Jump to content

kichnu

Klubowicz
 • Content count

  58
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysztof
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Mosina
 • Akwarium
  250 litrów jamnika z refugium.

Recent Profile Visitors

863 profile views
 1. kichnu

  Salarias gryzie

  Mój Salarias zrzuca lub przesuwa szczepki, które postawię nie po jego myśli
 2. kichnu

  Palitoksyna ku przestrodze.

  Tak na szybko artykuł: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2920541/#b16-marinedrugs-08-02021 Z artykułu wynika, że występuje ona w wielu organizmach, od bruzdnic po ryby.
 3. kichnu

  Jamnik na wysokiej szafce.

  Mam je razem ok 4 miesiące. Ctenochaetus lubi pogonić Salariasa, ale on sobie z tego raczej nic nie robi. Siada na Sarko i ma wszystko gdzieś. Dwa razy pokolec od kogoś lekko oberwał, ale to tak naprawdę wszystko. Dobrze że z żółtkiem nie mają na pieńku.
 4. kichnu

  Sens Sumpa

  W pierwszym akwarium 40x40x50 miałem sump o wymiarach 35x35x35, gdzie zmieściłem zrzut z Tunze 9004, powrót z pompą i refugium, które zajmowało połowę jego objętości. Po za miejscem na sprzęt jest więcej wody w obiegu i więcej powierzchni dla bakterii.
 5. kichnu

  Jamnik na wysokiej szafce.

  Capnella styka się właściwie tylko z Sinularią, więc problemu właściwie nie ma. Tak na prawdę to czas na zamienianie jej na inne, bardziej rasowe korale.
 6. Witam serdecznie Przedstawiam swoje akwarium, nietypowy jamnik na dość wysokiej szafce. Akwarium ze szkła optiwhite 10 mm o wymiarach 150 x 38 x 42 cm, wymiary zostały zdeterminowane miejscem w pokoju. Refugium z makroglonami o pojemności ok. 80 litrów. Szafka własnej konstrukcji z płyt meblowych 18 mm, przykręcona do ściany. Lampa DIY, obecnie świecę dwoma świetlówkami ATI o mocy 80 W każda plus ok 30 W w ledach Royal blue. Odbłyśniki także są ATI. Pompa obiegowa: Tunze 1073. Cyrkulacja: Jebao RW 8 plus Tunze 6040 Odpieniacz: Tunze 9004. Obsada: Amphiprion ocellaris 2 szt. Zebrasoma flavescens 1 szt. Ctenochaetus tominiensis 1 szt. Sphaeramia nematoptera 5 szt. Salarias ramosus 1 szt. Lysmata amboinensis 1 szt. Percnon gibbesi 1 szt. Koralowce w większości miękkie plus kilka LPS. Akwarium wystartowało w październiku ubiegłego roku na 100% żywej skale. Zapraszam do opinii i komentarzy. link do pozostałych zdjęć: https://photos.app.goo.gl/npY9toKGzSun8N2W8
 7. kichnu

  Żywa skała

  Ja kupiłem skałę w sklepie Jadwigamorska.pl i jestem zadowolony. Na stronie mają foty poszczególnych kawałków, więc można wybrać dokładnie to co chcemy. Skała była odgazowana, więc nie ma na niej jakiegoś większego życia, ale moim zdaniem jest dobrej jakości. Startowałem 100% na niej bez żadnych kłopotów. Skała od startu do dziś bez żadnych glonów nitkowych. Ja jestem bardzo zadowolony.
 8. kichnu

  Chłodzenie belki LED DIY

  Rozumiem, że jest to profil zamknięty, jakiej jest on długości? Ja we wszystkich lampach led zawsze polegałem na chłodzeniu pasywnym. Jak są wentylatory, to trzeba stosować jakąś automatykę/elektronikę, by zabezpieczyć ich ewentualną awarię. A zabezpieczenie też się może zepsuć i dochodzi zawsze jakiś hałas wentylatorów.
 9. kichnu

