skał "ucieka".
Babylonia, Nassarius - prawie ich nie widać. 
Astralium spp. - jako jedyny siedzi na skale i wcina wszystko co widzi, szczególnie zielone nitkowate.

Termometr - muszę wymienić baterię bo już prawie nic nie widać.

Testów na razie nie planuję. Obsada - dalej sądzę, że tylko miękkie.

-------------------

Mam jeszcze pytanie odnośnie Sinularii, w nocy wygląda tak (na chwilę zaświeciłem), jest oklapnięta, za to w dzień bardzo fajnie się pompuje. Z tego co czytałem to normalne.
Czy po włączeniu światła actinic (na noc) oba korale miękkie także w nocy będą napompowane? Myślałem o zakupie Aquael Moonlight, nie chcę na razie wydawać >500zł na nową lampę. W obecnej lampie nie mogę wyłączyć samego białego na noc.

 

 

large.20180103_065917.jpg.df975b7b0a1f03

Edytowane przez FroFo
dopiski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po napompowaniu:

 large.20180103_102409.jpg.a7b0031fbfc5c0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mało masz tam światła i za dużo białego. Jak na lampkę morską do tego zestawu to jest bardzo mizerna. Z koralem jest wszystko ok.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie w lutym zmienię lampę na coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fresz33 napisał:

Kup taką jak ma r_33

 

r_33 ma w tej chwili Nano Sirius którą można kupić na stronie seafrags.pl, sam taką posiadam i jestem naprawde zadowolony. Lampa jest dedykowana pod kostki 30l i nie ma regulacji, więc żeby założyć na ten zbiornik trzeba byłoby kombinować i ją przerobić. :P 
EDIT. doczytałem że na stronie można zrobić pod zamówienie(dłuższy czas oczekiwania) lampe w tym stylu do 50cm, więc naprawde polecam do takiej kostki zrobić na zamówienie nano siriusa, bo lampy design'em i oświetleniem są naprawdę za***iste. A sam niebieski led podkreśla korale tak, że głowa boli...

Edytowane przez iplouify (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepski jestem w takich pracach :), napisałem do @CNA czy może pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa Aquael moonlight jest za mocna, za jasna jak na nocne oświetlenie. Oświetlenie nocne to ma być tylko delikatna poświata. Lepiej kupić kawałek niebieskiej taśmy LED i do tego zasilacz antenowy z regulacją, wtedy sobie wyregulujesz moc. Krab mitrax ma co jeść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Fajna kosteczka się zapowiada. Kilka sugestii. Zamierzone jest bez tła? Chcesz z każdej strony mieć widok? Pytam, bo dużo sprzętu widać. Rzuca się w oczy. Wiem, że to mała kosteczka ale jakoś tak dużo plastiku. Gdybyś dał czarne tło na bok gdzie masz kaskadę, na nią grzałkę i termometr. Patrząc z przodu optycznie sprzęcik będzie mniej widoczny. Można dać tło na dwa boki. Spróbuj. Tą gąbkę bym sobie darował. By ją wyczyścić musisz łapki do wody a to jest jak naj mniej wskazane. W szczególności w małych słonych oczkach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 W sklepie powiedziano mi, że Mitrax sobie zawsze coś znajdzie do jedzenia i wystarczą glony. Na razie glony są niedaleko miejsca gdzie jest schowany, trudno powiedzieć czy w nocy coś je. Jeśli trzeba go mimo wszystko dokarmiać to mam w domu np. "crustabs aquael", jak to nie jest odpowiednie to coś innego mogę dokupić.

@pawellb Na początku specjalnie dałem bez tła bo miło się patrzy z każdej strony. Teraz faktycznie myślę, że chociaż od strony kaskady to by się przydało czymś obkleić. Zastanowię się nad zdjęciem gąbki :) . Wtedy wata w kaskadzie zostanie, powinno wystarczyć jeśli chodzi o mechaniczną filtrację. Thx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam specjalnie dużo glonów nie widzę na zdjęciu Twojego akwarium, te kilka kępek to może zjeść dość szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata da radę. Wymieniaj często i będzie super. :) Czyściki też daj na ścianę z tłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maciej01 Z tyłu też jest skała i na niej rosną glony. Rozpuścić jedną tabletkę czy póki są glony to się wstrzymać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Glony są bo świeży zbiornik i za dużo białego światła. Kupić naturalnych zjadaczy i wziąć coś na cierpliwość.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, FroFo napisał:

Dokupiłem pompę Jebao RW-4, ciężko ustawić jak korale są na małych skałkach, które nie są przyklejone.

Skała która leżała obok poszła "do góry". Wydaje mi się, że detrytus lepiej teraz krąży po akwarium, wcześniej bardzo klinował się za skałkami i pomimo różnych ustawień z RW-4 nie chciał się ruszyć.

31.XII zrobiłem pierwszą podmianę wody - 10l. Przy okazji odessałem syf z dna i wypłukałem gąbkę w tych 10l wody. Chciałem jeszcze poczekać z podmianką, ale patrząc na to jaki syf wyszedł z gąbki to chyba dobrze zrobiłem.

