Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No jest lipa straszna. Nic nie pomaga brązu coraz więcej. Ręce mi już opadają i płakać się chce. Korale praktycznie wszystkie wydaje mi się że szlak trafi. Ale po kolei:

Tak jak pisałem nic nie tykałem lałem bakterie ale to nic kompletnie nic nie daje. Brązu z dnia na dzień przybywa nie bombluje nic dosłownie jest jak kurz wystarczy dmuchnąć ręką z pipety i to zlatuje robi się w tym miejscu czysto. Na noc po zgaszeniu światła rano jest czyściutko i zaczyna wyłazić coraz bardziej. Ciekawe jest to że nawet jeśli światło zostawię zgaszone to i tak ( przy zwykłym dziennym ) wylezie to gówno. 

Jedyne co przeszkadza i powiedzmy zabija ten element to mocne światło. Jeśli zapalę białe lampa nisko nad wodą ( korale poparzone od światła ) to w miejscach najśliczniejszego oświetlenia nie wyłazi. Dziwne że mimo iż w sumpie prawie 2 litry sera siliclear krzemiany w akwarium dalej 0.2mg/l. Dolewka na pewno TDS 0 i wolna od krzemianów. 

Po wszystkich tych akcjach SPS wszystkie w śmietnik :-( wszystkie LPS pokurczone nie polipują podejrzewam że też jest po nich. Jedynie co miękie jakoś tam walczą ale też bez szału. 

Mam jeszcze pytanie odnośnie światła bo niestety nie mam na lampie możliwości regulacji mocy ( tylko wysokością zawieszenia ). Teraz wisi 40 cm od lustra wody i świeci tam 8*8*3waty = 192 Wat niebieskiego 9 godfzin oraz około 70 wat białe 4 godziny. Czyli w szczycie jest około 270Wat. Przy lustrze wody mam wtedy około 40 000 lux. Przy dnie ale mierzone obok akwarium 15 000 lux. No i wydaje mi się że to światło jest za mocne bo mam wrażenie że pali korale. ( chodź te brtązowe gówno ładnie ginie ) podnieść może lampę wyżej chodź śmiesznie zaczyna to wyglądać. Ale do ilu luxów wtedy dążyć? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nic się nie zmienia, a ty cały czas podajesz bakterie.... to może czas odstawić te bakterie i zobaczyć czy coś się nie zmieni?  Pompy skieruj w dno baniaka.


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Endi a skalę masz pod tym pylkiem  czystą czy widać że obrasta glonem zielonym . 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała jest czysta. Mało tego widać na niej rosnący glon wapienny. 

Bardzo bym prosił wypowiedzcie się bo nie mogę dojść do ładu w sprawie tego światła czy jest ono za mocne czy za słabe. Czy lampę podnieść w górę a może opuścić. Bo skoro przy pełnej mocy świecenia to gówno znika ze skał to jak bym obniżył lampę to zniknie całkiem. Tylko żeby znowu nie palić korali. 

Lampa zbudowana jest z 96 - 3W ledów. Rozdzielone na dwa włączniki. Czyli mogę odpalić około 144 waty lub 288. Wszystkie ledy mają soczewki 120 stopni.  Dodatkowo bo bokach mam dwa niebieksie ledy 30W ( po lewej i prawej stronie czyli 60W ) 

Wygląda to tak jak na rysunku poniżej:

1.png.7982dd07e6682a7c4e1b1db570c5f181.png

Lampa wisi 40cm od powierzchni wody i przy pełnym 288W przy powierzchni wody mam 40 000 lux. Pod niebieskimi ledami przy powierzchni jest dodatkowo 15 000 lux. 

Może światła jest za dużo chodź na 'oko' jest dobrze. Może lampę podnieść wyżej? 

A może właśnie światła jest za mało i lampę należy opuścić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu ponad podajesz najważniejsze ale nie do konca bo jest ile światła i prawie pisze jakie akwarium bo wysokości nie ma, ale wychodzi ze świecisz 350w led na akwarium około 400l pewnie korale popalisz ... ja mam podobne akwarium tylko na 100 cm długie i używam lampy 300w na 35% to jest za mało ale tym korala co mam pasuje i powoli bede zwiększał z bardziej wymagającymi ilość światła ale nie sadze bym 70% mocy przekroczył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczę z tym już prawie rok i był okres tak jak u Ciebie nasilenie i bagno w całym akwarium ,szukałem przyczyny w taki sam sposób jak ty . Sprawdzałem żywice ,wkłady stawialem na krzemiany,zmiana soli , później szukałem przyczyny w lampie ,używałem różnych specifikow i nic dalej syf. 

