Jump to content

Mario82

Klubowicz
 • Content count

  11
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wieliczka

Recent Profile Visitors

117 profile views
 1. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Czy ktoś z Was ma uwagi do tego projektu? Jutro idzie zamówienie na całość więc chciałbym potwierdzić czy wszysyko ok. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 2. Mario82

  Sump - opis i projekty

  SU1 dzięki za odpowiedź. A możesz jeszcze krótko uzasadnić, bo mam od innego forumowicza dokładnie odwrotne zalecenie .
 3. Mario82

  Sump - opis i projekty

  Witam, Ja również chciałbym zaprezentować swój projekt sumpa z prośbą o weryfikację i ocenę. Akwarium 120x50x60, odpieniacz Deltec 1500i, pompa Jebao/Jecod DCP-8000. Cała konfiguracja w wątku: http://nano-reef.pl/forums/topic/106031-projekt-360-180-wieliczka/ ) Na chwilę obecną pytania jakie mi się nasuwają: 1. Czy w komorze zrzutu nie zrobić skarpety filtrujące zamiast waty w pierwszej przegrodzie? 2. Projekt będzie wykonywać e-rybka i wstępnie zaproponowali hydraulikę o wielkości 45/45/35 - czy to nie za dużo? 3. Filtracja ma być oparta na skale, ceramice i glonach. Czy lepiej pójść w jedno medium np. tylko skała lub tylko ceramika? 4. W ostatniej komorze planowany jest jeszcze filtr przepływowy - czy to dobre miejsce na ten sprzęt. 5. Przy takiej długości sumpa nie zostaje w szafce miejsca na nic innego, ale stelaż planuje dość wysoko i nad sumpem do zagospodarowania będzie trochę miejsca, więc jakieś półki powinny rozwiązać temat dodatkowego sprzętu i innych klamotów. Z góry dziękuję za wszystkie uwagi i podpowiedzi.
 4. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Zaktualizowałem projekt sumpa na podstawie Waszych podpowiedzi, oraz kilku innych postów. Temat sumpa będę kontynuował w oddzielnym wątku miejscu bardziej odpowiednim. Tutaj prośba w dalszym ciągu o spr. konfiguracji, w której pojawiły się dwie zmiany - odpieniacz zdecydowałem się na Deltec 1500i, grzałkę muszę wziąć nieco słabszą (200W) bo nie wejdzie do komory z odpieniaczem.
 5. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Smoczek - masz rację. Musze pojechać coś pooglądać na żywca. Podobnie jak ty w komorze z pompą zarezerwuje trochę miejsca na dodatkowy sprzęt na przyszłość.
 6. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Smoczek dzięki za podpowiedź - taki właśnie mam plan, aby jak największą powierzchnię na filtracje zapewnić. Komora na odpieniacz jest celowo wyższa (odpieniek będzie na podstawce), aby podnieść poziom 2 komory, gdzie wtedy zmieści się więcej gruzu, czy ceramiki. Nie wiem czy dobrze myślę, jeżeli nie to faktycznie obniżę komory wtedy pewnie cały sump. Co do filtracji to koncepcja jest. Będzie oparta na skale, ceramice i glonach. Dzięki też za zaproszenie. Jak tylko wystartuję to na pewno wtedy będę szukał kontaktów bezpośrednio i wtedy skorzystam na pewno . Poszła wiadomość na PW. Co do sprzętu to jest pomierzony i na projekcie naniesione są faktyczne wielkości. Puki co to odpieniacz będzie AquaMedic i jego wymiary są spore (podstawa to 35x24cm). Więc komora odpieniacza jest na styk.
 7. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Szersza komora to dobry pomysł. Wiecie może jakiej wielkości jest Siporax? Wtedy ustawię tak szerokość, żeby mi ładnie w koszyku wszedł w komorę. Masz na myśli poszerzenie tej, która już jest, czy wstawienie nowej? Kranówka i sól z kopalni - no tak nie pomyślałem, mam przecież pod nosem Co do wysokości to obecne akwa mam na takiej wysokości i jest to w takim miejscu, że tylko na stojąco, więc tu decyzja jest już podjęta. Dzięki za poparcie i wzajemnie.
 8. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  W między czasie zrobiłem projekt Sumpa, który będzie zapleczem technicznym w zbiorniku. Ponieważ szafkę będę miał dość wysoką to miejsce nad sumpem do zagospodarowania jeszcze się znajdzie. jednak chciałem zostawić trochę miejsca obok, żeby postawić tam docelowo zbiorniki do balinga. Jak tylko skończę projekt szafki podzielę się również z Wami. Prośba o uwagi i wszelkie podpowiedzi co do modyfikacji lub zmian. Cały projekt zamierzam dokumentować na forum, więc jak tylko zakończę setup, poproszę o przeniesienie do innego działu. Puki co dylematy mam trzy: 1. Czy nie zrobić lustrzanego odbicia, bo skoro spływ będzie z prawej strony to może lepiej od razu do komory odpieniacza. 2. Co załadować do komory środkowej (myślałem o skale i glonach). 3. Jaka filtracja mechaniczna (i czy w ogóle). Ponadto, jak zacząłem rysować projekt już całości zestawu to na wizualizacji zobaczyłem, że otwory w kominie jakie zaproponowała e-rybka są strasznie duże (2 x 45 + 35). Może je zmniejszyć? Z góry dzięki za wszelką pomoc.
 9. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Dzięki. Oczywiście chętnie. Jak tylko wystartuje i wszystko się uda to się odezwę. Może ktoś jeszcze z Krakowa I okolic? Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 10. Mario82

