Skocz do zawartości

Słony leszcz

Klubowicz
 • Zawartość

  685
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Słony leszcz

 1. kostka aquael, czyli 35x35x40=49l teoretycznie (-skała, -piach, -~3l awaryjnie na zbiornik dolewki) zalane jakoś na początku kwietnia 5kg żywej skały 4,5kg żywego piasku świeża solanka Tropic Marin (ze sklepu) co tydzień podmianka 5l na red sea salt niebieskiej (w planie mieszanie różnych soli w podmianach) kaskada aquael fzn3 grzałka jeger 25W cyrkulacja jebao ow10 dolewka tunze osmolator nano światło aquael slim (czy jakoś tak) 5W 10k + 5W aktynika 20k (niestety jeszcze, ale jest w planie led DIY) filtracja: pełna kaskada siporaxu (tak ze ~1.3 litra mi weszło w koszyki) ślimaki: 2xbabylonia, 2xtrochus, 2xnasarius, 2xturbo, 1xtectus (1 zszedł), 1xastralium (1 zszedł), kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt (ciężko się doliczyć) małych jakichś (trudno rozpoznać, trochus lub turbo lub baylonia) krab 1xCalcinus Gaimardii, 1x pustelnik czerwononogi ryby: 1xgobiodon okinawae glony: nitkowate, caulerepy (lentillifera taka z kuleczkami, racemosa - taka z "listkami" w kształcie spodków), walonia (wszytko co najlepsze), wapienne jakieś gąbki, jakieś pąkle, jakieś ślimaki osiadłe (nie mam serca ich eksterminować, niech żyją skoro jeszcze nie ma korali, które mogły by drażnić niciami), wieloszczety (jakieś takie białe, jak im odbije to pływają po całym akwarium, aż wpadną w pompę niestety), różne małe robaczki/plankton korale: sinularia zielona, Brarierum ultra green odpieniacza brak (myślę nad zamontowaniem jakiejś kostki napowietrzającej na upały) korona + maskowanie kaskady i kablowiska z tyłu DIY (trochę spienionego pcv z odzysku, trochę farby akrylowej) w planie: jakiś bardziej żarłoczny krab ew więcej turbo, drugi okinawe, miękasy, jakiś ukwiał, jakaś euphyllia (ogólnie raczej falująco niż stercząco) w planie: porządniejsze oświetlenie w planie: doklejenie panelu filtracyjnego zamiast kaskady w planie: wentylatorek/ki chłodzące na upały w planie: jakaś porządna skrzynka na elektrykę (przedłużacze i rozgałęziacze już mi się dają we znaki) i panel z wyłącznikami od poszczególnych sprzętów (żeby nie trzeba było za wtyczki szarpać) cel: szkoleniowo/eksperymentalno/relaksacyjny widok od prawej (trochę inne ustawienie skały): widok enface: ze skosu: 2018-07-23 (z glonami1!!!!) paramety: no3 0 (nie mierzalne, salifert, 2018-07-23) po4 0 (nie mierzalne, salifert, 2018-07-23) KH 6.7 (salifert, 2018-07-25) Ca 370 (salifert, 2018-07-25) Mg 1230 (salifert, 2018-07-25) pH 8.4 (salifert, 2018-07-24) Temp 28 st C (2018-07-24) Gęstość 1.023 g/ml (spławik aqua medic, 2018-07-23) -> ~niecałe 35 PSU Prawdopodobnie spławik źle pokazuje karmienie: okinawe artemia 2/3xdziennie po dziobek, czasem krewetka koktajlowa dla balyloni/nasariusów/krabów
 2. Słony leszcz

  fan kostka 64 L

  Zacząłem od spławika (za 40 zł, to może lepszy niż Twój;-), niby nawet sprawdzonego w sklepie. Potem dziwne rzeczy zaczęły wychodzić, niskie KH, niskie Ca, Mg...to co? Zasolenie niskie. Więc kupiłem super-ekstra-hiper-duper miernik elektroniczny, co prawda nie hankę (wtedy jeszcze nie było tych nowych), ale podobno w sklepie "na co dzień takim sprawdzają zasolenie w swoich zbiornikach". Wrażenia przeciętne, no ale pokazał faktycznie mniejsze zasolenie niż oczekiwałem. To podbiłem. Tylko jakoś tak dużo soli mi szło na wodę do podmianek (210g na 5 litrów wody, a wg pudełka powinno 191g powinno dać 35ppt), wiec nie do końca miałem zaufanie. W końcu ostatnio kupiłem refraktometr i płyn saliferta -> wyszło 38ppt. Na szczęście już doszedłem do ładu i mam założone 35ppt. Ale jest to przykład, żeby nie podejmować ŻADNYCH decyzji odnośnie zbiornika (szczególnie o korektach parametrów) nie mając 100% pewności co do zasolenia, bo można więcej szkody zrobić niż korzyści. Dlatego szczerze radzę, poczekaj na ten płyn. Tym bardziej, że kupiłeś chińczyka, więc może nie trzymać takiej samej dokładności na całym zakresie pomiarowym (oczywiście, może być też super, jak to z chińczykami) i to że skalibrowałeś na 0ppt nie musi znaczyć, że dobrze pokaże 35ppt.
 3. Słony leszcz

