Jump to content

Słony leszcz

Klubowicz
 • Content count

  852
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Słony leszcz

 1. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  To to Ci regulator zrobi, np taki właśnie STC-1000, czy jakiś dedykowany do akwarium, nie potrzeba arduino. Te bez "PWM" też raczej możesz PWM-em sterować, w końcu to silnik, sterowany napięciem. Z reguły mają trzeci przewód z sygnałem z informacją o obrotach, to można sobie zrobić sprzężenie zwrotne do precyzyjnej regulacji obrotów (kontroler podaje jakiś PWM na silnik, mierzy obroty rzeczywiste i odpowiednio modyfikuje sygnał PWM, aż obroty będą odpowiednie). I o to chodzi:-) Wiesz, wszystko jest niby proste, ale taki projekt "na początek" jest na wagę złota czasem. Także, jak masz coś i chcesz się tym podzielić, to publikuj, na pewno wiele osób chętnie skorzysta. Skoro programujesz, to chyba jesteś. A jak jeszcze działa, to już w ogóle czad, lepszy jesteś niż jakieś 50% studentów-programistów:-) Wg mnie - lepiej sump (o ile ktoś ma sump), bo jest schowany i lepiej to wygląda po prostu. Co do temperatury, to przecież masz obieg, który dość intensywnie miesza wodę pomiędzy akwarium głównym i sumpem, więc temperatura raczej będzie wyrównana wszędzie. Bym się nie przejmował za bardzo tym. A już jak zamontujesz czujnik temperatury też sumpie, to w ogóle problemu nie będzie żadnego.
 2. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  kostka aquael, czyli 35x35x40=49l teoretycznie (-skała, -piach, -~3l awaryjnie na zbiornik dolewki) zalane jakoś na początku kwietnia 5kg żywej skały 4,5kg żywego piasku świeża solanka Tropic Marin (ze sklepu) co tydzień podmianka 5l na red sea salt niebieskiej (w planie mieszanie różnych soli w podmianach) kaskada aquael fzn3 grzałka jeger 25W cyrkulacja jebao ow10 dolewka tunze osmolator nano światło aquael slim (czy jakoś tak) 5W 10k + 5W aktynika 20k (niestety jeszcze, ale jest w planie led DIY) filtracja: pełna kaskada siporaxu (tak ze ~1.3 litra mi weszło w koszyki) ślimaki: 2xbabylonia, 2xtrochus, 2xnasarius, 2xturbo, 1xtectus (1 zszedł), 1xastralium (1 zszedł), kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt (ciężko się doliczyć) małych jakichś (trudno rozpoznać, trochus lub turbo lub baylonia) krab 1xCalcinus Gaimardii, 1x pustelnik czerwononogi ryby: 1xgobiodon okinawae glony: nitkowate, caulerepy (lentillifera taka z kuleczkami, racemosa - taka z "listkami" w kształcie spodków), walonia (wszytko co najlepsze), wapienne jakieś gąbki, jakieś pąkle, jakieś ślimaki osiadłe (nie mam serca ich eksterminować, niech żyją skoro jeszcze nie ma korali, które mogły by drażnić niciami), wieloszczety (jakieś takie białe, jak im odbije to pływają po całym akwarium, aż wpadną w pompę niestety), różne małe robaczki/plankton korale: sinularia zielona, Brarierum ultra green odpieniacza brak (myślę nad zamontowaniem jakiejś kostki napowietrzającej na upały) korona + maskowanie kaskady i kablowiska z tyłu DIY (trochę spienionego pcv z odzysku, trochę farby akrylowej) w planie: jakiś bardziej żarłoczny krab ew więcej turbo, drugi okinawe, miękasy, jakiś ukwiał, jakaś euphyllia (ogólnie raczej falująco niż stercząco) w planie: porządniejsze oświetlenie w planie: doklejenie panelu filtracyjnego zamiast kaskady w planie: wentylatorek/ki chłodzące na upały w planie: jakaś porządna skrzynka na elektrykę (przedłużacze i rozgałęziacze już mi się dają