Skocz do zawartości

endi007

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    57
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez endi007

  1. Czy ktoś posiada albo może zgrać soft że starego sterownika do lamp AI SOL. Na internecie nigdzie nie mogę znaleźć a serwis AI milczy. Chodzi o ten sterownik:
  2. Wykonałem testy wody w marinlab. Pierwsze co rzuca się w oczy że mój refraktometr jest rozkalibrowany i według niego 35 a tuta wykazało 31! Widzę też przedawkowany jod. Jest też kilka pierwiastków których być nie powinno. Czy ktoś mógłby rzucić okiem? Dawać jakiś absorbent czy jak się ich pozbyć?
  3. Minoł ponad tydzień i specjalnych efektów nie widać. Wszystko ciągle bardziej szare niż kolorowe. Parametry zmierzone z dziś: KH - 8 ( wydaje mi się nisko bo ta sól ma niby 12 ) Ca - 470 Mg - 1290
  4. Tomko nie dokonca rozumiem. Czyli proponujesz czerwien i zielen podniesc w szczycie do 50 %?
  5. Co tydzień dokonuje podmiany 20 litrów wody ( co niedziela ). Sól z tego co wiem jest bogata w wszelakie pierwiastki więc nie chce mi się wierzyć żeby czegoś brakowało w wodzie. Od czasu do czasu dozuje dodatkowo jod i żelazo. Wszystkie kolory są w moim odczuci wyprane brak im intensywności. Zrobiłem dwie fotki w białym oświetleniu dla pokazania problemu: Montipora czerwona talerzowa: Montipora zielona talerzowa : Widać wyraźnie że wszystko blade. Dodatkowo z Internetu jak według mnie powinna wyglądać np. czerwona montipora:
  6. Pompa dozuje balinga takiego: https://allegro.pl/oferta/tropic-marin-original-balling-liquid-set-3x1l-9215527441?snapshot=MjAyMC0wOC0wOVQxMDozMzozNC4yNjBaO2J1eWVyO2IzNWYyNDViODNlZGRhYzJhNmYyZjMxZmUzMjYzZGRmYzlmNDQ4ZDBlNTFlMzc3YTU3MWM5ZDgzZjY5MmRiZmE%3D po 10 ml dziennie inaczej KH strasznie mi spada. lampa w szczycie jest ustawiona tak:
  7. NO3 - 2mg/l PO4 - 0,25 mg/l KH - 8,5 Zasolenie według refraktometru - 35 % Dodatkowo karmię korale AF PHYTO MIX i AF POWER FOOD od aquaforest.
  8. Witam, posiadam małe akwarium 80 litrów cały zestaw wygląda tak jak na foto: Na zbiornikiem świeci Aqua Ilumination Prime HD z takimi ustawieniami: Zbiornik pracuje na soli: Problemem jest to że wszystkie koralowce nie są prawidłowo wybarwione. Wszystko wpada w biel albo szarość. Montipory zielone są szare, czerwone różowawo białe. Gdzie można szukać przyczyny? Dodam że koralowce przyrastają prawidło nie tracą tkanki tylko jest problem z kolorami.
  9. endi007

    Nowy zbiornik 72L

    Parametry z dzisiaj: NH3 - 0 NO2 - 0.6 NO3 - 30
  10. endi007

    Nowy zbiornik 72L

    We wtorek minie miesiąc od startu. Udało mi się pozyskać żywą wodę 25 litrów co stanowi około 40% mojej objętości. Po podaniu takiej wody zbiornik nareszcie ruszył. Po dwóch dniach wywaliło potężną okrzemkę która wydaje mi się że zaczyna ustępować. Do kaskady trafił odpieniacz głównie w celu napowietrzania wody Resun SK - 300. Mam teraz dziwny irytujący mnie problem otóż na powierzchni akwarium zbiera mi się piana. W zasadzie niewiadomego pochodzenia. Na wyjściu kaskady założyłem dodatkowo gąbkę żeby odpieniacz nie puszczał nic do akwarium. Jakieś tam delikatne bąbelki jeszcze wpadają - ale żeby taka piana się zbierała ? Może pomoże podniesienie poziomu wody w akwarium?
  11. endi007

