Jump to content

CzaQ

Klubowicz
 • Content count

  326
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Radek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. CzaQ

  dziwny tunelik z piasku

  Również bym obstawiał na robaka piaskowego. Przyglądnij się czy z którejś strony nie wystaje biała cienka glisda
 2. CzaQ

  Lysmata seticaudata i LPS

  Podsumowując wasza teoria chyba się potwierdziła. Po kolejnej nocy od zrobienia powyższego zdjęcia krewety wyczyściły całą podstawkę z acany i został tylko szkielet. I rzeczywiście biały to on nie jest, raczej czarno-ciemnozielony. A dzień wcześniej szczepka została włożona do zbiornika więc nie wydaje mi się, że nagle coś się z nią stało. W tej samej dostawie przyszły 4 inne acany lordy, które od razu się napompowały na maksa, bardziej niż na aktualnych zdjęciach ze sklepu i polipowały. A ten jeden okaz siedział skurczony. Zakładałem, że to dopiero po transporcie i jeszcze się pootwiera, ale jednak nie zdążył. Z drugiej strony lepiej, że krewetki sprzątnęły ją zanim by się miała sama zgnić i zanieczyścić zbiornik, tyle z tego chociaż dobrego
 3. CzaQ

  Kolejnej plagi czas nastał

  Podczas walki używałem dokładnie tego samego dokumentu, który załączył VDR. Dopiero jak zastosowałem uderzenie masowe z wszystkimi opisanymi radami (oprócz chemicznych) , dino i cyjano zaczęło się znacznie cofać .
 4. CzaQ

  Kolejnej plagi czas nastał

  @atk Ja bym powiedział że masz jednocześnie dino i cyjano co jest dość częstym przypadkiem. Tylko dino jest jeszcze na dość wczesnym etapie. Jeśli nic nie będziesz robił, zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza, szkło zacznie się szybciej budzić, ogólnie cały zbiornik zrobi się glutowato śliski. W sumie przez ostatnie 4 miesiące meczylem się z dino oraz cyjano i wiem że to nie jest sprawa do załatwienia w jeden tydzień. Tak długo mi zajęło między innymi dlatego że cały czas obstawialem, że dino to okrzemki, ponieważ właśnie, jak u Ciebie, nie było pęcherzyków powietrza... Które pojawiły się później. Najlepiej przedmuchaj pipeta cała skalę, w miejscach gdzie będzie się odrywal bordowy/czarny/zielony korzuch głównie będzie to cyjano, a w tych gdzie masz brunatny, "pylkowy" nalot (jak wydaje mi się na dnie) to młode dino. Nie wiem jak to będzie wyglądało u Ciebie ale u mnie dino od okrzemkow rozpoznalem po tym, że rano kiedy jeszcze nie zapalalem światła piasek był całkowicie czysty. A w ciągu dnia im oświetlenie było mocniejsze tym bardziej wychodził brunatny nalot. Podobno okrzemki raczej zostają na stałe niezależnie od światła. Dopiero później po zmienieniu strategii walki z okrzemkow na dino, teraz wszystko wychodzi na prostą.
 5. CzaQ

  Kolejnej plagi czas nastał

  @atk Czym swiecisz? Nie robiłeś żadnych zmian z oświetleniem ostatnio? Wydaje mi się że coś tam za biało...
 6. CzaQ

  Lysmata seticaudata i LPS

  Chyba jednak posmakowały... Rano miałem nadzieję, że jedynie ta krewetka siedzi na acanie i szuka jedzenia. Wróciłem po pracy i z całej główki zostało tyle co na zdjęciu czyli prawie sam szkielet. A szczepka wczoraj jeszcze była ciepła bo wczoraj włożona do zbiornika. Pytanie co teraz? Próbować odławiać winnego czy bardziej karmić? Czy może już raz posmakowana acana będzie lepszym posiłkiem dla krewetki niż nawet mrożonki?
 7. Cześć, Ostatnio zauważyłem większe zainteresowanie krewetek Lysmata seticaudata moimi Acanami i Lobophyllia. Siedzą na nich i coś tam szukają od strony mordek LPSów. Czy ogólnie te krewetki podskubują koralowce? Szczególnie ich nie dokarmiam, ponieważ nie chcę żeby się przyzwyczaiły do mrożonek, a ładnie wcinają aiptasie i ślimaki osiadłe. Karmię LPSy 2x w tygodniu wieczorami jednak krewetki na nich siedzą nawet rano kiedy nie były kilka dni wcześniej LPS karmione. Macie podobne doświadczenia?
 8. CzaQ

  Czy to jest dino?

