Jump to content

Marek Gr

Klubowicz
 • Content count

  147
 • Joined

 • Last visited

About Marek Gr

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  śląsk

Recent Profile Visitors

702 profile views
 1. Raczej kłopoty sprawi utrzymanie jej przy życiu. A gdyby się to udało i wyrósłby jakiś piękny okaz to byłby cenniejszy od tubki. Ale to raczej marzenia. Niemniej jednego i drugiego trzeba karmić, karmić i jeszcze raz karmić.
 2. Marek Gr

  Bąbel w środku główki euphili

  A tak na przyszłość to korale nie tworzą żadnych zarodników i poza rozmnażaniem wegetatywnym przez podział, rozmnażają się płciowo wydalając do wody komórki jajowe i plemniki. Z tego powstaje larwa(planula), która sobie pływa tak samo jak larwy krewetek, ryb i innych stworzeń, tworząc zooplankton unoszony prądami i w ten sposób kolonizuje nowe obszary.
 3. Marek Gr

  Zoantusy...otwierają sie do południa.

  Zostaw je w spokoju. Albo zaskoczą i będzie dobrze, albo co bardziej prawdopodobne pomału zanikną. A za rok, dwa kiedy już całkiem o nich zapomnisz zaczną się odradzać jak feniks z popiołów. Wtedy można dokupować nowe i będą pięknie rosły a część polipów będzie otwarta nawet nocą. A dlaczego tak jest - a kto to wie? Ze swej strony mogę polecić Koral nutrition. Ale czy to pomogło to nie wiem.
 4. Marek Gr

  Nemateleotris magnifica - pocieranie o piasek

  Jeżeli masz możliwość wyłowienia tej ryby (w co nie wierzę) to chyba najlepiej będzie kupić jakieś małe np. 20 l akwarium, napowietrzacz i przeprowadzić normalne leczenie preparatami miedziowymi. To chyba wyjdzie taniej niż jakaś herbtana a efekt pewny.
 5. Marek Gr

  Piasek

  Największą zaletą żywego piasku jest nie to, że jest żywy ale to, że jest od samego pobrania przechowywany w wodzie.
 6. Cześć Marek,

  czytałem Twoje odpowiedzi u kolegi który pytał o światło do 80x35x40...też mam zamiar kupić opti 80x35x40 i co byś mi poradził za światło_świetlówki czy ledy? albo co byś Ty kupił teraz za oświetlenie tak do 2500zł....czy dla takiego małego akwa nie warto inwestować w takie drogie swiatło? Taką kaskade chcę dać Tidal 75,odpieniacz jeszcze czytam jaki,2 razy  Jebao RW-8 falownik 8000l/h z kontrolerem....pozdrawiam....Tomek

   

 7. Marek Gr

  Słodki projekt około 120l

  W wodach słodkich występuje wiele gatunków skorupiaków bardzo podobnych do artemii. Np. w Polsce dziwnogłówka wiosenna, skrzelopławka bagienna. To dobry pokarm dla wszystkich choć nie występuje ani w morzu ani w zbiornikach słodkowodnych.
 8. Nie wiem jak z tą ledową actinicą ale jeżeli to typowa superactinica to mało wnosi dla korali, tak samo jak świetlówka purple. Gdyby to ode mnie zależało i zostałbym przy trzech świetlówkach to zamiast purple dałbym coral plus. Świeciłbym na jednym kanale samą coral plus a na drugim niebieskim i actinicą. Jeżeli podoba ci się purple to zdecydowanie dodałbym 4 świetlówkę białą żeby było więcej światła energetycznego dla korali. ale dla mnie najlepszy układ dla 4 świetlówek to 2x coral plus i 2x niebieska, no ale nie wiem jak jest z tymi ledami bo nigdy nie miałem. Taka lampa nie popali ci korali.
 9. Lampa 4x39 na takie akwarium to bardzo dużo światła. Z tym, że warto zagospodarować wszystkie kanały. Jako czwartą dodałbym jakaś białą np. coral plus, lagon, aquablu special itp.
 10. Marek Gr

