Jump to content

Darek85

Klubowicz
 • Content count

  782
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Darek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  05-110 Jabłonna
 • Akwarium
  320+100l

Recent Profile Visitors

1859 profile views
 1. Darek85

  glony jak usunąć

  Podaj parametry.
 2. Nie chodziło mi o zmniejszanie a o nagły przyrost populacji po dokarmianiu :). Jak tak się dobrze u ciebie mają że wychodzą się mnożyć to nic bym nie kombinował i zostawił je dalej same sobie.
 3. Darek85

  Co to jest??

  Ja usuwam każdą którą widzę i mogę chwycić szczypcami. W razie co są krewetki które się w nich lubują.
 4. Gdyby głodowały nie rosły by takie i nie było by ich tyle. Nie rozmnażały by się też przy braku pokarmu. Poza tym ilość pożywienia to też czynnik kontrolujący populację. Ps. W moim mniemaniu NOPOX to nic innego jak VSV w ładnej butelce. Jedyne co z niego przydatne to zarąbista miareczka której używam do dziś.
 5. Darek85

  Co to za choroba? Jak działać?

  Nie znam się na skrzydlicach ale czy jest możliwość że w stresie przy odławianiu puściła coś do wody? Może zapodaj węgiel. Brak tlenu przy takim litrażu raczej odpada. Może zbyt krótka aklimatyzacja?
 6. Darek85

  Stałe podmiany wody z innego akwarium

  Miało by to sens pod warunkiem że woda że zbiornika matki ma prawidłowe parametry, a nie ma takich zbiorników. Wyobraź sobie że masz za wysokie PO4 przez co masz plagi. Z kad te PO4? Ze zbiornika matki. Z tym że tam biologia jest taka że sobie z tym radzi a u ciebie nie. Robiąc podmiany na świeżej solance rozcieńczasz związki które produkują się w twoim zbiorniku. Lejąc wodę "przepracowaną" dostarczasz za dużo albo pogłebiasz niedobory.
 7. Darek85

  Akwarium na ogrzewaniu podłogowym

  Dokładnie. W Bobi można kupić panele z cienkich prętów zgrzanych że sobą. Chyba 1,5x1,5m. Można dać coś takiego w miejscu gdzie ma stanąć akwarium. Z tym zabezpieczeniem przed wilgocią bym nie kombinował. Przeciesz to nie kabina prysznicowa. Ile tej wody ci na tą podłogę leci? Jak mopujesz przy sprzątaniu też się martwisz że pod płytki warstwy izolacji nie dałeś?
 8. Darek85

  Skała

  Klejenie korali bezpośrednio do skały to nie takie proste. Poza tym przewaga podstawki jest taka że nigdy nie wiadomo gdzie koralowi będzie dobrze i można go zawsze przestawić. Ja korzystam z podstawek ze skały "macierzystej". Jak koral się zaaklimatyzuje ląduje na nowej podstawce ze skały wymoczonej w sumpie. Świetnie się komponuje z resztą skały, mogę przestawić korala kiedy chce bo nierówności podstawki prawie zawsze da się wpasować w nierówności skały. Tylko dwa korale musiałem przykleić bo jeżowiec uparcie testował stabilność ich ułożenia :).
 9. Darek85

  jakie cyrkulatory do akwa???

  Jeżeli chodzi o odpieniacz to budowałem swój na tej samej pompie i chodzi bardzo ładnie. Mój jest na róże 150mm, a skimz 121 na 120mm więc pompa quabee 2000/1 da sobie rade. Bądź jednak gotowy na regulację odpieniacza względem lustra wody. Pompa jest wydajna i nie ma regulacji więc przy tej średnicy odpieniacza będziesz musiał podnieść go nad lustro wody. Jeżeli brak miejsca w szafce żeby podnieść ewentualnie odpieniacz pomyśl o pompie z regulacją.
 10. Darek85

  jakie cyrkulatory do akwa???

  Mam 130x50x50 z mocną pompą obiegową i dałem dwa RW8. Po pewnym czasie jak doszło korali zacząłem się mocno wkurzać że nie mogę ich tak ustawić żeby nie targało wszystkim na wszystkie strony. Zmniejszyłem moc tych dwóch RW8 na 30% i dołożyłem RW4 z poprzedniego zbiornika żeby dmuchał z tyłu na skałę i również ustawiłem na 30%. W tym momencie jest optymalnie i doszedłem do wniosku że lepiej więcej, ale słabszych pomp. W planie mam jeszcze dołożenie jednej RW4. Dużo zależy od tego jakie korale planujesz. SPS lubią mocniejsze przepływy. Ja lubuje się w LPS, które preferują lżejszy przepływ. Powinieneś zacząć od 2 cyrkulatorów o przepływie 8000 l/h. Jak dojdzie więcej życia modyfikować do potrzeb.
 11. Darek85

  Jak to jest z tą temperaturą w akwarium

  Przyjmuje się za optymalne 25-26 st, jednak znajdą się też tacy co mają więcej i mniej. W sklepach internetowych przy opisie zwierzaka znajdziesz informację o temperaturze. Spora część ryb ma w opisie 23st. Nie dawno była ankieta na ten temat i najwięcej głosów było na 25 st. Najważniejsza jest stabilność temperatury a nie to czy 23 czy 26 st. Ma być stała bo życie nie lubi nagłych zmian.
 12. Darek85

  Skała

  Pokrusz ją na mniejsze kawałki, wymocz i wyszoruj jak do przygotowania do zalania akwarium i daj ją (nie wszystko na raz) do sumpa i niech tam sobie leży. Jak będziesz potrzebować podstawki wyciągasz kawałek i go używasz.
 13. Darek85

  Cóż to takiego i jak to sensownie zwalczyć :)

  Po skale widzę że zbiornik młody. Zaczęło się dojrzewanie i czeka cię jeszcze nie jeden wysyp glonów. Najlepszym lekarstwem jest CIERPLIWŚĆ. Warto wyposażyć się w armię ślimaków i jakiegoś kraba (percon, mitrax).
 14. Darek85

  Akwarium bez sumpa

  I o to właśnie mi chodziło.
 15. Darek85

  Akwarium bez sumpa

  Kubełek jest szczelnie zamknięty. Kaskada czy sump ma dostęp do powietrza. Nie jestem przeciwnikiem kubełków. Uważam jednak że ich stabilne używanie jest powiązane ze stabilnym zasilaniem domu.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.