Z korali pojawiły się: 23.XII Capnella i Sinularia. W weekend jadę po Clavularia i Rhodactis fluo zielony.
Zaprosiłem do obsady Mitraxa 29.XII , chowa się w skałkach i wcale go nie widać.

Wczoraj wziąłem się za klejenie korali, "Aqua Medic Coral Construct" wysechł po 1 użyciu więc użyłem "Deltec Aquascape", zobaczymy czy skałki dzisiaj nie odpadną.

W niedzielę walczyłem z jedną Aiptasią, rosła od dołu na osobnej skałce z Capnella. Użyłem wody utlenionej i octu, zeskrobałem co zostało, zobaczymy czy ją wykończyłem. Capnella trochę ucierpiała, wypuściła po wszystkim śluz wokół siebie ale już dochodzi do formy.

Trochus chodzi tylko po szybie, ze skał "ucieka".
Babylonia, Nassarius - prawie ich nie widać. 
Astralium spp. - jako jedyny siedzi na skale i wcina wszystko co widzi, szczególnie zielone nitkowate.

Termometr - muszę wymienić baterię bo już prawie nic nie widać.

Testów na razie nie planuję. Obsada - dalej sądzę, że tylko miękkie.

-------------------

Mam jeszcze pytanie odnośnie Sinularii, w nocy wygląda tak (na chwilę zaświeciłem), jest oklapnięta, za to w dzień bardzo fajnie się pompuje. Z tego co czytałem to normalne.
Czy po włączeniu światła actinic (na noc) oba korale miękkie także w nocy będą napompowane? Myślałem o zakupie Aquael Moonlight, nie chcę na razie wydawać >500zł na nową lampę. W obecnej lampie nie mogę wyłączyć samego białego na noc.

 

 

large.20180103_065917.jpg.df975b7b0a1f03

kolejne dziecko Aquaela wszystko fajnie i znowu światło DRAMAT, no cóż dzięki ich partactwu mam co robić :)

1 minutę temu, fresz33 napisał:

Glony są bo świeży zbiornik i za dużo białego światła. Kupić naturalnych zjadaczy i wziąć coś na cierpliwość.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

a ja bym światło w ogóle wyłączył i zapomniał o zbiorniku na ok 2 tyg, przypominając sobie tylko od czasu do czasu o kapce bakterii


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tych glonów więcej to mitraxa na razie niczym nie dokarmiaj. Światła nie wyłączaj bo masz już korale w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki wam za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja...

Doszło życie:
- Euphyllia chyba glabrescens
- Caulastrea - nie najlepsza sztuka ale prawie za darmo, może powstanie
- 2 x krab czerwononogi - małe, widać niestety tylko nocą jak spacerują po skałach i piasku, ślimaki zostawiają w spokoju, szczepek nie ruszają
- Anthelia
- Clavularia na dwóch skałkach
- Rhodactis fluo zielone
- Zoa - widać już na nich dwie aiptasie, nie ruszam bo są w środku korala

Nowy sprzęt:
- automatyczna dolewka Aqua Trend Levelautomatic Eye
- lampka od @CNA polecam, profesjonalnie złożona. Zrobiłem sobie wschody/zachody.
- kamera do podglądania akwarium w czasie urlopów

Straty
Mitrax odszedł na wieczną rafę. Zaklinował się między skałkami albo był przestraszony i nie wiedział gdzie ma się schować. Pierwsza strata, nie licząc wcześniejszego korala którego dostałem z kilkoma niespodziankami.
Trochę pozmieniałem układ skał, są małe kryjówki, może na przyszłość coś to pomoże.
Snularia od kilku dni nie polipuje. Jest tak odkąd musiałem ją oderwać wraz z podstawką od skały. Czekam aż się "odbrazi".

Zdjąłem górną szybę dla lepszej wentylacji. Leję fito "easy reefs Easybooster Nano 250 ml". Po feriach dokupię żywy fito i będę lał na zmianę.
Watę w kaskadzie wymieniam 3x w tygodniu. Gąbkę zdjąłem ale zamierzam wlot do kaskady obtoczyć plastikową krateczką - żeby mi tam Sexy Shrimp nie wlatywały.
Tła na razie nie planuje, lubię oglądać szkiełko z każdej strony.

Okrzemki na piasku znikły 2 tygodnie temu, dzisiaj znów się trochę pojawiło, może przez to, że zmniejszyłem cyrkulację w kaskadzie (trochę kręciło Caulastre'ą). Znów ustawiłem kaskadę na 100%.

W planach:
- Gobiodon Okinawae M x1,
- krewetka Sexy Shrimp x2
- mała krewetka czyszcząca
- mała krewetka na aiptasie

up4oq5L.jpg

fa8zyMN.jpg

wC3GVx9.jpg

ZSc7LQA.jpg

F405A0R.jpg

M2nMTTY.jpg

LsFCx9U.jpg

Edytowane przez FroFo
dodanie zdjęć (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, powiedz mi czy lampa od @CNA którą obecnie posiadasz pasuje do akwa z zamontowana szybą na górze, oraz czy Rw 4 nie robi za dużej wirówki w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Sorry za zdjęcie poniżej, zrobiłem na szybko. Pasuje bez problemu, opiera się na ściankach akwarium.

p003yDW.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.