we znaki) i panel z wyłącznikami od poszczególnych sprzętów (żeby nie trzeba było za wtyczki szarpać) cel: szkoleniowo/eksperymentalno/relaksacyjny widok od prawej (trochę inne ustawienie skały): widok enface: ze skosu: 2018-07-23 (z glonami1!!!!) paramety: no3 0 (nie mierzalne, salifert, 2018-07-23) po4 0 (nie mierzalne, salifert, 2018-07-23) KH 6.7 (salifert, 2018-07-25) Ca 370 (salifert, 2018-07-25) Mg 1230 (salifert, 2018-07-25) pH 8.4 (salifert, 2018-07-24) Temp 28 st C (2018-07-24) Gęstość 1.023 g/ml (spławik aqua medic, 2018-07-23) -> ~niecałe 35 PSU Prawdopodobnie spławik źle pokazuje karmienie: okinawe artemia 2/3xdziennie po dziobek, czasem krewetka koktajlowa dla balyloni/nasariusów/krabów
 3. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  Po wywaleniu węgla i podmiance widać wreszcie, że miękasy znów się pompują. Albo to efekt zanikania dino (bo znika:-). Tak czy inaczej, eksperyment z węglem zrobiony, ale z kolejnymi aplikacjami raczej się wstrzymam. Tak samo nie będę kombinował z wydłużaniem okresów pomiędzy podmianami. Może spróbuje mniejszą ilość podmieniać. Albo w ogóle jakieś małe i częste podmianki robić (np 1 litr co drugi dzień), ale to bym musiał jakiś sposób na dłuższe przechowywanie solanki (mieszanie, napowietrzanie) sobie ogarnąć. Co do dino - w sumie nic nie robiłem specjalnego. Odrobinę skróciłem czas świecenia (wcześniej trochę przesadziłem, tak mi się nowe światełko spodobało), przedmuchiwałem skałę i korale, wymieniałem watę. Czyli standardowo, dino samo przyszło po zmianie (światło) i samo odeszło, jak się akwarium przyzwyczaiło. Nie chciał bym zapeszyć, ale jakoś tak co raz bardziej glony w odwrocie. Niby są nadal, ale jakieś takie krótsze, mizerne, wypłowiałe. Oby... Zacząłem delikatnie dokarmiać jeżowce algami nori, bo trochę się o nie martwię, że tych włosowatych mają już nadmiar i taka dieta im szkodzić zaczyna. O dziwo, jak podjadły nori, to i włosowatymi żwawiej po skale buszują.
 4. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  Czyli ponad 5 stów za 6 wentylatorów, bez zasilacza, bez kontrolera, a do tego wentylatory 80mm, więc pewnie wysokie obroty = głośne. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi nawet o samą kwotę, ale są granice irracjonalnego windowania cen banalnych akcesoriów "do morskiego". I tu producent nie obroni się raczej nakładami poniesionymi na "dział rozwoju", "badania", "jakość" czy "specjalne materiały" (standardowe wentylatory + trochę plastiku). Kolega już ma regulator z wyjściem na chłodzenie, to po prostu wepnie tam zasilanie wentylatora i będzie miał sterowanie. Ja planuję użyć regulatora STC-1000 (typ podsunięty przez @silvia swego czasu), który też ma dwa wyjścia ("grzanie" i "chłodzenie"), więc oprócz wentylatorów podepnę tam też grzałkę, żeby mieć dodatkowe zabezpieczenie na wypadek padnięcia termostatu. Arduino - duże możliwości, można kombinować ze sterowaniem prędkością obrotową wentylatorów w zależności od temperatury. Jak zrobisz, to się podziel projektem i oprogramowaniem;-)
 5. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  Sam się muszę wziąć wreszcie i zmontować chłodzenie. Graty (wentylatory, zasilacz, regulator STC-1000) już ze dwa miesiące leżą w szufladzie i jakoś nie było kiedy się za to zabrać. A temperatury co raz wyższe się trafiają w ciepłe dni. Na razie jeszcze grzałka musi dogrzewać delikatnie, ale pewnie już nie długo...
 6. Słony leszcz

