Jump to content

nanokaczor

Klubowicz
 • Content count

  3759
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  8

About nanokaczor

 • Rank
  sexy krewetka

Informacje o profilu

 • Imię
  Konradek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa
 • Zainteresowania
  żeglarstwo sportowe, akwarystyka morska i roślinna, inżynieria materiałowa.
 • Akwarium
  12500

Recent Profile Visitors

8859 profile views
 1. nanokaczor

  Piasek z Bałtyku

  Palaemon elegans, Lysmata seticaudata... W akwarium morskim można mieć piasek kwarcowy. Aragonitowy sprawuje się jednak lepiej. W grubych warstwach tego piasku, tam gdzie jest mało tlenu aragonit się powoli rozpuszcza.
 2. nanokaczor

  Piasek z Bałtyku

  Patrzcie na datę, gdy napisano ten post... Jeśli znajdziesz w bałtyku piasek aragonitowy to się nada. Choć raczej ze względu na pochodzenie lodowcowe i brak obecności raf koralowych od setek milionów lat raczej ci się to nie uda. Bałtycki piasek to zazwyczaj piasek kwarcowy. W okolicach raf koralowych najczęściej spotyka się piasek aragonitowy o zaokrąglonych przez erozję ziarnach powstały w wyniku zmielenia szkieletów koralowca.
 3. nanokaczor

  Hodowla artemii

  A film też zrobimy... Bo drogą do rozwinięcia akwarystyki i terrarystyki jest promowanie i rozwój hodowli żywego pokarmu. A nie oszukujmy się, jeśli 100 osób zacznie to robić i będą się wymieniać wiedzą to dopracują całą technikę do perfekcji w 100 razy krótszym czasie.
 4. nanokaczor

  Hodowla artemii

  Świeżo wylęgnięty solowiec najlepszy jest zaraz po wylęgu. Potem po 24 godzinach trzeba go nakarmić. Można go napakować tranem, lecytyną, fitoplanktonem, drożdżami itp.
 5. nanokaczor

  Hodowla artemii

 6. nanokaczor

  Hodowla artemii

  Nie chcę nikogo obrażać ale jako inżynier wyrażę się prosto i ściśle - moim zdaniem ten zestaw jest do kitu. Jeśli chodzi o artemie to pozyskiwanie solowców wolnych od bakterii, skorupek , hydroidów to jedno a hodowla dorosłych solowców to zupełnie co innego. Solowce z cyst może wylęgać każdy i bardzo to polecam. Można w ten sposób pozyskać miliony solowców w przewidywalny sposób - codziennie przez cały rok. W zasadzie wystarczy do tego stanowisko do dekapsulacji i dwa stożki do wylęgu artemii. Do hodowli dorosłego solowca potrzeba dużo miejsca. Ja na przykład wolę zamiast dorosłego solowca hodować widłonogi i kiełże. Ich hodowle są bardziej stabilne i przewidywalne a do tego te organizmy są bardziej pożywne. Podstawowym problemem przy hodowli dużych solowców jest sterylność hodowli [hydroidy, widłonogi, kiełże zjadają solowce], stabilność parametrów [głównie chodzi o wysokie pH] i dostępność pokarmu. Sterylność najtaniej uzyskać przez wymrożenie i wysuszenie hodowli [tak jak w naturze]. Czasem hodowla idzie zupełnie bez problemu a czasem zdycha. Generalnie solowce wbrew pozorom są dość dziwne. Czasem same z siebie rosną sobie w beczce na ogródku, mnożą się a czasem człowiek się stara i nic z tego nie wychodzi. Sam zacząłem trochę eksperymentować z ich hodowlą w bardziej przewidywalny sposób, tak żeby mieć je w lato i w zimę i jak narazie jest tak że rosną, rosną i nagle padają. Ale mam ciągle nowe pomysły i eksperymentuję. Fotki z początku tematu zrobiłem "mądrym telefonem" na szybko, wtedy gdy dekapsułowałem cysty. Rano jak się wylęgną cysty postaram się zrobić nowe fotki wylęgniętych solowców.
 7. nanokaczor

  Sól Tropical

  Gęstość wody według ciebie to 1.03. Czyli to normalne, że masz trochę za wysokie parametry. Nie podałeś żadnego merytorycznego argumentu. Natomiast swoimi wpisami potwierdziłeś tylko, że nie wiesz co to jest zasolenie. Twój post i cały temat odbieram jako bicie piany na siłę. Natomiast firma zachowała się bardzo dobrze czym budzi moją sympatię.
 8. nanokaczor

  Piasek..

  W piasku nie ma życia i dlatego rosną na nim bakterie i bruzdnice. Jest to zupełnie normalne.
 9. nanokaczor

  Czy to jajka krewetki?

  Małe będą jak odchowasz larwy. Cykl larwalny trwa około 6 miesięcy.
 10. nanokaczor

  Para Błazenków

  Porcje takie żeby się najadły. Przynajmniej raz dziennie ale lepiej kilka razy dziennie.
 11. nanokaczor

  Para Błazenków

  Jeśli chodzi o mrożonki to maluchy najlepiej karmić ikrą homara i mrożonymi widłonogami. Błazny jedzą też drobne suche pokarmy. Jeśli chodzi o żywe pokarmy to najlepiej sprawdzają się widłonogi. Widłonogi Tigriopus można hodować na dworzu - bez większego problemu przeżywają zimę.
 12. nanokaczor

  Palytoa znaleziona na skale

  Mam palythoa od początku przygody z akwarystyką morską, tnę je od kilkunastu lat w zamkniętym pomieszczeniu i nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów. A to co jest na zdjęciach to są moim zdaniem zoanthusy a nie żadne palythoa. Internet jest pełen kłamstw, półprawd i bredni. Jeśli dana informacja nie ma źródła naukowego to znaczy że jest to jedynie czyjaś opinia i nie należy uznawać jej za wiarygodną informację mającą związek z rzeczywistością. Gdyby tak było to równie dobrze można stwierdzić że nadchodzi inwazja orków z mordoru albo że za 50 lat wyschną oceany...
 13. nanokaczor

  Wrotka

  To co nam przychodzi do głowy albo inaczej mówiąc to co myślimy nie ma związku z tym co istnieje w rzeczywistości. Robienie czegoś "długo" [czas jest we wszechświecie zmienną a nie stałą - o czym powinni wiedzieć np ci co korzystają z gps] nie oznacza, że robisz to dobrze. Możesz coś robić 5 minut i robić to dobrze i robić coś 100 lat i robić źle. Nazwa "Wrotki" nie występuje np. w języku angielskim. Po łacinie jest to Brachionus sp. - jest wiele gatunków... Po angielsku rotifers. A wrotki maja coś takiego co się nazywa "aparat wrotny"... Natomiast co do odmiany to sprawa dyskusyjna.... Jak cały język polski który się zmienia od niepamiętnych czasów ...
 14. nanokaczor

  Chromis

  W lato w domu w dzień zawsze jest cieplej niż w nocy. A jak ci w nocy spadnie temperatura o 0,5 C to larwy mogą paść. Także temperatura to jedna z najważniejszych zmiennych. Jak ci nagle pada większość larw to znaczy że popełniasz jakiś błąd krytyczny. Wszystko zależy od gatunku ale mi nigdy nie zdechł fitoplankton od przegrzania nawet w pełnym słońcu gdzie miał dużo więcej niż 30 C.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.