  fan kostka 64 L

  Też bym radził sprawdzić na płynie saliferta, zanim zaczniesz korygować zasolenie. Instrukcja instrukcją, ale jest też ogólna zasada, że przyrząd kalibruje się jak najbliżej oczekiwanego pomiaru. Ostatnio kupiłem H2Ocean i obydwa pomiary były zgodne (0 na RODI, 35 na salifercie), ale jakby jednak wyszedł rozjazd, to raczej trzymałbym się seliferta i kalibracji na 35ppt. A przy kalibracji to temperatura w pomieszczeniu i samego refraktometru (nie wody badanej) ma być określona (jak rozumiem 20 stopni u Ciebie). Temperatura wody (małej kropli na szkiełku) po kilu sekundach będzie taka sama jak temperatura refraktometru. Dlatego właśnie im cięższy refraktometr, tym lepiej, lepiej trzyma własną, stałą temperaturę w czasie pomiaru.
 4. Słony leszcz

  Nowość: Aqualighter MarineScape LED

  Należało by dodać jeszcze korale niefoto:-) Tylko że taka dyskusja nie ma sensu. Dla korali niefoto czy "sztucznych" to można sobie lampkę od roweru zawiesić i też wystarczy. Serio, brniecie w absurd
 5. Słony leszcz

  Nowość: Aqualighter MarineScape LED

  Właśnie chodzi o porównanie relacji jakości, mocy i ceny tego produktu, do innych produktów "oryginalnych". Żeby nie szukać daleko, lampa z Waszej ofert: https://www.akwarystyczny24.pl/aqua-trend-led-spectra-1--oswietlenie-led-z-funkcja-sterowania-p-6380.html, podobna cena, na akwarium ~200 litów w sumie za mała, no ale można powiedzieć, że na podstawowe życie wystarczy (ryby i korale miękkie). Można by przytoczyć jeszcze kilka przykładów produktów spoza Waszej ofert , ale nie chcę być złośliwy.
 6. Słony leszcz

  Co to za krab

  To może być Calcinus Gaimardii
 7. Słony leszcz

  Czy światło UV jest bezpieczne dla ryb?

  Jest trochę o szkodliwości dla ludzi, ale nigdzie za bardzo nie znalazłem info, czy ledy UV A, montowane powszechnie w lampach dla podbicia efektu fluo korali jakoś poważnie szkodzą rybom? U ludzi UV A jest o tyle niebezpieczne dla oka, że - w przeciwieństwie do niby bardziej szkodliwego UV B - swobodnie przenika przez rogówkę oka i niszczy soczewkę przy dłuższej ekspozycji. Ciekawy efekt uboczny operacji wymiany soczewki na sztuczną jest taki, że zaczyna się widzieć światło UV A. Więc wiadomo, nie patrzymy bezpośrednio na lampę (przy przejściu przez wodę i szybę większość światła UV A powinna zostać zatrzymana). A jak jest u ryb? Czy moja rybka nie oślepnie od ciągłego przebywania pod światłem UV A? Trochę po fakcie refleksja mnie naszła, bo właśnie zmontowałem lampę led, w której, idąc za przykładem innych, wrzuciłem 2x1W UV 369nm. Ktoś coś...?
 8. Słony leszcz

  Czy światło UV jest bezpieczne dla ryb?

  Jakby pleksa pochłaniała UV, to by korale nie świeciły pod tym światłem, tak sobie przynajmniej myślę. Ale to chodzi o filtr UV, taki do sterylizacji, z UV C. Led z zakresu 360-400nm to UV A, i to raczej bardzo bliski ultrafiolet.
 9. Słony leszcz

  Czy światło UV jest bezpieczne dla ryb?

