Jump to content

dadario

Szlachta Morska
 • Content count

  1382
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Informacje o profilu

 • Imię
  Szymon
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Śląsk...
 • Akwarium
  Woda jest, skała jest, życie się rozwija...

Recent Profile Visitors

2955 profile views
 1. dadario

  Nowe Akwarium 300l plus Sump 144l

  Niestety, nie do końca dobrze. 1. Komorę dolewki zrób do góry, zawsze to kilka litrów więcej wody. 2. Spływ odpieniacz i refugium w ten sposób będą miały ten sam poziom a jednocześnie nie będziesz mógł zastosować DSB bo przepływ wody od dołu pomiędzy odpieniaczem a refugium będzie wzruszał piaskiem. 3. Rewizja może trafić do pierwszej komory, dzięki temu łatwiej Ci będzie zagospodarować szafkę i komorę środkową. 4. Komora na media i pompę. Teraz mam tak u siebie no i nie powtórzył bym takiego układu. Obniżenie poziomu wody w komorze pompy powoduje odsłonienie części złoża oraz lekkie chlupanie. Zamienił bym kolejność przegród aby woda na złoże wpływała od dołu i górą przelewała się do komory pompy
 2. dadario

  awaria

  @Jacek56 tak jak napisałem, mój zbiornik jest na forum. Czy odpieniacz mógł mnie uratować przed błędami początkującego- zdecydowanie nie, ponieważ nie miał wpływu na "gęstość" korali na skale. Czy mógł za mnie robić podmiany... Mógłby ale nie robił... Czy dozował mikroelementy w moim imieniu też nie. Za to ja waliłem jod na pałę i się doigrałem... Wyrywasz jeden wywiad z tysiąca innych, jednak "dróg do sukcesu jest wiele"... Można z odpieniaczem prowadzić piękny zbiornik, można bez, można lecieć na metodach naturalnych (refugium, DSB), można pompować biologię VSV czy innymi pożywkami. Efekt (tak jak masz w stopce) zależy od opanowania danej metody, stałości parametrów i konsekwencji w działaniu. Odpieniacz ułatwia: zapewnia względnie stałe pH i natlenienie wody, posiada możliwość samoregulacji (odfiltrowuje, zawsze część tego co wpadnie, pewien procent białek i tłuszczy i innych cząstek), nie wpływa w znaczący sposób na skład chemiczny wody. Zabezpiecza przed: niskim stężeniem tlenu, nadmiarem nierozłożonej materii organicznej, zmniejsza ryzyko zakwitu bakteryjnego. Grunt to poznać możliwości i graniczenia danej metody i potrafić się do nich dostosować. A w mojej ocenie (oraz sądząc po procencie użytkowników) wielu z tego "światka akwarystycznego" odpieniacz jest najłatwiejszą z możliwości... Aby nie ciągnąć tego tematu zmierzającego do GB a na pewno będącego offtopem: Jeśli pompa nie działa, nie trzymaj odpieniacza w zbiorniku, jak wymienisz pompę to wróć do wybranej przez siebie metody.
 3. dadario

  awaria

  @Jacek56 nie wiem co mój zbiornik ma do tematu odpieniaczy, ale jak poszukasz to znajdziesz zdjęcia (tak przyznaję, trochę nieaktualne). Jego kondycja pozostawia wiele do życzenia, ale to moja wina (zaniedbanie, niedbałość, eksperymenty, błędy przy zakładaniu). Tak jak napisałem, nie pierwszy raz spotykam się z Twoją opinią, że odpieniacz to zło. Wiem, można prowadzić rewelacyjne zbiorniki bez, jednak dla wielu (zwłaszcza początkujących) odpieniacz jest elementem zabezpieczającym i ułatwiającym prowadzenie zbiornika. Tak, niedziałający odpieniacz w zbiorniku nie jest dobrym pomysłem, jednak odnoszę się do Twojego podejścia w ogóle do tych urządzeń.
 4. dadario

  Aquarium thermometer ku przestrodze

  Niestety ale wątpię, żeby takie małe cudo mogło "wywalić" metale ciężkie w system... Ilość wody jaka dostała się do środka była na tyle mała, że urządzenie działało. Więc raczej równie "mało" albo jeszcze mniej z urządzenia wyleciało. Więc nawet w zbiorniku 40L metali ciężkich jakoś specjalnie nie podniesie.
 5. dadario

  awaria

  @Jacek56 Nie pierwszy raz spotykam się z taką Twoją wypowiedzią na temat odpieniacza. Nie rozumiem dlaczego tak bardzo jesteś jemu przeciwny. Ty może odnosisz sukcesy w prowadzeniu w ten sposób zbiornika, jednak "dróg jest wiele" i każdy ma prawo wyboru swojej metody. Może warto było by z takimi "radami" trochę się powstrzymać?
 6. dadario

