Skocz do zawartości
Beti

Miernik Po4

Rekomendowane odpowiedzi

cześć  Wszystkim;-)

jestem na kupnie miernika Po4,chcę zapytać o poradę użytkowników tych mierników, który wybrać(może inaczej który bardziej dokładniejszy i mniej awaryjny) do tej pory używałam testu colombo,ale jednak przy moich Lps wole być pewniejsza swojego;-)i może jednak zainwestuję w małą Hanke ;-)

Hanna Instruments Miernik fosforanów HI 713

lub

Milwaukee Instruments Miernik fosforanów MW12

z góry dziękuje za pomoc;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Hanke, oglądałem i ten drugi ale jakoś bardziej mi przypadł do ręki z Hanny, odczynniki są w większości sklepów, w przeciwieństwie do konkurencji ale też są.
O różnicach w pomiarach się nie wypowiadam, bo nigdzie nie idzie znaleźć porównania.
Tak w ogóle to może się ktoś orientuje czy jest coś podobnego do pomiaru no3, bo dla mnie te kolory to jakieś nieporozumienie :)

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam małą hankę. Ponoć MW mierzy równie dobrze, ale jak większość ma haneczkę to nie chciałem dostawać od reszty. W razie problemów wiecej osób może sie o niej wypowiedzieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chyba też tak zrobię trochę drożej ale to Hania zawsze.-) ale raczej ma dobre opinie,tak zerkam po forum przeglądam i chyba większość poleca Hanie;-) 

wolałam dopytać,dziękuję Panowie;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no właśnie chyba też tak zrobię trochę drożej ale to Hania zawsze.-) ale raczej ma dobre opinie,tak zerkam po forum przeglądam i chyba większość poleca Hanie;-) 
wolałam dopytać,dziękuję Panowie;-)
@Beti nie kupuj zbędnego miernika...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, DarekB30 napisał:

@Beti nie kupuj zbędnego miernika...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Cześć Darku;-)

to znaczy ? colombo wystarczy czy co masz na myśli?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti

dla mnie pierwszym wiarygodnym najtańszym testem na PO4 jest Hanna 713; ale tylko dla obsady mieszanej bo dla acropor juz nie. Jednak .. jak Darek napisał najprawdopodobniej po pomiar sięgniesz na początku parę razy, później po ustabilizowaniu systemu i poznaniu zbiornika będzie leżeć w szufladzie. Sięgniesz po niego ponownie gdy wystąpi jakiś problem licząc, iż wynik podsunie odpowiedz.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arturro napisał:

@Beti

dla mnie pierwszym wiarygodnym najtańszym testem na PO4 jest Hanna 713; ale tylko dla obsady mieszanej bo dla acropor juz nie. Jednak .. jak Darek napisał najprawdopodobniej po pomiar sięgniesz na początku parę razy, później po ustabilizowaniu systemu i poznaniu zbiornika będzie leżeć w szufladzie. Sięgniesz po niego ponownie gdy wystąpi jakiś problem licząc, iż wynik podsunie odpowiedz.

 

 

Robercie zapewne masz rację,ale tak Colombo mi się kończy wg tego testu mam wynik 0,02ppm,ale tak wszyscy ta Hanka Hanka to myślę że kupię aby już być pewną wyniku;-)

zbiornik ma 10 miesięcy to raczej już w miarę się chyba ustabilizował mam 4szt SPS na próbę  rosną i nic się nie dzieje,czyli fosforany są chyba ok wg Colombo,raz mierzyli mi w sklepie wodę wynik był niemal identyczny bo wyszedł 0,03 ppm.

To jeszcze przemyślę może ten zakup ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewna i tak nie będziesz, błąd pomiaru 713 to +-0.04 czyli jak pokaże Ci wynik 0,04 to możesz mieć zarówno 0 jak i 0,08 ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, VDR napisał:

