Jump to content

waldek123blau

Klubowicz
 • Content count

  2418
 • Joined

 • Last visited

3 Followers

About waldek123blau

 • Rank
  TOTALNIE POSOLONY

Informacje o profilu

 • Imię
  Totalnie Posolony
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Szczecin / Berlin
 • Akwarium
  czwarte morskie 3050 litrów w obiegu

Recent Profile Visitors

4961 profile views
 1. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  To nie jest dobra cena bo na eBayu za 1000zł mam z darmową wysyłką https://www.ebay.de/itm/sera-siporax-pond-Professional-25-mm-50-l/233208995643?epid=1005731465&hash=item364c56df3b:g:URIAAOSwmkpZ-kEB i 600 zł w kieszeni he he he
 2. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Podaj na priva gdzie jest najlepsza cena.
 3. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Zastanawiając się nad kupnem żywej skały zamiast refugium wpadłem na pomysł że lepiej chyba kupić siporax i do czasu likwidacji makroglonów pomoczyć go w sumpie. Myślę że to będzie lepsze rozwiązanie bo z żywą skałą można przytargać do systemu różne niepożądane rzeczy.
 4. waldek123blau

  Ogrodnicy kontra inżynierowie

  Jak każde hobby. Ciągle coś ulepszamy bo bez tego życie by było nudne. A tak fajno jest!
 5. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Sama likwidacja dwóch DSB u mnie będzie skorelowana z czyszczeniem sumpa i zrobię to najprawdopodobniej na wiosnę. Wtedy też chcę obniżyć ustawienie sumpa o jakieś 20cm aby nie używać więcej drabinki. Nie będzie z tym problemu bo regał paletowy na którym jest sump można dowolnie regulować. Co do żywej skały to jest to strzał w dziesiątkę. Kupię kilka kg i włożę do sumpa aby przez ten czas do czyszczenia sumpa zaadoptowała się do mojej biosfery
 6. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Zawsze można doraźnie zacząć dokarmiać refugium i dsb.
 7. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Czytałem wątek Michała @katani i wertuje w wolnych chwilach internet. Obecnie jeszcze nie wiem co zrobić z refugium. Nie chciał bym aby przez moje zbyt szybkie decyzje akwarium mi zaniemogło. Ale od decyzji czy refugium zostaje czy nie zależy jakie i ile przegród muszę wkleić do zastępczego sumpa. Dlatego muszę wkrótce się zdecydować co dalej robić i w jakim kierunku iść.
 8. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  To co radzisz? Nie czekać i od razu zlikwidować makroglony? Ze zlikwidowaniem refugium nie będzie problemu ale z usunięciem DSB to już duży problem.
 9. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  To jeszcze jest w fazie projektu. Może i zlikwiduje refugium i makroglony? Ale trochę mi szkoda bo w nim jest tyle życia że aż miło popatrzeć a jak wpuściłem tam 2 mandaryny przywieziony z Niemiec dla kumpla to żal było je odławiać tak dobrze im tam było!
 10. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Przekaźnik z czasówką jest zamontowany, kupiłem gotowca na niemieckim eBayu: https://www.ebay.de/itm/Leistungs-Schwimmerschalter-12V-230V-10A-Wasserstandsensor-Füllstandsschalter/153230965559?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=453093300243&_trksid=p2060353.m1438.l2649 Co do makroglonów to oczywiście je zostawię ale będą przed rollermatem w nowym systemie sumpa. Zrzut wody będzie prowadzony najpierw do refugium i DSB później przez rollermat do komory odpieniacza i dalej do następnych komór. Rollermat będzie napędzany wodą czyli będzie bez silnika i całej elektroniki. Roller rzeczywiście jak w stawie ma wymiary zewnętrzne długość 75cm x szerokość 33cm x wysokość 60cm
 11. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Właśnie mija 3 rok istnienia mojego sumpa. od grudnia 2016 roku działa nie przerwanie. Tyle czasu działają moje refugium i dwa DSB bez przerwy i bez żadnego czyszczenia. Pomyślałem o opróżnieniu i wyczyszczeniu sumpa a przy okazji przebudowie bo mam kilka nowych pomysłów. Wymianę złoża w DSB na nowe i czyszczenie sumpa muszę zrobić bez zakłócania pracy akwarium. Planuję tą operację zrobić na wiosnę w okolicach marca - kwietnia gdy już zrobi się cieplej na dworze i będę mógł wynieść sump na ogród i wyczyścić go karcherem. Tak wygląda na dziś: Aby operację przeprowadzić bez zmiany parametrów wody - chodzi o NO3 i po4: chwilowo przerobię zbiornik kwarantanny na sump. Przeniosę do niego odpieniacz, rollermat, reaktory i makroglony z refugium. W tym celu muszę wkleić kilka przegród do zbiornika kwarantanny tak aby można je było po całej operacji wyciąć i przywrócić pierwotną funkcję baniakowi. Mam na te roboty kilka miesięcy do momentu rozpięcia starego sumpa z systemem. Ale już dziś odciąłem od systemu i spuściłem wodę ze zbiornika kwarantannowego a w poniedziałek zamówię odpowiednie przegrody u szklarza i później je wkleję. zdjąłem lampę z nad kwarantanny i przygotowuje go do wklejania przegród. Macie jakieś sugestie i rady to piszcie, nie chciałbym popełnić bŁędów i zniszczyć życie w akwarium dlatego piszę na forum i oczekuję na rady.
 12. waldek123blau

  Projekt Rollmat Diy o dużym przepływie

  Spoko, na pewno napiszę, a Ty pochwal się gdy zbudujesz swój rollermat. Kiedy planujesz budowę?
 13. waldek123blau

  Projekt Rollmat Diy o dużym przepływie

  Przy tak prostej konstrukcji żadna zasługa he he he Już planuje budowę nowego takiego rollermata bez silnika i bez elektroniki. Ale wykonanie będzie w nowym roku. Opartego na zasadzie działania tego z fotki poniżej: Przepustowość w moim rolermacie jest bardzo dobra, - na 20 godzin pracy taśma przesunęła się o 6 cm. Ciekawe na ile czasu wystarczy mi ta 300 metrowa rolka.
 14. waldek123blau

  Szczeciński sump w piwnicy z DSB i REFUGIUM

  Popełniłem rollmata i mam go już zamontowanego: Małe fotostory z prac i zamontowania sprzętu w sumpie: i kilka fotek po zamontowaniu w sumpie: Rolka włókniny jest bardzo potężna ma 300 mb i szerokość 30cm trochę zasłania widok ale z boku widać jak się przesuwa - super działa.
 15. waldek123blau

  Projekt Rollmat Diy o dużym przepływie

  Korzystając z dnia wolnego od pracy Rollermat skończyłem i już działa. Nie jest to przepiękna konstrukcja gdyż wykorzystałem znalezioną płytę spienionego białego PCV w garażu i plexi bezbarwną którą też miałem z poprzednich projektów. Planuję przebudowę sumpa więc wtedy za jednym zamachem zrobię docelowy rollermat Fotki poniżej:
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.