  Mogę też po prostu wywalić diody UV i wlutować na ich miejsce RB lub fiolet. Ale nie o to chodzi przecież:-) Bardziej chodzi mi o obserwacje osób, co mają diody UV w lampach i używają ich już od dłuższego czasu, czy jakoś rybom to nie szkodzi. Bakterie zabija UV C.
 10. Słony leszcz

  Kostucha 64l - czas start

  U mnie 50W, ale ja mam mniejszą kosteczkę. Mam chyba ze 2 miesiące, wiec nie wypowiem się na temat trwałości, niezawodności itd... Zakładam, że grzałkę potrafią zrobić. Ale jeśli chodzi o trzymanie temperatury, to jest cudo. Ustawiłem 25 stopni i od tamtej pory zawsze jest 25 stopni, przynajmniej z dokładnością z jaką jestem w stanie to zmierzyć.
 11. Słony leszcz

  Nowość: Aqualighter MarineScape LED

  Człowiek słyszy cięgle te wszystkie żarty o kierowcach beemek, ale musi przeczytać coś takiego, żeby wreszcie przyznać, że coś w tym jednak jest. Serio porównujesz tę lampeczkę do X5? Dobrze, że nie do s-klasy. Temat idzie w buraki totalnie, skoro zaczynamy pisać o motoryzacji, więc chyba warto go skończyć.
 12. Słony leszcz

  Nowość: Aqualighter MarineScape LED

  No przecież jest uszczelka. Widać na zbliżeniach taką piankę (która pewnie pięknie pociągnie wilgoć do środka lampy) pomiędzy aluminiowym profilem i plastikową zaślepką. Przy okazji, na tych zbliżeniach widać jak zaślepka odstaje na dole i robi się szczelina (pewnie mniej niż 1mm ma szczelina, bo w końcu jest IP40). Generalnie, standard kiepskiego DIY. I niestety przykład, jak można przegiąć z marketingowym kitem.
 13. Słony leszcz

  Nowość: Aqualighter MarineScape LED

  30W do 90 cm akwarium?Ponad 30zł za 1W... no ale ma pilota
 14. Słony leszcz

  nemolight 18w

  Ja ostatnio złożyłem 30W, żadna filozofia. Praktycznie wszystko (profil aluminiowy, nóżki, pleksę, diody, drivery, wiatraki itp itd) kupisz na allegro, przycięte na wymiar. Fakt, w dwóch stówach się nie zmieścisz raczej. Raczej tak 2x tyle. Ale robisz sobie wtedy jak dusza zapragnie, niebieskie, białe, zielone, a nawet różowe jak masz gust taki. Generalnie jest dziura w rynku w oświetleniu dla takich małych solniczek. Co do sirusa, to nie mam, ale wszyscy chwalą. Sam się zastanawiałem mocno, ale w końcu poszedłem w diy. Wyluzuj. To ma być przyjemność, a nie kara. Jednemu idzie tak, innemu inaczej (u mnie np rok już mija, a nadal walczę z glonami włosowatymi), każdy zbiornik jest inny. Nie pchaj się od razu w akry czy inne wymagające korale, porozstawiaj miękasy, wpuść rybę, zamontuj niebieskie światło i ciesz się widokami jak z avatara (fluo:-). Wahasz się inwestować na razie, to dołóż tą rurkę aquaela aktyniczną za 70zł i też będzie ok. Nie każde akwarium musi być od razu małą fabryką, załadowaną spsami. A to są różne opinie. Jedni ograniczają świecenie (coś tam świecić jednak trzeba), inni z kolei świecą od razu docelowo, żeby potem nie mieć problemów przy zwiększaniu mocy światła.
 15. Słony leszcz

  nemolight 18w

  Miękie to i na aquaelowskim 10W będą rosły. Ale jak chcesz przyzwoite światło do kostki, to niestety tylko DIY. Gotowce to albo śmieszne mocne typu 5 czy 10W, albo cena zaporowa. Cena całkiem spoko patrząc na ceny sklepowe, ale lampka chyba nie specjalnie do morskiego. Białego więcej niż niebieskiego, a powinno być niebieskie/białe tak z 3/1. Równie dobrze możesz dołożyć 2x aquaelowskie ledy tube actinic 6W do tego co już masz i też będzie w miarę. Ale generalnie, chcesz mieć fajne światło w kostce to rób DIY.
 16. Słony leszcz

