Skocz do zawartości

Marek Gr

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    153
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Marek Gr

  1. Miałem akwarium 80 cm i 4x24 T5. Uważam, że to minimalna ilość światła do takiego akwarium. Boki będą niedoświetlone ale przy 80 nie ma innego wyjścia z T5. W mojej chińskiej lampie świetlówki były rozmieszczone niesymetrycznie co niwelowało trochę problem. Ale Blau ma chyba 60cm tak, że świetlówki w jednej linii.
  2. Marek Gr

    jaki zamiennik balinga do 49L

    Kiedy miałem morskie stosowałem zamiast ballinga Tropic Marin All-For-Reef i super to działało.
  3. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Nie. Dlatego, że w żywej skale z morza nie ma zmagazynowanego fosforanu wapnia. Jest to niemożliwe.
  4. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Środowisko kwaśne nie dotyczy słupa wody w akwarium, bo to byłoby bez sensu, tylko miejsca na styku ryzoid - skała. Takie sztuczki potrafią robić glony rozpuszczając skałę i uwalniając z niej fosforany , do tej pory zdeponowane w postaci fosforanu wapnia. Mają przez to nieograniczony dostęp do jednego z głównych składników pokarmowych.
  5. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Głównym problemem jest to, że każda skała wapienna ma tendencję do wchłaniania i magazynowania różnych depozytów. W tym przypadku głównym problemem jest fosforan wapnia. W paroletnim akwarium w skale i podłożu może być go zmagazynowana pokaźna ilość. W niekorzystnych warunkach, a zwłaszcza przy starcie i dojrzewaniu, gdy jeszcze nic nie jest w pełni ustabilizowane może dochodzić do spadków pH i w efekcie do uwalniania fosforu do słupa wody. Mało tego, wiele glonów a szczególnie tych najgorszych, jeśli z jakiejś przyczyny rozwiną się w naszym akwarium, potrafią pod swoimi ryzoidami wytworzyć środowisko kwaśne i rozpuszczać fosforan wapnia. I dlatego mają nieograniczony dostęp do fosforu, bez względu na zawartość fosforanów w akwarium. Dlatego walka z np. debresią lub briopsis może nie przynosić efektów mimo starań. Skała z morza gdzie żyją koralowce nigdy nie zawiera depozytów fosforanowych bo to tam produkt deficytowy. Oczywiście można się tym nie przejmować i liczyć na to, że nic się nie stanie, no ale jak dopadać nas będą plagi glonów warto wziąć to pod uwagę.
  6. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Nie powinno się stosować skały, która była parę lat w innym działającym akwarium. Kiedyś tu o tym pisałem i to nie przez moje domysły, ale na podstawie magazynu " Koral".
  7. Raczej kłopoty sprawi utrzymanie jej przy życiu. A gdyby się to udało i wyrósłby jakiś piękny okaz to byłby cenniejszy od tubki. Ale to raczej marzenia. Niemniej jednego i drugiego trzeba karmić, karmić i jeszcze raz karmić.
  8. A tak na przyszłość to korale nie tworzą żadnych zarodników i poza rozmnażaniem wegetatywnym przez podział, rozmnażają się płciowo wydalając do wody komórki jajowe i plemniki. Z tego powstaje larwa(planula), która sobie pływa tak samo jak larwy krewetek, ryb i innych stworzeń, tworząc zooplankton unoszony prądami i w ten sposób kolonizuje nowe obszary.
  9. Zostaw je w spokoju. Albo zaskoczą i będzie dobrze, albo co bardziej prawdopodobne pomału zanikną. A za rok, dwa kiedy już całkiem o nich zapomnisz zaczną się odradzać jak feniks z popiołów. Wtedy można dokupować nowe i będą pięknie rosły a część polipów będzie otwarta nawet nocą. A dlaczego tak jest - a kto to wie? Ze swej strony mogę polecić Koral nutrition. Ale czy to pomogło to nie wiem.
  10. Jeżeli masz możliwość wyłowienia tej ryby (w co nie wierzę) to chyba najlepiej będzie kupić jakieś małe np. 20 l akwarium, napowietrzacz i przeprowadzić normalne leczenie preparatami miedziowymi. To chyba wyjdzie taniej niż jakaś herbtana a efekt pewny.
  11. Marek Gr