  Coltrane -chapter 6 "rebirth"

  Miedzy innymi dlatego, że dopiero szyba gwarantuje prawidłowy obieg powietrza w lampie i dobre chłodzenie świetlówek. Dodatkowo sól z czasem zeżre lampę od środka.
 7. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Wow... Na lakierni znaleźli mój stelaż... Będzie gotowy jutro..
 8. @snocho a mógłbyś napisać coś więcej na temat tych belek??? Jakie diody? Jakie zasilanie? Co byś zmienił/poprawił itp.
 9. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  @rysio2000 Za przegrody w sumpie odpowiedzialny jest Przemek. Ja mu tylko dałem schemat jak ma to wyglądać. No i wygląda ładnie. Co do grzebienia. Moje wycięcie ma 40cm, przy pompie 6500l/h woda podnosi się o około 1cm na nim, więc nie jest źle. Grzebień aquamedica. Moim zdaniem jeden z lepszych. Komin wewnętrzny ma przynajmniej 3 wady: 1. Zajmuje wnętrze akwarium utrudniając aranżację 2. Trudniej jest jakiegoś skoczka, niego wyciągnąć. 3. Mieści zwykle więcej wody, więc wymaga większego zapasu w sumpie...
 10. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  @rysio2000 białe przegrody to zwykłe szkło z doklejonym lacobelem Lacobel to również szkło, jednak istnieje pewien akwarystyczny mit, jakoby z racji lakieru dochodziło do rozszczelnień zbiorników. Dyskutowałem o tym z Przemkiem i Danielem i stąd moja uwaga o budowie szkła.
 11. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  @@Pawel @sith114 sump to mój największy "problem". Maksymalna użyteczność przy pewnych założeniach jakie miałem. A więc komora na refugium, komora na szczepki/azyl dla rybek w razie W i komora na sprzęt akrylowy. Aby światła za dużo nie leciało tam gdzie nie potrzeba to sa białe przegrody. A wzmocnienia, ponieważ jestem zwolennikiem przykrycia sumpa. Teraz tak mam i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie. Mniej wilgoci, mniej osadu z soli przy pełnej funkcjonalności. O wymianę gazową nie ma się co martwić przy odpieniaczu i dobrej cyrkulacji.
 12. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  No i stało się... Przyjechało szkło. Rozpakowane, czeka na stojak... Wykonanie pierwsza klasa. Nie ma miejsca do którego można by się było przyczepić. Spoiny równo, zero pęcherzyków powietrza, szlif idealny... Jeszcze tylko zbiornika nie przemierzyłem, czy aby wymiar zachowany ale mam nadzieję, że nie będzie wpadki... @AnT tylna szyba 10mm zwykłe szkło, a na to od środka doklejony lacobel. Nie ma prawa mieć przez to mniejszej wytrzymałości. A puzzle zacznę składać jak przyjedzie paczka z @CoralHouse (a trochę tego zamówiłem). Oraz jak wyjaśni się większa zagadka.... Zresztą przeczytajcie sami: W piątek odebrałem telefon z lakierni proszkowej... Średnio miła "szefowa" oznajmiła, że na ocynkowni zgubili mój stelaż. Wszak to nic trudnego zgubić 50kg żelastwa o wymiarach 100x100x80 cm. Delikatna dyskusja, gdzie podsumowanie wygląda tak: -takie rzeczy się zdarzają -"no co oni mogą teraz z tym zrobić" -przecież wiadomo było, że termin ustalony na początku (7-10dni max) może się wydłużyć do miesiąca -no i po co JA robię z tego problem... Stanęło na tym, że w poniedziałek odbieram stelaż, choćby go mieli spod ziemi wyczarować... A zapłata...Powiedzmy, że 200zł czy 20 złoty to żadna różnica... A oto zdjęcia:
 13. dadario

  wybór odpieniacza

  Jak dla mnie nyos... Ale tylko ze względu na wygląd oraz popularność na zagranicznych rynkach... Nie miałem okazji testować żadnego z nich w akcji...
 14. dadario

  Zasada pracy lampy LED

  @pawmar Nie wie jaką lampę kupiłeś, ale wszystko zależy od producenta... Widać Jebao trochę przyoszczędziło na inżynierach i programistach, bo zdecydowana większość działa płynnie..
 15. dadario

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  STAŁO SIĘ!!!! Akwarium opuściło Szczecin... Ma być u mnie w sobotę... Dla podkręcenia atmosfery zdjęcia jakie otrzymałem od Przemka...
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.