Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content count

  2213
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Igor
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Bielsko-Biała
 • Akwarium
  Cube 50x50x50

Recent Profile Visitors

2473 profile views
 1. W Adriatyku tak samo nie powinny występować salariasy. A od Podgóry do Dubrownika jest ich całe hordy. Może to efekt prądów morskich, albo klimat się już naprawdę tak zmienił. Jak tak dalej pójdzie to niebawem acry pojawią się w Śródziemnym morzu... Sorry za offtop
 2. pierwsze to glony, drugie i trzecie wygląda na sinice.
 3. dla syna

  Woda ze studni do akwarium ?

  @@Beti też mam taka studnię. Z tym że w ciągłym użyciu. Na szczęście mam też wodociąg i przeszedłem na produkcję rodi tylko z wodociągu. Studnia to jak akwarium, każda rządzi się swoimi prawami. Ja opiszę na swoim przykładnie, co nie znaczy, że tak będzie u Ciebie. Produkcję wody ze studni męczyłem ponad rok. Pierwszy problem to ciśnienie (hydrofor ma duże skoki przynajmniej u mnie od 3-4,5 bara). Dzięki temu, że na starcie miałem tds mierzący w ciągu, odciek po membramie wskazywał 002 (przy większym ciśnieniu), do 007 (przy ciśnieniu minimalnym). Drugi problem to krzemiany. Prefiltry szybko żółkły i po krótkim czasie, krzemiany znacząco się podnosiły. Jak wiesz, jestem pedantem na temat składu wody i wykonuję często icp i inne dyrdymały. Na plus to że wkład węglowy nie męczył się z chlorem. Ale u mnie to był jedyny plus. Żywica hmm, tutaj to można by doktorat napisać. Ale w kilku zdaniach ujmę to tak: lato, żywica nie do zdarcia, wyprodukowałem z jednego wkładu prawie 2000l (też do innych celów, dlatego tyle wyszło, wymieniłem żywicę dla zasady bo niedowierzałem, że tyle można wyciągnąć z jednego zasypu); jesień, po 40 litrach tds zaczął głupieć...; Zima, łohoho temperature wody 3st Celcjusza, 20l produkowałem jak kobieta na porodówce (6:45 godziny szło); wiosna, podobnie jak w jesieni z tym, że prefiltry wymieniałem tak często jak żywicę. Poprostu się zapychały; Uważam, że da się to zrobić z sukcesem ale... przynajmniej u mnie musiał bym: zakupić pompkę do podbicia ciśnienia, zawór podciśnieniowo-ciśnieniowy aby ustabilizować skoki ciśnień, dodatkowy prefiltr 10micro aby usunąć grubsze cząsteczki i napewno wrócił bym do tds-a który wykonuje pomiar ciągły nie w jednym a w trzech miejscach (przed rodi, po membramie i po żywicy). Na wlocie miałem wyniki w tds od 43 do uwaga!!! 794 jednostek. Pomiar wody w sanepidzie 4x w roku (pory roku mając na uwadze pobranie próbki w najgorszym momencie tj po intensywnych opadach jesień/wiosna oraz po ulewie w lecie po długiej suszy i zimą w trakcie roztopów). Za każdym razem wynik był rewelacyjny. Nic tylko pić nawet bez przegotowania. Dlatego uważam, że ludzie to jak świnie, wypiją taka wodę bez "skazy" na zdrowiu. Spróbuj u siebie, zobaczymy co wyjdzie bo może się okazać, że będzie mniej kłopotów niż u mnie.
 4. Ja tak kiedyś ugotowałem ziemniaki. Tylko dziura w garnku wypadła. A w górnej warstwie ziemniaków, znalazło się kilka takich co smakowały jak ziemniaki z żaru ogniska. Tylko w domu było tak siwo, że aż łzy leciały.
 5. Miałem zadać to samo pytanie @AnT może masz drugi zbiornik słodkowodny i się nie pochwaliłeś. Bo solanka to tak średnio poprawia samopoczucie konsumując ją Moja solanka smakuje paskudnie. Ale nie ważne jak smakuje, ważne że potrafi sponiewierać.
 6. Icp kosztuje mnie miesięcznie ok 60pln (wysyłam raz na 6 tygodni) mam za to 30+ wyników pierwiastków i związków. Bez podmian oczywiście. Dodatkowe domowe testy miesięcznie wychodzą 20pln. Odpada mi koszt soli (jakieś 30-40pln na 100l w obiegu). Stan solanki pewnie znacie z mojego wątku. Nie wiem czy jest sens kupowania tego jeśli się zna własny zbiornik. Całość wychodzi mnie taniej niż jakbym kupował "klocki" do samej obsługi tego gadżetu. Pomijam już nawet koszt zakupu sprzętu wymienionego w tytule. Jest jeszcze jeden czynnik który może mieć kolosalne znaczenie, kiedy to cudo się spier.... li. U siebie pomijam awarie sprzetową bo co mnie kosztuje dodatkowa naprawa jakiegoś działa jonowego które wykonuje testy icp? Teraz pomyślmy jakbym miał zbiornik większy (obecnie 100l w obiegu). Koszt soli której miałbym użyć na podmiany w większym zbiorniku jeszcze bardziej przemawia za metodą prowadzenia bez podmian wspomagając się marinlabem. Załóżmy obsługę bez podmian w zbiorniku 1000l. Koszty soli=zero, koszty icp 60pln na miesiąc i dodajmy testy hankami to miesięcznie wyjdzie tak samo 20pln. Powiem tak, bałem się jak ognia nie robiąc podmian. Teraz nie widzę wygodniejszej metody. A i na dwa tygodnie jadę na wczasy bez stresu Kiedyś za x lat zmienię zdanie na temat mojej obsługi zbiornika pod warunkiem że będę miał sprzęt który nie będzie drogi, a na wyswietlaczu będzie podany wynik jak w marinlabie wszystkich parametrów w stanie rzeczywistym. Wiem, to puki co marzenia ale kto wie, może coś takiego wymyślą
 7. dla syna

