Jump to content

norbi2222

Klubowicz
 • Content count

  918
 • Joined

 • Last visited

2 Followers

Informacje o profilu

 • Imię
  Norbert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lubin
 • Akwarium
  Nowe, większe :)

Recent Profile Visitors

1961 profile views
 1. norbi2222

  400L Wrocławski kawałek rafy

  Ja dodam, że przy Diunie 10x80 z tuningiem (dodatkowym chłodzeniem), również kaloryfera nie muszę uruchamiać
 2. Nie wiem Piotrek jaki miałeś problem. Ja używam drugiego reaktora i błogosławię sobie stan jego posiadania, i do mieszania prochów nie wrócę. A konsumpcja w moim akwarium była tylko 380 ml. Sonda nie jest potrzebna, bez sondy reaktor działa równie dobrze.
 3. Odpadają pojemniki na ballinga, a masz je spore, więc miejsca będzie wystarczająco dla reaktora. W reaktorze nie ma co ogarniać. Podłączasz, przez dwa tygodnie obserwujesz Kh, regulujesz odciek i zapominasz na pól roku, chyba, że wcześniej skończy się gaz w butli.
 4. Może czas na duży reaktor wapnia... Reaktory PS CalcFeeder można również sterować poprzez KHLab.
 5. norbi2222

  Np pro aquaforest ?

  Mam wrażenie, że mylicie produkty. VSV to raczej odpowiednik NitraPhos Minus, a NP pro bliżej do Biopellets.
 6. norbi2222

  Nowe, większe:)

  I niech taką rolę pełni. Nie obserwuje, żeby zbliżały się do koralowców. Głównie skubią skałę i szybę. Korale lekko podwijają sukienki, tylko niektóre. Mam za słabą cyrkulację i tam gdzie jest lekki zastój wody, to te korale podwijają...Niestety mój gyre nie wrócił jeszcze z serwisu i obecnie pracują 2xSOW 15 i 2xRW8. Z pozytywów, to kalcyfikacja cały czas wzrasta, średnio co trzy dniu muszę podkręcić pompę. Kolory też się poprawiają W czwartek wysłałem wodę na ICP, żeby zobaczyć, czy sam reaktor daję radę z suplementacją mikro. Jeszcze nie robiłem podmiany, jedynie kilka wiader przy odsysaniu syfu. Nawet nie zdawałem sobie sprawy ile ryby potrafią sr**...godzina pd po odessaniu syfu z akwarium już jest nowa kupka gówna... Już myślałem, że jest po ospie, od półtora tygodnia wszystkie ryby były czyste, a dzisiaj zobaczyłem, że Lori obsypana. No nić, lampa UV musi jeszcze trochę popracować.
 7. norbi2222

  570 SPS Coltrane

  Zbiornik stoi, sprzęt jest, skała jest, sól jest tylko wody brakuje....Widzę, że schodki się przydają
 8. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Wpis do dziennika (dzień 63) Dzisiaj zapełniłem sumpa skałą. Komora o wymiarach 50/65/28 (poziom wody), wypełniona prawie po brzegi. Skała moczyła się i oczyszczała przez dwa i pół miesiąca, niestety woda nie była wyzerowana, mała hanka pokazała 0,03, w zeszłym tygodniu było 0,06. Jest tendencja spadkowa, co daje szansę, że nie zasyfi wody w akwarium. Teraz jest w dwanaście razy większej ilości wody. Nawet jak coś jeszcze odda to nie powinno być wykrywalne. Dzisiaj znowu musiałem wyczyścić "magiczne" kulki maxpecta, bo były zasyfione, a czyściłem je ze cztery dni temu. Jak będzie rollermat i one będą dalej tak łapać syf, to wylądują w piwnicy.
 9. norbi2222

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Myślę, że rury 32 do Twojego zbiornika będą wystarczające, a szczególnie, że chcesz zrobić dwa spływy. Ja bym zrobił jeden spływ, a za zaworem rozdzielił go na odpieniacz i refugium. Przekrój rury do refugium możesz zmniejszyć na 20, co pozwoli zamontować mniejszy zawór i zaoszczędzi trochę miejsca. Jeden zawór do kręcenia to mniej problemów z ustawieniem poziomu wody. Co do pompy, przy 20% w zarośniętym zbiorniku nie było fali/bujania. Żeby uzyskać bujanie, to pompa musiała pracować na minimum 60%
 10. norbi2222

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Zawsze kosztuje więcej i trwa dłużej niż się planowało. Tak jak pisze Michał, bierz 350. W mojej kostce (była mniejsza od Twojego), pracowała 350 na 60-80% i dwie RW8 - pralki nie było. Jedynie zastanowiłbym się, czy będą potrzebne dwie sztuki. Michał akwarium jest dłuższe.
 11. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Ja z nastawieniem, że żółty będzie świrował i inne pokolce, przygotowałem lusterko, żeby mu dać zajęcie, a tu nic. Żadna ryba nie zareagowała na nowego przybysza, Centropyge Acanthops również brak reakcji. Dzisiaj z żółtkiem i xanthurum skubały jedną skałę ramie w ramie Sam jestem ciekaw. Jeżeli nawet, to jest na tyle duża masa koralowa, że nie powinna wyrządzić szkody, chyba, że uprze się na jednego korala. Jacek56 kiedyś pisał, nie pamiętam, czy o centropygach, czy idolkach, że podgryzanie dobrze robiło jego koralom.
 12. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Tak, jest piękna. Jak już moje dziecko powiedziało, że jest piękna, to tak musi być
 13. norbi2222

  Nowe, większe:)

  Wczoraj w zbiorniku zawitała Centropyge loricula. Piękna sztuka Z JM dostałem informację, żeby uważać na pokolce, szczególnie żółtka i xanthurus, bo lubią poganiać loricule ze względu na jej kolor. A tu, po wpuszczeniu ryby nikt nie zauważył. Przez kilka godzin pływała pod skałami, a po południu po całym zbiorniku. Na razie skubie ze skał, wpierdziela mrożonki, a polipów nie rusza.
 14. norbi2222

  Czy gąbki są dobre w akwarium z SPS/LPS ?

  Według artykułu na reefbuilders niekoniecznie. Ja je lubię i do puki nie są plagą to mi nie przeszkadzają.
 15. Oprócz tego, że będzie zbierał się syf jak refugium będzie w pierwszej komorze, to odpieniacz wytłucze całe życie, które wyprodukuje refugium. Ja bym zamienił miejscami. Rozważ jeszcze takie rozwiązanie jak zmieniłem w wersji nr 1:
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.