Jump to content

Trurl

Klubowicz
 • Content count

  113
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Pszczyna
 • Akwarium
  150 x 60 x 50h 590 l w obiegu

Recent Profile Visitors

346 profile views
 1. Trurl

  Płukanie mediów, kaskad itp.

  Pisałem w kontekście powyższej rozmowy. Pozostaje kwestia szczelności pomp - ale moim zdaniem, jeżeli obudowa pompy jest nieszczelna, to i solanka swoje zrobi.
 2. Trurl

  Płukanie mediów, kaskad itp.

  Ktoś niedawno pisał, że kwas octowy jest agresywny dla tworzyw sztucznych. Poniżej link do publikacji, gdzie badano oddziaływanie m.in. kwasu octowego na tworzywa polimerowe. Biorą pod uwagę, że próbki były moczone przez 21 dni, z badań wynika, że przemycie pompy octem nie powinno być w żaden sposób szkodliwe. https://www.wt.pw.edu.pl/content/download/2840/17261/file/Z98-art_12.pdf
 3. Trurl

  Jebao sw-2

  Raczej wymienią stojan, wymiana całej pompy to okres gwarancji biegnący na nowo. Mój cyrkulator został tak właśnie naprawiony.
 4. Trurl

  LEDy Aquael Retrofit do lamyp ATI 8x54 W

  Od lewej: AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Marine ATI Blue+ ATI Blue+ ATI Actinic ATI Purple+ ATI Blue+ ATI Actinic ATI Coral+ ATI Blue+ AquaEl Retrofit 18 W (54 W T5) Sunny
 5. Trurl

  Nowe, większe:)

  Dzięki!
 6. Trurl

  Nowe, większe:)

  Aiptasie też?
 7. Trurl

  LEDy Aquael Retrofit do lamyp ATI 8x54 W

  Może kwestia ustawień aparatu. To zdjęcie było robione komórką, muszę o robieniu zdjęć akwarium poczytać. Wrażenie jest faktycznie takie, że akwarium bardzo się rozjaśniło, efekt aktyniki (za dużo fioletu) zniknął, a kolory są naturalne.
 8. Ponieważ zachciało mi się blików, a mam lampę ATI 8x 54 W T5, która blików nie daje, postawiłem na budżetowe rozwiązanie. Do lampy dodałem dwie świetlówki Aquael Retorfit (Marine i Sunny). Świetlówki domontowałem po obydwu bokach lampy. Wygląda to tak: Efekt - najpierw sama lampa ATI T5, potem z dołączonymi belkami led (bliki ładnie widoczne): B
 9. Trurl

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Regulacja bez głównego zaworu nie sprawia większych trudności. Poziom wody w kominie stabilny. Nie musiałem ruszać ustawień wydajności pompy. Trochę bardziej skomplikowane jest ustawienie stosunku wody przepływającej przez odpieniacz i refugium, ale możliwe
 10. Trurl

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Gdzie planujesz spływ z rewizji? Do refugium czy do komory odpieniacza?
 11. Trurl

  Pół tony solanki... Omówienie projektu...

  Mam sump tego typu (z pompą pośrodku) i bardzo sobie chwalę. U mnie komory ustawione są w jednej linii - z lewej i prawej od pompy - bo taki baniak. Podstawowa różnica w porównaniu z Twoim projektem to miejsce rozdzielenia spływu. Mam trzy zawory na spływie. Ponieważ u mnie jest jeden spływ z trójnikiem rozdzielającym wodę na dwie części sumpa (refugium z DSB po lewej i część z odpieniaczem po prawej), powyżej trójnika mam zawór „główny”, potem mam osobne zawory na lewym i prawym odgałęzieniu. Bez tego głównego zaworu regulacja poziomu wody moim zdaniem może być trudniejsza. Jutro spróbuję ustawić poziom wody w kominie z otwartym zaworem głównym i napiszę, czy to duży problem.
 12. Trurl

  Brak jakichkolwiek odznak dojrzewania

  U mnie na początek wystarczyły glony. Nie dawałem wody z podmianek ani żywego piasku. Nie dostałem pasażerów na gapę (z wyjatkiem jednej Aiptasi w sumpie). Potem już tylko szczepki korali.
 13. Trurl

  Koralomania Akwarystyka Morska Łódź

  Faktycznie, przepraszam, zacytowałem nie Ciebie. Nie piszę tutaj bo mam niskie ego (jak niektórzy, lubiący krytykować) tylko, by inni uniknęli moich błędów. Ale gratuluję podejścia do sprzedaży - kasa ma się zgadzać, reszta nie ma znaczenia i można wciskać kit. Może (jeszcze?) nie wiesz, ale w dzisiejszych czasach to prosta droga do katastrofy w biznesie. I w tym sklepi kasa się pewnie zgadza - ja już tam jednak nie kupuję.
 14. Trurl

  Różnicówka - czy warto?

  Dzięki ponownie!
 15. Trurl

  Koralomania Akwarystyka Morska Łódź

  Czytaj ze zrozumieniem. Veliferium zaproponowano mi dodatkowo do pokolcy, które kupowałem. I potwierdzono, że do mojego zbiornika się nadaje. I podkreśliłem, że to był mój błąd. Nie widzę tematu do rozmowy - najpierw narzekasz na Pana Waldemara, a teraz bronisz sklepu, który tak samo postępuje? Miło mi, że moja wpadka jest ważniejsza dla Ciebie (widocznie lubisz krytykować) niż temat, który założyłeś.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.