  Projekt 360 + 180 - Wieliczka

  Szkło będzie oglądane na stojąco, ale może faktycznie obniżę stelaż o 20 cm. Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 11. Witam Szanownych Forumowiczów. Planuje wystartować z nowym projektem akwarium morskiego o pojemności 360l + 180l (sump). Jak większość z Was do projektu przygotowywałem się od dłuższego czasu, więc decyzja jest przemyślana i świadoma. Forum przestudiowane, choć bogactwo wiedzy z jednej strony pomaga a z drugiej potrafi przeszkadzać przez dozowanie wielu sprawdzonych rozwiązań jednocześnie i wtedy pojawia się dylemat. Doświadczenie w akwarystyce słodkowodnej mam spore (kilkanaście lat w tym różne zbiorniki: ogólne, holenderskie, malawi), ale czytając Wasze posty to i tak będzie mało . Poniżej znajdziecie moją planowaną konfigurację zbiornika. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze, jak również konstruktywną krytykę. 1. Zbiornik - 120x50x60 OptiWhite przód i boki. Komin po prawej stronie wew. z otworami 45/45/35. tło + komin czarne. Szkło zamawiane będziez e-rybki. 2. Sump - 100x40x45. 3 komory (spływ - odpieniacz, ceramika + żywa skała, powrót) - tu chętnie wysłucham Waszych rad i uwag. Dolewka w zbiorniku osobno lub jeszcze pomyśle o dodatkowej komorze w sumpie poszerzając go trochę. Projekt e-rybka 3. Stelaż aluminiowy o wysokości 120 cm - akwarium będzie oglądane na stojąco w salonie). 4. Pompa obiegowa - Jebao/Jecod DCP-8000 5. Cyrkulacja - Jebao/Jecod SOW-8 x 2 lub Blau Wave Motion 8000 x 2 - doradźcie proszę która opcja lepsza 6. Odpieniacz - Aqua Medic Skimmer K2 lub Deltec SC 1660 - tutaj też proszę o radę. 7. Oświetlenie - TMC V2 iLumen Air 1200 Connect - czy ktoś używa tej lampy? Mało informacji o niej w necie. Ewentualnie coś ze stajni Maxspect (Maxspect RSX R5 lub MAXSPECT RAZOR LED R4-F175) 8. Grzałka - Eheim Jager 300 W 9. Dolewka - Aqua Trend Levelautomatic Eye 10. Żywa skała ok 30kg. 11. Piasek - ReeFlowers Pearl White Sand 0,5-1 mm 25 kg Projekt rusza w Wieliczce, wiec jeżeli ktoś jest z okolic to bardzo chętnie nawiąże kontakt. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.