Jump to content

Lurthel

Klubowicz
 • Content count

  848
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Sebastian
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Rembertów - Tarczyn
 • Zainteresowania
  akwarystyka, gitara basowa, motoryzacja, militaria, narciarstwo, windsurfing

Recent Profile Visitors

1928 profile views
 1. Wygląda ekstra ;). Co to za koral prawy dolny róg, drugie zdjęcie?
 2. Lurthel

  Sinice

  Jaka obsada? Dorzuć jakieś foto, będzie łatwiej.
 3. Lurthel

  Morska kostka 27l.

  Jeżeli glony zniknęły a nie masz ryb i nie karmisz to podejrzewam, że koralowce po prostu głodują. Tak jak Sagerrak1 obstawiam zerowe NO3 i PO4.
 4. Wody masz za mało, podnieś tak aby ujście kaskady było w wodzie, bez chlupania. Ja bym piach zostawił jak jest, miałem różne od żywych po suche i żaden nie sprawiał problemu. W późniejszej fazie nie grzeb w nim za mocno, przy tak małej ilości wody może to spowodować mocny skok parametrów.
 5. Ja zawsze byłem zadowolony z odpieniaczy Schuran, aczkolwiek to już wiekowe konstrukcje i ciężko je dostać, chociaż może ktoś ma używkę w dobrej cenie. Myślę że do takiego zestawu to model "100". Co do lampy dróg jest wiele, kwestia czy jakieś "diy" wchodzi w gręczy ma być plug and play. Ja osobiście lubię mix t5 i ledów i zwykle sam sobie składam takie lampy. Bez bajerów i cudów, ale robią robotę i to najważniejsze.
 6. Ten odpieniacz raczej nie nadaje się do sumpa, wymaga wysokiego poziomu wody. Komin polecam zewnętrzny - ale to już kwestia gustu.
 7. Lurthel

  4 strony rafy - 630l

  Pomysł dosyć oryginalny, zastanawiam się tylko czy przy głębokości 65cm i centralnym kominie nie będzie ciasno. Jeżeli zamierzasz obudować komin skałą, to spsy szybko będą dotykać szyby zewnętrznej. Może lepiej się sprawdzi kostka lub po prostu powiększenie nieco wymiarów? Co do cyrkulacji możesz zastosować mocną pompę powrotną i kilka loc-line'ów aby dowolnie kierować strumień wody, a jednocześnie będzie mniej kabli itp. Sump musi pomieścić to co w kominie + woda ponad poziom przelewu, kwestia jak duży będzie komin.
 8. Lurthel

  Dziwne brązowe kulki

  Jakie dawki podawałeś probiotyki dziennie? Ile miesięcy / lat ma zbiornik?
 9. Lurthel

  Dziwne pęcherze pod skałą

  Jak dla mnie to wygląda jak gąbka, ja bym nie ruszał, niech filtruje.
 10. Lurthel

  Dziwne brązowe kulki

  Może to nie glon a formacje bakteryjne? U mnie jakiś czas temu pojawiło się coś podobnego, choć barwa nieco bardziej brązowa i z pewnością nie jest to glon. U siebie obstawiam przedawkowanie probiotyki przy za słabej cyrkulacji. Co lejesz do baniaka?
 11. Proponuję przy okazji zorganizować mini giełdę, dajcie znać czy macie jakieś szczepki itp na wydanie, może akurat ktoś będzie potrzebował to się można powymieniać.
 12. Lurthel

  Sprzęt do kostki 45x45x45 - 91l

  Jeżeli masz możliwość to rób sump, koszt nie będzie znacząco większy a estetyka i ergonomia znacznie wzrosną. Jeśli to nie przejdzie to chociaż panel z tyłu dodasz 15 cm z tyłu i będzie git. Kaskady to jednak prowizorka moim zdaniem i prędzej czy później i tak zmienisz. Co do oświetlenia to zależy co chcesz tam trzymać, ale myślę że minimum to 30-40W w ledach lub 75W w świetlówkach. Gotowce zawsze wyjdą drożej, więc jeśli masz jakieś umiejętności manualne to kombinuj sam.
 13. Lurthel

  Dziwne parametry

  Spaghetti jest super, aczkolwiek rzadko się widuje je w głównym zbiorniku, usuwanie nadmiaru może być bardziej uciążliwe. Ja osobiście adsorberom nie ufam, nigdy nie wiadomo co one tam wyciągają tak naprawdę, aczkolwiek wiele osób używa. Załatw sobie jakiś preparat do podbicia KH w razie czego, bo 5,5 to już naprawdę nisko. Jak masz możliwość to wężyk odpieniacza na zewnątrz.
 14. Też chętnie wpadnę(oby tylko termin pasował), akurat wracam do obiegu po przerwie, więc dyskusja zawsze dobrze mi zrobi.
 15. Lurthel

  Dziwne parametry

  Sól jest dobra, także raczej nie jest powodem, korali masz tyle co nic więc raczej by tak szybko nie skonsumowały. Może test jest wadliwy lub źle go robisz? Co to za glon z prawej strony? Stosujesz jedynie filtracje biologiczną i adsorbery? Ja bym dał komuś z okolicy wodę do testu, i porównał wyniki.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.