    Nowy zbiornik 72L

    Dopytam jeszcze bo zaczynam się lekko niepokoić. Mamy dzisiaj 16 dzień od zalania i sytuacja nie chce się stabilizować. NH3 - 1 mg, NH4 - 0 mg NO2 - 0.1 mg NO3 - 2 mg Nie rozumiem czemu cykl nie chce zaskoczyć i amoniak nie spada a rosną azotyny. Dodam że co drugi dzień leje 3 ml special blend i co drugi pół nakrętki sachem stability.
  12. endi007

    Nowy zbiornik 72L

    Nie do końca jestem przekonany do typowego dojrzewania tego zbiornika gdyż nie ma tu żadnej organiki. Kiedy namnoży się dostateczna ilość bakterii w wodzie które przerobią 'moją miksturkę startującą' wydaje mi się że zbiornik złapie stabilność i nic się nie wydarzy. Mierzyłem dzisiaj krzemiany są praktycznie na 0 - wym poziomie. Wydaje mi się że w takiej sytuacji nawet okrzemka nie wyjdzie ( bo na razie jej nie widać ). Zwyczajnie nie ma co tam gnić/ się rozkładać więc i glon nie będzie rosnąć. Takie mam przypuszczenia. Magia i całe zło pojawią się dopiero podczas wprowadzania życia. Chodziarz gdyby to zrobić bardzo delikatnie i stopniowo to możliwe że dojrzewanie rozumiane jako glony i plagi nie wystąpi. Mogę się oczywiście mylić ale wydaje mi się że kiedy startujemy na żywej bądź gorzej martwej skale wtedy następuje tam jakiś rozkład pojawia się duża ilość azotanów pobudza to do wzrostu glony i mamy dojrzewanie. Tutaj zbiornik jest praktycznie sterylny. Zalana woda po RO na TDS miała 0, została zasolona skała nie puściła praktycznie nic jak pisałem wyżej krzemiany 0 więc nic się nie dzieje. Wlewanie litrów bakterii też wydaje mi się bezcelowe bo tam nie ma dla nich żadnego papu. Pomysł jest taki że odczekam aż się wszystko ustabilizuje zejdzie amoniak i aztyny i zapodam wtedy jakieś odporniejsze życie.
  13. endi007

    Nowy zbiornik 72L

    Faktycznie z tą UV ciekawy pomysł. Tyle że widzę "DawidM" ty świeciłeś na starcie delikatnie ja założyłem zęby od razu lecieć na docelowym świetle.
  14. endi007

    Nowy zbiornik 72L

    Moja pomyłka chodziło o amoniak NH3
  15. Witam, postanowiłem że i ja pochwalę się swoim ostatnim projekcikiem. 19.02.2019 wystartowałem zbiorniczek 72 litry. Jeśłi chodzi o setup wygląda to następująco: Zbiornik Full Opti Whitle 60x30x40 cm. Bez sumpa. Lampa AI Prime HD ( 55Wat ) Filtr Kaskada FZN-3 ( zasypany siporaxem + na wierzch wata ) Cyrkulacja - jeden cyrkulator koraila - falownik Jebao SW 3 Zbiornik został zalany świeżą solanką na soli Red Sea Coral Pro. Zasolenie na chwilę obecną 1.024. Temperatura 25 stopni. Docelowo chcę trzymać tutaj SPS i kilka euphili ale jak to będzie czas pokaże. Zwierzaków niewiele podejrzewam że tylko para błazenków. Odpieniacza z tej racji nie planuję jeśli jednak zajdzie taka potrzeba trafi do jednej komory kaskady. Skała z erybka - Nature's Ocean Purple Base Rock 9 kg. Piasek z erybka ReeFlowers Pearl White 5 kg. Do zbiornika trafiła porcja bakteri startujących piasek oraz dawka Special Blend zalecana przez producenta. Z racji tego że organiki nie ma tam żadnej do wody trafiła mikstura zblendowanej spiruliny i kawałek krewetki. Dzisiaj mija tydzień i jeden dzień od zalania. Parametry: NH3 - 3 NO2 - 0,1 NO3 - 2 Reszta niemierzona. Czekam aż cykl azotowy się zamknie i wpuszczę tam jakieś życie gdyż zbiornik praktycznie cały sztuczny więc organiki niema tam żadnej. Lampą święcę aktualnie tak ( pełny cykl): Nie jestem pewny czy nie przesadzam z mocą i nie będzie to w przyszłości palić koralów bo w szycie około 13-stej godziny tak to wygląda: Zbiornik aktualnie prezentuje się tak:
  16. Jasne tylko martwi mnie to że lampa jest w kwadracie a akwarium prostokątne. czy nie stworzy to problemu ze środek wypala a boki słabiej doświetla. A co sądzicie o tym: https://allegro.pl/oferta/jecod-al-150-wifi-lampa-led-128w-do-sps-korlowcow-7726210139
  17. Szanowni forumowicze czy możecie polecić jakąś lampę dostępną na polskim rynku do akwarium w wymiarach 30x60x36 ( około 60 Litrów ) w którym przebywać mają same SPS. Z organizmów innych niż korale krewetka, może błazenek nic więcej. Zbiornik głownie ma być przeznaczony pod akropory. Szukam lampy która umożliwi ładne wybarwienie i wzrost korali.
  18. Za znawce się absolutnie nie uważam ale jak dla mnie KH za nisko. Przynajmniej podniósł bym w okolice 8. Ile czasu od zalania stoi zbiornik? Po drugie jak odpieniacz? Polecam bakterie Biogro: https://erybka.pl/product-pol-2961-Reef-Interest-Zestaw-bakterii-Biogro-3x500-ml.html szczególnie trzecią buteleczkę -> mi pomogło rozwiązać problem z cyjano. Pomocna może być również poniższa tabelka jeśli chodzi o stosunek No3 do Po4
  19. endi007

