Skocz do zawartości
morszczuk

wapno 180 ( edycja -wapń 180 )

Rekomendowane odpowiedzi

witam

półtora tygodnia temu kupiłem akwarium z życiem , niestety wiekszość korali i część ryb nie przeżyło przeprowadzki . nie chcę tu rozważać co było przyczyną , stało się , i chcę z waszą pomocą ratować co jest . W pierwszych dniach wogóle nie podchodziłem do testów, bo nie chciałem wiedzieć jak jest ( było bardzo żle na oko i nie chciałem się bardziej denerwować ) . Jak się woda się wyklarowała zrobiłem pierwsze testy PO4 0.6 ( nie pomyliłem zer) , NO3 blisko 50 , NO2 0 , kh 13 , ph 8. Kupiłem więc purigen , bakterie  i rawa phos , rzuciłem glonów luzem do akwarium i do obiegu w tube .  Na drugi dzień PO4 0 ! ( trzy testy ) kh 10 i reszta bez zmian poza wodą i glonami . najpierw pojawiły się glony zielone , które po wyczyszczeniu szyb pojawiają się ponownie po kilkunastu minutach , a później zmętniała , zakwitła woda . I tu pierwsze pytanie :

1 .czy przyczyną mógł być gwałtowny spadek PO4 , czy to po prostu zbieg okoliczności ?

Dziś poszedłem dalej z testami i zmierzyłem wapń i magnez : Ca 180 ! , Mg powyżej 1500 ( po dwa testy ) . razem z akwarium dostałem wszystko co potrzebne do Balliga , między innymi Calcium Mix ( CaCl2x2H2O ) . Umieszałem dawkę wg przepisu . i tu pytanie drugie :

2 ile tego wlać ?

Akwarium 500+  ( w sumpie z 60l ) , garść SPSów , ukwiał , trochę miękasów , 10 ryb

z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam

Zyga

 

Edytowane przez morszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie lał nic i sprawdz zasolenie , zacznij od podmianki 10% wody i za 3 dni znowu tak do 50 % aż się parametry w miarę wyrównają do tego podawaj bakterie np biodigest. Może jeszcze niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony niż ja . Mam nadzieję że wyprowadzisz baniak na prostą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niemożliwe ze wapno ma 180...

Na dobę można wapno podnosić 20 jednostek najlepiej na dwa razy. Czyli po 10x2. Jak w ciagu tygodni podbijesz wapno do 400 kh powinno zlecić bardzo nisko. Sprawdz magnez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie rozpoznanie w natarciu :googleye

Z tej "akcji" pewnie za rok będziesz pękać ze śmiechu ale teraz hmm .. tyle do przekazania ..najlepiej ściągnąć kogoś kto już mam min rok morskie na pogawędkę. Do tego czasu niezmienność parametrów temperatura, zasolenie, światło nie mogą fikać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zasolenie tak jak poprzwdnicy piszą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dla syna napisał:

To niemożliwe ze wapno ma 180...

Na dobę można wapno podnosić 20 jednostek najlepiej na dwa razy. Czyli po 10x2. Jak w ciagu tygodni podbijesz wapno do 400 kh powinno zlecić bardzo nisko. Sprawdz magnez

robiłem po dwa testy na Ca i Mg i dwa razy wyszło to samo Ca 180  Mg ponad 1500 .

pisząc że mogę podnieść o 20 jednostek  na dobę, masz na myśli że na przykład  ze  180 na 200 ?

ile wtedy takiej mikstury mam wlać ? nie mam w tym żadnego doświadczenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, morszczuk napisał:

robiłem po dwa testy na Ca i Mg i dwa razy wyszło to samo Ca 180  Mg ponad 1500 .

pisząc że mogę podnieść o 20 jednostek  na dobę, masz na myśli że na przykład  ze  180 na 200 ?

ile wtedy takiej mikstury mam wlać ? nie mam w tym żadnego doświadczenia .

Jakim testem robione Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, elespero napisał:

Jakim testem robione Ca?

Saliferta . w kostce 30 l pokazał mi 450

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to już wiem dlaczego ktoś sprzedał całość ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No aquaforest ca plus podnosi 10ml o 10 jednostek na 100l wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co potrafi amator . przed i po

 

tak było.jpg

tak jest.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, dla syna napisał:

To niemożliwe ze wapno ma 180...

Hehe:-) no tak nie możliwe jak wczoraj u Ciebie było;-)nie możliwie,a potem wyszło Szydło z worka:-)u Jarka :P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu w pierwszym poście wychodzi na to, że akwarium przechodzi ponowne dojrzewanie po przeprowadzce. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii formalnej... wapno to nie to samo co wapń.

Nas w akwarystyce morskiej interesuje WAPŃ (Ca)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, @Beti napisał:

Hehe:-) no tak nie możliwe jak wczoraj u Ciebie było;-)nie możliwie,a potem wyszło Szydło z worka:-)u Jarka :P

Hehe ale aż tak w dół? No cóż może ktoś sabotaż robił 

13 minut temu, Tester napisał:

W kwestii formalnej... wapno to nie to samo co wapń.