  fan kostka 64 L

  No, żebyś nie zakładał kolejnego tematu "mętna woda w akwarium". Ostatnio jakaś czarna seria. Nadgorliwość gorsza od faszyzmu. No i bio S jest bardziej skoncentrowane, do większych zbiorników. Do nano producent zaleca pro F. Ja tam wkraplam odrobinę vsv, taniej wychodzi niż pożywki. Co do briareum na tylnej szybce - lepiej to wygląda niż glony nie czyszczone czy jakieś tło. No i zawsze trochę więcej korali.Tylko nie tak wcale łatwo przykleić. Tzn, klei się normalnie kropelką, ale u mnie jeżowiec notorycznie ściągał szczepki z szyby. Jeszcze spróbuję kawałek samego briareum bez podstawiki przykleić.
 17. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  W niepełnym (bez białego) też całkiem fajnie wygląda na żywo. Dzięki temu, że połowa niebieskiego jest z diod "blue", a tylko połowa RB, kolorek jest taki przyjemnie niebieski, bardziej naturalny, a nie fioletowo-granatowy. Efekt - takie trochę głębsze strefy na rafie. Mnie się w każdym razie podoba. Ale ja chcę właśnie, żeby korale wystrzeliły, zagłodziły i zaciemniły glony. Teraz białego jest 6W, wcześniej było 5W, więc wiele nie przybyło. W sumie to i tak glony najlepiej rosły od strony okien, gdzie światło dzienne miały. Za to niebieskiego jest kilka razy więcej niż było, ale to chyba raczej korale (zooksantele) skorzystają bardziej niż zielenice. Bardziej to jakieś dino albo cyjano mogłoby wyskoczyć przy zwiększeniu udziału niebieskiego, ale liczę że kolejne plagi nie znajdą sobie miejsca w ekosystemie zdominowanym przez zielenice, które wysysają z wody wszystko (wyniki NO3 i PO4 niezmiennie 0. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to iluzja tylko:-). No tak przynajmniej kombinuję. Poza tym, na dole to już gorzej nie będzie. A na górze - będę obserwował, ale tu jeżowiec, krab i ślimaki opanowały już sytuację. Tak na prawdę to wszystko rozbija się teraz o kijowe ustawienie skały. Bardziej przewiewnego "gruzowiska" już nie jestem w stanie ustawić, żeby jako tako stabilnie stało. A i tak nie mogę tam cyrkulacji ustawić tak, żeby koralami nie szarpało za mocno, a syf wszędzie wymiatało. No i takie gruzowisko ułożone (nie klejone) dodatkowo sprawia, że ciężko mi rwać glony pod wodą, nie ryzykując rozpierniczenia całej tej sterty. A znów rwanie poza akwarium, przelewanie tej wody do miski, wyciąganie skały, odrywanie podstawek i na nowo klejenie... masakra, kilka (naście) godzin roboty i bajzel na pół pokoju, na co nie mogę sobie teraz pozwolić. Jak bym miał czas i spokój na taką operację, to bym raczej od razu skleił skałę w konstrukcję sztywną. W sumie to się zastanawiam, jak te wszystkie gruzowiska funkcjonują. Jak ostatnio wyciągnąłem skałę, żeby obskubać glony, to przeraziłem się ilością syfu, jaki się pod skałą nazbierał. No chyba że po prostu nie ruszają tego... ale to przecież musi kiedyś wybuchnąć. W każdym razie, teraz jak najmniejsza powierzchnia podparcia na podłożu. W zasadzie to bym całkiem zrezygnował z piachu, ale jakoś tak jeszcze nie mogę się pogodzić z wizją akwa bez piachu w mojej głowie.
 18. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  A tak to wygląda przy pełnym świetle. Glony na dole trzymają się mocno. Te wyżej tylko pojedyncze kępki zostały. Jakoś zwierzaki wolą obgryzać wyższe partie skały, a dól zapuszczają:-( Niestety wyraźnie widać "tęczowe" bliki, a w zasadzie zielone - ledów "cyjan" mi się zachciało. Na miękko i raczej mało spektakularne. Cokolwiek więcej korali dopiero jak skleję konstrukcję skalną, a to nie prędko nastąpi. Chyba dopiero jak się ciepło na dobre zrobi i wywiozę żonę z dzieciakami na któryś tydzień do teściów.
 19. Słony leszcz