    Piasek

    Największą zaletą żywego piasku jest nie to, że jest żywy ale to, że jest od samego pobrania przechowywany w wodzie.
  12. Marek Gr

    Słodki projekt 225l

    W wodach słodkich występuje wiele gatunków skorupiaków bardzo podobnych do artemii. Np. w Polsce dziwnogłówka wiosenna, skrzelopławka bagienna. To dobry pokarm dla wszystkich choć nie występuje ani w morzu ani w zbiornikach słodkowodnych.
  13. Nie wiem jak z tą ledową actinicą ale jeżeli to typowa superactinica to mało wnosi dla korali, tak samo jak świetlówka purple. Gdyby to ode mnie zależało i zostałbym przy trzech świetlówkach to zamiast purple dałbym coral plus. Świeciłbym na jednym kanale samą coral plus a na drugim niebieskim i actinicą. Jeżeli podoba ci się purple to zdecydowanie dodałbym 4 świetlówkę białą żeby było więcej światła energetycznego dla korali. ale dla mnie najlepszy układ dla 4 świetlówek to 2x coral plus i 2x niebieska, no ale nie wiem jak jest z tymi ledami bo nigdy nie miałem. Taka lampa nie popali ci korali.
  14. Lampa 4x39 na takie akwarium to bardzo dużo światła. Z tym, że warto zagospodarować wszystkie kanały. Jako czwartą dodałbym jakaś białą np. coral plus, lagon, aquablu special itp.
  15. Mówię ci tylko z własnego doświadczenia po 4 latach prowadzenia takiego akwarium. Moje też jest na takiej chińskiej lampce a nie na firmowej i jest niezłe tyle tylko, że po co się dusić. No ale zrobisz jak chcesz to twoje zabawki. Życzę powodzenia.
  16. Tu nie chodzi o padnięcie, nie rozumiesz mnie. Żywotność świetlówek typu purple to ok. 3 miesiące, po tym czasie ilość światła spada i powinno się ją wymienić. Ale stosuje się ją do podbicia kolorów w lampach np. 6x24 lub większych i tam ma to sens. Przy 3x24 stosując taką świetlówkę pozbywasz się automatycznie światła dla koralowców, którego jest i tak drastycznie mało. Mam w akwarium takim jak twoje chinkę 4x24 i wierz mi ze światłem jest kiepsko. Miałem na początku purple od ati i od giessmana lecz szybko z tego zrezygnowałem. Opuściłem też lampę maksymalnie na linkach, bo moja jest podwieszana i wyciągnałem pleksę i jakoś to jest. Ale tylko jakoś. A o cyrkulacji opowiem ci później.
  17. Prowadzę takie akwarium od 4 lat i jeżeli mogę coś doradzić to: oświetlenie jest za słabe a cyrkulacja za mocna. Chińska lampka to minimum 4x24. To i tak mało !!! Trzeba metodą prób i błędów dobrać tak koralowce żeby pod tym chciały rosnąć. A te, które rosną mają jedną cechę - nienawidzą mocnej cyrkulacji. Nie wiem jak w tych chińskich cyrkulatorach z wydajnością, ale u mnie 2x tunze 6015 to było za dużo. Świetlówka purple przy 3x24 to błąd. Ona nic nie daje poza doznaniami wizualnymi, jak się komuś podoba tak różowo. Zakładając taką pozbawiasz się kolejnej ilości światła dla korali. Na szczęście zanim skończy się u ciebie dojrzewanie to ona się wypali, wtedy zamień ją na coral plus. Ma także różowawą poświatę ale o wiele delikatniejszą no i jest to światło odpowiednie dla wzrostu korali.
