Jump to content

dadario

Szlachta Morska
 • Content count

  1273
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Szymon
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Śląsk...
 • Akwarium
  Woda jest, skała jest, życie się rozwija...

Recent Profile Visitors

2762 profile views
 1. @Przemek gdzieś wystawiał już wersję obniżoną pod klienta to może dla Ciebie też coś wystruga. Zwłaszcza, że nie jest to aż taki problem technologiczny.
 2. dadario

  Podwyższanie pH - napowietrzanie?

  Nie ma, aczkolwiek wilgoć pomaga zachodzić reakcji wiązania co2, jednak wystarcza sama ilość zawarta naturalnie w powietrzu. Dlatego w układach oddechowych w respiratorach jeśli wykorzystuje się taki absorber to podłącza się go na zasilaniu w powietrze (nawilżacz jest ostatni "przed pacjentem" aby chronić sprzęt przez zużyciem). Ciekawostka: w dzisiejszej medycynie, jest to rzadko używany sposób na eliminację co2 i "odkwaszenie" pacjenta. Raczej stosuje się farmakologiczne metody ze względu na łatwiejsze dozowanie i mniejsze ograniczenia.
 3. dadario

  Podwyższanie pH - napowietrzanie?

  Wydajność tego absorbera nie zależy od zbiornika a od ilości przepompowanego przez złoże powietrza oraz stężenia co2 w tym powietrzu. W szafce mój Twistman 150 zużywał butelkę 0,7L w 2tygodnie. Wężyk bliżej rozszczelnionego okna i wystarcza na miesiąc. Kwestia jak podłączyć go do 600i... Na pewno się da tylko trzeba pomyśleć, a ja nawet nie widziałem tego odpieniacza na żywo.
 4. dadario

  Podwyższanie pH - napowietrzanie?

  Nie wiedziałem, że te odpieniacze mają taki układ poboru powietrza. No to musisz kombinować. Czy kamień, czy plastikowa kurtyna dadzą radę. Jednak przygotuj się na solną mgiełkę która będzie się osadzać wewnątrz szafki. No i spektakularnych efektów może nie być. Ewentualnie istnieje jeszcze kalckwasser.
 5. dadario

  Kolor skały

  Jeśli skała była czy jest w wodzie moze to być osad bakteryjny. Jeśli jesteś pewien co do pochodzenia skały to szczotka, płukanie w wodzie z podmiany i do zbiornika.
 6. dadario

  Podwyższanie pH - napowietrzanie?

  Zanim zaczniesz działać to pytania: -czy odpieniacz ciągnie z szafki czy z poza? -jak dobrze masz wentylowaną szafkę? -czy myślałeś nad co2 scruberem? Czasami stabilniejsze i wyższe pH można łatwo uzyskać przez poprawę wentylacji w szafce i wywalenie wężyka z odpieniacza na zewnątrz szafki. Ja u siebie stosuję dodatkowo absorber co2 na dolocie powietrza i jestem zadowolony, chociaż jedna rzecz więcej do pilnowania.
 7. dadario

  [450+223+13] Słona kropla z popiołów

  Zdjęcie post apo. Zamiast tej tacki na szczepki wsadź tam model rozbitego samolotu albo ubota i będzie pierwsze miejsce w kat sceneria jak z horroru. No ale co do samego baniaka to wygląda fajnie. Wiem, że zawsze może być lepiej, ale nie ma się do czego doczepić. Jakie dalsze plany???
 8. dadario

  Nowe model AQUA ILLUMINATION w CoralHouse

  @=Fresz= piszesz tak jakbyś nigdy nie miał nic wspólnego z: podatkami, gwarancją, rozwojem firmy, czy zarobkiem producenta i jego pracowników itp. Nie potrafię tego zrozumieć szczerze mówiąc, czy to polska mentalność tak działa czy po prostu rodzaj zazdrości. Kupujesz jeśli Cię stać (niech kosztuje ile chce), nie stać Cię to kupujesz coś tańszego, masz konkretne wymagania, lubisz się w to bawić to budujesz sam. To raczej proste. Czemu tak bardzo lubimy zaglądać do portfela innych i komentować "czemu tak drogo". Uważasz, że za dużo kasy kosztuje taka lampa to kup chińskiego black boxa. Kilka zbiorników na nich widziałem i dają radę. Ale za rok czy dwa raczej o serwisie zapomnij (jeśli w ogóle istnieje w chinach takie pojęcie) tylko od razu kupuj jeszcze raz.
 9. dadario

