Jump to content

Trurl

Klubowicz
 • Content count

  125
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Pszczyna
 • Akwarium
  150 x 60 x 50h 590 l w obiegu

Recent Profile Visitors

397 profile views
 1. Trurl

  e-rybka komentarze

  Byłem u nich wczoraj, z powodu cyfrowego poniedziałku mają (przynajmniej w Zabrzu) niezły młyn. Do mnie wszystko dochodziło bez opóźnień.
 2. @Słony leszcz też używam Read Sea i też solanka przygotowana wg. przepisu pokazuje 35 ppt. Nic nie zmieniam, przy okazji sprawdzę w innym sklepie.
 3. Moim zdaniem ICP (atomowa spektrometria emisyjna) nie mierzy zasolenia tylko skład pierwiastkowy...
 4. Dostałem wyniki ICP, z których wynika, że mam zasolenie 37 ppt. Staram się utrzymywać w akwarium 35 ppt i tak pokazuje mój refraktometr DD H2Ocean. Refraktometr kalibruję przy pomocy Refracto Check Saliferta i w dniu pobierania próbki był kalibrowany i wynik pomiaru to było 35 ppt. Ponieważ wynik ICP zaniepokoił mnie, pojechałem dzisiaj do sklepu, by sprawdzić kalibrację refraktometru. Przed sprawdzeniem na wodzie ze zbiornika sklepowego porozmawiałem ze obsługą i dowiedziałem się, że Refracto Check to solanka, nie woda morska, w związku z tym przekłamuje i nie należy go używać. Co mnie zdziwiło i szczerze mówiąc nie przekonało. Dokonanie sprawdzenia mojego refraktometru na wodzie w zbiorniku w sklepie wykazało jednak, że wg. obsługi przekłamuje on o - (minus) 2 ppt (woda, którą mierzyliśmy miała 32 ppt - sprawdzone chyba Milwaukee MA887, mój refraktometr pokazał 30 ppt) I tutaj mam wątpliwości i proszę o Waszą pomoc - czy spotkaliście się z pomyłkami wartości zasolenia w wynikach ICP (Marinlab)? W końcu oni też mierzą zasolenie pewnie refraktometrycznie. Czy próbka mogła odparować? Przesyłka w 24 godziny była w Brzesku, kolejnego dnia miałem wyniki... Czy faktycznie Refracto Check nie nadaje się do kalibracji???? Refraktometr DD wg. instrukcji należy kalibrować wodą RODI, ale obydwie kalibracje (roztworem kalibracyjnym i RODI) potwierdzają się. Z drugiej strony zarówno ICP jak i próba w sklepie pokazują, że jest przekłamanie -2 ppt. Jak żyć
 5. Trurl

  Przebicie prądu do wody.

  Możesz zastosować coś z poniższego artykułu: https://reefhub.pl/porazenie-pradem-w-akwarium/ Uwaga na przenośne przejściówki z zabezpieczeniem różnicowo prądowym - te, które ja znalazłem, nie przywracają zasilania automatycznie po przerwie w zasilaniu. Trzeba je załączyć ręcznie.
 6. Trurl

  Wiercenie w stelażu

  Moim zdaniem klejenie odpada (jeżeli stelaż aluminiowy - na takim ćwiczyłem). Usiłowałem przykleić katownik (od spodu stelaża - bez możliwości przykręcenia) - kleje płynny metal, płynny gwóźdź zawiodły pomimo informacji producenta, że kleja aluminium, powierzchnie odtłuszczone i zmatowane. Po kilku dniach katownik spadał z hukiem (w nocy ). Najlepszy okazał się jednak silikon - połaczenie i tak jest słabe, pomimo dużej powierzchni styku. Tak jak @dadario polecam wiercenie (otwory oczywiście o małej średnicy, u mnie 3 mm).
 7. Trurl

  Sterownik, komputer temperatury

  I dodatkowo - koledzy, którzy kupili opisują, że w dostawie była sonda wykonana z metalu (trzeba ją zabezpieczyć przed wodą morską - w cytowanym temacie są propozycje jak to zrobić). Ja w dostawie mam wersję z sondą "otuloną" tworzywem sztucznym.
 8. Trurl

  Sterownik, komputer temperatury

  Tutaj masz cały wątek na ten temat: W wątku jest opisane użycie STC1000, z jakim zasilaczem i jaką sondą.
 9. Trurl

  Ile trwa dzień na Waszych rafach?

  Świecę wg. zaleceń ATI (strona w USA https://www.atinorthamerica.com/ chwilowo nie działa): kanał 1 Actinic kanał 2 White 07:30 ON 09:30 ON 08:00 10% 10:00 10% 08:30 20% 10:30 30% 10:30 100% 12:00 100% 16:30 80% 14:30 80% 18:30 20% 16:30 30% 19:00 10% 17:00 10% 19:30 OFF 17:30 OFF 12 h 8 h
 10. Trurl

  Odrzucona reklamacja jebao RW-4

  W przypadku moich zakupów w T-Aqua z pompami otrzymałem informację, że gwarancja to 12 miesięcy, więc jeżeli też miałeś informację o gwarancji 12 miesięcy @Arrooss1 - w rozmowach z dostawca powinieneś moim zdaniem powoływać się na rękojmię - pisałeś, że pompa była zakupiona więcej niż 12 miesięcy. Ja bym nie odpuścił.
 11. Trurl

  Odrzucona reklamacja jebao RW-4

  Sprawdziłem moje pompy z T-Aqua. Domniemane plomby to zwykłe naklejki, nie mają typowych dla plomb cech (niemożność odklejenia bez uszkodzenia, numer, hologram). Na moim sterowniku plomba ledwo się trzyma - nawet gdyby odpadła, nie zwróciłbym na to uwagi. I nigdzie w dostawie nie mam informacji, że sprzęt jest plombowany i że zerwanie plomby (plomby? ) czymkolwiek skutkuje.
 12. Trurl

  Odrzucona reklamacja jebao RW-4

  Jak wygląda ta plomba? Jest na niej informacja typu „zerwanie skutkuje utratą gwarancji”? Czy w waunkach gwarancji jest informacja o plombie?
 13. Trurl

  Płukanie mediów, kaskad itp.

  Pisałem w kontekście powyższej rozmowy. Pozostaje kwestia szczelności pomp - ale moim zdaniem, jeżeli obudowa pompy jest nieszczelna, to i solanka swoje zrobi.
 14. Trurl

  Płukanie mediów, kaskad itp.

  Ktoś niedawno pisał, że kwas octowy jest agresywny dla tworzyw sztucznych. Poniżej link do publikacji, gdzie badano oddziaływanie m.in. kwasu octowego na tworzywa polimerowe. Biorą pod uwagę, że próbki były moczone przez 21 dni, z badań wynika, że przemycie pompy octem nie powinno być w żaden sposób szkodliwe. https://www.wt.pw.edu.pl/content/download/2840/17261/file/Z98-art_12.pdf
 15. Trurl

  Jebao sw-2

  Raczej wymienią stojan, wymiana całej pompy to okres gwarancji biegnący na nowo. Mój cyrkulator został tak właśnie naprawiony.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.