Jump to content

sumka33

Klubowicz
 • Content count

  263
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Marek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Gliwice

Recent Profile Visitors

1035 profile views
 1. Witaj Waldku, Mam pytanie odnośnie twojego lineatusa. Zastanawiam się nad nim w mojej ferajnie po białobrodym jako jeden z ostatnich pokolców. Boję się natomiast o stosunki z Hepatusem - jak twój Tobie się z hipkiem dogaduje. Kolega tu z okolicy właśnie z powodu ciągłych bójek jest zmuszony do sprzedaży gagatka. Pozdrawiam
 2. sumka33

  Lampa LED po 5 latach użytkowania

  Wlasnie nie - spektrum miały coś jak 460nm. A wydaje mi się że chłodzenie było tu powodem - podczas odlutowywania podstawa modułu tam gdzie jest klej termoprzewodzący jakby zaczynała się odspajać. Chłodzenie to płyta aluminiowa + 3 wentylatory.
 3. Tak sobie podczas przesiadki zerkam na lampe 300w chinka (po sporych przeróbkach), która świeci u mnie już jakiś czas... A tu część źródeł jakby skręcona na połowę mocy - mówie jaki pi... Co jest. Po wyłączeniu i wylutowaniu podejrzanych gagatków takie coś: Najlepsze że uszkodzeniu uległy wyłącznie oryginalne "chińskie" półprzewodniki. Z kolei te, które zostały przelutowane podczas moich wcześniejszych przeróbek były nienaruszone....
 4. sumka33

  Ospa

  Laszek to nieprawda. Są ale w gruncie rzeczy nie są reef safe do stosowania w kolumnie wody zbiornika ogólnego.
 5. Odgrzebie trochę temat... Czy przeliczał sobie ktoś lux na powierzchni wody na PAR... Tu jest fajna stronka: https://www.waveformlighting.com/horticulture/convert-lux-to-ppfd-online-calculator Jak ktoś w lampie ma osobno sekcję niebieską i białą to każdą można z osobna zmierzyć i zapisać wynik (lux). Później sobie każdą sekcję osobno przeliczyć i tylko dodać - pomijam już fakt 30%tu rozrzutu między telefonami (bo takie się niestety zdarzają)... I wychodzi ze dla światła słonecznego 100000lux to tyle samo ppfd co dla 20000lux led o długości fali 450nm...
 6. sumka33

  100w w led

  Weź tą chinke (155w) co masz, wylutuj ten biały gówniany dimmer. Wlutuj z epistara albo epileda royal blue i blue. Na koniec dodaj 4 full spectrum i bedziesz nią na 100% wszystkimi diodami jechał. Wyjdzie ładnie niebiesko. Wyciągnij te dziadoskie soczewki żeby pole zwiększyć. Zmierz jakie pole ci ona doświetla - na wysokości 25cm (nad wodą) powinno być koło 70cm szerokości bez soczewek - długość sobie domierz. To ci wystarczy do prostych sps nawet przy 300l. Ja moją chinką bez problemu w nowym baniaku montipore confusse popaliłem przy świetle 100%.
 7. sumka33

  Ospa

  Metronidazolum moim zdaniem jest dużo bezpieczniejszy. Ja zawsze jak coś przywlokę to nawet prewencyjnie w żarciu wieczorem podaję przez 7 dni... Stani gdzieś pisał - cyrkulatory delikatnie pod skały skierować żeby dziada wydmuchać...
 8. sumka33

  Ospa

  Jeżeli będziesz czymś leczył i/lub coś podawał/uruchamiał dla neutralizacji intruza to rób to tak żeby dawka przypadła na noc. Hepciowi jak już raczej nic nie pomoże i nic nie masz żeby leczyć w kwaranntannie (miedź, chlorochina, metronidazol, zieleń...) zrób mu fresh dip: Przynajmniej ze skrzeli mu dziady odpadną a i tak juz źle z nim.
 9. sumka33

  Ospa

  Nigdy nie straciłem przez ospę ryby która przyjmowała pokarm... Uv 24h/dobę a nie do wieczora - chyba nic nie czytałeś o cyklu życia tych pierwotniaków. Nocą najczęściej pękają cysty (tomonts). Masz wysyp a ryby nie mają jak oddychać. Szkoda zwierząt. Dzięki wrzuciłem hepcia nie tam Jak kolega nie chce ryb odławiać to do żarełka metro albo chlorochina i rybom podawać... Chociaż cholorchina na ich slabiej działa niż na oodinoze. Chlorochine trzeba wtedy w specjalnej żelatynowej mieszance przygotować.
 10. sumka33

  Ospa

  Do tego wargacze i nasz kochany przez połowę forum pomacanthus hepatus maja dawkę letalną niemalże równą terapeutycznej w efekcie te ryby nie MOGĄ być tym środkiem leczone.
 11. sumka33

  Ospa

  To arechin jest... W aptekach jest ograniczona ilość tego środka, ze względu na egzotyczny charakter malarii w naszym kraju. Chlorochina ma niestety jeszcze jedną wadę - jak już gdzieś pisałem dawka terapeutyczna jest stosunkowo wysoka. Jak ktoś się pomyli i tak jak na zagranicznych forach poda 40mg/l wszystko zabije.
 12. sumka33

  Ospa

  O tyle dobrze.... Chlorchina jest silnym chemoterapeutykiem przeciwpierwotniakowym... Podaje się go na malarie. W morskim w ogolnym nie do uzycia - sam wiedziałem jak rozpuszcza tkankę catalaphyli... Jeżeli używać w kolumnie wody to tylko w kwarantannie - stężenie terapeutyczne 40mg na galon. Tutaj uważać - co daje 10 mg / l.
 13. sumka33

  Ospa

  O chlorochinie należy dużo wiecej napisać, bo ktoś sobie tu biedy z tym narobi...
 14. sumka33

  Ospa

  Nie zwlekaj - jak ryby przestaną jeść to już po nich. Lampa UV dla ograniczenia liczby pływek w toni. Ludzie też polecają ozon. O polyp lab medic był wątek: Czosnek do mrożonek i jakieś dodatki witaminowe.
 15. sumka33

  Achilles i białobrody

  Sam to teraz przerabiam i mimo dołożenia do hepatusa i zebrasomy flavescens Siganusa vulpinusa i zebrasomy desjardinii to te dwa pierwsze jakby oszalały. Desjardinii po 2h z pociętą płetwę grzbietową skończyła. Borsuk też strasznie baty zbierał (pewnie bo jest żółty ). Obłożyłem baniak dużymi lustrami i problem w jednej sekundzie się skończył. Żółtek stroszy się praktycznie do każdego odbicia w ogóle nie zwracając uwagi na Desjardinii. Co ciekawe Desjardinii też się do siebie stroszy. Jedynie Hepcio jakby się zawstydził i w skały schował (za dużo mu hepatusów do bicia ). Lustra to naprawdę super sprawa.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.