  570 SPS Coltrane

  Opisz dokładniej co tam zgromadziłeś, bo pudełka budzą ciekawość.
 10. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  @norbi2222 myślę, że z ustawieniem poziomu nie będzie problemu. Mam pompę dcp którą ustawia się w 70krokach, a chcę mieć możliwość odcięcia komory odpieniacza czy refugium. Wiec zawory będą dwa, początkowo myślałem, aby zrobić jedną rurę a następnie rozwidlenie i dwa zawory, ale teraz wydaje mi się to "zbędną rzeźbą". Temat cyrkulacji ciągle otwarty. Trzeba o tym jeszcze pomyśleć.
 11. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  @katani marnowanie pieniędzy to za dużo powiedziane... Ja ich po prostu aż tyle nie mam :-P Zdaję sobie sprawę, że koszta będą ale tu 2 stówki więcej, tu 4 stówki, tu 1 stówka no i płynie niezła rzeczka kasy która pierwotnie nie była planowana... Ale coś trzeba będzie wymyślić. W nocy myślałem na tymi rurami. Chyba jednak zrobię jeszcze inaczej. Założę 4x32mm. Powrót:32mm (będzie dla aktualnej i ewentualnie przyszłej pompy zapas), spływy jeden do odpieniacza i jeden do refugium, rewizja też 32mm. Dlaczego tak, już tłumaczę. Zawór na 40mm jest duży i niewygodny, mimo wszystko 32 są bardziej poręczne. Kolejną sprawą jest wielkość komina, w planach jest raczej ciasny o szerokości 8cm, a więc 32 to już na styk. A nie mogę pchać się bardziej na pokój. O zalanie się nie boję, bo spływy będą dwa, a szansa na zatkanie ich jednocześnie praktycznie zerowa. W przypadku zatkania jednego rewizja bez problemu sobie poradzi na rurze 32mm. @norbi2222 Ty miałeś specyficzny zbiornik (full sps) więc pojęcie pralki ma u Ciebie inny poziom. Ja raczej nie celuję w 40 rodzajów akropor więc aż tak silnej cyrkulacji mi nie trzeba będzie, chociaż mam nadzieję, że tym razem nie zasyfię zbiornika tak jak wygląda to teraz. Wszystkich co pytałem, to twierdzili, że xf330 wystarczy na takie akwa (chociaż to górna granica "polecana" przez maxspecta) A 350 to już sporo za dużo (tutaj rozpiętość mocy jest znacznie większa). Nie miałem możliwości sprawdzenia tej pompy na żywo w podobnym baniaku, ale może Ty znasz odpowiedź. Jaka jest różnica w trybie fali pomiędzy powiedzmy 40 a 60%mocy( czy 20% daje efekt bujania czy nie bardzo). No ale ogólnie to kolejna sprawa do przemyślenia...
 12. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Jak mi ten czas płynie powoli... Skoro akwarium się robi to mi nie pozostaje nic więcej jak tylko planować: - raczej zainwestuję w oświetlenie i cyrkulację Maxspecta. Widziałem ostatnio te lampki u Anatola w nowym salonie i zrobiły na mnie spore wrażenie. Opinie użytkowników (chociaż nie jest ich za dużo) też są pozytywne. Cyrkulacja to będzie na pewno na start XF330. A od tego jak będzie sobie dawał radę w nowej kostce będzie zależeć czy dokupię drugą sztukę taką samą, czy jednak xf350. Nie wiem tylko, co zrobi mi moja Żona jak dowie się ile to będzie kosztować. - stelaż produkcja własna. Pomysł jest raczej nietypowy, ale chcę sprawić, aby powierzchnia na sumpa i ogólne graty była jak największa. Dlatego zamiast standardowych nóg z profili zamkniętych będą odpowiednio większe kątowniki. Górna podstawa to będzie profil prostokątny a dół kątownik. Blaty górny i dolny będzie ze sklejki pociągniętej olejną. Wiem, że może nie do końca być to łatwe do wyobrażenia, ale mam nadzieję, że do miesiąca będę się mógł tym pochwalić. Co do samego zbiornika. Jak myślicie rury 25mm zasilanie (pompa DCP 6500) i 32mm powrót i rewizja to dobry pomysł, czy jednak zastosować 32mm zasilanie i 40mm powrót rewizja. Najbardziej boję się przesiadki. Niestety, kilkutygodniowe koegzystowanie dwóch zbiorników nie wchodzi w grę. A przekładka, z montażem sprzętu i przełożeniem życia w jeden dzień będzie mega wyzwaniem... Chyba będę musiał do kosztów założenia nowego zbiornika dodać zakładkę " weekend dla Żony i córki".
 13. dadario

  Było ciepłe lato...

  Ja tam raczej z temperaturą nie mam zbytnio problemów... Na szczęście :-) Fakt, że Żona się wkurza, że całe lato żyjemy w półmroku ale dzięki temu w domu góra 24st, a w akwa max 26. Chociaż mały 12cm wentylatorek na wszelki wypadek był włączony nad sumpem... Moja własna głupota to już coś innego, ale to materiał na inną książkę i inną dyskusję :-)
 14. dadario

  Obsada rybna do 360L

  Ja w 210L mam hepatusa i żółtka. Hepatus jak go kupiłem miał wielkość około 50gr, taki rozmiar xxxs. Teraz, jak za 2-3miesiące przekładka na większe, raczej wątpię, żeby Hepcio poszedł do większego zbiornika. Pójdzie gdzieś do kogoś z minimum 700L. A ja na jego miejsce coś znajdę. Wszak do morskiego ryb jest sporo do wyboru... Radzę sobie zostaw sobie 1pokolca z tej listy, będziesz miał spokój w akwarium, a dodaj kilka mniejszych sztuk "dla oka".
 15. dadario

  Obsada rybna do 360L

  Obawiam się, że 3pokolce w tak małym zbiorniku to przepis na porażkę. Nawet jeśli kupisz naprawdę małe sztuki to będzie z tego problem. Nie rozchodzi się w tym o odpieniacz, bo musisz mieć po prostu filtrację na tyle wydajną, ale aby nie było problemówz terytorializmem tych ryb i wzajemną agresją. A Zanclusa zupełnie sobie odpuść. To delikatna ryba dodatkowo ma swoje upodobania pokarmowe... Co zbiornika dodałbym na pewno wargacza jakiegoś. Pozwoli Ci to już na początku kontrolować populację pasożytów. Osobiście odradzam hexatenie. A mandaryn to na samym końcu jak coś, bo w większości potrzebują sporej ilości mikrożycia aby się wyżywić.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.