Jump to content

Słony leszcz

Klubowicz
 • Content count

  852
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Czarek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Grodzisk Mazowiecki
 • Akwarium
  35x35x40 (49l)

Recent Profile Visitors

680 profile views
 1. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  To to Ci regulator zrobi, np taki właśnie STC-1000, czy jakiś dedykowany do akwarium, nie potrzeba arduino. Te bez "PWM" też raczej możesz PWM-em sterować, w końcu to silnik, sterowany napięciem. Z reguły mają trzeci przewód z sygnałem z informacją o obrotach, to można sobie zrobić sprzężenie zwrotne do precyzyjnej regulacji obrotów (kontroler podaje jakiś PWM na silnik, mierzy obroty rzeczywiste i odpowiednio modyfikuje sygnał PWM, aż obroty będą odpowiednie). I o to chodzi:-) Wiesz, wszystko jest niby proste, ale taki projekt "na początek" jest na wagę złota czasem. Także, jak masz coś i chcesz się tym podzielić, to publikuj, na pewno wiele osób chętnie skorzysta. Skoro programujesz, to chyba jesteś. A jak jeszcze działa, to już w ogóle czad, lepszy jesteś niż jakieś 50% studentów-programistów:-) Wg mnie - lepiej sump (o ile ktoś ma sump), bo jest schowany i lepiej to wygląda po prostu. Co do temperatury, to przecież masz obieg, który dość intensywnie miesza wodę pomiędzy akwarium głównym i sumpem, więc temperatura raczej będzie wyrównana wszędzie. Bym się nie przejmował za bardzo tym. A już jak zamontujesz czujnik temperatury też sumpie, to w ogóle problemu nie będzie żadnego.
 2. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  Po wywaleniu węgla i podmiance widać wreszcie, że miękasy znów się pompują. Albo to efekt zanikania dino (bo znika:-). Tak czy inaczej, eksperyment z węglem zrobiony, ale z kolejnymi aplikacjami raczej się wstrzymam. Tak samo nie będę kombinował z wydłużaniem okresów pomiędzy podmianami. Może spróbuje mniejszą ilość podmieniać. Albo w ogóle jakieś małe i częste podmianki robić (np 1 litr co drugi dzień), ale to bym musiał jakiś sposób na dłuższe przechowywanie solanki (mieszanie, napowietrzanie) sobie ogarnąć. Co do dino - w sumie nic nie robiłem specjalnego. Odrobinę skróciłem czas świecenia (wcześniej trochę przesadziłem, tak mi się nowe światełko spodobało), przedmuchiwałem skałę i korale, wymieniałem watę. Czyli standardowo, dino samo przyszło po zmianie (światło) i samo odeszło, jak się akwarium przyzwyczaiło. Nie chciał bym zapeszyć, ale jakoś tak co raz bardziej glony w odwrocie. Niby są nadal, ale jakieś takie krótsze, mizerne, wypłowiałe. Oby... Zacząłem delikatnie dokarmiać jeżowce algami nori, bo trochę się o nie martwię, że tych włosowatych mają już nadmiar i taka dieta im szkodzić zaczyna. O dziwo, jak podjadły nori, to i włosowatymi żwawiej po skale buszują.
 3. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  Czyli ponad 5 stów za 6 wentylatorów, bez zasilacza, bez kontrolera, a do tego wentylatory 80mm, więc pewnie wysokie obroty = głośne. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi nawet o samą kwotę, ale są granice irracjonalnego windowania cen banalnych akcesoriów "do morskiego". I tu producent nie obroni się raczej nakładami poniesionymi na "dział rozwoju", "badania", "jakość" czy "specjalne materiały" (standardowe wentylatory + trochę plastiku). Kolega już ma regulator z wyjściem na chłodzenie, to po prostu wepnie tam zasilanie wentylatora i będzie miał sterowanie. Ja planuję użyć regulatora STC-1000 (typ podsunięty przez @silvia swego czasu), który też ma dwa wyjścia ("grzanie" i "chłodzenie"), więc oprócz wentylatorów podepnę tam też grzałkę, żeby mieć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek padnięcia termostatu. Arduino - duże możliwości, można kombinować ze sterowaniem prędkością obrotową wentylatorów w zależności od temperatury. Jak zrobisz, to się podziel projektem i oprogramowaniem;-)
 4. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  Sam się muszę wziąć wreszcie i zmontować chłodzenie. Graty (wentylatory, zasilacz, regulator STC-1000) już ze dwa miesiące leżą w szufladzie i jakoś nie było kiedy się za to zabrać. A temperatury co raz wyższe się trafiają w ciepłe dni. Na razie jeszcze grzałka musi dogrzewać delikatnie, ale pewnie już nie długo...
 5. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  Co do wiatraczków, to najlepiej zainwestować (też niewielkie pieniądze) w dobry wentylator/y o większej średnicy, a niższych obrotach. Np 14-o centymetrowy wiatraczek AAB z linii "silent". Będzie praktycznie bezgłośny. Do tego zasilacz z regulowanym napięciem (taki do 12V), żeby ustawić sobie obroty wentylatora (żeby było cicho i nie dmuchało ani za mocno, ani za słabo). Jak masz już regulator temperatury z wyjściem na chłodzenie, to nic więcej już Ci nie potrzeba. Takie coś np: https://allegro.pl/oferta/aab-silent-force-14-15-lopatek-50-mocniejszy-8db-7495597662 + https://allegro.pl/oferta/zasilacz-regulowany-1v-3v-4-5v-6v-7-5v-9v-12v-1-2a-7311723541
 6. Słony leszcz

