Skocz do zawartości
ArT

No3 - 90 :-(

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Akwarium założone od 4 miesięcy, 50% skałą ożywiona 50% sucha. Zasolenie 1025, kh 9,6, no3 90, Po4 nie mam testu, mam za to żywą skałę i glony spaghetti , cadelupa w sumpie życie aż tętni. Obsada 6 ryb, jeżowiec diadema, slimaki miękasy , 4 lpsy, robię podmianka co tydzieeń około 8-10l solanki.

Akwa 112 l , sump 80l.

Edytowane przez ArT (wyświetl historię edycji)

https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajesz jakieś "węgle" dla bakterii ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. płukasz mrożonki ?
2. dużo karmisz ?
3. jaka wielkość ryb - bo może za duże na 112 litrów ?
 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A odpieniacz jakiś masz,bo nic nie wspomniałeś?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kifu wódkę leję, od dzisiaj z dodatkiem octu i glukozy do niej oczywiście bakterie aquaforest.

Tak płucze raz mrożonki w ro, fakt jest taki że dawałem je dwa razy dziennie, do tego algi nory. Niestety wyjełem z sumpa gąbkę i no3 skoczyło. Caulastrea zaczęła gubić tkankę :-( . Odpieniacz to apf 650 delteka z nową 17w pompą mieszająca , zapodająca to new jest 500.

 

Ryby para pterapoginów , mandaryn wspaniały, salarias segmentatus, borsuczek pulloders, pokolec biconatus, przepraszam jak pomyliłem nazwy łacińskie

 

Edytowane przez ArT (wyświetl historię edycji)

https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm przydało by się aby był jakiś test na Po4 nawet najprostszy salifert by wiedzieć o co chodzi. Wg mnie gąbki nie nadają się do akwarystyki morskiej, osiada w nich syf i ciężko to wyjąć by nic nie wyleciało z tego, wg mnie lepsza jest owata - wata filtracyjna - 200g/m2 albo więcej gęsta - wymieniana raz dziennie, max raz na dwa dni, spokojnie można z niej wycisnąć wodę i wszystkie paprochy zostają uwięzione w środku ( ja wyciskam wodę przed wyrzuceniem by nie marnować solanki) Na portalu aukcyjnym kupisz owaty tapicerskie z certyfikatem OKOtex, przeważnie w aukcji jest dopisek filtr - one są sprawdzone, bo po takich bez certyfikatu odpieniacz lubi zaszaleć.

Tak więc owata na 1 komorze a wszystkie gąbki do wywalenia :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O ile wiem płukanie mrożonek bardziej działa na PO4 niż NO3 to 1. 2 to bakterie do namnażania potrzebują PO4, NO3 i organicznych związków węgla. Z mojego rozumowania wynika że jeżeli płuczesz mrożonki, podajesz vsv i rośnie NO3 to po prostu brakuje PO4. Jeżeli dobrze zmierzyłeś NO3 to możliwe że koralom szkodzi ale tez możliwe że padają z głodu - kompletny brak fosforanów które są potrzebne dla ich zooksanteli. Zmierz fosforany, jak są zerowe to proponuję zaprzestać płukania żarcia i karmić więcej suchym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zooleka nie używa się do badania solanki. Poza tym 0,1 ppm to jednak dużo, powinno być ok. 0,03 max. Ale to może być zwykły błąd pomiaru.

