Jump to content

Mat_Mat

Klubowicz
 • Content count

  226
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mateusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Kielce
 • Zainteresowania
  Akwarystyka Morska - ATV - Snowboard - Wędkarstwo

Recent Profile Visitors

1043 profile views
 1. Poszła aktualizacja, przepraszam PS. Pytać śmiało o cenę jeżeli coś kogoś interesuje (można mocno negocjować)
 2. Mat_Mat

  Nowe model AQUA ILLUMINATION w CoralHouse

  Lekka przesada co do producenta bo on nie zarabia aż takich pieniędzy jak tutaj co niektórzy piszą. Cena sklepowa to np 3200 zł a teraz policzyć proszę pośredników bo zazwyczaj działa to tak, ze jest producent np. w USA który ma głównego dystrybutora na UE który to wysyła sprzęt do dystrybutora w danym kraju a ten dopiero do sklepu. Brać też trzeba poziomy rabatowe bo każdy szanujący się producent czy dystrybutor ma tabele. Co innego paleta a co innego karton. Teraz organizacja gwarancji która też musi być wliczona na poziomie producent - dystrybutor, dystrybutor - sklep. Cena to całokształt wszystkiego czego klient nie widzi. Tzw małych kosztów jest tak dużo, że tylko ten to wie co robi coś na większą skalę. Można oczywiście objechać cenę i zwalić np gwarancję na dystrybutorów. Można też samemu produkować super sprzęt w domu nie mając przy tym życia prywatnego. UWAGA: Zatrudnienie pracownika spowoduje podniesienie ceny PRODUKTÓW albo obniżenie marży co spowoduje w najbliższym czasie problemy itd itp. Jak macie Panowie złoty środek to tylko zakładać działalność bo to proste podobno i zajmuje kilka minut i rozwijać gospodarkę przede wszystkim dla kraju (podatki itp), dając przykład jak produktować, organizować, rozwijać samemu mając 7 dni po 24 godziny i np rodzinę :))))
 3. Mat_Mat

  Ospa

  @sumka33 Dzięki za informacje. Nie będę nią teraz leczył ale warto by mieć w apteczce. @atkUV w sumpie praktycznie nic w walce z tym dziadostwem Ci nie pomoże.
 4. Mat_Mat

  Korale do 20-22 °C

  Udało Ci się nabyć jakieś korale pod to akwa? Masz jakieś zdjęcia? Dla niedowiarków potwierdzam, że ryba powyżej 22st i o dość intensywnym świetle nie przeżyje na dłuższą metę. Akwarium musi być stawiane pod nią jeżeli chcemy ją koniecznie mieć. To co piszą o niej sklepy ( może żyć w wodzie nawet do 26 st ) to bajki wyssane z palca
 5. Mat_Mat

  Ospa

  Możesz potwierdzić, że w zbiorniku w którym masz Blue Spotted Jaw Fish panuje temperatura powyżej 22 st? Czy to zbiornik zbudowany tylko dla tych ryb? Czy ten lek można dostać w Pl?
 6. Doszła jeszcze jedna lampa Al Prime więc są 3 do sprzedania póki co. Najlepiej całość żeby ktoś sobie zabrał
 7. Witam, Jako, że już dawno sprzedałem akwarium i zmieniłem plany co do nowego zbiornika ( zbudowałem dużo mniejszy niż planowałem ), chciałbym sprzedać to co mi zostało. A więc do sprzedaży mam: Oświetlenie Giesemann Aurora 4x54w t5 + 3x85w led cena: 2800 zł ( mały problem z 4 diodami w panelu prawej strony ponieważ raz się odpalają a raz nie. Podejrzewam styk do czyszczenia na płycie ) Oświetlenie ODYSSEA QUAD 4x80W 150cm + LED 2 sztuki nowe w pudełku. Nie świeciły nawet 1 min nad zbiornikiem cena: 700 zł sztuka Chłodziarko/Grzałka Teco TK2000 mało używana cena 3100 zł Filtry przepływowe Deltec FR-509 2 sztuki po 350 zł każda Odpieniacz Octo regal 150-s nówka w pudełku ( małe farrari jeżeli chodzi o odpieniacz warto poczytać ) cena: 1700 zł Sump z plexi 100zł ( moje wykonanie z regulowaną komorą wody przy pompie oraz otworami na skarpety i pojemnikami na ballinga ) - Wymiary sumpa: 61szeroki x 36głęboki x 35wysoki Wysyłka kurierem na mój koszt po wpłacie choć wolałbym aby był odbiór osobisty. Zobaczyć, obgadać i kupować jak pasuje
 8. Mat_Mat

