Skocz do zawartości

bartekt

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    wrocław
  1. bartekt

    DASTACO II

    Czytam już kolejny raz o tym reaktorze i brzmi to naprawdę na zasadzie "sprzęt d... urywa" . Jak to jest w takim razie ze za cholerę nie da rady tego ustrojstwa nabyć droga kupna w żadnym szanującym się sklepie w Polsce ? A przynajmniej ja nie widzę tego u nikogo ...... Czegoś tu nie rozumiem - gdzie jest haczyk ?
  2. Ja mam maleństwo , 6 główek . Przyrosty niewielkie , ale jednak powoli sie rozrasta . Tyle że jestem bardzo zdziwiony że pompują się Wam nocą . Moje w dzień nadymane , ale juz pod aktyniką kapcanieją , w nocy zaś mega pokurczze ale za to mocno polipują ...... hmmmm
  3. większość toksyn jakie znajdziemy w akwarium to toksyny rozpadające się w podwyzszonej tepmeraturze , gorąca woda w znacznym stopniu je neutralizuje .
  4. ale z kolei dla tej samej ilości światła potrzebujesz 2x mniej prądu ( rozpatrując lumeny , bo licząc energię w paśmie fotosyntetycznym to jeszcze mniejj ) . Zaś grzałka braki temperaturowe nadrobi zadawalając się mniejszą ilością energii niż ta zaoszczędzona z lampy . W totalu zużyjesz mniej prądu bo sumarycznie ponosisz mniejsze straty z energii cieplnej rozpraszanej poza akwa .
  5. Jaśniej nie potrafię tego opisać Zawsze musisz rozpatrywać jednocześnie światło i temperaturę bo każda lampa produkuje i jedno i drugie - dla przykładu: żarówka - 10% energii w światło 90% ciepło świetlówka -40% światło 60% ciepło LED -80% światło 20% ciepło Jedno nie istnieje bez drugiego . Jeśli w twoim przypadku rozpatrujesz wykorzystanie tego ciepła w akwa to załóż ze spokojni 50% z niego pójdzie w powietrze zamiast do akwa czyli w tym przypadku tracisz 30% łącznej energii świetlówek a tylko 10% LEDów . Grzałka zaś działa blisko 100% sprawności więc brakujące ciepło taniej dostarczysz grzałką .
  6. moje wywody w całości odnoszą się do sprzężonego układu oświetlenia oraz układu komfortu termicznego ( grzałki + wentylatory ). Jakiej kombinacji temperatur byś nei wybrał to w większym lub mniejszym stopniu oszczędności wyjdą na ledach .
  7. Tak , z fizyki , a wprost z zasady zachowania energii wynika że przy tej samej ilości dostarczanego światła do akwarium LEDy nigdy nie będą droższe , a w domowych warunkach w 100% przypadków muszą wyjść taniej ( tylko w laboratorium dałoby się teoretycznie uzyskać ten sam pobór energii ).
  8. no to o czym piszę właśnie w 100% dotyczą rachunków za prąd . Skoro w gorszym dla Ledów zakresie temperatur ( konieczność dogrzewania wody ) energia pobierana przez lampę i grzałkę jest mniejsza ( w laboratoryjnych warunkach co najwyżej równa ) , w przypadku chłodzenia wody zdecydowanie mniejsza to oznacza że ten sam litraz pod ledami zwsze bedzie ekonomiczniejszy od T5.
  9. Zrozum że decydujące znaczenie ma sprawność energetyczna sprzężonych układów oświetlenia i grzania ( lampy obu typów 99,99% energi przekształcają na światło + ciepło, tylko w innych proporcjach wzajemnych , grzałka zaś podobny procent wyłącznie na ciepło- straty na zasilaczach są podobne więc pomijalne) . Skoro więcej ciepła generują T5 w powietrze z czego zaledwie część trafia do wody , a wprzypadku led temperatura dostarczana jest niemal w 100% do wody przez grzałkę to jasny jest że wykorzystanie energii jest lepsze w układzie led + grzałka . O skuteczności dostarczenia energii świetlnej w paśmie fotosyntetycznym z litości dla T5 nawet nie wspomnę . Za T5 przemawiać może jedno - subiektywne odczucia estetyczne ( wybarwienie itd). Ekonomicznie przegrywają z kretesem .
  10. Aż się włos jeży ...... Skoro grzałka oddaje całe ciepło do wody przy bardzo wysokiej sprawności a świetlówka rozprasza ciepło w powietrzu, a dopiero potem część z tego wnika do wody to jakim cudem grzanie T5 a nie grzałką ma być tańsze przy zasilaniu tym samym źródłem energii? W najgorszym możliwym wypadku koszt może być taki sam , a w praktyce zawsze zestw LED+grzałka wyjdzie taniej niż sama lampa T5 w warunkach temperatury wymagającej dogrzewanie wody.
  11. bartekt

    Chrysiptera cyanea

    i tu się mi nasuwa pytanie jak dobrać parę ?
  12. W tak zwanym międzyczasie zanotowałem atak ospy - ofiarą Loriculus .W zeszłą środę doznałem szoku po powrocie z pracy bo wyglądał fatalnie - białe plamy na całości , łącznie z oczami - płetwy wręcz całe zawalone . Po przeczytaniu całego internetu stwierdziłem że ryby stresował nie będę żadnymi połowami i zastosowałem czosnek -spory ząbek rodrobniony wraz z kostką artemii poszedł w baniak . W czwartek powtórka . Od piątku doszła lampa UV 7W i temperatura na 26,5-27 stopni. Ryba w sobotę miała kryzys i nie jadła mimo że wysypka się zmniejszyła , cały dzień siedziała w swojej ulubionej kryjówce z częstymi pracami serwisowymi obu krewetek czyszczących. Dziś zeszły ostatnie białe kropki Ryba jak nowa. Potrzymam UV jeszcze przez kilka dni w rytmie 24h na dobę eliminując pasożyty przy całej tej zabawie zirytował mnie odpieniacz - szukam zastępstwa. Co wybrać ? Schuran ? Vertex ? Deltec? pomocy ....
  13. bartekt

    głośna NEW JET2300

    u mnie skonczylo sie na zmianie na Tunze po 2 tygoniach
  14. bartekt

    Spadek mocy diód Cree

    Tego jestem pewien, bo akurat LEDami się zajmuję zawodowo. Świetlówki to technologicznie inny świat - jedyną cechą wspólną z LED jest to że świeci - nic poza tym .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.