Pewna i tak nie będziesz, błąd pomiaru 713 to +-0.04 czyli jak pokaże Ci wynik 0,04 to możesz mieć zarówno 0 jak i 0,08

a to czyli żadne cuda! no to nieźle czyli zamiast mnie to bardziej przekonać to mnie mniej przekonuje ;-) sama już nie wiem ale skoro tak piszecie to może warto się zastanowić jeszcze.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko właśnie przez tak rzadkie pomiary hanka okazuje się być tansza od colombo gdyż reagenty są pakowane każde z osobna. A testy kropelkowe max 6 miesiecy po otwarciu u mnie dają wiarygodne wyniki. Jesli chodzi o dokładność to zawsze mozna kupić hi736 zamiast hi713. A dokladniejszy wynik da już tylko icp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć Darku;-)
to znaczy ? colombo wystarczy czy co masz na myśli?
@Beti dobry test na Ca Kh i Mg ... Po4 i NO3 nie zawracaj sobie głowy, szkoda nerwów.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, DarekB30 napisał:

@Beti dobry test na Ca Kh i Mg ... Po4 i NO3 nie zawracaj sobie głowy, szkoda nerwów.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

No cóż. Odważna teza.

Możesz rozwinąć swój tok myślenia że należy olać te parametry? :yes


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką dokładność mają testy colombo które stosujesz? śmiem wątpić że mają lepszy zakres błędu od hanki. też ciekaw jestem od kiedy to mierzenie azotanów i fosforanów jest zbędne?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No cóż. Odważna teza.
Możesz rozwinąć swój tok myślenia że należy olać te parametry? :yes
Roman nie olac tylko podchodzić zdrowo-rozsadkowo .. akwarium dojrzewa i stabilizuje się około 6 miesięcy ( tak lekko licząc ) w tym czasie na ogół dzieją się "cuda" w akwarium, chemia i biologia szaleją... My akwarysci na ogół dostajemy "sraczki" juz w pierwszym miesiacu widząc plamke cyjano i kepke glonów i zaczyna się błędne koło.... testy pomiary chemia ... testy pomiary i kolejna chemia... nie będę pisał elaboratu ... generalnie chodzi o to że P04 i N03 są powiązane... i w początkowym etapie nie ma sensu walczyć z tymi parametrami.. kontrolować tak..wystarczy wykonać test raz na miesiąc może rzadziej i nie robić nerwowych ruchów po każdym pomiarze :-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po rozwinięciu przez Ciebie toku rozumowania zgadzam się z Tobą. Na etapie dojrzewania to strata czasu.Natomiast w ustabilizowanym zbiorniku kontrola tych dwóch parametrów wymaga ciągłej obserwacji. I wtedy przydaje się odpowiedni sprzęt A na temat zależności najlepiej poczytać na reef hub. Tester wszystko super opisuje.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, thomas kay napisał:

a jaką dokładność mają testy colombo które stosujesz? śmiem wątpić że mają lepszy zakres błędu od hanki.

jeśli to do mnie pytanie to Colombo ma 0,03  ,  0,06  ,  0,10,  0,20, nie wątpię ale skoro tu piszą koledzy że różnica błędu to 0.04 to co o tym myśleć,zresztą wynik powyżej 0,08ppm już jest wynikiem zastanawiającym się że coś się zaczyna dziać w zbiorniku,więc do czego zmierzam- do tego że jeśli Hania pokaże mi 0,08 to i może być wynik 0,12 tak ;-) a to już wynik trochę niepokojący dla LPS I SPS 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@@Beti Słuchaj jeśli nie masz wielkiego parcia na Hankę to możesz poczekać na okazję w tym sklepie:

https://www.mera-sp.com.pl/katalog-produktow/przyrzady-pomiarowe/kolorymetry

Już teraz masz cenę 244zł, a jakieś pół miesiąca temu była promocja i kosztowały chyba 199zł ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, CzaQ napisał:

@@Beti Słuchaj jeśli nie masz wielkiego parcia na Hankę to możesz poczekać na okazję w tym sklepie:

https://www.mera-sp.com.pl/katalog-produktow/przyrzady-pomiarowe/kolorymetry

Już teraz masz cenę 244zł, a jakieś pół miesiąca temu była promocja i kosztowały chyba 199zł ;)

no nie mam tak parcia kończy mi się test Colmbo i tak pomyślałam czy kupić Hankę dla tego pytam czy warto itp,ale dzięki za stronkę ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

no nie mam tak parcia kończy mi się test Colmbo i tak pomyślałam czy kupić Hankę dla tego pytam czy warto itp,ale dzięki za stronkę ;-)

Powiem krótko. Warto. Tak na prawdę dokładność pomiaru zależy od precyzyjnego dodania reagentów i dopracowania techniki pomiaru, a właściwie rozpuszczania reagentu.

