Jump to content

goclik

Klubowicz
 • Content count

  202
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Racibórz
 • Akwarium
  120 L

Recent Profile Visitors

533 profile views
 1. Domyślam się, że nie jest to dawka jednorazowa Chodzi mi o to czy sumaryczna dawka się zgadza, bo nie wiem czy lać np. 20 ml dziennie czy 2 ml. A pytam ponieważ na początku obliczyłem dawkę używając kalkulatora http://www.aquacalculator.com/acalc/Windows.html. Co prawda tam używany był chyba 6-wodny ale według niego miałem podać 2 dawki po około 8 g. Na kalkulatorze z reefhuba z kolei 240 ml (dla 6-wodnego oczywiście). Różnica więc jest spora, do tego stopnia, że przyjąłem, że coś źle wpisuję. Może zacznę od dawek po 10 ml (rozłożone na kilka mniejszych dawek) i - tak jak mówisz - będę badał parametr co dwa dni.
 2. Witam, Chciałbym skorygować poziom Ca w akwarium, który obecnie wynosi 360. Chciałbym podnieść do 400. Posiadam chlorek wapnia bezwodny. Korzystając z kalkulatora dostępnego na reefhub wyszło mi, że muszę dolać prawie pół litra roztworu, co wydaje mi się dużo za dużo. Czy ktoś może sprawdzić czy dobrze wprowadziłem dane? Nie chciałbym wysadzić zbiornika Zrzut poniżej. Z góry dziękuję. P.S. tak, mg wynosi 1500 - sól aquaforest.... na szczęście się kończy i zmieniam na red sea salt
 3. goclik

  Plagi,bakterie, odpieniacz.

  Oczywiście. Cyjano (i wysokie No3) było powodem, dla którego zacząłem stosować vsv (w zasadzie na początku samą wódkę) i lać większe (nawet kilkukrotnie) ilości bakterii. Również jestem zdania, że mimo, iż zbiorniki dojrzewają długo to nie znaczy, że nie można im pomóc. Zwłaszcza, że nie mówi się o użyciu chemii. Bo chyba nie o to chodzi, aby zostawić je samym sobie i żeby cyjano podusiło korale i to co żyje w skale. Dlatego zanim zacząłem stosować vsv i dawkę uderzeniową bakterii, to odciągnąłem tyle cyjano ile tylko się dało (głownie na piasku miałem). Może miałem szczęście, ale w zasadzie na tym pierwszym razie się skończyło. Cyjano nie zdążyło się namnożyć na tyle, abym musiał znowu odciągać. Do tej pory mam spokój. Poza tym wzorowałem się na Twoim sposobie z reefhub
 4. goclik

  Plagi,bakterie, odpieniacz.

  Miałem identycznie. Wraz z uderzeniową dawką bakterii zacząłem lać wódkę, aby bakterie miały pożywke. Po jakimś czasie przeszedłem na vsv i leje nadal
 5. Można zobaczyć również tutaj: https://www.cda.pl/video/18389428a
 6. goclik

  Panel al'a kaskada DIY

  Odpieniacz na początku będzie. Refugium będzie jako ostatnia komora
 7. goclik

  Panel al'a kaskada DIY

  Wręcz odwrotnie - panel stoi wyżej od akwarium, więc po wyłączeniu pompki woda obniża się do poziomu wody w akwarium. Poziom wody w panelu będzie wynosił około 25 cm, może trochę mniej. Minimum to około 21 cm, gdyż taka jest optymalna głębokość odpieniacza. Planuję dać duży zapas na wypadek, gdyby makroglony w jakiś sposób zatykały spływ, aby woda mi się w panelu górą nie przelała.
 8. goclik

  Panel al'a kaskada DIY

  Witam, Zamierzam popełnić drugą wersję panelu dostawianego za akwarium, działającego na zasadzie kaskady. Dla zainteresowanych obecna wersja wygląda tak. Woda do panelu zaciągana będzie za pomocą pompy wziętej z kaskady FZN 3, a do akwarium wracać będzie za pomocą spływu. Chciałbym uruchomić również refugium. Poniżej załączam projekt do oceny. W pierwszej komorze od lewej znajdowała się będzie pompa zaciągająca wodę i odpieniacz. W drugiej komorze będę umieszczał watę lub gąbkę do wyłapywania syfu. Będzie to również swojego rodzaju bubble trap. Kolejna komora przeznaczona jest na media filtracyjne. W ostatniej planuje zrobić refugium. Woda do ostatniej komory wpływa dołem i naturalnym biegiem będzie płynęła do spływu, wyłapując różnego rodzaju żyjątka, które będą trafiały do akwarium. Refugium będzie umieszczone w koszyku. Proszę o ocenę i ewentualne sugestię.
 9. goclik