Jakoś dla mnie to trochę nie realne żeby przy płukanym żarciu, vsv i nutrientach rzędu 90ppm fosforany były tak wysoko. Chyba że to bardzo świeży, niestabilny zbiornik tylko że po 4 miesiącach już chyba powinien jakoś działać.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ArT napisał:

PO4 - 0,1 to chyba za mało do no3 90? Test zooleka niestety.

u mnie zadziałał NOPOX + bakterie + sprawdzanie PO4 i gdy spadało do 0,00 to podnosiłem sztucznie (bo samo niepłukanie mrożonek nie wystarczało)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0.1 to bardzo dużo :) przy 0.2 zdychają korale LPS a przy 0.1 padają SPS - więc w sumie sporo myślę że tutaj błąd tkwi w doborze bakterii i pożywki 

tak jak u kolegi @Przemek79 u mnie zadziałało No3Po4X od Red Sea jako pożywka a jako bakterie to używam różnych bakterii różnych firm, teraz mi Po4 bardzo spadło i spadek No3 się zatrzymał, zaczynam dozować kropelkowo fosforany od Colombo - ale bardzo ostrożnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz przegrodę w sumpie jeśli nie to zrób zasyp kruszoną żywą skała kawałki wielkości kciuka w ilości około 3 litrów wlej ampułke prodibio biodigest -czekasz i temat zakończony raz na zawsze z no3

jeśli nie masz miejsca w sumpie na przegrodę zakup byle jaki filtr przepływowy i go zasyp

co do gąbek szkoda że wywaliłeś

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Zmień test!! Np. Na COLOMBO
Test colombo jest do 4, nadaje się jak masz bardzo niski poziom NO3. U kolegi teraz na weekendzie mierzyłem no3 i po4. No3-50, po4- między 1 a 3. Lps spłynęły. Jedna pavona się trzyma. Miękasy mu rosną ale większość zbrązowiała. Zakupił reaktor glonowy ładnie zaczęło spadać no3 powyżej 75 miał. W peqnym momencie spaghetii się zatrzymało. Wyzerowało mu Fe.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadaj do mnie zbadamy Hanną po4 i pokaże ci przy okazji co bakterie AF zrobiły z moimi koralami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zbilem do zera red sea no3po4x

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 - 100 salifert, vsv 100ml wódki, 50ml octu spirytusowego 10%, pol łyżeczki od herbaty cukru. Miesiąc czasu No3 ~1. Wody w obiegu jakieś 300-330l. W końcowej fazie podawałem 14ml dziennie takiej mieszanki (7 rano 7 wieczorem).

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4 hannką mierzone 0,36 a więc jak mówi VDR vsv lać. Niestety lałem samą wódę i no3. nie zchodziło.


https://www.facebook...reaLordhowensis

Kupię szczepki Acanthastrea Lordhorwensis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dac bakterie - ja podawalem akurat BioGro bo u mnie zawsze robily robote.

Otworzę puszkę Pandory ;) 

Dnia 29.01.2018 o 15:22, Ura napisał:

0.1 to bardzo dużo :) przy 0.2 zdychają korale LPS a przy 0.1 padają SPS - więc w sumie sporo myślę że tutaj błąd tkwi w doborze bakterii i pożywki 

Od grudnia (swięta Bozego narodzenia) w moim zbiorniku PO4 bylo wysoko, baaaardzo wysoko wraz z NO3. Najprawdopodobniej efekt znikniętego ukwiału plus załamanie systemu. To co miało polecieć poleciało zanim zabrałem się za porządkowanie zbiornika. Od tego momentu nie straciłem (tfu tfu odpukać) żadnego korala. 

Pomiary w okolicy Bożego Narodzenia:

PO4 - 2,58 Hanka, PO4 Salifert - zaden z kolorow nie pasowal do testu,  NO3 - 100 Salifert  

Duzymi podmianami wody (około 30% co dwa tygodnie) zbilem PO4 o jakies 0,8 ppm, NO3 miedzy 50 a 100, większych nie chciałem robić ze względu na kH. 

VSV + wodka - obecnie PO4 - 0,9  NO3 ~1  po miesiacu podawania. 

Wszystkie LPS ktore posiadam pompuja się i przyrastaja. 

Jesli chodzi o SPS - szczepki zaczynaja powoli ruszac, pojawily sie stozki.  Co ciekawe wszystkie obłały tkanką miejsca w których były np. obłamane etc. 

