Skocz do zawartości

premiero

Klubowicz
 • Zawartość

  1 013
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Informacje o profilu

 • Imię
  Łukasz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Poland, Szczecin
 • Zainteresowania
  Wyrywam chwasty
 • Akwarium
  Mam

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. premiero

  Dziwna wredna gąbka

  Dzięki za przypomnienie, dlaczego przestałem pisać na tym forum.
 2. premiero

  Dziwna wredna gąbka

  https://www.advancedaquarist.com/2011/6/inverts2 Why Sponges Die Now that you have a little understanding of how a sponge works, we'll look at some of the causes of death, which should make sense. These are not in any particular order or ranking, and they aren't the only things that can lead to the death of a sponge, but they are the most common. Exposure to air Sponges are full of tiny canals, so if you remove a sponge from water it will drain out to some degree and parts of it will be filled with air. There are a few sorts of intertidal sponges that have adapted to being temporarily exposed to air during low tides, but most sponges do not tolerate an exposure to air very well at all. The problem is that the water runs out, air goes into the canals, and then when the sponge is re-submerged, some of the air gets trapped inside the tiny canals and other areas. It gets trapped as little bubbles, and the bubbles won't come out. Cells surrounding the bubbles may then die, and their deaths can lead to the deaths of their neighbors, and so on, and so on. It typically doesn't take much for an entire sponge to die, and how long it was out of water often has little to do with it. If it comes out of the water for even one second, the end result will often be the same - death.
 3. premiero

  Dziwna wredna gąbka

  Jeśli możesz, to po prostu wyjmij z wody. Jak nie możesz to spróbuj nie wiem, pipetą nabrać powietrza i wdmuchnąć w gąbkę, byle tylko bąble powietrza dostały się do środka ich porów.
 4. premiero

  Prośba o identyfikacje białych "wąsów"

  U mnie wylinki zjada tubka, lpsy, a nawet pokolce podjadają. Zawsze zostawiam.
 5. premiero

  Dziwna wredna gąbka

  Wiele gatunków gąbek nie lubi powietrza. Jak tylko złapią zaczyna się ich rozkład. Częstuj nim swoje codziennie i zobacz co z tego wyniknie.
 6. premiero

  Jebalo SOW

  Order SW-8 will upgrade to SOW-8 , new version for SW8 which is remove the 3rd party controller and add a silent function Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, to usunęli możliwość sterowania z zewnętrznego kontrolera () i wyciszyli ją.
 7. premiero

  Obsada do 840 litròw. Prośba o pomoc w doborze obsady

  Szczerze mówiąc, to one dla mnie wszystkie są takie same. Nigricany mają małą przeżywalność, ale wynika to przede wszystkim z niestabilności zbiorników do których ludzie je wrzucają i ze złych warunków transportowych.
 8. premiero

  Wysoki pomiar cynku

  Gorąca woda prowadzi do zniszczenia membrany. Natomiast rok dla membrany to można by rzec nic. Oczywiście wszystko zależy od tego ile wody przez nią przeleciało i jak mocno zanieczyszczoną masz wodę na wejściu. Ja swoją membranę, przez którą leci woda nie tylko do akwarium, ale i do celów spożywczych, wymieniam co 5 lat.
 9. premiero

  Obsada do 840 litròw. Prośba o pomoc w doborze obsady

  Jak chcesz coś mniej oklepanego, to może Acanthurus triostegus, a zamiast japonicusa może nigricans? I posłuchaj @dla syna, dobrze prawi. Na przykład moja lo Magnifica jak skończyła z valonią zabrała się za Euphyllie, Canthigaster Valentini kosiła ślimaki, a pensetnik wyciął wszystkie rurówki. Co do Achillesa, to nie uważam żeby był bardziej wymagający (poza metrażem) niż na przykład żółtek, więc jeśli to nie kwestia finansowa - przemyśl. Z babek - no cóż, mnie podobają się te oklepane - na twój zbiornik dobrana parka Valenciennea Puellaris wystarczy spokojnie.
 10. premiero