  Jak to jest z tą temperaturą w akwarium

  @Reefbosdzięki za linki. Z tej informacji można wyczytać dalej tylko tyle, że SPS wolą wyższą temperaturę a LPS dużo niższą. Gość skupia się na rafie mieszanej i faktycznie w 80% zbiorników właśnie taka rafa jest przez nas budowana stąd ankieta i wskazanie temperatury na poziomie 25,5C. Ja natomiast szukam informacji jaka konkretnie temperatura występuje na głębokości w której bytują korale LPS. Padła sugestia aby była to temperatura 24 stopni jeżeli w akwarium występuje przewaga korali LPS. Nie ma nic o tym jaka jest konkretna temperatura tylko dla LPS Zaryzykuje stwierdzenie, że może być to nawet poniżej 23C.
 9. Mat_Mat

  Jak to jest z tą temperaturą w akwarium

  Nie mogę znaleźć w internecie ( może słabo szukam ), konkretnych opracowań naukowych na temat tej temperatury dla konkretnej grupy koralowców ( np. LPS ). Jedynie fajne informacje od ( chyba właścicieli tego forum ), że dla wybarwienia korali lepsza jest niższa temperatura ( np. zimne prądy niosą dużo jedzenia ), ciepła natomiast do bardzo szybkiego wzrostu korali. Moje przypuszczenia biorę na logikę a ona mówi mi, że skoro najładniejsze ryby ( najbardziej wybarwione ) i korale LPS są z głębszych wód, to jest to środowisko które im sprzyja bo natura jak wiemy głupia nie jest. Dalej idąc tym myśleniem, np.anthias ventralis który jest prześliczny, bytuje na bardzo dużej głębokości i: Jest zdrowy bo pasuje mu zimniejsza woda bogata w jedzenie, Jest wybarwiony intensywnie bo światła tam jest mało a to zmusza tkankę do produkcji ( czegoś tam co odpowiada za wybarwienie ) Z koralami typu LPS wydaje mi się podobnie. Pierońską rolę będzie dla nich odgrywała i temperatura ( zimniejsza ale jaka naukowo? ) i światło. Jakie zależności można zastosować dla uzyskania najlepszych wyników np. zimniejsza woda ale więcej światła lub cieplejsza woda ale mniej światła albo też na logikę zimniejsza woda i mniej światła. To są pytania póki co dla mnie bez odpowiedzi. Trzeba by się chyba zabawić niestety i obserwować co się dzieje...
 10. Hejo, Nurtuje mnie cały czas temat: Temperatura. Naczytałem się trochę o tej idealnej temperaturze wody w akwarium lecz ciągle brakuje mi informacji, żeby postawić kropkę nad i. A więc jaka waszym zdaniem jest ta idealna temperatura w akwarium ( konkretnie pytam pod siebie ) dla korali LPS, ukwiałów i miękasów, jednocześnie współgrająca dla ryb i bezkręgowców. Taki zbiornik postawiłem i obecnie sobie dojrzewa. Niebawem przyjdzie czas na pierwsze zasiedlenie koralami ale przed tym chcę ustalić temperaturę (mam chłodziarkę z grzałką ) i się jej trzymać. Czytałem tu na forum relacje z wyprawy do indonezji i była w niej zawarta rozmowa z właścicielami farm korali, którzy mówili, że do szybkiego przyrostu korali umieszczają je w tej części wyspy, gdzie temperatura wody jest powyżej 25 stopni, do wybarwienia natomiast przenoszą je tam gdzie woda jest lekko powyżej 23 st. Nigdy nie byłem na rafie ( australia, indonezja, egipt itp. ) bo bym chyba tam siedział i mierzył parametry cały czas :D LPS'y rosną w naturze na większych głębokościach? niż np. acry więc na logikę musi być tam chłodniej pytanie ile tam jest stopni wie ktoś? Jak te temperatury się mają w Indonezji a jak w Australii gdzie korale są pięknie wybarwione?
 11. Mat_Mat