  Chłodzenie do 112l

  Co do wiatraczków, to najlepiej zainwestować (też niewielkie pieniądze) w dobry wentylator/y o większej średnicy, a niższych obrotach. Np 14-o centymetrowy wiatraczek AAB z linii "silent". Będzie praktycznie bezgłośny. Do tego zasilacz z regulowanym napięciem (taki do 12V), żeby ustawić sobie obroty wentylatora (żeby było cicho i nie dmuchało ani za mocno, ani za słabo). Jak masz już regulator temperatury z wyjściem na chłodzenie, to nic więcej już Ci nie potrzeba. Takie coś np: https://allegro.pl/oferta/aab-silent-force-14-15-lopatek-50-mocniejszy-8db-7495597662 + https://allegro.pl/oferta/zasilacz-regulowany-1v-3v-4-5v-6v-7-5v-9v-12v-1-2a-7311723541
 7. Słony leszcz

  80l glonarium

  Rewelacja!!! Takie baniaczki pokazują, jak bardzo różnorodna może być akwarystyka morska. Super, że wszystko tam żyje sobie w harmonii, widać masz "dobrą rękę". Pozostaje życzyć dalszych sukcesów i czekać na kolejne relacje z glonarium.
 8. Luzik:-) Ale ile ma chłop koleżanek na roku? A konkurencję jaką nieliczną?;-)
 9. Odklikane. A udostępnisz wyniki, w sensie takie statystyczne podsumowanie jakieś? Posiada to się samochód, albo psa, dzieci się wychowuje Fajny temat. Masa teraz jakichś różnych bzdur krąży w okół tematu szczepień, trochę widocznie edukacja społeczeństwa została zaniedbana. Jak byś szukał pomysłu na kolejną ankietę, to proponuję jeszcze sterydowe leki przeciwalergiczne, które ostatnio są ulubionym remedium na katar (również taki zwykły, "przeziębieniowy") u dzieci.
 10. Słony leszcz

  Ciągle spadające zasolenie wody

  Dobrze powiedziane. Potwierdzam z własnego doświadczenia, nie kupienie refraktometru od razu to był jeden z większych moich błędów początkującego.
 11. Słony leszcz

  64 litry Morskiej Nysy vol.2

  Napisz jak się sprawuje ten odpieniacz
 12. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  Woda może i kryształ, ale wszystko pokurczone po tym węglu. No ale podmianka dziś zrobiona, węgiel out, to może wróci do normy. Obecnie problem nr 1 - dino. Już mnie te gluty zaczynają wkurzać.
 13. Słony leszcz

  Mój mały ocean [320l]

  Oj dajcie człowiekowi spokój. Nie "pykło", bywa. Może mniejsze, a może tanganika. Najważniejsze, to nie robić nic wbrew sobie, na siłę. To ma być przyjemność, a nie droga krzyżowa.
 14. Słony leszcz

  Międzynarodowe Dni Akwarystyki 2019

  No a ja właśnie mam rzut kamieniem, a niestety już obstawiony jestem na ten weekend:-(
 15. Słony leszcz

  Sachem Tidal 110

  Weź opisz to dokładniej, bo pomysł bardzo ciekawy
 16. Słony leszcz

  Sachem Tidal 110

  Spoko. Sam się zastanawiałem swego czasu, ale są pilniejsze wydatki ciągle, a aquael na razie działa. A stronkę seachem'a to tak czy inaczej lubię sobie poprzeglądać, opisy produktów (sprzęt, chemia, media...). Całkiem konkretnie opisane mają, lepiej niż w większości sklepów, tyle że w inglisz.
 17. Słony leszcz

  Sachem Tidal 110

  Tu masz wszystko: https://www.seachem.com/tidal-110.php Piszą, że 29.5 cm ma "długości" i 9.5 cm miejsca między szyba a ścianą potrzebuje.
 18. Słony leszcz

  Wyniki Marinlab - co sugerujecie, jak wyglądają wyniki ?

  To nie powinieneś mieć 15ppm po membranie, no chyba że jakaś stara. Ale jak 4 miesiące ma, tyle co akwa, to podejrzane jest, że taki wynik. A nie wyschła Ci czasem? Albo nie zaciągnęła wody wstecznie z tej zużytej żywicy? Masz tam jakiś zawór zwrotny za membraną, albo zawór zwykły kulowy, pozwalający zabezpieczyć membranę przed wstecznym zassaniem wody lub powietrza? Polecam reefhub'a, masz tam to wszystko w miarę jasno wyjaśnione.
 19. Słony leszcz

  Międzynarodowe Dni Akwarystyki 2019

  A nie mogłeś wcześniej dać ten cynk?:-(
 20. Słony leszcz

  Wyniki Marinlab - co sugerujecie, jak wyglądają wyniki ?