  Proszę o analizę wyników.

  Jeśli się nic złego nie dzieje to git. Oczywiście pomijam fosforany. Dla acropor to by było uciążliwe. Lpsy i miękkie tego nie odczują. Natomiast kadm to metal silnie toksyczny i uważam że słusznie się o niego martwisz. Nigdy go nie miałem chodź analizowałem nieco skąd by mogły się takie pierwiastki pojawić. Z tego co pamiętam to albo zabrudziłeś próbkę (rękami, pojemnikiem którym pobierałeś materiał np strzykawka itp.) albo masz rury ocynkowane, spawy, niektóre elementy uzbrojenia przewodów itp. Poprostu utleniony metal wykorzystywany w budownictwie/przemyśle. Tak naprawdę tylko Ty jesteś w stanie odpowiedzieć na to pytanie czy cały sprzęt masz z przeznaczeniem do morskiego, czy masz orurowanie wodociągu w domu, który wyklucza istnienie tego pierwiastka i czy prawidłowo pobrałeś materiał do badań. Ja za pierwszym razem pobrałem próbkę do menzurki zanurzajac rękę (dokładnie umytą i wypłukaną), która mogła być omywana powieraną wodą. Dokladnie tak jak na obrazku z ulotki od testu (ręka w zbiorniku). W pracy dotykam często układów elektronicznych. I to wystarczyło aby cyna wyszła przekroczona grubo ponad 300 razy norma icp. @Robert_T zapomniałem dopisać że sałata morska oczyszcza skuteczniej wodę z metali ciężkich takich jak rtęć, ołów i kadm niż inne materiały syntetyczne lub naturalne. Poczytaj sobie jeśli chcesz na wujku google o Portugalczyku Bruno Henriques, który prowadził obszerne badania na ten temat. Pozdrawiam i miłej lektury życzę.
 8. dla syna

  akwarium marzeń :-)

  Parametry to nie wszystko. Bez podmian osiągnąłem rezultat wg icp środek normy i wszysrko szlag trafi bo trafił się AEFW. I niestety poszła chemia. Mając baniak z cukierkami, dokladasz coś i jest ryzyko. Dlatego większe baniaki górują nad mniejszymi bo masz możliwość wsadzenia zwierzaka, który zabezpiecza przed plagami/szkodnikami a litraż na niego pozwoli. Reasumując baniak cudowny do momentu niespodziewanego gościa.
 9. dla syna

  Grzałka w kominie

  Tam czujnik polega na przewodności. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której obwód zostanie zamknięty przez wilgoć/osad/zanieczyszczenie na obudowie, system nie zadziała. Szczególnie jest to narażone na pracę w wodzie słonej. Układ taki uważam za niebezpieczny. Tym bardziej że w grzałkach występuje 230V.
 10. Zamiast opaski daj trytytkę i po problemie. Rozumiem że chodzi o wąż pompy obiegowej.
 11. dla syna

  Korale do 20-22 °C

  Napisz coś więcej na temat zbiornika, wymiary, cyrkulacja, obieg itp. Ma to dosyć duże znaczenie. Już całkiem wpadając w margines rekin da radę (mówiąc o rybach) ;), ale wiesz o co chodzi. Zawęży to znacznie listę zwierzaków. Napewno wszystkie korale typu deep.
 12. dla syna

  Produkcja wody RODI

  U mnie ro3 i żywica daje 20l na 2h, i 40min. Ciśnienie stałe 4,4 bara (czyli wodociąg, nie hydrofor). Membrama 75gpd. Ale tylko latem kiedy woda ma ok 18 st C. Zimą 20l zbiera się 3h i 15min. Temperatura wody ma ok 11 st C. Znam duży sklep, który używa właśnie tych naczyń z powodzeniem. Dokładnie 3szt są w ciągłym użyciu na wodę ro. Nie trzymają w tym solanki. Być może na solankę też się nadają.
 13. dla syna

  Zielona skała

  A czy to nie jest jakaś wersja do słodkiego zbiornika? Możesz podać parametry tej lampy? Bawra światła itp?
 14. dla syna

  Panel al'a kaskada DIY

  Wszystko fajne ale odpieniacz na końcu to nie bardzo efektywne będzie.
 15. dla syna

  Zielona skała

  Słońce robi robotę zieloną.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.