Jump to content

karpin88

Klubowicz
 • Content count

  10
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

47 profile views
 1. odnośnie cyrkulacji to 2 x Koralia Nano Evolution 900 - sądzisz że to słabo ? Odpieniacz oraz kaskada w niedlugim czasie zostanie dołożona. Skały mam ok 14kg na akwarium 112 l, czyli netto ze 100l.
 2. Tak wyglądają początki. Nie wiem czy nie za mało skały na pokładzie. Skała w wodzie moczy się od czwartku. Z niespodziewanych pasażerów dostrzegłem poki co mała rozgwiazdkę. Zaczeły się pojawiać pierwsze glony także powoli proces dojrzewania powoli startuje.
 3. Czołem wszystkim ! Pierwsze zakupy poczynione. Do zakupienia pozostała skała, odpieniacz i bakterie. Przy czym właśnie przyda się wasza porada. Odnośnie skały, zauważyłem że na rynku obecnie występuje z nią problem. Mam takie dwa typy. pewna różnica cenowa istnieje więc pytanie do Was czy macie jakieś doświadczenia z tymi sklepami ? https://www.reefshop.pl/pl/p/Zywa-skala-Indonezja/408 http://korale.pl/zywa-skala.html Druga sprawa odnośnie bakteri na start prosiłbym o doradzenie czegoś konkretnego co pomoże możliwie bezproblemowo przejść przez pierwszy etap dojrzewania
 4. Dzięki za podpowiedzi. Na wstępie planuje wszystko włożyć do środka, z czasem może przejdę na kaskadę. Słusznie testy będą niezbędne Agzar dzięki, to "cenne" informacje- każde parę złotówek lepiej mieć niż nie mieć . ;> Co doradzicie mi pod kątem oświetlenia? lepiej chyba wykorzystać lampę 3x24w którą z czasem będę mógł podminić na coś lepszego. Polecicie mi jakieś konkretne świetlówki ? A także pytanie o odpieniacz, otrzymałem sugestię na Tunze DOC Skimmer 9004, trochę drogo, ale chyba odpieniacz to nie sprzęt na którym warto oszczędzać, zgodzicie się ?
 5. Witam wszystkich Aquamaniaków, Z uwagi że w moim życiu pełno zmian, w tym również przeprowadzka zaliczona do Białegostoku postanowiłem dołożyć jeszcze jedną "małą zmianę". Biłem się z myślami od dawien dawna, więc jak nie teraz to kiedy- postanowiłem zamienić akwarium słodkowodne na solankę. Liczę że będę mógł liczyć na Wasze wsparcie i fachową poradę. A może i znajdzie się miła osoba która przy piwku czy innym trunku chciałaby się spotkać i udzielić kilku rad. Inspiracją do moich początków jest relacja z poniższego posta. Gratuluję autorce świetnego baniaczka https://aqua-reef.pl/topic/6395-96-l-moja-pierwsza-mini-rafka/ Poniżej trochę info jak zamierzam to poskładać. Będę wdzięczny za sugestie, a w razie potrzeby wyperswadowanie złych koncepcji. Zbiornik - 112; - opti White Oświetlenie - tutaj mam dylemat, obecnie posiadam belkę 3xt5 -24w, lub hqi 150w. . W przyszłości chciałbym zmontować belkę ledową, ale na razie myślicie które światło lepiej przerobić na potrzeby tego baniaka? Podłoże - https://erybka.pl/product-pol-158-Natures-Ocean-Live-Natural-White-9-kg.html Refraktometr - https://erybka.pl/product-pol-5790-H2Ocean-Refraktometr.html   Sól - https://erybka.pl/product-pol-223-Aquarium-Systems-Reef-Crystals-4kg.html Cyrkulacja - https://erybka.pl/product-pol-1253-Tunze-Turbelle-Nanostream-6015.html Filtr RO - https://erybka.pl/product-pol-422-Filtr-RO-75gpd.html Filtr - DI - https://erybka.pl/product-pol-420-Zestaw-DI.html Test NO3- https://erybka.pl/product-pol-1238-Salifert-Test-na-azotany-NO3.html Odpieniacz- tutaj może mi ćoś doradzicie jaki model będzie się optymalny pod kątem jakość/cena? Żywa skała - ok 14kg Co sądzicie o takim zestawieniu ? Sugerujecie inne warianty ? Z góry dzięki za wszelkie sugestie, pomysły czy porady. pozdrawiam Łukasz
 6. karpin88

  116 z Waszym wsparciem...

  Dzieki wielkie, dobra robota i mam dużo lepszy pogląd na co się porywam mysle 2 tygodnie i biore sie za realizacje
 7. karpin88

  116 z Waszym wsparciem...

  Na razie muszę pozostać przy tym... będzie dobre pole szkoleniowe... za rok czeka mnie przeprowadzka.... może będzie to impuls do zmian... popartych doswiadczeniem.... Czy Wasze doswiadczenie pozwoli wyprognozować ile środków powinienem zarezerwować na wystartowanie solanki?
 8. karpin88

  116 z Waszym wsparciem...

  Po Twojej wiadomosci nastąpiło sporo zmiennych akwarium okazało się mieć raptem 105l - 75x40x35 Belka oświetleniowa jest t5 z tym że 3x 24w. Jeżeli chodzi o sumpa, stoi na szafce gdzie da się przygotować... Szkło jest bez skaz... chociaż ta wielkość.... minimalna.... nie mam jednego a już kusi większe Akwarium do tej pory było otwartę z belką oswietleniową podpartą na nóżkach.
 9. karpin88

  116 z Waszym wsparciem...

  Chciałbym zamknąć się w całości ok 3k... optymalnie jakby udało się wydatek zrobić w turach jak to widzicie ? w którą stronę powinienem skierować pierwsze kroki?
 10. Witam wszystkich forumowiczów i mam nadzieję moich zbawicieli Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie założenie pierwszego akwarium morskiego.... ciągle walczę z wątpliwościami ale po zrobieniu pierwszego kroku odwrotu myślę nie będzie. Co posiadam : Akwarium OW 116l - jak na razie zaaranżowane na słodkowodne Filtr kaskadowy - ale to raczej będzie nieprzydatny szmelc przy tym projekcie Belkę oświetleniową t5 - 3x18w - Grzałka - Marzenie stworzenia morskiego piękna Niestety pozwolić sobie nie mogę na eldorado na zakupach więc przydatne okaże się wasze wsparcie i doświadczenie. A może trafi się również Warszawiak z okolic Grochowa z którym będę mógł powspółpracować. - Rekomendowanym rozwiązaniem zapewne będzie stworzenie sumpa? trochę mnie to przeraża ale krok po kroczku poradzimy.... Czy macie szczególne uwagi na czym powinienem się skupić i wziąść pod uwagę żeby poźniej nie lamentować nad rozlanym mlekiem? - Odpieniacz, Filtr itp? macie dostawców i marki które możecie z czystym sumieniem zarekomendować? - Oświetlenie - napewno muszę zmienić świetlówki w belce, ale to będzie mało? Myślicie że lepiej dokupić drugą podobną belkę czy uzupełnić to ledami? To na razie tyle z początku moich rozważań, najmilej byłoby jakbym znalazł osobę która za kilka piw w miłym towarzystwie udzieliłaby wstępnej prelekcji Pozdrawiam Łukasz
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.