  Prefiltry zmieniasz co pół roku, chyba że masz jakąś szczególna wodę typu: ze studni powierzchniowej (organika), ze starych rur (rdza w wodzie), mocno chlorowaną. Membranę wymieniasz jak jej sprawność spadnie poniżej 95-90%. Jak masz twardą wodę, częściej zmieniaj membranę. Przy lepszej wodzie wymiany co kilka lat zaledwie. Sprawność membrany liczysz tak: 100% - (TDS za membraną / TDS przed membraną) * 100%. W praktyce to wygląda tak, że jak zamontujesz nową membranę, przepłuczesz ja odpowiednio, to sprawdzasz jaki masz TDS za membraną, przed membraną, liczysz sobie sprawność (żeby ocenić jakość membrany). I jak potem TDS za membraną znacząco wzrośnie względem tego, co na początku miałeś, to znaczy że membrana do wymiany. No chyba, że coś tam w wodociągach pozmieniają i inna woda zacznie w rurach płynąć, to wtedy możesz sobie sprawność policzyć i to porównać. Jak sprawność spadnie wyraźnie - do wymiany. Żywicę zmieniasz najpóźniej jak zobaczysz po żywicy wynik TDS > 0. Tak na prawdę wymienić należałoby już wcześniej, bo taka żywica już przepuszczała, tylko TDS jeszcze nie pokazywał tego. Dlatego niektórzy (w tym ja) montują kolejną puszkę z żywicą. Nawet jak żywica z pierwszej puszce się zużyje, to i tak żywica w drugiej puszce to wyłapie. A jak po pierwszej żywicy będzie czysta RODI, to żywica w drugiej puszce nie będzie się zużywała, bo niczego nie będzie pochłaniała, czysta RODI będzie przez nią płynęła.
 21. Słony leszcz

  Test wody do oceny

  Glin ("aluminium") to prawie każdy ma przekroczony i jakichś specjalnych skutków negatywnych to nie powoduje. Np tu, żeby daleko nie szukać:
 22. Słony leszcz

  Lampa DIY LED 240W

  Bezpieczniej wziąć (skoro i tak będziesz kupował nowe) drivery na mniejszy prąd, żeby w sumie nie przekroczyć powiedzmy 6A. Diody przy mniejszym prądzie będą pracowały dłużej, będą miały wyższą sprawność (relatywnie więcej światła z wata mocy pobranej), mniej się będą grzały. Albo przy okazji rozejrzeć się za mocniejszym zasilaczem. Bo zabezpieczenie "nie będę ustawiał na 100%" może być dość zawodne. A taki przeciążony zasilacz może narobić różnych problemów, z których "niesprawna lampa" to raczej optymistyczny scenariusz.
 23. Słony leszcz

  Wyniki Marinlab - co sugerujecie, jak wyglądają wyniki ?

  Jak się nic złego nie dzieje, to po prostu podmiany rób i spadnie z czasem, jak RODI będziesz miał już ok. Można też węgiel aktywny dać, tak jak Fresz pisał. Co do osmozy, polecam: https://reefhub.pl/filtr-ro-di/ https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/ https://sklep.osmoza.pl/
 24. Słony leszcz

  Wyniki Marinlab - co sugerujecie, jak wyglądają wyniki ?

  Przy okazji, taki wynik po membranie to też nie najlepiej. Ja mam 3-4ppm po membranie. Jak masz 15, to żywica zużyje Ci się 5x szybciej niż u mnie. Ja ostatnio właśnie wymieniłem, po pół roku. Ale mało wody produkuję, ze 20 litrów tygodniowo, co daje jakieś 500 litrów z zasypu żywicy. To u Ciebie już po 100 litrach może być żywica do wymiany! O właśnie napisałem, kiedy Ty pisałeś pytanie:-) Jeszcze kwestia tego, co masz w kranie. U mnie całkiem dobrze, 150 ppm przed membraną mam. Membrana powinna przepuszczać nie więcej niż powiedzmy 5% zanieczyszczeń (sprawność 95%). Jak sprawność zbliża się do 90% - najwyższy czas na wymianę membrany (a najlepiej wcześniej, bo częstsze wymiany żywicy wychodzą drożej niż wymiana membrany). U mnie 3/150 -> 2%, czyli membrana jeszcze super.
 25. Słony leszcz

  Wyniki Marinlab - co sugerujecie, jak wyglądają wyniki ?

  A jeszcze trzeba mieć świadomość, że zanim po żywicy dostaniesz 001, to ona już od dawna przepuszcza. Nawet zakładając, że TDS pokazuje dokładny wynik, to 1ppm ~ 1mg/litr. Czyli woda może zawierać 0.49 mg/L np PO4 (czyli kosmos), albo ołowiu/miedzi/chromu/... (jeszcze większy kosmos), a TDS nadal pokaże 000. Jak się przejrzy tematy, to masa problemów ma źródło w nie wymienionej na czas żywicy, membranie, czy prefiltrach. Ostatnio nawet był temat z wysokim poziomem PO4 spowodowanym przez "RODI" zawierającą 0.2mg/L PO4.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.