  18. Gobiodon okinawe może być przyczyną twoich problemów z euphyliami. Obserwuj go dobrze. On tego nie robi ciągle, tylko co jakiś czas mu odbija i zaczyna odgryzać albo polipy albo tą tkankę pod polipami. Zależy od upodobań danego egzemplarza. Mój pierwszy gustował w tkance i tak załatwił mi catalaphyllie zanim zakumałem o co chodzi.Nie podejrzewałem go, aż nie zobaczyłem. Potem mu przeszło i nie atakował więcej korali. Drugi, którego miałem obecnie, obgryzał polipy euphylli a caulastrei i faviom nie pozwalał otwierać polipów na noc, cały czas je skubiąc. Został oddany a LPS-y pięknie polipują w nocy.Te rybki nie nadają się do korali twardych w małych akwariach. Na twoich pięknych euphylliach, które mają dużo tkanki i wyglądają na zdrowe, tylko silnie podrażnione, widać mechaniczne uszkodzenia tkanki. To te takie jakby kulki lub falbanki. Zawsze mi takie coś wychodzi po uszkodzeniu LPSa np. ostatnio favii po nieopatrznym uderzeniu czyścikiem. Nie wiem jak zaznaczyć na zdjęciu bo pokazałbym ci gdzie to jest.
  19. Tak wyglądało moje kiedy startowałem cztery lata temu. 80x40x45.
  20. Koral twardy, który nie rośnie marnieje. W tym samym miejscu, z tą samą cyrkulacją i oświetleniem i w takich samych parametrach miałem kiedyś euphyllia divisa - niby łatwiejsza od glabrescens. Była parę miesięcy. Zaczęła zanikać najpierw jedna główka później reszta i nie pomogło kąpanie w dipie, przestawianie w inne miejsce, wypatrywanie pasożytów itp. Teraz jest w tym miejscu i w tych samych warunkach glabrescens. Kupiłem dwie główki. Obecnie jest ich sześć i widać, że dalej się dzieli. Na jej szkielecie jest cała drabinka z ślimaków osiadłych są i hydroidy. Mieszka na niej krab mitrax i gobiodon, który niekiedy urządza sobie zabawy i obgryza końce polipów. To wszystko nic. Ona dalej rośnie, uszkodzone polipy odrastają a problem z nią polega na tym, że muszę odsuwać inne koralowce aby nie dopadły ich jej macki. Morał z tego taki, że nie wszystko będzie nam dobrze rosło w naszym akwarium. Jedni pięknie się rozwijają a inni marnieją i tak to już jest. Wykazując się cierpliwością i postępując rozważnie w końcu dorobimy się obsady, która będzie się pięknie rozwijać i nas cieszyć.
  21. Ślimaki osiadłe nie robią nic ani euphylli, ani nikomu innemu. U zdrowej Euphylli Glabrescens główki nigdy nie powinny chować się do szkieletu. Co jakiś czas obkurczają się tylko ramiona, najczęściej przy wydalaniu. Po pięciu miesiącach i taki stan? Bez przyrostów? Oj coś z nią nie tak. I na pewno nie jest to wina osiadłego ślimaka ani żadnego innego robaka.
  22. Widoczne objawy, czyli wygląd główki i zielone zabarwienie szkieletu wskazują na działanie glonów wiercących. Jeżeli tak jest cała euphyllia jest do wyrzucenia. Euphyllia Glabrescens jest na nie bardzo wrażliwa.
  23. Jest to tzw. pseudokopulacja rozgwiazd piaskowych. Zwierzęta te rozmnażają się poprzez wydalanie komórek rozrodczych do toni wody, ale żeby zwiększyć możliwość zapłodnienia, w okresie rozrodczym samiec znajdując samicę wpełza na nią i pozostaje tak długo aż będzie gotowa do wydalenia komórek jajowych. Może to trwać nawet do dwóch miesięcy. Nie może się wtedy odżywiać.
  24. A czy mając tak wąskie akwarium potrzebny ci ten panel. nie lepiej dokupić do kompletu z tym odpieniaczem ten filtr od reefpacka i tak to powiesić. Będzie więcej miejsca i będzie prościej. Wielu na forum tak ma. Od czterech lat mam nad takim akwarium 4 x 24 W. To za mało światła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.