  Zerowy poziom fosforanów

  Tylko jak traktować taki brak Po4? Odkąd zacząłem mierzyć fosforany - czyli jakiś miesiąc od założenia akwarium (akwa ma trochę ponad pół roku) - to nigdy nie wyszedłem poza zero. Mierzyłem kropelkowo i hanką. Według testów nie mam fosforanów, jednak biorąc pod uwagę działanie vsv coś jednak musi być. Obecnie leje około 6 ml vsv na dobę na 120 litrów. No3 spadło z 25 do okolo 5. Co tydzień wylewam ponad pół kubka prawie że czarnej lury mimo, iż odpieniacz idzie na sucho. W między czasie nie wprowadziłem żadnych zmian w filtracji itp. Albo gwałtownie biologia ruszyła, albo vsv działa. A skoro vsv działa to muszą być i fosforany. Tylko jak do tego podejść - niby nie ma, a jednak są? I czy faktycznie są? Czy może nie ma i testy mówią prawdę? I jak sprawdzić faktyczny poziom? Icp?
 10. Jak loretka? Chowa się po kątach czy pływa po akwa? Szukam czegoś do moich 120 litrów i się jakoś zdecydować nie mogę (szukam czegoś co będzie aktywnie w toni pływało)
 11. Witam, Posiadam belkę T5 Odyssea Quad 4x24w. Posiada ona 8 szt diód niebieskich jako oświetlenie nocne. Nie wiem co to są za diody, ale według mnie oświetlenie to jest zdecydowanie za mocne na noc (w akwarium wszystko doskonale widać) oraz ma słabą jakość koloru. Dlatego też ich ilość mam zamiar znacznie zredukować. Dodatkowo chciałbym nieco podkreślić kolory fluo koralowców i dołożyć jedną lub dwie sztuki diód UV (no chyba, że proponujecie jakieś inne). Czy taką diodę mogę przykleić na środku belki, bezpośrednio do odbłyśnika? Odbłyśnik przy zapalonych wszystkich świetlówkach znacznie się nagrzewa, jednak sama dioda ma pracować jedynie w nocy, gdy odbłyśnik jest znacznie chłodniejszy. No i pytanie najważniejsze, które w zasadzie powinienem zadać na początku - czy taki zabieg ma w ogóle sens? Czy takie dwie diody UV pokreślą nieco bardziej kolory? Może zamiast UV wybrać Royal Blue? Edit: W najbliższym czasie będę uruchamiał refugium. Najlepszym rozwiązaniem dla mnie będą paski ledowe. Czy jest jakiś driver, pod który mogę podłączyć zarówno dwie diody power led jak i pasek?
 12. goclik

  Zerowy poziom fosforanów

  Też mam problem z zerowym Po4. Chcę podnieść fosforany aby obniżyć No3 za pomocą vsv. U mnie pomaga nie płukanie mrożonek i podawanie suchego pokarmu. Co prawda Po4 dalej mam zerowe, ale sposób chyba działa bo No3 spadło z 25 do okolo 5. Nie znam się, ale wydaje mi się, że powodem zerowego Po4 jest konsumpcja. Dopóki wszystko co konsumuje Po4 się "nie naje" to będziesz miał cały czas zero
 13. goclik

  Akropora - zeszła tkanka

  Żadne z powyższych, które wymieniłeś się nie zmieniło. Kh w okolicach 7.5, No3 5, Po4 0. Skłaniam się ku opinii, że przekroczyłem podmianą jakieś parametry.
 14. goclik

  Akropora - zeszła tkanka

  Zbiornik młody i mało stabilny to fakt. W dodatku jak sam zauważyłeś nieco kombinuję. Co do dodatków to tygodniową dawkę (według opakowania) rozciągnąłem na cały miesiąc więc dużo tego nie było. Ale może być coś na rzeczy z tym jodem jako, że podmianę zrobiłem nieco większą niż zazwyczaj bo około 20%. Chciałem jednak nieco uzupełnić braki bo wszystkie korale (zwłaszcza zielone i czerwone) tracą na kolorze. Stają się bure i myślałem, że może to być spowodowane brakiem mikroelementów.
 15. goclik

  Akropora - zeszła tkanka

  Myślę, że to jednak wina podmiany - w pewnym momencie zacząłem lać prosto z wiadra i świeża solanka mogła dolecieć do korala. Parametry myślę, że mimo wszystko były w miarę ok, bo koral zaczął nawet odzyskiwać kolory przed podmianą. Ułamałem zaznaczony kawałek i zobaczymy czy też poleci. Muszę coś wymyślić, aby następnym razem się to nie powtórzyło
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.