  80l glonarium

  Rewelacja!!! Takie baniaczki pokazują, jak bardzo różnorodna może być akwarystyka morska. Super, że wszystko tam żyje sobie w harmonii, widać masz "dobrą rękę". Pozostaje życzyć dalszych sukcesów i czekać na kolejne relacje z glonarium.
 7. Luzik:-) Ale ile ma chłop koleżanek na roku? A konkurencję jaką nieliczną?;-)
 8. Odklikane. A udostępnisz wyniki, w sensie takie statystyczne podsumowanie jakieś? Posiada to się samochód, albo psa, dzieci się wychowuje Fajny temat. Masa teraz jakichś różnych bzdur krąży w okół tematu szczepień, trochę widocznie edukacja społeczeństwa została zaniedbana. Jak byś szukał pomysłu na kolejną ankietę, to proponuję jeszcze sterydowe leki przeciwalergiczne, które ostatnio są ulubionym remedium na katar (również taki zwykły, "przeziębieniowy") u dzieci.
 9. Słony leszcz

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Dobrze powiedziane. Potwierdzam z własnego doświadczenia, nie kupienie refraktometru od razu to był jeden z większych moich błędów początkującego.
 10. Słony leszcz

  64 litry Morskiej Nysy vol.2

  Napisz jak się sprawuje ten odpieniacz
 11. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  Woda może i kryształ, ale wszystko pokurczone po tym węglu. No ale podmianka dziś zrobiona, węgiel out, to może wróci do normy. Obecnie problem nr 1 - dino. Już mnie te gluty zaczynają wkurzać.
 12. Słony leszcz

  Mój mały ocean [320l]

  Oj dajcie człowiekowi spokój. Nie "pykło", bywa. Może mniejsze, a może tanganika. Najważniejsze, to nie robić nic wbrew sobie, na siłę. To ma być przyjemność, a nie droga krzyżowa.
 13. Słony leszcz

  Międzynarodowe Dni Akwarystyki 2019

  No a ja właśnie mam rzut kamieniem, a niestety już obstawiony jestem na ten weekend:-(
 14. Słony leszcz

  Sachem Tidal 110

  Weź opisz to dokładniej, bo pomysł bardzo ciekawy
 15. Słony leszcz

  Sachem Tidal 110

  Spoko. Sam się zastanawiałem swego czasu, ale są pilniejsze wydatki ciągle, a aquael na razie działa. A stronkę seachem'a to tak czy inaczej lubię sobie poprzeglądać, opisy produktów (sprzęt, chemia, media...). Całkiem konkretnie opisane mają, lepiej niż w większości sklepów, tyle że w inglisz.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.