  Termoregulator

  Witam. Jak wygląda sprawa z niezawodnością tego regulatora? Czy ktoś spotkał się z jego awarią?
 10. kichnu

  Wąskie akwarium na stosunkowo wysokim stelażu

  Ja będzie zamocowane do ściany, to nie ma żadnego problemu. Jeżeli ściana jest z jakiś lekkich pustaków, to zawsze można zacementować kotwę za pomocą np. CX5. Ja mam akwarium 150x38x42 na komodzie z płyty meblowej stojącej na panelach, która wraz z nóżkami ma 119 cm. Po zamocowaniu do ściany całość jest na tyle sztywna i tłumi drgania, że trzaśnięcie drzwiami nie powoduje reakcji ryb. Oczywiście komodę wykonywałem sam z płyty 18 mm. Całość jest dość pancerna z pełną płytą z tyłu i podwójnymi płytami poprzecznymi i blatem.
 11. kichnu

  Kiedy reaguje dolewka?

  Ja mam dolewkę DIV. Pływak to czujnik poziomu CAT/011, który steruje przekaźnikiem włączającym pompkę Atman AT-304. Pływak reaguje na minimalne różnice poziomu wody ( <1mm), bo pojedyncze dolanie to mniej niż łyżka wody. Całość działa od roku, oczywiście brakuje mi logiki, która by reagowała na nieprawidłowości jak brak wody czy jakieś rozszczelnienie akwarium, tak by nie wlać przypadkiem całej zawartości zbiornika dolewki.
 12. kichnu

  Oświetlenie 3x80 w T5 nad jamnikiem

  Dziękuję za wskazówkę. Wynika z tego, że dla szerokości ok 40 cm cztery rury to minimum. Mogę dać 4 x 54 w i nie doświetlić końców akwarium i trzymać jakieś np grzybki, albo cała długość i wtedy 4 x 80 w. Jakie korale udaje Ci się utrzymywać z tych trudniejszych u siebie?
 13. Witam serdecznie. Posiadam akwarium 150x38x42 cm, czyli bardzo nietypowy jamnik. Rozmiary podyktowane posiadanym miejscem, jest dokładnie wpasowany w moją dostępną przestrzeń. Obecnie świecę lampą Led DIY na diodach Cree. Moc zasilająca poszczególne kanały: Royal blue ok. 110 w (36 diod), biały 6000 K ok. 10 w (4 diody), UV 405 nm ok. 8 w (4 diody). Nie jest wcale zbyt niebiesko!. Mój cel to dobrej jakości światło dla LPS i SPS. Oczywiście przede mną jeszcze jest zainstalowanie pompy do balinga by maksymalnie ustabilizować parametry. Obecnie konsumpcja kh to ok 0,3 na tydzień i takie też w praktyce występują jego wahania. Pozostałe to Ca 400 -410 i Mg 1450, NO3 jest od początku zerowe, a PO4 nie przekracza 0,03. Obecne testuję na pierwszej szczepce podstawowej acropory i jest kiepsko. W zbiorniku po za miękasami są dwie Acany i rozwijają się ok. Myślę nad lampą DIY 3 x 80 w wykonaną z możliwie solidnych komponentów.. Lampa będzie bez obudowy, czyli estetycznie połączone w całość oprawki świetlówek i odbłyśniki co umożliwi dość skuteczne chłodzenie. Co myślicie o użyciu trzech świetlówek w kwestii dobrania odpowiednich barw, jakie i jakiej firmy świetlówki można by dobrać? Czy te 240 w będzie wystarczające dla dobrego oświetlenia takiego szkiełka pod kątem wymagań twardych korali?
 14. kichnu

  425L - Tester wraca do gry :)

  Znam i korzystałem z oferty już nie raz Jest jeszcze bardzo wiele gatunków...
 15. kichnu

  425L - Tester wraca do gry :)

  Bardzo ciekawa inicjatywa. Sam obecnie do 250 l głównego dokładam 100 litrów, które będzie pod głównym z makroglonami. Najtrudniejsza w tym wszystkim rzecz, to zdobyć ciekawe makroglony. Powodzenia.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.