Skocz do zawartości

Felipe

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    611
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Felipe

  1. Felipe

    Mój rollemat DIY

    Jaki jest koszt wystrugania takiego cacka? Gdzie można dostać odpowiedni silniczek?
  2. Mam problem z czerwoną talerzówką i czerwonymi zoantusami. Obydwa korale miały fluo czerwone barwy, ale obecnie mają jakby brunatny kolor i nie świecą fluo. Co może być tego przyczyną? Spotkał ktoś się z czymś takim? Dodam, że również nie rozrastają się, chociaż obydwa korale otwierają polipy. Może brakuje jakiegoś mikro w wodzie? Proszę o pomoc w rozwiązaniu zagadki.
  3. Przez przypadek znalazłem ciekawą ofertę tego karmika. Może komuś się przyda To nie reklama Po prostu cena dużo niższa. https://www.elektrykasklep.pl/towar/165800011-grasslin-karmnik-akwariowy-rondomatic/
  4. Felipe

    siny szkielet euphylii

    Na drugim zdjęciu to wygląda jak normalna tkanka, ale pierwsza fotka raczej gnicie tkanki. Na obydwu zdjęciach to ten sam koral?
  5. Proszę o pomoc w zrozumieniu działania roztworu referencyjnego w testach aquaforest... W jaki sposób mam sprawdzić czy test dobrze pokazuje zawartość pierwiastka? Badałem Ca w wodzie i wg filki miało być 425 a mi wyszedł pomiar 450... Druga sprawa, czy tego roztworu mogę użyć do sklaibrowania refraktometru skoro etykieta informuje że zasolenie wynosi 33psu?? Robił ktoś tak?
  6. Felipe

    London Qube 50x50x50

    Warto dodać jakiś kawałek skały. Pasażerów na gapę i tak możesz przynieść z koralami.
  7. Felipe

    London Qube 50x50x50

    Hej! Świetny projekt podziwiam twój wkład wlasny w zbiornik Mógłbyś podeslac mi jakies fotki w jaki sposób zamocowaleś magnesy i caly ten system zdejmowania płyt?? Zastanawiam się czy u siebie tak nie zrobić.
  8. W październiku na tej skale zakładałem zbiornik. Dla mnie spoko. Lekka, porowata i nie mam żadnych dziwnych przygód z oddawaniem syfu do wody. Najlepiej jednak osobiście wybrać konkretne kawałki, bo po prostu jedne są wyższej jakości, inne trochę gorszej ;)
  9. Felipe

    deltec sc 1455

    Moim zdaniem przy takim układzie może wystarczyć, ale też nie musi. Wiecej czynników wchodzi w gre. Ile i jakie masz ryby, jakie chcesz dołożyć, jakie parametry chcesz utrzymywać, jak karmisz itd. Ale widząc że obecnie masz zerowe NO3 to bym narazie nie martwił się tak mocno. Dołożył rozsądnie ryb i obserwował. Nagle też nie zrobi ci się bajoro w zbiorniku, będziesz widział czy trzeba wymieniać czy daje radę.
  10. Felipe

    deltec sc 1455

    Półtora roku miałem ten odpieniacz w 500L i dawał radę przy mieszanej obsadzie koralowej i średnim zarybieniu. Ale system też miał nieduże refugium i chyba 4litry siporaxu.
  11. Felipe

    sklep Rybnik

    Wiadomo coś o sklepie? Otwarty?
  12. Miałem tskiego gościa u siebie. Żywi się ślimakami podobno. Ja usunąłem ale uważaj zeby go nie porozrywać.
  13. Felipe

    sklep Rybnik

    Kilka razy do niego dzwoniłem, mówił ze niedługo znowu otwiera itp itd ale w końcu uznałem że chyba zbywał mnie jako klienta. Odpuściłem.
  14. Felipe