    Atak brązowego czegoś

    Zapomniałem dodać że odpieniacz po dodaniu tych specyfików zaczął wywalać masowo niezłe błotko. Pozwoliłem mu na to i w trakcie tych 3 dób ciemnicy wylałem może z 6/7 litrów bagna ( kubełek odpieniacza mieści około 1 litra ). PO4 mam niewykrywalne NO3 było niewykrywalne - kiedy problem zaczął się pojawiać, potem w efekcie moich działań skoczyło do 20 teraz około 5. Dziś 1.5 puł godziny światła i dalej czysto. Chodź pusto :-(
  20. endi007

    Atak brązowego czegoś

    Zaczynam dostrzegać światełko w tunelu. Niestety tak jak pisałem wcześniej kosztowało mnie to 90% życia koralowego. Od wczoraj brązowe coś się nie pojawia co pomogło sam nie wiem ale już w akcie desperacji zastosowałem: 1. Do sumpa trafiło 250 g Microbe-Lift Sili-Out (https://erybka.pl/product-pol-16725-Microbe-Lift-Sili-Out-2-500-ml.html) 2. Uruchomiłem filtr kubełkowy tak chwilowo aby przepuścić przez niego wodę a w nim Seachem PhosGuard, 250g Microbe-Lift Sili-Out , oraz Sera Silicate Clear. 3. Microbe-Lift Nite-Out II https://erybka.pl/product-pol-11630-Microbe-Lift-Nite-Out-II-118-ml.html podawane przez 5 dni po 25 ml. 4. 0.4 ml (Tropic Marin Elimi-NP) https://erybka.pl/product-pol-9341-Tropic-Marin-Elimi-NP-50-ml.html 5. Przed podaniemcałkowite zaciemnienie łącznie z sumpem i w trakcie ciemności podawane tego co powyżej ( zaciemnienie 3 doby ) 6. Podmiana wody na ubogiej sol IO. W niedziele odsłoniłem ale nie paliłem światła. Przy dziennym delikatnie się pokazało ale minimalnie. W poniedziałek też jeszcze bez światła ale było czysto (w co nie mogłem uwierzyć ) wczoraj wystartowałem z niebieskim na razie na 30 minut i również czyściutko. Dzisiaj chce puścić niebieskie na godzine ale do tej chwili pięknie czysto. Nie twierdze że wygrałem. Zauważam jednak coś czego do tej pory nie było czyli reakcje na leczenie.
  21. endi007

    Atak brązowego czegoś

    Skała jest czysta. Mało tego widać na niej rosnący glon wapienny. Bardzo bym prosił wypowiedzcie się bo nie mogę dojść do ładu w sprawie tego światła czy jest ono za mocne czy za słabe. Czy lampę podnieść w górę a może opuścić. Bo skoro przy pełnej mocy świecenia to gówno znika ze skał to jak bym obniżył lampę to zniknie całkiem. Tylko żeby znowu nie palić korali. Lampa zbudowana jest z 96 - 3W ledów. Rozdzielone na dwa włączniki. Czyli mogę odpalić około 144 waty lub 288. Wszystkie ledy mają soczewki 120 stopni. Dodatkowo bo bokach mam dwa niebieksie ledy 30W ( po lewej i prawej stronie czyli 60W ) Wygląda to tak jak na rysunku poniżej: Lampa wisi 40cm od powierzchni wody i przy pełnym 288W przy powierzchni wody mam 40 000 lux. Pod niebieskimi ledami przy powierzchni jest dodatkowo 15 000 lux. Może światła jest za dużo chodź na 'oko' jest dobrze. Może lampę podnieść wyżej? A może właśnie światła jest za mało i lampę należy opuścić?
  22. endi007

