Jump to content

Grzegorz95

Klubowicz
 • Content count

  205
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wodzisław. Sl

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Grzegorz95

  Zmiana oświetlenia w kostce

  Mam okazję kupić oświetlenie do baniaka. Co o tym myślicie? https://www.olx.pl/oferta/lampy-led-do-akwarystyki-CID103-IDyFsfh.html 2 wyjścia albo 2 te lampy założyć albo 4xt5 24w. Jak myślicie?
 2. Grzegorz95

  Cyjano jak walczyć?

  Na razie może rosnąć hehe w razie czego te górne skałki mogę zawsze ściągnąć i umieścić gdzie indziej.
 3. Grzegorz95

  Cyjano jak walczyć?

  Sorka ze tak późno odpisuje nie zaglądałem ostatnio na forum. W sumpie mam ceramikę, Matrix i 2 duże gąbki pomiędzy komórkami na zbieranie syfu z grubsza plucze je co tydzień przy podmianie wyrzuciłem z sumpa phosguard, purigen oraz biobale które były bez sensu... W przyszłym miesiącu wpadnie 2 l siporaxu. Powrót jest w dół falownik specjalnie tak dałem bo jak był wyżej to briareum oraz xenia były rozrywane przez prąd wody hehe. A teraz ładnie woda oplukuje piasek którego przez ostatnie 3 tygodnie usunąłem z conajmniej 3 albo 4 kilo. Światło mam diy led 32w Wiem że jest kiepskie mam zamiar zmienić na 3 albo 4 razy t5 24w. Tylko że musi to jeszcze trochę poczekać na fundusze :D. Usunięcie pisaku, zmiana bakterii miały duże plusy po cyjano zostalo tylko kilka śladów. Korale ustawiłem na górze zbiornika tam gdzie jest najmocniejsze światło bo zauważyłem że jedynie tam rosną. Kilka zdjęć jak zbiornik teraz wygląda.
 4. Grzegorz95

  Oświetlenie DIY

  Kolega dobrze mówi Zawsze lepiej mieć zapas chociażby dlatego że zwiększa to żywotność diod.
 5. Grzegorz95

  Oświetlenie DIY

  Ja znalazłem jeszcze coś takiego https://allegro.pl/oferta/mars-aqua-165w-led-oswietlenie-regulacja-jasnosci-6748287664 Dobra alternatywa do drogich lamp ledowych. Widziałem jak świeci na żywo bo facet w okolicy w sklepie z akwarystyka morska ma je założone. Dziwi mnie tylko ten pobór prądu. Bierze sporo a jak podają lumenów nie ma zabójczo dużo Chociaż jak teraz dopatrzylem to bierze 100w to jeszcze nie tragedia
 6. Grzegorz95

  Oświetlenie DIY

  No powiem szczerze że jestem zaskoczony tymi wynikami. Z tego co się orientuję świetlówki maja wyostrzone kilka rodzai barw w widmie światła które emitują. A w przypadku ledow każdy kolor ma swoje określone widmo i aby uzyskać dobry efekt to by trzeba było pomieszac ze sobą kilka różnych odcieni światła. Chyba że się myle.
 7. Grzegorz95

  Oświetlenie DIY

  Z ledami nie jest taka prosta sprawa. Używam lampy ledowej diy od przeszło roku. Lumenów mam sporo ok 2600 a lampa ma 32w. Na akwarium 100l. Do porównania 4 świetlówki po 24w każda miały by tyle samo. Najwiekszy problem w tym że w morskim akwarium nie są ważne tylko lumeny... Bardzo duże znaczenie ma również tzw." Widmo światła" każdy koral ma inną skalę przy której fotosyntezuje albo przy której rośnie. I my musimy mu ją dostarczyć. Gdzie przy świetlówkach jest sprawa dużo łatwiejsza ponieważ dobra świetlówka jest tak skonstruowana że ma wysotrzone widmo światła na kilku poziomach. Przez co lepiej się dopasuje do obsady. Tak przy ledach najczęściej jest wysotrzone widmo tylko na jednym poziomie dla danego koloru. I bardzo czesto zdarza się tak że producenci chińskich tanich powerledow w ogóle nie podają skali widma światła. Dlatego firmowa lampa na dobrej jakości i dobrze dobranych power ledach daje zdecydowanie lepsze efekty nawet przy mniejszej ilości lumenów niż poskladany lampa diy na gównianych diodach. Wiem z doświadczenia i raczej lampę zmienię na świetlówki
 8. Grzegorz95