Staram się ograniczać kumulacje brązowego pyłku  w akwarium stosując wate na cyrkulatorze i widzę lekką poprawę po zaprzestaniu pidmian . Myślę ,że koledzy piszący coś o za małej masie koralowej i niezużywajacych się mikro i makro  mieli rację . Obecnie sprawdzam tą opcję bo zaczynają sie mi  kończyć pomysły . Ogólnie nam lekką poprawę ale jeszcze są tygodnie lepsze i gorsze . 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie identyczny problem, z początku myślałem że ten brązowawe , łatwe do usunięcia plamy na piasku to okrzemki. Trochę zaniedbałem wymianę żywicy w filtrze i myślałem że  to od tego. Zakupiłem absorbent Sery do krzemianów, owszem na początku zaczęło działać,zniknął mi brązowawy nalot z jednej ze skał, zniknęły nieduże ogniska przy przedniej szybie. Aby nie było jednak za różowo niedługo potem piasek przy tylnej szybie zaczął zarastać brązowawo- czerwonawym nalotem o intensywniejszym kolorze niż na początku. Tak samo dochodzę do wniosku że nalot pojawia się po włączeniu oświetlenia, wczoraj dokładnie odessałem co tylko się dało, przez noc piach był czysty. Teraz widzę że kiedy załączyło się światło piasek zaczyna pokrywać się delikatnym brązowym puchem. Nie jest może tragicznie bo zbiorniku mam zainstalowany wewnętrzny filtr Tunze 3162 w którym oprócz absorbentu od krzemianów siedzi także syntetyczna watolina wymieniana raz na dobę. I za każdym razem po wymianie watolina jest aż brązowa od syfu który wyciągnęła z wody. W akwarium mam także włożone bakterie w postaci rozpuszczalnych kulek Bacto Reef Balls. Co do oświetlenia to w 250 litrowym baniaku 100x50x50 świeci Maxspect Razor 160W i tak nie świecę pełną mocą. Chciałbym się definitywnie pozbyć tego syfu, po przeczytaniu waszych postów zaczynam się utwierdzać że to co zaatakowało moje akwarium to jednak dino, kilka dni zauważyłem że akwarium bąbluje, co prawda było to jedynie widoczne przez jeden dzień i zniknęło. Nie chcę dodawać chemii, chociaż w mam kupiony Dino-X, czy dodawanie wódki pomoże ??, spróbuję także zaciemnić akwarium . Co mogę zrobić więcej ?? Po przejrzeniu kilku postów o falownikach przyszła mi do głowy taka myśl aby poprawić cyrkulację w zbiorniku, mam zainstalowany cyrkulator Jebao CP-25, tak się zastanawiam czy nie założyć starego cyrkulatora tak aby przedmuchiwał dno zbiornika ??

Edytowane przez Daro73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa cyrkulacja nie za szkodzi, pierwsze co to odessaj co sie da koc na akwarium calkowite zaciemnienie następnie bomba różnych szczepów bakterii, zapodaj węgiel i sera silicate. Jak masz wate na spływie to proponuję częstą jej wymiane. Światło dopiero po 4-5 dniach stopniowo zaczynajac od niebieskiego. W międzyczasie jak masz ryby to białe tylko na porę karmienia. W 2-3 dniu powtórka czyli zapodajesz mniejsza dawkę różnych bakterii wymieniasz węgiel i wate. Nie rob w tym czasie podmian i nie dawaj innych specyfików tylko papu dla ryb. Węgiel przed włożeniem przepłukać 2x gorąca wodą później 3x zimną tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz co podawałeś przez ostatnie dwa tygodnie zanim to wyskoczyło 

To może pomożemy 

Fajny glut, w dzień wiecej rano mniej i tak w kółko :) 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, Sera Silicate Remover siedzi już około dwóch tygodni,odsysać to wyciągam co się tylko da, zresztą resztę robi już filtr wewnętrzny z syntetyczną watą wymienianą codziennie, tu dopiero zbiera się syf, Spróbuję zaciemnić akwarium i dodać bakterie chociaż nie wiem czy coś tu da bo stosuję już i tu cytat "Bacto Reef Balls zawierają wysokowydajne szczepy słonowodnych bakterii które znacząco obniżają poziomy nutrientów i ograniczają wzrost niepożądanych alg w zbiorniku. Unikalna budowa kulek została tak opracowana, aby precyzyjnie uwalniać enzymy i pożywkę dla bakterii"..