  wentylatory

  Jakie wentylatory (rozmiar, wydajność) zastosować do chłodzenia w akwarium? Chodzi mi o takie zastosowania jak: 1. Chłodzenie lampy led 30W 2. Chłodzenie wody latem (nawiew na powierzchnię wody, akwarium 35x35x40 czyli 49L brutto, maks ze 40 netto) 3. Wentylację pod pokrywą/koroną z pokrywą na górze (jakby mi przyszło do głowy kiedyś przykryć koronę z góry). Podstawowe założenie, to ma być cicho, czyli raczej wolno obrotowe wiatraczki z poziomem hałasu rzędu 10db wchodzą w grę. Tak przeglądam sobie modele AAB różne i na jednym krańcu mam 14-o centymetrowy wentylator o wydajności do 100m3/h, na drugim - 4-o centymetrowy o wydajności 7m3/h. Niby można zaszaleć i wziąć ten największy, bo różnica w cenie nie jakaś znacząca. No ale żeby nie przekombinować i nie zrobić tornada:-) Niby można też napięciem zasilania skręcić moc, no ale nadal pozostają większe wymiary... Jednym słowem, jeśli wystarczy to 7m3/h, to lepiej by było użyć malutkiego wentylatorka, niż wielkiego na 1/10 jego mocy. Tak więc, pytanie do praktyków. Ile tego przepływu potrzeba do wymienionych zastosowań? Jakich wentylatorów najlepiej użyć?
 20. Słony leszcz

  Kostucha 64l - czas start

  Czyszczę, a przynajmniej czyściłem (teraz coraz mniej się chce i trochę też same ślimaki czyszczą). Z zarośnięciem to mi chodziło raczej, że akwarium zarośnie Ci koralami i nikt nie spojrzy na grzałkę na tylnej ściance. W RO to bym nie szalał. Jak trzeba było wyszorować, to normalnie pod kranem. A takie płukanie to w wodzie z podmianki (bakterie itp...). Z tego co ludzie piszą, to czyszczą raczej co kilka miesięcy, jak już widać spadek wydajności pomp itd... Ja też teraz grubsze sprzątanie to co kilka podmian dopiero robię, a tak normalnie to tylko 5 litrów do wiadra, wymiana waty, 5 litrów świeżej solanki do akwarium, i szlus. A, i 5 ml "speszjal blenda" jeszcze na koniec. Także, umieść grzałkę tak, żeby się w oczy nie rzucała, możesz sprawić sobie ewentualnie jakąś malutką (aquael ultra sobie obecne chwalę, niech się wcześniejszy jeger schowa) co się za skałą ładnie ukryje. A kaskadę zostaw w spokoju.
 21. Słony leszcz

  wentylatory

  Jakby ktoś pytał, to ten wentylator 14cm aab bardzo fajny. Przy nominalnym napięciu ciut go słychać (ale tylko odrobinę), po obniżeniu napięcia odrobinę już słychać jedynie delikatny szelest powietrza. Wydajności tak na oko nie czuć (wolne obroty i średnica duża), ale jest - lampa 30W bez dodatkowego radiatora wcześniej gorąca, teraz letnia zaledwie (i to przy odrobinę skręconej mocy wentylatora).
 22. Słony leszcz

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  A tak chwaliłem i się zje...ło W sensie tunze osmolator nano. Działał, działał, aż coś się popsuło i zaczął dolewać co chwilę po 10 sekund. dobrze, że w weekend, to przyuważyłem. To teraz na gwarancję do sklepu, a mnie czeka kilka tygodni dolewania z łapki Człowiek się do dobrego przyzwyczaja szybko. Poza tym to wszystko żyje, glony też. Zasolenie już prawie doprowadzone do porządku, ostatnio było już 36ppt. Zobaczymy co po dzisiejszej podmiance wyjdzie.
 23. Słony leszcz

  Kostucha 64l - czas start

  Fcuk The feng Shui. Zarosnie nie będzie widać. A grzałka w kaskadzie to ból tyłka za każdym razem, kiedy coś tam będziesz chciał zrobić.
 24. Słony leszcz

  Niskie kh

  zdecydowanie
 25. Słony leszcz

  Niskie kh

  Tylko przeczytaj skład (rozszyfrowując odpowiednie E). Istotne, żebyś miał wodorowęglan wapnia, a nie węglan wapnia, bo ten drugi Ci pH też popchnie mocno w górę. Prościej kupić kh buffer dedykowany. A ogólnie to bez paniki i nerwowych ruchów. Lepiej 3x przemyśleć niż zrobić coś pochopnie. W dojrzewającym akwarium cuda się dzieją, a jednak w końcu wychodzi to wszystko na prostą.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.