  Co to za korale

  Głowy nie dam, ale wygląda jak https://www.meerwasser-lexikon.de/tiere/1547_Acrossota_amboinensis.htm Bardzo inwazyjne, rozsiewa się po całym akwarium, trudne do wykończenia.
 11. premiero

  [S] Zebrasoma flavescens [Szczecin]

  Nieaktualne, można zamknąć.
 12. premiero

  Pomiar zasolenia

  @ppatryk1002- wygodniejszy w obsłudze jest ten hydrometr, ale musisz się dobrze przyłożyć do pomiaru. Ja mam akurat Azoo. Jeśli nie usuniesz wszystkich, nawet najdrobniejszych pęcherzyków powietrza, będziesz miał zafałszowany wynik. One mają małą dokładność, ale ogólna wiarygodność bardzo duża - pokrywa się z wynikami mojej sondy konduktometrycznej. Z salimetrami jest ten problem, że lubią się tłuc albo pękać. Jak masz mikropęknięcie nie widać tego od razu i pomiar znowu zafałszowany. Te skale co są w środku również potrafią się przesunąć. Żeby nie było - prowadziłem przez kilka lat akwarium dokładnie na takim spławiku AM i wszystko żyło i pływało.
 13. premiero

  Kalibrowanie refraktometru milwakue.

  @szutarek78 zwrócił uwagę na ważną rzecz. Temperaturę. Miałem do czynienia z różnymi refraktometrami, ale żaden nie pokazywał tych samych wskazań przy kalibracji w różnych temperaturach. Dlatego jestem zdziwiony, że w instrukcji Milwaukee nie ma podanej temperatury w której należy dokonywać kalibracji. Niektóre refraktometry do kalibracji wymagają 20 stopni, niektóre przedziału 22-25 stopni i to niezależnie od tego czy mają ATC czy nie. Odczytywanie wyniku na urządzeniu też powinno odbywać się w miarę szybko. Trzymając w ręce refraktometr ogrzewamy go, co również może mieć wpływ na wynik (oczywiście nie dotyczy to urządzeń takich jak MA-887). @Paragon chyba zgodzisz się, że mając płyn wzorcowy, którego wartość jest mniej więcej w przedziale pomiaru którego się spodziewamy, to lepiej użyć takiego płynu niż najpewniejszej nawet RODI? Refractometry RedSea producent też każe kalibrować w DI w 25 stopniach, tyle że późniejsze pomiary są za przeproszeniem g... warte. Są na ten temat wątki na RC czy reef2reef i innych portalach. Dopiero "kalibracja" na płynie 35 ppt daje wiarygodne i powtarzalne rezultaty. To że akurat tobie i JM wychodzą takie same wyniki , tyle że to o niczym nie świadczy. Może robicie tak samo dobrze / źle? Wiarygodne byłoby porównać te wyniki na przykład z prawidłowo skalibrowaną sondą konduktometryczną. Kolega ma problem ze wskazaniami, więc postarajmy się go rozwiązać, zamiast strofować @TMK, która chciała pomóc.
 14. premiero

  Początki z akwarystyka morską

  Też mam AF RS i podobnie jak wiele innych osób mogę potwierdzić wysokie poziomy Mg. Przy 52,2 mS/cm (~1,0259 SG) w zależności od wiadra od 1625 do ponad 1700. A skoro nie spada, to znaczy że nie ma konsumpcji. Zresztą przy tej obsadzie to zmiany może byłyby widoczne w ciągu tygodnia, a nie dnia.
 15. Sprzedam żółtka, odbiór wyłącznie osobisty. Rozmiar wg kryteriów sklepowych - L. Cena 350 zł. Link do zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/CEjnSjtjjfUxbTB9A
×

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.