Skocz do zawartości

kichnu

Klubowicz
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysztof
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Mosina
 • Akwarium
  250 litrów jamnika z refugium i DSB

Ostatnie wizyty

745 wyświetleń profilu
 1. kichnu

  Oświetlenie 3x80 w T5 nad jamnikiem

  Dziękuję za wskazówkę. Wynika z tego, że dla szerokości ok 40 cm cztery rury to minimum. Mogę dać 4 x 54 w i nie doświetlić końców akwarium i trzymać jakieś np grzybki, albo cała długość i wtedy 4 x 80 w. Jakie korale udaje Ci się utrzymywać z tych trudniejszych u siebie?
 2. Witam serdecznie. Posiadam akwarium 150x38x42 cm, czyli bardzo nietypowy jamnik. Rozmiary podyktowane posiadanym miejscem, jest dokładnie wpasowany w moją dostępną przestrzeń. Obecnie świecę lampą Led DIY na diodach Cree. Moc zasilająca poszczególne kanały: Royal blue ok. 110 w (36 diod), biały 6000 K ok. 10 w (4 diody), UV 405 nm ok. 8 w (4 diody). Nie jest wcale zbyt niebiesko!. Mój cel to dobrej jakości światło dla LPS i SPS. Oczywiście przede mną jeszcze jest zainstalowanie pompy do balinga by maksymalnie ustabilizować parametry. Obecnie konsumpcja kh to ok 0,3 na tydzień i takie też w praktyce występują jego wahania. Pozostałe to Ca 400 -410 i Mg 1450, NO3 jest od początku zerowe, a PO4 nie przekracza 0,03. Obecne testuję na pierwszej szczepce podstawowej acropory i jest kiepsko. W zbiorniku po za miękasami są dwie Acany i rozwijają się ok. Myślę nad lampą DIY 3 x 80 w wykonaną z możliwie solidnych komponentów.. Lampa będzie bez obudowy, czyli estetycznie połączone w całość oprawki świetlówek i odbłyśniki co umożliwi dość skuteczne chłodzenie. Co myślicie o użyciu trzech świetlówek w kwestii dobrania odpowiednich barw, jakie i jakiej firmy świetlówki można by dobrać? Czy te 240 w będzie wystarczające dla dobrego oświetlenia takiego szkiełka pod kątem wymagań twardych korali?
 3. kichnu

  425L - Tester wraca do gry :)

  Znam i korzystałem z oferty już nie raz Jest jeszcze bardzo wiele gatunków...
 4. kichnu

  425L - Tester wraca do gry :)

  Bardzo ciekawa inicjatywa. Sam obecnie do 250 l głównego dokładam 100 litrów, które będzie pod głównym z makroglonami. Najtrudniejsza w tym wszystkim rzecz, to zdobyć ciekawe makroglony. Powodzenia.
 5. kichnu

  Sklep ribka Poznań

  U mnie podobnie. Taka sama odpowiedź na zapytanie tekstowe. Przy próbie dodzwonienia się, połączenie zostało odrzucone, o po chwili SMS z prośbą o napisanie wiadomości SMS. Przy dostawie do domu powinno być jakieś minimum logistyczne, a co jeśli ryba nie będzie się nam podobać, tracimy wpłatę?
 6. kichnu

  Żywa skała

  Za kilka lat, jak nie będzie dopływu nowej żywej skały do społeczności akwarystów, to zaczną zanikać w akwariach skorupiaki, wężowidła, wieloszczety. Może i Aptasia będzie kiedyś dostępna w sklepie jako gatunek ukwiału za $. Mając akwarium na suchej skale i żywej widziałem bardzo dużą różnicę w mnogości życia w postaci kiełży, równonogów itp. To też jest kwestia wyboru sposobu na swoje akwarium. Jeden woli sterylne bez piasku i refugium, a ktoś inny wręcz przeciwnie. Jak będzie popyt, to pewnie w sprzedaży pojawią się porcje zarodowe z różnymi organizmami.
 7. kichnu

  Żywa skała

  O zakazie to oczywiście wiem. Pytanie, jak to wygląda na obecną chwilę i jakie są ewentualne prognozy. Z koralami i rybami też są/były problemy, ale na razie w sklepach są jeszcze dostawy.
 8. kichnu

  Żywa skała

  Czy obecnie można kupić w jakimś sklepie w Polsce skałę prosto z frachtu, czy są jakieś nowe dostawy od lata zeszłego roku?
 9. kichnu