  112l - Kolorowe Miasteczko

  Mówię ci tylko z własnego doświadczenia po 4 latach prowadzenia takiego akwarium. Moje też jest na takiej chińskiej lampce a nie na firmowej i jest niezłe tyle tylko, że po co się dusić. No ale zrobisz jak chcesz to twoje zabawki. Życzę powodzenia.
 11. Marek Gr

  112l - Kolorowe Miasteczko

  Tu nie chodzi o padnięcie, nie rozumiesz mnie. Żywotność świetlówek typu purple to ok. 3 miesiące, po tym czasie ilość światła spada i powinno się ją wymienić. Ale stosuje się ją do podbicia kolorów w lampach np. 6x24 lub większych i tam ma to sens. Przy 3x24 stosując taką świetlówkę pozbywasz się automatycznie światła dla koralowców, którego jest i tak drastycznie mało. Mam w akwarium takim jak twoje chinkę 4x24 i wierz mi ze światłem jest kiepsko. Miałem na początku purple od ati i od giessmana lecz szybko z tego zrezygnowałem. Opuściłem też lampę maksymalnie na linkach, bo moja jest podwieszana i wyciągnałem pleksę i jakoś to jest. Ale tylko jakoś. A o cyrkulacji opowiem ci później.
 12. Marek Gr

  112l - Kolorowe Miasteczko

  Prowadzę takie akwarium od 4 lat i jeżeli mogę coś doradzić to: oświetlenie jest za słabe a cyrkulacja za mocna. Chińska lampka to minimum 4x24. To i tak mało !!! Trzeba metodą prób i błędów dobrać tak koralowce żeby pod tym chciały rosnąć. A te, które rosną mają jedną cechę - nienawidzą mocnej cyrkulacji. Nie wiem jak w tych chińskich cyrkulatorach z wydajnością, ale u mnie 2x tunze 6015 to było za dużo. Świetlówka purple przy 3x24 to błąd. Ona nic nie daje poza doznaniami wizualnymi, jak się komuś podoba tak różowo. Zakładając taką pozbawiasz się kolejnej ilości światła dla korali. Na szczęście zanim skończy się u ciebie dojrzewanie to ona się wypali, wtedy zamień ją na coral plus. Ma także różowawą poświatę ale o wiele delikatniejszą no i jest to światło odpowiednie dla wzrostu korali.
 13. Marek Gr

  4 Euphyllie "padły" z dnia na dzień

  Gobiodon okinawe może być przyczyną twoich problemów z euphyliami. Obserwuj go dobrze. On tego nie robi ciągle, tylko co jakiś czas mu odbija i zaczyna odgryzać albo polipy albo tą tkankę pod polipami. Zależy od upodobań danego egzemplarza. Mój pierwszy gustował w tkance i tak załatwił mi catalaphyllie zanim zakumałem o co chodzi.Nie podejrzewałem go, aż nie zobaczyłem. Potem mu przeszło i nie atakował więcej korali. Drugi, którego miałem obecnie, obgryzał polipy euphylli a caulastrei i faviom nie pozwalał otwierać polipów na noc, cały czas je skubiąc. Został oddany a LPS-y pięknie polipują w nocy.Te rybki nie nadają się do korali twardych w małych akwariach. Na twoich pięknych euphylliach, które mają dużo tkanki i wyglądają na zdrowe, tylko silnie podrażnione, widać mechaniczne uszkodzenia tkanki. To te takie jakby kulki lub falbanki. Zawsze mi takie coś wychodzi po uszkodzeniu LPSa np. ostatnio favii po nieopatrznym uderzeniu czyścikiem. Nie wiem jak zaznaczyć na zdjęciu bo pokazałbym ci gdzie to jest.
 14. Tak wyglądało moje kiedy startowałem cztery lata temu. 80x40x45.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.