Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam potrzebuje pomocy mam od zawsze wysokie po4 :( 

-zbiornik 800l +sump

-2x Rw15 -pompa obiegowa 6000l

- skimmer Bm 150 pro

-karmie 2 razy dziennie  mrożonym (plukam w RO i raz w tygodniu vitalis marine grazer)

-dodaje 8ml wódki codziennie + reaktor z Rowa 

Podmianki co 2 tyg 80 l

-w sumpie mam Caulerpa + węgiel 

temp 25

zasolenie 1025

PH 8.1

mg  1370

ca 420

kh 7.8  

zbiornik ma już ponad rok zrobiłem przesiadkę z 180 l

uzywam soli reef salt aqua forest

wode  mam Ro i tds pokazuje 000

i mam w sumpie dodatkowa przegrodę  do automatycznej dolewki i jak uzupełnię tam wodę to pokazuje tds 000 i po kilku dniach sprawdzam i tds pokazuje 040  jest to odkryta przegroda i może  łapie coś z powietrza

Karmienie 

Rozmrażam jedzenie i następnie plukam duża ilością wody i potem dodaje witaminy do mrożonego jedzenia i zamrażam w pojemniczkach tych co są w lodowce  w komplecie do robienia lodów do napojów i daje 2 razy dziennie po jednej kostce 

Proszę o pomoc

2 godziny temu, dariofc napisał:

 

Przepraszam zamiast edytować wcisnąłem cytuj

Edytowane przez dariofc
Chce podać jak najwiecej informacji w pierwszym poscie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie podałeś jakie to Po4 no i jakie No3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

800 l + sump razem koło 1 tyś, obiegowa 6tyś, szału nie ma, powinno minimum 10 x na godzinę przelecieć, 2xrw15 też ciut skąpo na taki baniak. Tak jak koledzy piszą, podaj jakie to po4 no i no3


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 035

No3 25 

nie leje zadnych bakteri do tego zbiornika  

ale mam w lodowce Pro bio S Aqua forest  i leje do nano 

47 minut temu, Ura napisał:

No i nie podałeś jakie to Po4 no i jakie No3

Podalem w pierwszym poście 

Edytowane przez dariofc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, dariofc napisał:

nie leje zadnych bakteri do tego zbiornika

A wódkę lejesz, bez bakterii, Wódka to pożywka dla bakterii. Przejdź na VSV jest to lepszą pożywką niż sama wódka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś zdechło?

Jaka obsada? Kiedy wystartował zbiornik? Ile tej mrożonki dokładnie?

Tak jak @alexw200 zauważył pompa obiegowa za słaba. 6000 to ona ma na poziomie wylotu. Przy tłoczeniu na 1,5m pewnie połowę tego. Twój odpieniacz dedykowany jest do zbiorników 600-800l. Też wydaje się za słaby.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Darek85 napisał:

Tak jak @alexw200 zauważył pompa obiegowa za słaba. 6000 to ona ma na poziomie wylotu. Przy tłoczeniu na 1,5m pewnie połowę tego. Twój odpieniacz dedykowany jest do zbiorników 600-800l. Też wydaje się za słaby.

Morze ma stajnie i koniki hoduje ? Jak nie to dodaj falownik i wymień pompę obiegową, Refugium jest a DSB ? Ja przy swoim DSB wywaliłem booble i wstawiłem słabego Haqosa 300 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że bakterie się skończyły w momencie kiedy no3 było zero. Od tego czasu jeśli nie podałeś bakterii to część szczepów padła z głodu. Przez to cykl azotu i fosforu jest zaburzony. Proponuje BioDigest Prodibio i bio-mate od korallen-zucht z uwagi, że Twoja cyrkulacja jest kiepska. Tylko z tymi drugimi uważaj i nie przeginaj z dawkowaniem. Zalecana dawka maxymalna jest w instrukcji. Po4 przez nie w pewnym momencie poleci gwałtownie w dół a no3 w między czasie spadnie do niskich poziomów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dariofc napisał:

Taki odpieniacz kupiłem razem z akwarium

Napisz coś więcej o zbiorniku, kiedy wystartowałeś, ile skały, jakiej, filtr RO czy jest DI, jaka obsada, bo do tej pory jest zgadywanka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Darek85 napisał:

Może coś zdechło?

Jaka obsada? Kiedy wystartował zbiornik? Ile tej mrożonki dokładnie?

Tak jak @alexw200 zauważył pompa obiegowa za słaba. 6000 to ona ma na poziomie wylotu. Przy tłoczeniu na 1,5m pewnie połowę tego. Twój odpieniacz dedykowany jest do zbiorników 600-800l. Też wydaje się za słaby.

Jak byłem na urlopie to znikł  yelow tang

2x blazenki ,Pterapogon Kauderni

yelow tang

,Macropharyngodon Bipartitus

4 chromis 

3x Damselfish

regal tang 

3 krewetki

kraby i slimaki

 

Edytowane przez dariofc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łohoho to coraz trudniejszy rebus ;-) Powiedz proszę, czy korzystasz z osmozy i filtra z żywicą a jeśli tak to woda po rodi jakie ma po4 i no3 i ile wychodzi na tds. Co ile robisz i w jakiej ilości podmiany wody. Jaka obecnie jest obsada (ta żywa oczywiscie bo trochę tego padło). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, dla syna napisał:

Wygląda na to, że bakterie się skończyły w momencie kiedy no3 było zero. Od tego czasu jeśli nie podałeś bakterii to część szczepów padła z głodu. Przez to cykl azotu i fosforu jest zaburzony. Proponuje BioDigest Prodibio i bio-mate od korallen-zucht z uwagi, że Twoja cyrkulacja jest kiepska. Tylko z tymi drugimi uważaj i nie przeginaj z dawkowaniem. Zalecana dawka maxymalna jest w instrukcji. Po4 przez nie w pewnym momencie poleci gwałtownie w dół a no3 w między czasie spadnie do niskich poziomów. 