    Atak brązowego czegoś

    No jest lipa straszna. Nic nie pomaga brązu coraz więcej. Ręce mi już opadają i płakać się chce. Korale praktycznie wszystkie wydaje mi się że szlak trafi. Ale po kolei: Tak jak pisałem nic nie tykałem lałem bakterie ale to nic kompletnie nic nie daje. Brązu z dnia na dzień przybywa nie bombluje nic dosłownie jest jak kurz wystarczy dmuchnąć ręką z pipety i to zlatuje robi się w tym miejscu czysto. Na noc po zgaszeniu światła rano jest czyściutko i zaczyna wyłazić coraz bardziej. Ciekawe jest to że nawet jeśli światło zostawię zgaszone to i tak ( przy zwykłym dziennym ) wylezie to gówno. Jedyne co przeszkadza i powiedzmy zabija ten element to mocne światło. Jeśli zapalę białe lampa nisko nad wodą ( korale poparzone od światła ) to w miejscach najśliczniejszego oświetlenia nie wyłazi. Dziwne że mimo iż w sumpie prawie 2 litry sera siliclear krzemiany w akwarium dalej 0.2mg/l. Dolewka na pewno TDS 0 i wolna od krzemianów. Po wszystkich tych akcjach SPS wszystkie w śmietnik :-( wszystkie LPS pokurczone nie polipują podejrzewam że też jest po nich. Jedynie co miękie jakoś tam walczą ale też bez szału. Mam jeszcze pytanie odnośnie światła bo niestety nie mam na lampie możliwości regulacji mocy ( tylko wysokością zawieszenia ). Teraz wisi 40 cm od lustra wody i świeci tam 8*8*3waty = 192 Wat niebieskiego 9 godfzin oraz około 70 wat białe 4 godziny. Czyli w szczycie jest około 270Wat. Przy lustrze wody mam wtedy około 40 000 lux. Przy dnie ale mierzone obok akwarium 15 000 lux. No i wydaje mi się że to światło jest za mocne bo mam wrażenie że pali korale. ( chodź te brtązowe gówno ładnie ginie ) podnieść może lampę wyżej chodź śmiesznie zaczyna to wyglądać. Ale do ilu luxów wtedy dążyć?
  23. endi007

    Atak brązowego czegoś

    Możliwe że faktycznie zareagowałem za gwałtownie i przyjdzie mi za to pewnie zapłacić bo widzę po koralach że sps->tragedia, lps->słabo, miękie-> nic im nie jest ( prawie). Jeśli chodzi o zbiornik ciągle brązowe 'coś' utrzymuje się w wodzie. Nie jest ani lepiej ani gorzej. Po nocy znika rano jest z powrotem. Mam też dziwne wrażenie że szczególnie do wzrostu stymuluje to niebieskie światło. Bo wyłazi najwięcej przy niebieskim. Kiedy pali się białe w miejscach najsilniej oświetlonych znika. Baniak się zdestabilizował niestety. Parametry szlak trafił. Po4 - 0 No4 - 0 No2 - 0 NO3 - 20 KH - 11 ph - 8.0 Mg - 1500 Ca - 420 Si2 - 0.2 zasolenie - 1.025 temperatura 25.0 Aktualnie nic nie grzebie nie dotykam podaje tylko bakterie special blend oraz stability.
  24. endi007

    Atak brązowego czegoś

    Oczywiście. Celowo używam teraz też jak pisałem soli seea salt od aquaforesta która jest rzekomo 'to fish' z racji swojej ubogości. Niestety nic to nie zmienia i mimo zaaplikowania już rawie 10 kg tej soli na przestrzeni miesiąca zawartość magnezu nie spadła. Dodam jeszcze że na spływie siedzi sera seli cler. Ale jak pisałem wcześniej nic nie zmienia. Skoro to dino to dziwi mnie że podanie środka DInoX nic nie poprawia. Przecież to silny środek na takie właśnie paskudztwo.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.