Ja mam dorobiony specjalny lejek do wsypywania reagentu do fiolki tak żeby cała zawartość saszetki trafiła do fiolki. I tak na prawdę liczy się powtarzalność i zależność z NO3


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto ? I tak i nie ;)

Ja mam, używam jej do pomiaru na reagentach Saliferta ;);)  bo pokazuje mi wynik w zjadliwej formie.  Pamietam jak robilem na reagentach Hanki. Cóż potrafiły cuda pokazać również. I szła kolejna saszetka by się dowiedzieć, że jest inaczej. A pamiętam też jakąś partię gdzie w ogóle był kosmos i loteria jeśli chodzi o parametry.

Pamiętam zlot w Milówce jak siedliśmy z Grzesiem i jeszcze paroma osobami, kilka HI713 ta sama woda z baniaka i robiliśmy testy na reagentach od Hanki i od Saliferta - wyniki powtarzalne. Choć w domu jak robiłem pomiary to wychodził mi błąd. Na zlocie doświadczalnie ustaliliśmy, że musiałem coś spier..... ;)  Więc tez HI713 to nie jest panaceum ;)

Tyle - dla mnie Hanka jest o tyle ok, ze teraz jak wyprowadzam baniak na prosta to niebieski jest niebieski i nic wiecej nie wiem na kropelkowym a Hanka mi ladnie pokazuje czy VSV działa - bo widze tendencje spadkowa i wiem jak mam ewentualnie reagować gdyby tej tendencji nie było. Na skali kropelkowego nie widzę nic ;)

Ale jak na Salifercie było biało lub lekko niebiesko że ciężko było powiedzieć czy to już niebieskie czy jeszcze przezroczyste - to hanka stała w półce. Szkoda było baterii ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do hanki trzeba mieć strzykawkę i wlewać 10ml wody, kreska na menzurce trochę przekłamuje. później dokładnie wsypać dokładnie cały reagent.

I co najważniejsze, po włożeniu menzurki/fiolki trzeba ustawić stoper na Hance. Spotkałem się z ludźmi którzy tego nie robili i wynik kosmos wychodził.

Czyli do Hanki trzeba dokupić sobie strzykawkę i nożyczki (ja używam takich jak do paznokci za 10zł )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo tych wszystkich zabiegów i opróżniania saszetki do ostatniego pyłka, wkladaniu fiolki dokładnie w takiej samej pozycji przy pomiarze C1 i C2, czyszczeniu fiolki z wszelakich śladów paluchow, płukaniu fiolki woda z akwarium przed pomiarami itd itd jeden wynik 0,08 drugi np 0,02 trzeci jeszcze inny. Ktoś pamięta taka partie reagentow w której były jakieś czarne drobinki?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, VDR napisał:

Czy warto ? I tak i nie ;)

Ja mam, używam jej do pomiaru na reagentach Saliferta ;);)  bo pokazuje mi wynik w zjadliwej formie.  Pamietam jak robilem na reagentach Hanki. Cóż potrafiły cuda pokazać również. I szła kolejna saszetka by się dowiedzieć, że jest inaczej. A pamiętam też jakąś partię gdzie w ogóle był kosmos i loteria jeśli chodzi o parametry.

Pamiętam zlot w Milówce jak siedliśmy z Grzesiem i jeszcze paroma osobami, kilka HI713 ta sama woda z baniaka i robiliśmy testy na reagentach od Hanki i od Saliferta - wyniki powtarzalne. Choć w domu jak robiłem pomiary to wychodził mi błąd. Na zlocie doświadczalnie ustaliliśmy, że musiałem coś spier..... ;)  Więc tez HI713 to nie jest panaceum ;)

Tyle - dla mnie Hanka jest o tyle ok, ze teraz jak wyprowadzam baniak na prosta to niebieski jest niebieski i nic wiecej nie wiem na kropelkowym a Hanka mi ladnie pokazuje czy VSV działa - bo widze tendencje spadkowa i wiem jak mam ewentualnie reagować gdyby tej tendencji nie było. Na skali kropelkowego nie widzę nic ;)

Ale jak na Salifercie było biało lub lekko niebiesko że ciężko było powiedzieć czy to już niebieskie czy jeszcze przezroczyste - to hanka stała w półce. Szkoda było baterii ;)

Jak używasz reagentów od Saliferta? Możesz podać przepis?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.