    Blau Scuma 0635

    Trochę odkopię temat.. Może mi ktoś napisać jakie zanurzenie powinien mieć ten odpieniacz??
  15. Znajomy ma ocellarisy i akallopisos i przeganiają się,. Ale niema między nimi śmiertelnej agresji
  16. 18cm spokojnie wystarczy. W kominie musisz zrobić trzy otwory pod hydraulikę. Myślę że na pompę obiegową fi20 , spływ i rewizja fi25. Powinno być ok. Więc komin powinien mieć jakieś 20cm długości i z 10cm szerokości spokojnie wystarczy. Co do skały... pomijam już jej zadania biologiczne, ale dużo zależy od gustu. Jeden chce mieć gruzowisko, a drugi woli bardzo lekkie i przestrzenne konstrukcje. Nadmiar skały możesz trzymać właśnie w sumpie, gdzie będzie dalej spełniała swoje zadanie, a nie będzie zagracać przestrzeni dla ryb i korali. Kolejna sprawa to jakość skały. Jeżeli jest porowata, to będzie lekka w stosunku do swojej objętości, a jeżeli jest zbita to może być nadal wizualnie mało. Skoro skała po taniości kupiona to jak zalejesz zbiornik to zobaczysz jak wyjdzie, nadmiar do sumpa albo sprzedać Tu masz wątek który troche powinien rozjaśnić moje rozumowanie nt żywej skały. Co do piasku, każdy ma żywy, ale nie każdy go sypał Zrozum proszę, że na piasku osiądą się bakterie i inne zwierzaki, tym bardziej, jeśli startujesz na żywej skale. Na upartego, wystarczy do suchego piasku w zbiorniku dorzucić garść piachu z działającego zbiornika i biologia zrobi swoje.
  17. Hej Ania Pozwoliłem się odnieść do twoich pytań... Na Twoje 200l akwarium 20kg żywej skały to bedzie za dużo. Tak się stawiało zbiorniki dawno, dawno temu. Teraz jest duże prawdopodobieństwo że zrobisz sobie po prostu gruzowisko. Po za tym zastanawiam się, jak przechowujesz tą skałę, skoro ją kupiłaś, a akwarium nadal się klei... Kupowanie żywego piasku jest bez sensu. Szkoda pieniędzy. Kup suchy piasek koralowy, aragonitowy. On się sam ożywi, a "żywy piasek" nie wiele ma wspólnego z życiem, które w nim się powinno znajdować... Moim zdaniem jeżeli tylko masz możliwość to sump. Rozwiązanie jest estetyczne, praktyczne i rozwojowe. Skoro zasugerowałaś, że nie masz miejsca na większy zbiornik, to warto postawić na pożądne "serce" całego systemu. Zbiornik z sumpem podłącz kominem, najlepiej zewnętrzym, gorzej wewnętrzym (zajmuje miejsce rybkom i koralom) najgorszym moim zdaniem rozwiązaniem w tej sytuacji będzie pudełko przelewowe, choć niektórzy sobie chwalą. Mam wrażenie że Pan w sklepie ma na celu wszystko Ci sprzedać z fluvala.... Odpieniacz, jeżeli na nim chcesz oprzeć działanie akwarium, kup sprawdzony przez innych akwarystów. Może to być np Deltec 1450, Deltec 1350, Schuran 100 itp.. W mojej opinii chcąc posiadać miękkie korale ( życie pokaże, że bedziesz miała też jakieś lpsy a nawet może prostego spsa) Kup zwykłą lampę T5 6x24w i świetlówki sobie dobierzesz sama, albo akwaryści na forum pomogą, albo kup lampę led. Uwierz mi, że wystarczy Ci tzn chinka. Kosztuje kilka stówek zł i super spełnia swoją rolę... Na koniec mojego wywodu, tylko podkreślę, że moje propozycje są praktyczne i sprawdzone na kilkuletnim prowadzeniu własnych zbiorników.
  18. Rewelacyjny pomysł! Myślę, że dużo satysfakcji Ci to da Kibicuję i życzę licznego narybku
  19. Świetne awarium bardzo mi się podoba ułożenie skały. Szczerze, bardzo mnie interesuje jak zachowuje się zbiornik na refugium, bo jeśli dobrze zauważyłem nie masz odpieniacza... Mógłbyś trochę to opisać? Kolejny zbiornik zamierzam oprzeć jak najbardziej o biologię, ale ciągle zastanawiam się nad odpieniaczem...
  20. Felipe

    [500L] Miękkasowa zupa

    Przepiękny zbiornik Szkoda tylko, że mało zdjęć i filmów
  21. Jak długo używasz ledów w tubach? Jakie wrażenia?
  22. Felipe

    Pterapogon Kuderni

    Super Czym je karmisz? Masz je w osobnym zbiorniku?
  23. Miałem prawie takie same akwarium. Jedna rw-15 to za mało. Ja dołożyłem dwie pompki 3000l/h.
  24. Znalazłem w sieci rozsądną wypowiedź. Pozwoliłem sobie wkleić: Witam, podane przez Ciebie moce wskazują na zastosowanie świetlówek T5. Świetlówki T5 mogą pracować wyłącznie ze statecznikami elektronicznymi zaprojektowanymi specjalnie dla technologii T5 - stateczniki takie to zintegrowany układ dławika, zapłonnika (startera) i elektroniki zabezpieczeniowej. Zapewne omyłkowo nazwałeś statecznik starterem . Co do podłączenia słabszej świetlówki do mocniejszego statecznika to zgadza się - dopuszczalna jest taka konfiguracja (ale na odwrót już nie!), jednak jest ona niekorzystna dla obu elementów: układ dławika to element indukcyjny, który podpięty do instalacji zasilania zmiennego stawia opór indukcyjny (reaktancję) proporcjonalny do swojej indukcyjności. Jego zadaniem jest więc ograniczenie prądu roboczego załączonego obciążenia - świetlówki. Z tego też względu indukcyjności dławików w statecznikach 54W i 39W różnią się miedzy sobą - w stateczniku 39W powinna mieć ona wyższą wartość. Czyli teoretycznie i w dużym uproszczeniu: statecznik o mocy 54W wymusza w obwodzie statecznik 54W + świetlówka 54W prąd około 0,23-0,24A (54W/230V), statecznik o mocy 39W wymusza w obwodzie statecznik 39W + świetlówka 39W prąd około 0,17A (39W/230V), natomiast statecznik 54W w układzie statecznik 54W+ świetlówka 39W wymusza w obwodzie prąd z zakresu 0,17-0,24A - nie wiem dokładnie jaka to może być wartość, ale szacuję, że coś około 0,20-0,22A. Wynika z tego, że w układzie statecznik 54W + świetlówka 39W świetlówka przeznaczona do pracy przy prądzie 0,17A i mocy elektrycznej 39W pracuje przy wymuszeniu 0,20-0,22A i mocy 46-51W , przy podwyższonych wartościach prądu i wynikającym z tego wzrostem temperatury pracy świetlówki, szybszej amortyzacji ulegają żarniki podgrzewające, skrętki, oprawki, wraz ze wzrostem temperatury luminofor w świetlówce traci swoją efektywność, szybciej się wypala. Z powyższych względów, a także względów bezpieczeństwa i ekonomicznych, zaleca się pracę elementów w warunkach znamionowych.
  25. Nie ma potrzeby od razu, wystarczy dobre natlenienie cyrkulatorem, a odpieniacz będzie wyrzucał mikro zwierzaki które są wyjątkowo cenne w okresie dojrzewania.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.