Jump to content

Słony leszcz

Klubowicz
 • Content count

  1376
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Czarek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Grodzisk Mazowiecki
 • Akwarium
  35x35x40 (49l)

Recent Profile Visitors

1210 profile views
 1. Słony leszcz

  275l spod Kampinosu

  Ale z tym, że ukwiałowi nagle odwali (zmiana światła, cyrkulacji...), to się po prostu trzeba liczyć. Albo chcesz mieć ukwiał, albo nie. Jak jest w miarę pusto, to i ukwiał może sobie dogodne miejsce znaleźć, i szkód takich nie narobi. Kiedyś może zacznie łazić, a może nie zacznie, jest szansa. Ale jak baniak już zarośnięty i wtedy byś chciał wpuszczać dopiero, to na pewno będzie łaził i najprawdopodobniej zrobi masakrę. Dlatego właśnie, jeśli wpuszczać, to teraz.
 2. Słony leszcz

  275l spod Kampinosu

  Lepiej teraz niech spaceruje, niż jak Ci akwarium zarośnie spsami kiedyś. Ukwiały (quadri, bo pewnie o tego chodzi) nie są jakoś specjalnie wymagające i trudne w utrzymaniu, raczej problematyczne, właśnie ze względu na wędrówki, agresywność, dorastanie do dużych rozmiarów, częste podziały itd itp... Swoją drogą, ostatnio przy metrze służew widziałem śliczne malutkie quadri, zielone i czerwone, to możesz zerknąć jak będziesz gdzieś w okolicy. Jeśli masz zamiar wpuszczać ukwiała, to wpuszczaj go teraz, żeby mógł sobie spokojnie znaleźć miejsce i tam potem siedzieć nie robiąc szkód.
 3. Słony leszcz

  275l spod Kampinosu

  Ja mam od zawsze zerowe NO3 i PO4, a miękkię rosną i są zadowolone. Poza tym, wynik testu nie oznacza wcale, że tam faktycznie nie ma nutrientów. Kolega ma trochę glonów gdzieniegdzie, to przez nie mogą być wyniki takie. Nie ma co psuć, jak jest dobrze. W ten sposób to jeszcze do zerowego żelaza można by się przyczepić:-) Ale jaka jest dokładność testu, czy zero to na prawdę zero? I czy to faktycznie problem, jeśli kolega nie ma glonów w sumpie i nie bawi się w wybarwianie wymagających spsów? Nie ma co gonić za cyferkami na siłę.
 4. Słony leszcz

  Akwarium morskie SPS - wersja mocno ekonomiczna

  Co to za acra? To tak w ramach dalszych prób identyfikacji tej mojej szczepeczki:-) Ta moja to właśnie taka, filetowe końcówki, bardziej cielista "stara tkanka", nawet polipy idealnie pasują Super foty
 5. Słony leszcz

  275l spod Kampinosu

  Na forum gdzieniegdzie można trafić na wypowiedzi, że tak mniej więcej po roku zbiornik zaczyna porządnie funkcjonować. Mój ma 1.5, i wg mnie nadal dojrzewa. Ale Ty nie myśl za bardzo tak o tym. Małymi kroczkami do przodu, dorzucaj życia i obserwuj. Dojrzewanie baniaka to nie jest jakiś beznadziejny okres, który trzeba po prostu przetrzymać, to też przecież jest ciekawe. A garstka glonów w jakimś zakamarku? Tym się nie przejmuj, jak długo nie zaczną dominować Ci całego akwarium. Ty co tydzień tak wszystko mierzysz? Łącznie z potasem, jodem i żelazem? Szacunek;-) Jak dla mnie, wyniki super i nie ma powodów do zmartwień.
 6. Słony leszcz

  Np pro aquaforest ?

  200ml wódki, 50 ml octu, łyżeczka cukru. Toż to stary indiański przepis Pożywki "firmowe" mają jeszcze różne polimery i inne bajery, więc to nie jest dokładnie vsv, ale vsv też działa dobrze
 7. Słony leszcz

  Nowe model AQUA ILLUMINATION w CoralHouse

  Pomijając już ton Twojej wypowiedzi oraz kulturę osobistą "przyjacielu", to zwyczajnie piszesz nie na temat. Tu jest mowa o lampie, nie o ekonomii, nie o samochodach, nie o kawiorze. Może pomyliłeś fora? Bez odbioru.
 8. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  No, mam nadzieję, że moja też kiedyś taka będzie:-) A teraz to trochę już nie rozumiem. Dawać tego balinga, czy nie? A z innych "ciekawostek"... jako że za oknem coraz chłodniej, to i u mnie temperatura poszła w dół do 25st
 9. Słony leszcz

  Nowe model AQUA ILLUMINATION w CoralHouse

  Jak producent wedle uznania (z kosmosu) ustala cenę, to jest ok, wolność rynku itd, a jak ktoś wyrazi opinię że ta cena jest nieadekwatna do realnej wartości produktu - "polska mentalność", zaglądanie do portfela i robienie z człowieka janusza. Zastanówcie się nad tym choć chwilę. Czy ja bronię producentowi taką cenę ustalać, klientom - kupować? Albo sklepowi - tak sprzedawać? Nie, twierdze tylko, że wg mnie cena jest wywindowana. I nie jest to kwestia, że mnie nie stać. To że mam, nie znaczy że mam wydawać na abstrakcyjnie przewartościowane produkty. Ale jeszcze raz powtórzę, jest to moje zdanie i nie mam zamiaru nikomu go narzucać.
 10. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  :-) I to mi właśnie przyświeca. Zdrowe zwierzaki przede wszystkim, ale też rozwój, nauka, zdobywanie nowych doświadczeń.... Wkurza mnie ta kostka, że mala, nieustawna, trudna w obsłudze i utrzymaniu... Ale też wydaj mi się, że na takim malutkim akwarium człowiek uczy się najszybciej. Tu każda akcja dość szybko powoduje reakcję, każdy błąd implikuje konsekwencje.
 11. Słony leszcz

  Sklep acropora w wawie

  Wygląda dobrze. Choć ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć, że taka z frachtu skała to też nie jest prosta sprawa. Trochę jak z kobietami. Niby wszystkie ładne, miłe i w ogóle, ale dopiero po fakcie okazuje się, co tam w duszy jej gra i jakie wady ma dama serca Twego;-) A algi wapienne to i na szybie wyrosną, jak się wystarczająco długo na szybkę poświeci... Tak czy inaczej, żywej skały nigdy bym przez internet nie kupił, bez obejrzenia, pomacania, powąchania....
 12. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  Taaaa... tak to się mówi przy n-tym baniaku;-)
 13. Słony leszcz

  Pierwsza kostka 64l z sumpem

  "gorgonia" nie lubi, jak na nią wieje bezpośrednio i nią szarpie za mocno. Ale sam przepływ jako taki lubi. U mnie takie gałązki bez tkanki pojawiały się w dwóch przypadkach: jak nią szarpało, albo kiedy ruch wody był za mały (raczej ta opcja zdarzala się częściej). Warto te kikuty obciąć od razu, żeby glony czy inny syf tam się nie czepiał. W każdym razie, teraz moja pseodogorgonia stoi w intensywnym przepływie, i jest puchata jak nigdy.
 14. Słony leszcz

  Sklep acropora w wawie

  Jaką oni skałę mają, to ręki nie dam. Obstawiam, że naturalną, ale długo odgazowywaną. Sarco tam na niej rosną jak dynie;-)
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.