Jump to content

ZielonyAmator

Klubowicz
 • Content count

  205
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Artur
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Gorzów Wlkp.
 • Akwarium
  1660L

Recent Profile Visitors

479 profile views
 1. ZielonyAmator

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  Ja mam NO3 20, PO4 około 0,05 i również pompuje się tylko w nocy. Więc nutrienty nie są przyczyną.
 2. ZielonyAmator

  Twistmana Lubelskie 800litrów na ZEO

  @twistman W 20s na filmiku widać Fungię czy to inny koralowiec? Ten fioletowy na dnie. Widzę, że u Ciebie w dzień się nie pompuje. Mam podobnego koralowca i u mnie od kilku lat pompuje się tylko w nocy. Wiesz może co to za koral i dlaczego nie pompuje się w dzień?
 3. ZielonyAmator

  MaxSpect Gyre 350 + opis problemów poprzednich serii

  Mam w akwarium Gyre XF 150, Jebao CP-40, Jebao OW-40, JVP-131 i jakąś pompę Tunze 6000L/H. Z nich wszystkich najgłośniejsza jest Gyre. Ślimaków nigdy w niej nie było.
 4. ZielonyAmator

  sump bez przegród czy to realne ?

  Dolewka Tunze leje wodę przez z tego co pamiętam - kilka minut po czym jeśli pływak nie wykryje wyrównanego poziomu wody to pompa się zatrzymuje. Mam akwa 1600L, komorę pompy o pojemności około 15L i się sprawdza. Czy jest podobnie działające urządzenie dla wody bezpośrednio z sieci to nie wiem. W kiblu masz otwór przelewowy który powoduje, że jak zawór nie zamknie się do końca to nadmiar wody przeleci przez ten otwór do muszli. Stąd się wzięły mityczne kible nie zalewające domów w kontekście dolewek. W sumpie takiego otworu przelewowego z reguły nie ma.
 5. ZielonyAmator

  sump bez przegród czy to realne ?

  @@BetiJak jakimś cudem zatka się spływ w akwarium i spływ awaryjny, lub nawet przytka to pompa obiegowa wypompuje niemal całą wodę z sumpa i zaleje podłogę. Gdy jest osobna komora dla pompy obiegowej to w takim wypadku wypompuje tylko wodę z tej komory i woda się nie przeleje (gdy pojemność komory pompy jest odpowiednio dobrana). Więc dla bezpieczeństwa przynajmniej osobna komora dla pompy.
 6. ZielonyAmator

  MaxSpect Gyre 350 + opis problemów poprzednich serii

  Sytuacja wygląda tak, że w ciągu ostatniego pół roku dwa razy po testach Tritona usuwałem miedź z akwarium Detoxem. Nie mogłem zlokalizować źródła. Teraz prawdopodobnie je usunąłem. Jednak na tych testach nigdy nie było cyny. Rurka miedziana została ta sama i miedź tym razem wróciła dodatkowo z cyną. I teraz nie wiem czy ta rurka nagle zaczęła oddawać cynę czy to może pompa? Na wszelki wypadek ruszam z podmianami co 3-4 dni. Plan był taki aby pod koniec miesiąca powtórzyć test aby zobaczyć w jakim kierunku to zmierza. Teraz to się boję, że ta cyna się uwalnia i mi wysadzi zbiornik po drodze.
 7. ZielonyAmator

  MaxSpect Gyre 350 + opis problemów poprzednich serii

  Mam Gyre pierwszej generacji, a dzisiaj przyszły wyniki z Tritona z cyną na poziomie 8.95 ug/. https://www.triton-lab.de/en/showroom/aquarium/auswertung-b/icp-oes/87810/ Ale winna u mnie jest chyba miedziana rurka którą znalazłem w rekatorze DIY którego używałem. W teście wyszła również miedź, więc zakładam, że przyczyną jest u mnie mosiądz który uwalniał miedź i cynę. Reaktor dzisiaj odłączyłem. Od razu po przeczytaniu tego wątku sprawdzałem wirnik Gyre i jest cały. Więc ta cyna to pewnie zbieg okoliczności? Mam taką nadzieję, bo jak Gyre nadal mi uwalnia tą cynę to może być problem? Czy skoro wirnik jest optycznie w porządku to mam się czego bać?
 8. ZielonyAmator

