Jump to content

eXo

Klubowicz
 • Content count

  88
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Adrian
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Akwarium
  330L w obiegu

Recent Profile Visitors

298 profile views
 1. eXo

  Prawie Kostka 230l w obiegu

  Nie masz możliwości dostania się do przelotów w kominie? Przede wszystkim to zależy jak masz zrobioną hydrualikę. Jak masz łączniki to sprawdź wszystkie po kolei i delikatnie podokręcaj. Jeżeli hydraulikę masz na klejonych rurach PCV, to wyłącz obieg i przesmaruj od zewnątrz klejem wszystkie miejsca które były klejone. Klej do rur PCV dosyć szybko łapie, więc powinno szybko się uszczelnić. Nie ma chyba innego magicznego sposobu...
 2. eXo

  Było ciepłe lato...

  W lecie temp w baniaku 25-27*C, w najgorętsze dni dochodziło do 28*C. Klimy niestety jeszcze nie ma i w salonie gdzie stoi akwarium potrafiło być nawet 30*. 3/4 dnia rolety na oknach szczelnie zasłonięte + jeden mały wiatraczek w sumpie i obyło się bez strat.
 3. eXo

  Nagły skok no2

  Zdażyło mi się przekarmić, ale rosło przede wszystkim Po4 i No3...nigdy No2. Akwarium z tego co kojarzę wątki które czytałem, zalewane jakoś 1-2 miesiące temu i jak na "suchy" start chyba dosyć szybko zasiedlone?
 4. eXo

  Po raz trzeci: 393L+90l sump.

  Z Hanek warto przede wszystkim zakupić tą do PO4, 713 lub 736 dla niższego zakresu. Przy Kh czy Ca, wyniki testów Saliferta czy AF zazwyczaj pokrywały się u mnie z wynikami ICP, więc nie widziałem sensu żeby inwestować w te Hanki i reagenty do nich.
 5. eXo

  Chemia z AquaForest

  Super wiadomość. Te stare buteleczki rzeczywiście były tragiczne. Na 5 butelek po 10ml które mam obecnie na stanie, w trzech uszkodzeniu uległ dozownik (część plastiku z tą gumową końcówką zaczęła odchodzić od reszty), a czwartej nie idzie poprawnie zakręcić. Nie zużyłem ich nawet do połowy... Nowe buteleczki idzie poznać po białym zakraplaczu czy mają jeszcze jakieś cechy szczególne?
 6. eXo

  Po raz trzeci: 393L+90l sump.

  Może warto pomyśleć o ICP? Weryfikowałeś PO4 hanką czy rzeczywiście jest w okolicach 0? 7,5 miesiąca przy stabilnych głównych parametrach to chyba aż nadto by utrzymać przy życiu proste SPS/LPS.
 7. eXo

  eXo

 8. eXo

  Jak ułożyć skałę - Reef Aquascaping

  Nie lubię takich pojedyńczych filarów, więc jak dla mnie 2 i 6 zupełnie odpadają. 1 nieco ciężka wizualnie i jak ktoś wyżej wspomniał kojarzy się trochę z gruzowiskiem. Ze wszystkich powyższych najlepsze 3 i 4, ewentualnie 5.
 9. eXo

  Nemateleotris decora

  Decory i Magnifici mogą się zaszyć nawet na kilkanaście dni. Jak znalazła sobie miejsce w skale to bardzo dobrze, niech tam siedzi. Zaaklimatyzuje się i jeżeli nie masz w obsadzie nikogo kto będzie ją ganiał to na pewno wyjdzie.
 10. eXo

  Rozbudowa obsady (275L)