  @Mini To zielone na skale i piasku to najpewniej cyjano, z kolei włoski z bąbelkami to na moje oko tzw. golden algae (złoty glon) - bardzo podobny do dino jednak z tego co wiem to różni się tym, że nie jest toksyczny. Metody jego zwalczania są dokładnie takie same jak w przypadku dino, nie musisz tylko np wkładać węgla aby pozbyć się toksyn. Jednak w twoim przypadku to cały czas dojrzewanie i nic bym drastycznie nie pchał. Jesteś dopiero na 2 miesiącu i profilaktycznie lepiej uzbroić się w cierpliwość, chociaż pewnie już wiele razy wszyscy to wspominali. I to, że twój zbiornik zamknął cykl azotowy wcale nie oznacza, że już nigdy nie będziesz miał cyjano, dino czy innych ciekawostek. Wręcz przeciwnie, jeszcze nie raz Cię to spotka więc lepiej przygotuj nerwy Wystarczy rozchwiać biologię w zbiorniku (przerybić zbiornik, za dużo karmić, zapomnieć o włączeniu odpieniacza, nadużyć ozon itp) nawet jak już był grubo po dojrzewaniu a plaga od razu się pojawi. Jeśli masz odpieniacz to nie wystarczy, że lejesz bakterie tylko na początku, ponieważ właśnie odpieniacz będzie Ci je skutecznie wyrzucał do kubka. Podobnie jeśli używasz lampy UV. Dlatego wg mnie bakterie powinny być dodawane systematycznie aby je uzupełniać, od tego zacznij. Po drugie sprawdź TDS i czy nie masz zarówno w zbiorniku jak i RO krzemianów, dino je dość lubi.
 9. CzaQ

  Dozowanie czegokolwiek

  Na ilość wody w obiegu, czyli teoretycznie mozesz też odjąć skalę, sprzęt w sumie itp
 10. CzaQ

  Echinopora traci kolorek

  Jaka sól? Ja bym się nawet pokusił o stwierdzenie, że dla LPSów PO4 i No3 tak wyzerowane jak u Ciebie to nie są dobre parametry. Jak reszta koralowsów LPS?
 11. Widzę ją już od 3 miesięcy jednak jakoś szybko nie rośnie. Czymś szczególnym powinna być karmiona? Na taką odpowiedź liczyłem To znak, że jednak warto będzie zostawić, ale jeśli bym miał ich więcej to chętnie się podzielę, będziesz pierwszy w kolejce
 12. CzaQ

  Prawdopodobnie biała gąbka

  Najlepiej zrób przegląd czy nie wyrosły na koralowcach. Kiedyś też cieszyłem się jak głupi, że tyle pożytecznych filtratorów narosło dopóki nie zaczęły drażnić polipów LPS. No i taką gąbkę ciężko jest w 100% usunąć, ponieważ często odrasta. Szczególnie jak masz widoczne wartości krzemu w zbiorniku. Od kiedy włożyłem absorber krzemianów udało mi się to wszystko opanować.
 13. Chyba masz rację, co z nią robić? Czy pozostawienie jej może sprawić kłopoty?
 14. Proszę o identyfikacje, na szczycie szkieletu Tubastrea znajduje się coś co przypina wyglądem gąbkę. Nie przemieszcza się, posiada widoczne otwory, dziuple. Całość zbudowana z tkanki miękkiej, dość szybko kurczącej się pod wpływem dotyku. Nie wydaje mi się, żeby samemu koralowcowi mocno on przeszkadzał, kupując go 80% skałki był samym szkieletem, teraz powoli wraca do życia. Wygląda na jakiegoś filtratora, jednak jestem ciekawy nazwy tego "czegoś".
 15. Cześć, zastanawiam się jakie rozwiązanie mogę zastosować kiedy szczepka koralowca jest już tak duża, że wylewa się poza podstawkę? Chodzi mi tutaj o gatunki, które są teoretycznie niemożliwe do odseparowania od podstawki jak np. rozlewający się favites, favia czy echinophora. Chciałbym uniknąć sytuacji kiedy koralowiec zaczyna rosnąć na głównej konstrukcji skały, żeby mieć jeszcze w miarę możliwość ich poprzestawiania. Co robicie w takim przypadku? Doklejacie kawałki skał do podstawki szczepki? Czy może macie inne ciekawe i bardziej praktyczne pomysły?
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.