  Magnetyczny czyścik do szyb - jaki wybrać?

  Mam czyścik Flipper nano i tak mi rysuje szkło, że głowa mała :| Super mi pasuje ten czyścik ponieważ ma małe rozmiary ( przede wszystkim jest cienki ) ale to co robi na szybach to jakieś szaleństwo. Nie mam pojęcia o co chodzi. Czyścik ma nowy nóż i jest ogólnie bardzo czysty ponieważ wyjmuje go i myje po skrobaniu. Niestety zostawia co rusz rysy jak po delikatnym przejechaniu igłą... O co może chodzić z tym dziadostwem?
 12. Mat_Mat

  Znikające ryby, szukanie winnego

  Są pułapki ale mi np. nigdy nie udało się złapać nawet jednego na takową. Będziesz musiał trochę poświęcić czasu na to. Nie jest tak, że pójdziesz dziś w nocy nic nie zobaczysz to znaczy, że wszystko jest ok. Z krabami dzikusami jest o tyle problem, że mega dobrze się kamuflują. Jak np. będziesz szedł z latarką do akwarium to nie zobaczysz nawet jednego. Musisz podejść do akwarium i dopiero zaświecić. Żadnych nowych ryb póki co. On będzie najczęściej tam gdzie były ryby do tej pory. Jak nie będzie tam nic przez kilka dni to zacznie szukać nowych miejsc i wędrować po skałach. Zerknij również na duże wieloszczety. Popatrz na to:
 13. Mat_Mat

  Znikające ryby, szukanie winnego

  Stawiam na kraba dzikusa. Miałem to samo, zapolowałem, wyjąłem kilka dzikich i był spokój. Gości za dnia raczej nie zobaczysz. Idziesz np. 2 w nocy z latarką i delikatnie prześwietlasz akwarium. Jak zobaczysz ruch to świecisz na niego latarką, ręka do akwa i łapiesz go. Ewentualnie coś spiczastego żeby go przebić.
 14. Mat_Mat

  zbiornik na zamówienie - do oceny

  @apper gdybyś zamówił akwarium w standardzie który otrzymałeś to tematu by nie było. Jeżeli faktycznie ustaliłeś, że ma być zrobione na żyletę i za to płacisz a firma ta czy owa zaakceptowała warunki to nie może być mowy o czymś takim. Nie wierze, że mówili Ci, że klejenie może wyjść różnie, szyby nie będą pocięte należycie i na dodatek będziesz miał odpryski? Jeżeli taka była informacja, w co wątpię, przed wpłatą zaliczki to zwracam honor firmie Cieszy fakt, że ujawniłeś firmę oraz poinformowałeś jak dana firma się przykłada do zaistniałej sytuacji. Nie uciekają od odpowiedzialności więc nie ma co też za bardzo naskakiwać. Niestety razi tłumaczenie, że w takim standardzie się robi akwaria ( + że nie owijają wełny w bawełnę jak firma stoi ). Staje się niestety standardem łapanie klienta i niewywiązywanie się umów co razi strasznie. Niby nasz Kraj taki duży a nie ma powoli z kim rozmawiać. Strach cokolwiek zlecić bo albo terminy niedotrzymane albo wykonanie albo co gorsza jedno i drugie...
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.