Nie wiem dlaczego to wyskoczyło, jedyne co zacząłem dodawać jakiś czas temu to coral Vits w ampułkach . Podawanie wódki pomoże jako dodatkowa pożywka dla bakterii ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Daro73 napisał:

A więc tak, Sera Silicate Remover siedzi już około dwóch tygodni,odsysać to wyciągam co się tylko da, zresztą resztę robi już filtr wewnętrzny z syntetyczną watą wymienianą codziennie, tu dopiero zbiera się syf, Spróbuję zaciemnić akwarium i dodać bakterie chociaż nie wiem czy coś tu da bo stosuję już i tu cytat "Bacto Reef Balls zawierają wysokowydajne szczepy słonowodnych bakterii które znacząco obniżają poziomy nutrientów i ograniczają wzrost niepożądanych alg w zbiorniku. Unikalna budowa kulek została tak opracowana, aby precyzyjnie uwalniać enzymy i pożywkę dla bakterii"..

Nie wiem dlaczego to wyskoczyło, jedyne co zacząłem dodawać jakiś czas temu to coral Vits w ampułkach . Podawanie wódki pomoże jako dodatkowa pożywka dla bakterii ???

Odnośnie kuleczek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka jeszcze tego badziewia co sie pokazuje 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem opinie na temat kulek, pojawiły się głosy że po zastosowaniu tych kulek zaczęły pojawiać się plagi. Więc tu może być żródło problemu, cóż wieczorem wywalę skarpetę z kulkami, kupię inne bakterie, kiedyś sprawdziły mi się bakterie dedykowane do walki z cyjano. Tak swoją drogą nawet nie przypuszczałbym że źródłem problemu mogą być kulki z bakteriami

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Używałem tych kulek 7 miesięcy. I byłem mega zadowolony. Zero problemów.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę stosował stopniową eliminację potencjalnych problemów tak aby dokładnie sprawdzić  co sprawiało problemy, na pierwszy ogień pójdą te bakterie bo to najłatwiejsze do weryfikacji, usunę poczekam ze dwa tygodnie, jak nie pomoże będę szukał dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu bakterii nie ma żadnej widocznej poprawy, syf jak wyłaził tak wyłazi, na szczęście ogranicza się do piasku. Wrzucam zdjęcia, nie są może najlepsze ale może będzie można coś z nich wywnioskować

IMG_20180314_113208_HDR.jpg

IMG_20180314_113212_HDR.jpg

IMG_20180314_113243_HDR.jpg

IMG_20180315_143806.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Laszek możesz powiedzieć dlaczego zaprzestałes dozowania?  po prostu zakończyłeś kuracje?  Czy przerzuciles się na coś innego?
Skończyło się opakowanie, były mrozy i jak robiłem zakupy, kupiłem co było byle nie zamarzło.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy z załączonych zdjęć można wywnioskować z jaką plagą walczę ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

też mieszkam w Legionowie i nie wiem czy to nie jest związane z wodą lub powietrzem naszym. U mnie taki syf zaczyna się w porze grzewczej. Nie wiem czy ze względu na to, że mam rurkę od odpieniacza za oknem i zaciąga powietrze różnej jakości czy może skład wody jakoś się zmienia. Ostatnio walczyłem chyba w grudniu i skończyło się Dino X. Teraz znowu pojawia się, ale bardzo delikatnie i czekam zobaczę co się będzie działo.

Zbieram się jeszcze do wymiany świetlówek bo już świecą grubo ponad rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H2O


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przeprowadzę kurację z wodą utlenioną. Kiedyś walczyłem z cyjano za pomocą bakterii cyano clear Korallen-Zucht, nie powiem bo pomogło. Z tym jakoś nie mogę sobie za bardzo poradzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Daro73 napisał:

W takim razie przeprowadzę kurację z wodą utlenioną. Kiedyś walczyłem z cyjano za pomocą bakterii cyano clear Korallen-Zucht, nie powiem bo pomogło. Z tym jakoś nie mogę sobie za bardzo poradzić

Z utlenioną to ostrożnie, żebyś nie wysłał na wieczną rafę wszystkiego co żyje w zbiorniku. Masz świadomość, że po utlenionej wszystkie bakterie zejdą?


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o kuracji wodą utlenioną, wiem o konsekwencjach i  zabiciu bakterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem prawie po kuracji 

50 ml rano , 50ml wieczorem przez 6 dni 

Teraz rombnołem porcje chemiclena 9 miarek 

Oj tam panike siejecie 

Oczywiscie wszystko z głowa robione i lukanie na akwa 

Pozdrawiam 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.