  Urządzenia elektroniczne w sumpie

  W większości urządzenia mogą pracować w wilgotności ok 60% bez skraplania. Czyli w typowej szafce mamy z reguły więcej i pewnie w takich warunkach narażamy się na większe ryzyko uszkodzenia urządzenia. Ja nie mam jeszcze pompy dozującej, a dolewkę wykonałem sam, ale by uchronić urządzenia i też samą szafkę mam dość dokładnie przykryty sump odpowiednio dociętymi szybami. W razie potrzeby można jeszcze rozważyć wentylację wymuszoną.
 10. kichnu

  Problem z No3

  Przy tej ilości piasku, to nawet strach go ruszać. Najlepiej zwierzaki odłowić i co wartościowsze korale przełożyć do innego zbiornika. Wtedy dopiero wszystek odessać i obserwować co się będzie działo. Jak zostawisz w akwarium jakieś zwykłe miękasy, to będziesz mógł zobaczyć czy przeżyją i zdecydować co dalej.
 11. kichnu

  Pomysł na nietypowe chłodzenie led ?

  Takie rozwiązanie miało by sens, jeżeli zależy nam na bardzo małym rozmiarze lampy na akwarium. Oczywiście zimą można zaoszczędzić na grzaniu akwarium, ale wymaga to dość skomplikowanej instalacji(dodatkowy obieg w porze letniej) i oczywiście zabezpieczenia termiczne diod w razie awarii obiegu chłodzącego. Wykonywałem podobne próby w akwarium roślinnym, ale moim celem był tylko odzysk ciepła z radiatorów. Latem chłodziły się pasywnie.
 12. kichnu

  Powazny problem z aptazja

  W mojej 90 pojawiało się coraz ich coraz więcej, więc zacząłem zwalczać je wrzątkiem. Mimo prowadzenia prawdziwych zmasowanych 'kampanii' nic to nie dawało. Nabyłem dwie krewetki i powoli zaczęły znikać ze zbiornika. Jednocześnie zauważyłem, że wstrzykiwanie octu strzykawką z cienką igłą jest bardziej skuteczne. Zmieniłem baniak na 150 litrów, w między czasie została mi tylko jedna krewetka. Znowu konsekwentne pojawianie się coraz większej ilości tych ukwiałów. Zakupiłem cztery dodatkowe krewetki (małe osobniki) i zauważyłem stopniową poprawę sytuacji. W akwarium mam dość dużo ryb, więc i karmienie spore, krewetki i dodatkowe ręczne usuwanie(znacznie mniej intensywne niż te za pomocą wrzątku) daje bardzo dobry efekt. Co ciekawe w kominie i w sumpie jest ich bardzo dużo. Mocne karmienie powoduje ich bardzo szybki rozwój. Obecnie sump z pewnych powodów odłączyłem od obiegu akwarium a odcięcie od dopływu składników pokarmowych spowodowało zahamowanie rozwoju tych ukwiałów w sumpie.
 13. kichnu

  Wymiana garba szatana

  Nice wiem jak u innych, ale u mnie Salarias prawie zabił babkę symbiotyczną.
 14. kichnu

  O tym skąd się biorą ryby w naszych akwariach

  Film dobrze pokazujący realia i ludzi. Chyba nie warto się martwić o to co się stanie za 1000 lat, tyko spojrzeć co można już zrobić dla przyrody i zwierząt. Dla tamtych społeczeństw odłów ryb jest nieraz jedynym źródłem dochodu i wymaga to jeszcze czasu by zaszły znaczące zmiany. Może lepiej spojrzeć na Europę i inne bogate regiony i zastanowić się czy nadal trzeba na taką wielką skalę chować zwierzęta rzeźne. Przy obecnym stanie wiedzy można odżywiać się z minimalnym udziałem mięsa lub nawet się bez niego obywać. Obecnie Polak zjada ok. 74 kg/rok czyli 200 g dziennie, a mogło by to wystarczyć na tydzień. Mniej zabijania, mniej pól przeznaczonych na uprawę paszy( 1 kg mięsa to ponad 10 kg paszy). Ile jest krzywdy i problemów z bezpańskimi kotami i psami, które zaniedbane i głodne błąkają się w miastach. Właściwe prawo i jego przestrzeganie i nie ma problemu. To są rzeczy, które można realizować.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.