Myśle ze masz racje No3 było zerowe i tak jak mówisz cześć korali padla

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro woda w dolewce ma 000 to chyba normalne że ma RODI.

@dariofc wrzuć fote zbiornika.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  filtr z żywica i tds pokazuje 000 ale po jakimś czasie sprawdzam wodę w przegrodzie w sumpie i pokazuje 040

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, VDR napisał:

Skoro woda w dolewce ma 000 to chyba normalne że ma RODI.

@dariofc wrzuć fote zbiornika.

Faktycznie, gdzieś mi to umknęło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dariofc napisał:

Tak  filtr z żywica i tds pokazuje 000 ale po jakimś czasie sprawdzam wodę w przegrodzie w sumpie i pokazuje 040

Zmierz wodę z komory dolewki kiedy tds pokazuje w okolicach 040. To normalne że rośnie wartość ale nie aż tyle. Może dawno zbiornik nie płukany albo coś puszcza z obiegu. Zrob test takiej wody no3 i po4 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę kilka problemów w kilku miejscach. Po pierwsze pompa obiegowa, na ten litraż i obsadę to minimum 10000/h, cyrkulację też bym zmienił/uzupełnił, ewidentnie coś padło i się psuje a przy takiej cyrkulacji i obiegu nie ma siły tego przez sump przemielić. Po dwa nie widzę powodu żeby tds rosło do 40 albo masz "syf" w zbiorniku z dolewką albo miernik ci szwankuje albo jakoś ci się to miesza z wodą z akwa, woda ro/di sama z siebie w krótkim czasie nie zrobi się z zera czterdzieści. Kiedy robiłeś serwis ro? ile wody przez membrane przeleciało ? Ile przez żywicę ? masz bypas do płukania ? Proponuję wymyć zbiornik dolewki, napełnić go wodą ro/di, zrobić pomiary tds/po4/no3 i będziemy dalej myśleć co i jak. Aaaaa i jaki test po4 używasz? jak długo go używasz? kiedy był otwierany pierwszy raz?


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć:-) trzymanie bakteri w lodówce??? Czytam czytam u producenta AF Coś nie widzę takich zaleceń;-) może ktoś znajdzie?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach nic nie widać. Ciężko ocenić akwarium po zdjęciu wielkości znaczka pocztowego.

Wrzuć tutaj zdjęcie w dużej rozdzielczości https://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie

 

Poszedłem teraz sprawdzić ile mam TDS w zbiorniku dolewki - 000. Wodę uzupełniałem w sumie przedwczoraj. 

Ja jak jestem w domu i wiem że nigdzie nie wyjeżdżam na kilka dni to filtr mam zamknięty a woda z dolewki zlewa się do prawie zera. Wtedy uzupełniam. Poza tym mam osobny zbiornik, mogę go wyciągnąć i umyć.

Niemożliwe, żebyś miał TDS 40 w zbiorniku na dolewkę. Chyba, że dawno go nie czyściłeś, i już zaczął żyć własnym życiem. Czysta woda nigdy nie jest czysta. Po parunastu godzinach ma już w sobie CO2 tlen i azot z powietrza. Troszkę kurzu, który cały czas jest w powietrzu, i już masz fosfor i potas. N+P+K+C i już bakterie działają. A w kurzu masz całą tablicę Mendelejewa. Łącznie z bakteriami.

Wylej całą wodę i umyj dokładnie pojemnik dolewki.

Po drugie dodaj jeszcze dwa cyrkulatory. mogą być RW8 lub inne podobne. Co z tego, ze masz odpieniacz i inne media filtracyjne w sumpie skoro cyrkulacja nie wymywa detrytusu do sumpa.

Po trzecie ciut za słaba ta pompa obiegowa.

Po czwarte jeśli już dodajesz węglowodany jako pożywkę dla bakterii to dawaj też bakterie. Ja też nie trzymam pro bio s w lodówce. Dawaj po kropelce na 100l i możesz dać fiolkę Biodigest.

Po piąte 13 rybek na taki baniak to powinno pójść nawet bez odpieniacza i absorbentów, o ile reszta filtracji jest zrównoważona z karmieniem.

13 godzin temu, dariofc napisał:

Rozmrażam jedzenie i następnie plukam duża ilością wody i potem dodaje witaminy do mrożonego jedzenia i zamrażam w pojemniczkach tych co są w lodowce  w komplecie do robienia lodów do napojów i daje 2 razy dziennie po jednej kostce 

Każdy ma inne pojemniki do robienia lodu do drinków. Ale moim zdaniem, na taką średniej wielkości kostkę lodu wyjdzie na luzie z 4 kostki mrożonek. Więc jak dajesz dwie takie kostki, no to GRUBO karmisz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, @Beti napisał:

Cześć:-) trzymanie bakteri w lodówce??? Czytam czytam u producenta AF Coś nie widzę takich zaleceń;-) może ktoś znajdzie?

W chłodnym miejscu, jeżeli temp. nie przekracza 24 st.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale nie w lodówce:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.