  Lampa uv

  Siema, nie jestem jeszcze doświadczonym akwarystą morskim bo akwarium morskie posiadam trochę ponad rok ale jak się nie mylę to skoro zbiornik dojrzewa i nie ma w nim życia to wystarczy poczekać aż bakterie wyciąganą że skały to co mają czyli cała pozywke. I zaczną same obumierac później odpieniacz wywali resztę syfu jeżeli jakiś posiadasz.
 9. Grzegorz95

  matrix z czego jest

  Wiem że jest skalą wulkaniczną. Z tym że typowy pumeks który mamy w łazience ma bardo duże dziurki w porównaniu do matrixa a skala wulkaniczna ta brązowa o której Mowisz to używają do aranżacji w slodkowodnym akwarium.
 10. Też mam akwarium podobnych wymiarów ale staram się tak rozmiescic korale aby mimo wszystko się nie dotykały. A jeżeli martwisz się że podrosna i będą za duże to zrobisz szczepki i albo komuś oddasz albo sprzedasz.
 11. Grzegorz95

  matrix z czego jest

  Mam w sumpie 1l matrixa jest lekki i bardzo porowaty prawie jak pumeks. Z tym że ma dużo mniejsze dziureczki od pumeksu może jakaś skała wulkaniczna czy cus takiego. W każdym bądź razie pumeks będzie mało sterylny stąd pewnie cena...
 12. Grzegorz95

  Zmiana oświetlenia w kostce

  No te z tym wtykiem G23 odpadają słabe mocowo są. Też chyba tak zrobię one akurat wejdą na mój wymiar. Tak też myślę że taka lampa 4x t5 24w to chyba powinna bardzo dobrze naswietlic mój zbiornik. Myśle o tego typu świetlówka Ch 10 000k albo 15 000k X2: https://allegro.pl/oferta/sylvania-swietlowka-aquastar-t5-sl-24w-437mm-7061299278 Oraz do tego 2 swietlówki które polecił mi eXo czyli juwel 20 000k Bedzie to dobre rozwiązanie? Wystarczy do trzymania w przyszłości bardziej wymagających korali? Bo jeżeli się sprawdzi to taka już zostanie
 13. Grzegorz95

  Zmiana oświetlenia w kostce

  Bo świetlówka najmniejsza t5 to chyba 55cm co nie? A jeżeli został bym przy hqi to jest tylko jeden kolor zarników morskich 10 000k?
 14. Grzegorz95

  Zmiana oświetlenia w kostce

  Siema za jakiś czas mam zamiar zmienić lampę w moim akwarium. Zanim jednak to zrobię chciał bym w miarę nie dużym kosztem sprawdzić różnice pomiędzy ledami a tradycyjnymi hqi/t5 od roku akwarium oświetlaja ledy. Postanowiłem w miarę nie dużym kosztem zmienić lampę na kilka miesięcy i zobaczyć jak będzie się rozwijało życie. Problem w tym że akwarium ma 45x45 podstawę więc t5 raczej odpada chyba że są takie małe. Myślałem nad jedną sztuką hqi Ewentunie jakieś 2 żarówki na wtyk g23. Z tym że bardzo mały wybór jest na rynku tych żarówek do morskiego. W erybce hqi maja ale tylko jedną barwę. 10000k Polecicie coś co się u mnie sprawdzi? Z góry dzięki
 15. Grzegorz95

  Co to za korale

  Jeżeli nie będziesz jej drażnił to nie powinno być tragicznie. Bardzo łatwo rozsiewa się po zbiorniku i parzy korale jeżeli rośnie sobie w spokoju to nie powinna się rozrastac. Dopiero kiedy ja będziesz chciał usunąć to może wypuścić zarodki. Ja od początku zbiornika mam aiptasie. Ale nie przeszkadzają mi w ogóle jest tylko jedna naprawdę spora około 8cm długości siedzi w miejscu gdzie nie mam korali i nawet ładnie wygląda jak wyciągnie swoje "parzydełka"
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.