  Morskie 1600L - aktualizacja str. 4

  Prawdopodobnie kawałek mosiężnej rurki w reaktorze DIY którego już dawno nie używałem ale był podłączony i przepływała przez niego woda. Nie wiem jakim cudem ta rurka w nim się znalazła skoro widać, że to mosiądz, ale już tego nie ustalę. Reaktor już odłączyłem. Co do cyny to nie wiem czy w tym konkretnym stopie mosiądzu była cyna. Na wszelki wypadek wysłałem jeszcze próbkę wody ze zbiornika osmozy do Tritona.
 9. ZielonyAmator

  ATI Essentials

  Kilka słów odnośnie stosowania ATI Essentials PRO bez podmian przez ponad 3 miesiące:
 10. ZielonyAmator

  PSU, S.G (20/20) - zasolenie wody, pomiar, dziwna sprawa

  Z mojego doświadczenia wynika, że czyszczenie wpływa na wynik pomiaru, ale rób jak chcesz. Nie raz miałem sytuację gdy nagle wyskakiwało mi kilka razy pod rząd 36-37 ppt, wyczyściłem szkiełko RO i znów było 35ppt. Od tego czasu czyszczę i wyniki są stabilniejsze. Pomiar sprawdzam w trzech zakresach w czasie każdego pomiaru ponieważ po otrzymaniu wyniku można przełączać między jednostkami.
 11. ZielonyAmator

  Morskie 1600L - aktualizacja str. 4

  Pod koniec marca zrobiłem test ICP-OES Tritona, a następnie wyrównałem wszystkie parametry. Następnie przeszedłem na ATI Essentials PRO. Podmian wody nie robiłem od kwietnia, czyli grubo ponad 3 miesiące. Wyniki prezentują się następująco: https://www.triton-lab.de/en/showroom/aquarium/auswertung-b/icp-oes/87810/ Jak widać wszystko jest w porządku i niewiele jest do poprawienia. W związku z tym nie widzę konieczności podmian wody przy stosowaniu ATI Essentuals PRO. Jedyne co jest niepokojące to cyna i miedź która pojawiła się w akwarium. Ale już prawdopodobnie zlokalizowałem źródło problemu i z tego względu będę musiał przez jakiś wodę podmieniać. W innym wypadku bym tego nie robił, bo po co?
 12. ZielonyAmator

  PSU, S.G (20/20) - zasolenie wody, pomiar, dziwna sprawa

  @Robert-reef Musisz usunąć sól, a solanką z akwarium tego nie zrobisz. Później będziesz się zastanawiał dlaczego Ci zasolenie rośnie.
 13. ZielonyAmator

  PSU, S.G (20/20) - zasolenie wody, pomiar, dziwna sprawa

  @Robert-reef Mam ten miernik. Musisz czyścić szkiełko na którym robisz pomiar osmozą bo inaczej zbiera się sól, nawet jak jej nie widzisz. Przez zanieczyszczenia wynik może mocno odbiegać od rzeczywistości. Przed każdym pomiarem osmoza na szkiełko, świeży ręcznik papierowy i czyszczenie. Nawet ze dwa razy przepłucz dla pewności.
 14. ZielonyAmator

  Co oznacza, że koral jest "napompowany"?

  Obecnie jest w nieco zacienionym miejscu w akwarium. Ale próbowałem go ustawić w różnych miejscach i od lat nic się nie zmienia. Wcześniej pisałem, że nie wiem co to za koral, nazwałem fungia bo kupiłem jako fungię. Jak przypomnisz sobie nazwę to napisz, bo sam jestem ciekaw co to za koralowiec. U znajomej pompował się w dzień czy tak jak u mnie - tylko w nocy?
 15. ZielonyAmator

  Co oznacza, że koral jest "napompowany"?

  @Tester Tak fungia pompuje się w nocy:
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.