A.Tumida która zarosła mi środkową część akwa i przyrosła do szyby, w miejscach zacienionych miałą brazowa tkanke bez polipow. Wszystkie szczepki, ktore z niej zrobilem, na tej tkance, która była nie oswietlona utworzyla polipy a kolor idzie poki co w brunatny zielen.

Hyacinthus jest o dziwo rozowy.  Inny kawałek który mi się obłamał i stoi jakieś 40cm niżej poszedł bardziej w zieleń. 

Kolejna duza podmiana jak tylko dotrze do mnie sol z niskim kH, bo teraz jade na ReefCrystal, który ma kH 12 (w baniaku trzymam okolo 7,13), wiec podmianki podbijaly mi kh o 1. Pozostałe parametry mam stabilne.  

Oczywiście poziom PO4 nadal wysoki i celuje w zjazd w okolicy 0,02 ale teoria teoria a korale pokazuja co innego. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ura - znam zbiornik o parametrach - NO3 50 / PO4 2,5 i LPS'y w rozkwicie ... stwierdzenie że przy PO4 0,2 LPS'y schodzą są trochę nietrafione.

Ja natomiast swego czasu zbijałem NO3 ( 50 ) mając zerowe PO4 ( mała Hanna ) i mrożonki były płukane , pochłaniacz na fosforany zwodowany i ... azotany pięknie zeszły w dół.

Mi pomogły bakterie Microbe- lift - Blend , Nite out II, Gell i Balancer. Uważam je za najlepsze bakterie na rynku ( a trochę ich przetestowałem ). Dodatkowo wóda w dużych ilościach.

Nigdy nie zeruję azotanów bo to jest zupełnie niepotrzebne ... u mnie z tego powodu obserwowałem same negatywy.

Aaa ... i nie sugerujcie się zbytnio współczynnikiem Redfielda bo możecie sobie więcej szkód narobić niż odnieść z tego pożytku.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cyano pojawiło się tylko w miejscach gdzie wywaliłem jakąś skałe i odsłoniłem miejsca ktore wczesniej byly zakryte lub w miejscach gdzie na koralach poleciala tkanka.  Zero  cyano na piasko. Sukcesywnie przedmuchiwanie i odsysanie plus wata na splywie. Glony - w zasadzie moglbym powiedziec, ze brak. Cos tam sie pojawia ale rzeklbym ze nie stanowi to problemu bo w zasadzie walczy by przezyc niz opanowac zbiornik. 

Innych "plag" nie zauwazylem.  

Poza bakteriami i vsv nie leje obecnie nic wiecej. kH podbijam podmiankami. 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, R.I.P napisał:

Ura - znam zbiornik o parametrach - NO3 50 / PO4 2,5 i LPS'y w rozkwicie ... stwierdzenie że przy PO4 0,2 LPS'y schodzą są trochę nietrafione.

Ja natomiast swego czasu zbijałem NO3 ( 50 ) mając zerowe PO4 ( mała Hanna ) i mrożonki były płukane , pochłaniacz na fosforany zwodowany i ... azotany pięknie zeszły w dół.

Mi pomogły bakterie Microbe- lift - Blend , Nite out II, Gell i Balancer. Uważam je za najlepsze bakterie na rynku ( a trochę ich przetestowałem ). Dodatkowo wóda w dużych ilościach.

Nigdy nie zeruję azotanów bo to jest zupełnie niepotrzebne ... u mnie z tego powodu obserwowałem same negatywy.

Aaa ... i nie sugerujcie się zbytnio współczynnikiem Redfielda bo możecie sobie więcej szkód narobić niż odnieść z tego pożytku.

PK

 

Zapomniałęm dodać że LPS z australii :) bo takie mi padły przy takim Po4 - reszta a mam ich masę wyszła z tego bez najmniejszego szwanku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no rzeczywiście " australii " tam nie ma.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.