Jump to content

jacgues

Klubowicz
 • Content count

  46
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. jacgues

  Chromisy męczone przez garbika

  Cześć, Do akwarium zamieszkałego przez Garbika wrzuciłem 3 Chromisy. Garbik niestety jest większy i stał się agresywny wobec nowych mieszkańców - wykazuje silny terytorializm. Zastanawiam się czy dokupienie Chormisów tak, by było im razniej w nieco większej ławicy (z 3 do np 6-8) spowodowałoby, że Garbik nieco ostudziłby swoje zapędy lub Chromisy stały się mniej płochliwe. Co o tym sądzicie?
 2. jacgues

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Mam zbiornik 128l. Swój refraktometr kalibruję przede wszystkim wodą słodką z innego akwarium. Mam też płyny referencyjne od testów AF.
 3. jacgues

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Trochę brudnej, nie są to na tyle duże ilości, by w pełni tłumaczyć tempo, w jakim wydaje się spadać zasolenie, stąd moja wątpliwość co jeszcze potencjalnie mogłoby powodować taki efekt.
 4. jacgues

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Refraktometr po kalibracji. Magnez i wapń odpowiadają poziomowi zasolenia wg mojej zasoli AF Sea Salt. Staram się mieć ok 1025 i ~ 1350 Mg / 400 Ca / 8.5 - 9kH.
 5. Cześć, przerobiłem filtr na media na reaktor glonowy. Chciałbym zrobić także półeczki, aby móc zawsze wykorzystywać całą wysokość urządzenia i zwiększyć tym samym jego wydajność. Macie jakiś pomysł jak to najlepiej zrobić? A może znacie kogoś, kto profesjonalnie i niedrogo wyciąłby takie z plexy?
 6. jacgues

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Cześć, od tygodni obserwuję, że moje zasolenie wody spada. Na jakiś czas przestałem je mierzyć aż zleciał do 1020 i zaobserwowałem straty w główkach niektórych LPSów a także gorszej kondycji Zoa. Zawsze trochę brudnej wody wylewam wraz z czyszczeniem odpieniacza, ale jej ilość nie jest na tyle duża, by mogła tłumaczyć takie spadki. Mieliście takie przypadki? Zastanawiam się o co może chodzić - chlorek sodu się gdzieś wytraca, odkłada, coś go absorbuje? Macie jakieś pomysły? Aby było dobrze, nigdy nie dolewam wody RO, tylko lekko zasoloną.
 7. Cześć, tak jak w temacie
 8. jacgues

  Dawkowanie żelaza - jaki produkt wybrać?

  Litraż to 128l w zbiorniku brutto, wraz z filtrami to jakieś 135 litrów, z czego sam reaktor glonowy to ok 3 litrów.
 9. Cześć, Z racji utworzenia dużego reaktora glonowego ze Spaghetti, chciałbym, a wręcz będę zmuszony, dawkować żelazo. 1. Czy suplement do akwarium słodkowodnego się nada, czy koniecznie trzeba kupić kilka razy droższy do morskiego? 2. Jakie produkty polecacie?
 10. jacgues

  Lampa do refugium

  Moim zdaniem używanie lamp, które mają stosunek red blue 3:1 nie jest najefektywniejszym rozwiązaniem. Najlepsze rezultaty we wzroście wegetatywnym makroglonów uzyskuje się mając stosunek zbliżony 1:1, a jeżeli zależy nam na ich zdrowiu, a nie tylko wydajności, warto dodać też trochę pasma zielonego, pomarańczowego etc (lub po prostu białego, który je zawiera). Jeśli chcesz, mogę Ci taką lampę zaprojektować i skonstruować (buduję lampy do akwariów morskich, słodkowodnych i nie tylko).
 11. Cześć, Jestem chętny na zakup koralowców różnej wielkości. Celuję w miękasy. Warszawa i ewentualnie bliskie okolice. Bardzo proszę o przesyłanie ofert zdjęcie + cena.
 12. @nanokaczor Dzięki za szczegółową wypowiedz. Pamiętasz jak nazywa się glon podobny do Spaghetti? Czy są jeszcze jakieś makroalgi o małym potencjale estetycznym, które świetnie nadadzą się do refugium? Co do węgla aktywnego: Jeśli mamy akwarium z różnymi rodzajami korali, szczególnie miękasami, które prowadzą wojnę biochemiczną, a na dodatek nie prowadzimy podmian wody, to wydaje mi się, że węgiel aktywny jest niezbędny.
 13. Cześć, mam kilka pytań skierowanych do osób posiadających refugium z makroalgami, algae scruber lub reaktor glonowy. 1. Czy suplementujecie jakieś dodatkowe związki (jak chociażby żelazo), aby pobudzić wzrost alg i wykorzystać więcej ich potencjału w kontekście wybierania nutrientów z wody? 2. Jak wydajnie sprawdzają się u was te systemy? Czy są wystarczające do tego, by przy nieoszczędnym karmieniu mrożonkami mieć bardzo niskie poziomy nutrientów lub wręcz zerowe? 3. Czy zauważacie jakieś inne benefity ich stosowania? Jakie? Np. możliwość karmienia ryb makroalgami, rozwój mikro życia, które też zjadają ryby, oczyszczenie wody z innych związków. Domyślam się, że na pewno wymienicie stabilizację pH. 4. Czy np. taki reaktor glonowy jest w stanie usunąć z wody także inne zanieczyszczenia organiczne i faktycznie bardzo pomóc tym samym w uniknięciu lub ograniczeniu podmian wody? 5. Czy może wręcz zastąpić węgiel aktywny? (spotkałem się z taką teorią, ta akurat wydaje mi się nieco na wyrost).
 14. jacgues

  Cyrkulatory Jecod/Jebao - awaryjność

  Chciałbym nadmienić, że Jebao ma teraz nową serię cyrkulatorów OW, która rzekomo jest ulepszona względem poprzedniej. Czas pokaże jak będzie z awaryjnością. U siebie mam 2 takie cyrkulatory od 2-3 msc i na razie jestem zadowolony.
 15. jacgues

  Oświetlenie LED do awkarium 200x70x60

  Dzięki Plan jest taki, żeby akwarium było widoczne z trzech stron, tak by dwa długie na 2m boki można było podziwiać z różnych stron mieszkania. Naturalnie stworzy to pewną trudność z prawidłową cyrkulacją, ale wszystko jest do zrobienia.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.