Nas w akwarystyce morskiej interesuje WAPŃ (Ca)

Tak, gdadza się. Z rozpędu napisałem wapno mając na myśli wapń. Nie pomyślałem, że mogę wprowadzić w błąd

Zgubił mnie tytuł gdyż tam wartość była podana 180 a w treści posta ca 180. Pomyślałem, że autorowi chodzi o to samo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tester za uwagę.  Już się dokształciłem.  Nie spodziewałem się tyłu rodzai wapna :)

Odszukałem też Twój post " Metoda Ballinga " a tam tabelę jak dozować wapń. Wychodzi na to,  że jeżeli chciałbym bezpiecznie podnieść o 20mg/l,  to powinienem na 500 litrowe akwarium wlać 600ml umieszanej mikstury?! 

Edytowane przez morszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na pewno masz dobrą wodę ? Znam osobę która w identyczny sposób załatwil baniak, niby dostał filtr RO ale na TDS wyskakiwało 243 , po wymianie i dokupienia Di powoli dojrzewa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kniaz0 napisał:

A na pewno masz dobrą wodę ? Znam osobę która w identyczny sposób załatwil baniak, niby dostał filtr RO ale na TDS wyskakiwało 243 , po wymianie i dokupienia Di powoli dojrzewa 

Filtr RO mam nowy,  ale faktycznie wody nie badałem poza kh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podstaw woda i sól, jaką używasz i czy nie jest przeterminowana nie żałuj na soli i dla czego masz na falowniku skarpetę ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, kniaz0 napisał:

Zacznij od podstaw woda i sól, jaką używasz i czy nie jest przeterminowana nie żałuj na soli i dla czego masz na falowniku skarpetę ? 

Sól Caledonia reef salt, a skarpetę na falowniku założyłem coby szybciej przefiltrować wodę z gnijącego syfu koralowego.  Robiłem wszystko żeby ratować ryby.  Jaką zdjąlem pojawiły się glony...  (? ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, morszczuk napisał:

Sól Caledonia reef salt, a skarpetę na falowniku założyłem coby szybciej przefiltrować wodę z gnijącego syfu koralowego.  Robiłem wszystko żeby ratować ryby.  Jaką zdjąlem pojawiły się glony...  (? ) 

Jak Ci jakieś korale padły to wywalaj odrazu, a skarpetę daj na spływ tam sie lepiej spisze ewentualnie miedzy przegrody w sumpie daj włókninę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, morszczuk napisał:

Sól Caledonia reef salt, a skarpetę na falowniku założyłem coby szybciej przefiltrować wodę z gnijącego syfu koralowego.  Robiłem wszystko żeby ratować ryby.  Jaką zdjąlem pojawiły się glony...  (? ) 

To nie na falowniku tylko na obiegu się zakłada. Ona musi przedmuchiwać syf ze skały, a na obiegu wyłapiesz to z toni wodnej

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, azgar napisał:

Jak Ci jakieś korale padły to wywalaj odrazu, a skarpetę daj na spływ tam sie lepiej spisze ewentualnie miedzy przegrody w sumpie daj włókninę 

Dałem na spływie i włókninę w sumpie ale ciągle było mało,  stąd ta skarpeta i filtr wewnętrzny z drobną gąbką

21 minut temu, dla syna napisał:

To nie na falowniku tylko na obiegu się zakłada. Ona musi przedmuchiwać syf ze skały, a na obiegu wyłapiesz to z toni wodnej

Jeden falownik przedmuchiwał skałę a drugi wyłapywał gruby syf.  taki tandem w kilka minut czyścił wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W wodzie morskiej nie ma wapna. W wodzie wapń występuje innej formie. CaO to jest wapno palone. Jeśli dodasz go do wody to powstanie Ca(OH)2 czyli wapno gaszone i dodatkowo wydzieli się dużo ciepła. Wodorotlenek wapnia częściowo rozpuszcza się w wodzie morskiej i w ten sposób powstaje woda wapienna [ to samo co kalkwasser albo limewater].

To nie prawda, że w akwarystyce morskiej nie stosuje się wapna. Do akwarium morskiego można dodawać wodę wapienną. W wodzie wapiennej jest stosunkowo niewielkie [ w porównaniu np z wodnym roztworem CaCl2] stężenie jonów wapnia i jest on mocno zasadowy. Ja sam tego nie robię ale wiele osób stosuje tą metodę i jest ona znana od bardzo dawna. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dozowanie Ca to mi kalkulator z metody DSR pokazuje że na swoje 500l powinieneś podać około 480g chlorku wapnia dwuwodnego (CaCl2*2H2O) i tą dawkę musisz rozłożyć na co najmniej 13 dni. 


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.