  Prośba o podanie propozycji ryb, które mógłbym bez większych obaw dorzucić do swojej obecnej obsady. Byłem strasznie napalony na chociaż jednego pokolca, ale mimo że jak na swój litraż zostawiłem sporo miejsca do pływania, to mam obawy że długość akwarium nawet dla Strigosusa (polecano go w sklepie) będzie nieco za mała. Nie chcę niepotrzebnie męczyć ryb i ani ich oddawać po kilku miesiącach jak zrobi im się za ciasno, w związku z tym pytanie do Was o konkretne propozycję. Akwarium 275L (330L obieg) 90x60x55, miks korali miękkich, LPS i SPS. Trochę skały jest + sporo miejsca do pływania od frontu i po środku akwarium. Obecni lokatorzy najwięcej czasu spędzają przy dnie lub na skale, a w toni i górnych partiach jest pusto. Obecna obsada: 2x Puellaris 2x Ocellaris 1x Pterapogon (chyba nie najlepiej się u mnie czuje w pojedynkę, więc noszę się z zamiarem dorzucenia mu towarzystwa lub zamiany na inną) 1x Synchiropus Moyeri (w planach dołożenie jeszcze jednego do pary) 1x Magnifica 1x Salarias Ramosus Obecna obsada dogaduje się świetnie, brak jest jakichkolwiek oznak agresji (Salarias/babki) i chciałbym żeby tak zostało. Do korali też jestem przywiązany, więc dobrze by było żeby nic ich nie zeżarło
 11. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  Jeżeli możesz, to bardzo chętnie je przytule i potestuje
 12. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  W poprzednim akwarium małego Kessila doświetlałem białą świetlówką Marine i wizualnie było bardzo słabo...białe światło było na tyle dominujące, że nawet kręcenie Kessilem nic nie pomagało, stąd też nie brałem jej nawet pod uwagę. Co do połaczenia dwóch rozmiarów świetlówek to też nad tym myślałem, tyle że będzie to rozwiązanie prawie 2x droższe (2 zestawy AquaLux), z większą ilością kabli do upchania. Mierzyłem i 2x39W wejść wejdzie - w koronie mam równo 90cm miejsca. Moje wątpliwości były bardziej odnośnie komina, nad którym będzie się "marnowało" część światła i które chyba szybciej zacznie zarastać różnymi glonami. Czyli Purple plus lepiej odpuścić?
 13. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  Prośba o poradę odnośnie oświetlenia... Akwarium 90x60x55cm, oświetlane dwoma Kessilami - A160WE i A360WE. Mniejszy z Kessili został przeniesiony z poprzedniego akwarium, wraz z całą konstrukcją skalną którą oświetlał. Większy został dołożony do "nowej" części akwa, co by mieć nieco więcej światła pod ewentualne SPS'sy. Planuję dołożyć jeszcze T5'tki w szklanych tubach i mam dwie opcję. 1. Dołożyć 2x39W, które wejdą mi na styk w koronę, ale jedna ze świetlówek będzie doświetlała komin. 2. Dołożyć 2x24W, które są znacznie krótsze. Tył wpasuje się idealnie i nie będzie zachodzić na komin, a przód wypośrodkuję. Niestety nie mam obecnie innej mozliwości montażu świetlówek, jak tylko w koronie...pytanie czy dołożenie 2x24W wystarczy? Obsadę korali mam mieszaną, z przewagą LPS'ów i kilkoma łatwiejszymi SPS'ami. Chciałbym dorzucić kilka SPS'ów w górnych partiach, w tym może jakąś łatwiejszą acrę. Drugie pytanie odnośnie doboru samych świetlówek. Od strony wizualnej preferuję akwaria wpadające w niebieski/fiolet (nie lubię zbyt jasnych i białych zbiorników). Oba Kessile mam ustawione na max. 35% barwy. Czy ATI Blue Plus i Purple Plus będzie ok?
 14. eXo

  Kostka 27l SPS, LPS i Miękkie

  Widziałem tą skałkę jakiś czas temu, jak buszowałem po sumpach w Trzmielu i miałem ją brać do siebie, bo wyglądała naprawdę ciekawie. Ostatecznie zmieniła mi się koncepcja i całe szczęście, bo u mnie mogłoby to by wyjść średnio, a u Ciebie pasuje idealnie
 15. eXo

  ARMX - akwarystyczna rewolucja?

  Estetyka nie jest tu może najważniejsza, ale fakt obudowa ze zdjęcia wygląda tragicznie. Jak wydruk z najtańszej chińszczyzny bez ustawień. Mam nadzieję, że chociaż użyto ABS-u lub podobnego filamentu, bo jeżeli jest to z PLA, to po dłuższej pracy w pobliżu sumpa te dolne warstwy się rozejdą...
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.