Skocz do zawartości
Beti

Miernik Po4

Rekomendowane odpowiedzi

@Raffy14 a Ty czym mierzysz?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ja właśnie zmieniłem 713 na 736, ale ze względu na deklarowaną dokładność przede wszystkim, chociaż dopisek "marine" też mnie ucieszył, nie powiem.

W innym wątku na tym forum był odnośnik do artykułu o tych sprawach: https://reefs.com/2017/08/24/intro-phosphate-experience-tips-hanna-instruments-ulr-phosphorus-checker/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o czym tu mówić , jedna hanka do słodkiej druga do morskiej , tyle .
Na tej do słodkiej miałem w 90% 0,0 , na tej do morskiej ciagle zmiany od 0,08 do 0.02  .
i widzę reakcje , , jest 0,08 daje pokarm dla korali , szyby nagle czyste kilka dni a hanka pokazała 0,02 .
a w nowej bańce część korali zbladła ,były same zera , dałem no3 i po4 i wracają do normy .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Raffy14 napisał:

Stąd zdziwko w całym kraju, jak mierzą 713 i wyskakują zera, a na icp 0.05 i więcej

Tak się składa, że używam 713 i miesiąc temu wysyłałem próbkę wody do Tritona. Kalibrowałem przy okazji testy. Hanka 713 pokazała PO4 na poziomie 0.02-0.03, natomiast Triton 0,026.

 

Polecam wszystkim robienie testu PO4 na dwie fiolki. Dzięki temu po pierwszym odczycie wyniku (z mieszaniem 2 min i odczekaniem 3min) w moment możecie zrobić kolejne odczyty po prostu odczytując C1 z fiolki z czystą wodą z akwa i C2 z wodą z reagentem bez odliczania czasu. Ja tak robię i czasem zdarza się dziwny odczyt np. 0.03, 0.05, 0.02, 0.03. Wtedy wiem, że prawidłowy wynik jest raczej między 0.02, a 0.03. Gorzej jak ktoś robi odczyt na jedną fiolkę to wtedy często kończy się czas, a jeśli jednak się uda to wynik po jednym odczycie może być błędny. Ta Hanka tak ma dlatego kilka szybkich odczytów tej samej próbki pod rząd to podstawa.

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię na 2 fiolki, nie ma problemu  z czasem, na początku nie wiedziałem i robiłem na 1 fiolkę.

Co do mieszania, to chyba nie można wstrząsać tylko mieszać, czy się mylę i to w innych testach ?


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pdz napisał:

o do mieszania, to chyba nie można wstrząsać tylko mieszać, czy się mylę i to w innych testach ?

Ja wstrząsam, bo ten proszek dość długo się rozpuszcza.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po to są te 2 minuty aby się rozpuścił i kolejne 3 na timerze aby się odstał nieco, nie wiem, nie znam się ale coś w tym jest, może stąd się później biorą błędy czy rozbieżności.

W testach tradycyjnych (nie pamiętam które) także tak zalecają , wyraźnie dopisując aby nie wstrząsać, tylko mieszać.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Roman.P napisał:

@Raffy14 a Ty czym mierzysz?

Głównie 736, + widzę reakcje i zmiany tak jak pisze Suhy :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, ZielonyAmator napisał:

Polecam wszystkim robienie testu PO4 na dwie fiolki. Dzięki temu po pierwszym odczycie wyniku (z mieszaniem 2 min i odczekaniem 3min) w moment możecie zrobić kolejne odczyty po prostu odczytując C1 z fiolki z czystą wodą z akwa i C2 z wodą z reagentem bez odliczania czasu. Ja tak robię i czasem zdarza się dziwny odczyt np. 0.03, 0.05, 0.02, 0.03. Wtedy wiem, że prawidłowy wynik jest raczej między 0.02, a 0.03. Gorzej jak ktoś robi odczyt na jedną fiolkę to wtedy często kończy się czas, a jeśli jednak się uda to wynik po jednym odczycie może być błędny. Ta Hanka tak ma dlatego kilka szybkich odczytów tej samej próbki pod rząd to podstawa.

Dokładnie tak jak piszesz,też robię na dwie fiolki 100% się to sprawdza :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

Czyli tą HI713 można sobie włożyć w tyłek?

Wręcz przeciwnie.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem, że 713 jest dedykowana zarówno do słodkiej jak i do słonej wody i myślę, że stąd może wynikać mniejsza dokładność pomiaru niż w dedykowanej do słonej wody 736

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

713 wg. opisu na www pracuje wg. innej metody niż 717 i 774


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lecę na hance dla po4 na jednej fiolce i mieszam ok 20-30sek do widocznego rozpuszczenia się reagentu. Wg icp (wiem że tam jest fosforan obliczany z fosforu) wynik pomiaru mam taki sam przez ostatnie 9 pomiarów z marinlabu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, elespero napisał:

Czyli tą HI713 można sobie włożyć w tyłek?

Tylko nie za głęboko :clowning

Ja tam nie wiem, ale kiedyś dokopałem do :

Mail do Hanny Instruments z prośbą o wyjaśnienie poszedł. Jak odpowiedzą lub nie, to dam znać.

Ps. Postanowiłem jeszcze kupić płyny wzorcowe dedykowane do mojej hanki. Zobaczymy co będzie.


Dobra....dostałem odpowiedź z Hanna Instruments.

Z częścią się zgadzam.

1. roztwór wzorcowy HI-96713B jest przeznaczony wyłącznie do fotometrów typu HI-96713. Opisany przez Pana mini-fotometr HI-713 wykorzystuje co prawda tą samą reakcję chemiczną, jednak w jego przypadku metoda pomiaru została nieco zmieniona, aby uprościć działanie mini-fotometru. Między innymi mierzy przy innej długości fali (525 nm), niż fotometr HI-96713 (610 nm). Dlatego wzorzec do HI-713 jest inny (są pewne różnice w składzie chemicznym). Dlatego wynik uzyskany z wzorcem HI-96713N nie może świadczyć o nieprawidłowości działania mini-fotometru HI-713. 

Do sprawdzenia miernika HI-713 należało by użyć kompletu wzorców o numerze katalogowym HI-713-11 (zawiera 2 wzorce: 0,00 mg/L oraz 1 mg/L)



I to jest dla mnie oczywiste i przyjmuję to do wiadomości.

Natomiast druga część mnie powaliła:

2. Mini-fotometr HI-713 nie jest w ogóle przeznaczony do pomiarów wody morskiej. Jest zaprojektowany do badania wód powierzchniowych i ścieków. Wszystkie produkty Hanna Instruments dedykowane do wody morskiej i akwarystyki morskiej są oddzielnie opisane w katalogach i instrukcjach obsługi . Ponadto każdy z nich na obudowie ma nadrukowany symbol ryby i napis „MARINE”. Zawarte w wodzie morskiej sole zakłócają przebieg reakcji chemicznej wykorzystywanej w mini-fotometrach HI-713 i dlatego one się do takich pomiarów nie nadają.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Raffy14 napisał:

Tylko nie za głęboko :clowning

Zależy kto co lubi :clowning

 

3 minuty temu, Raffy14 napisał:

Ja tam nie wiem, ale kiedyś dokopałem do :

I to mi wystarcza :) Dzięki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko widzę w np. Erybce 713 i same pozytywne komentarze, do pozostałych 2 Hanek żadnych, więc ludzie kupują 713-ki, sam także ja kupiłem.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie,

macie jakieś doświadczenie z przeterminowanymi reagentami do małej Hanki. Czy data ważności ma wpływ na wynik?

Ktoś kiedyś sprawdzał?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.