Jump to content

eXo

Klubowicz
 • Content count

  82
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Adrian
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Akwarium
  330L w obiegu

Recent Profile Visitors

266 profile views
 1. eXo

  eXo

 2. eXo

  Jak ułożyć skałę - Reef Aquascaping

  Nie lubię takich pojedyńczych filarów, więc jak dla mnie 2 i 6 zupełnie odpadają. 1 nieco ciężka wizualnie i jak ktoś wyżej wspomniał kojarzy się trochę z gruzowiskiem. Ze wszystkich powyższych najlepsze 3 i 4, ewentualnie 5.
 3. eXo

  Nemateleotris decora

  Decory i Magnifici mogą się zaszyć nawet na kilkanaście dni. Jak znalazła sobie miejsce w skale to bardzo dobrze, niech tam siedzi. Zaaklimatyzuje się i jeżeli nie masz w obsadzie nikogo kto będzie ją ganiał to na pewno wyjdzie.
 4. eXo

  Rozbudowa obsady (275L)

  Prośba o podanie propozycji ryb, które mógłbym bez większych obaw dorzucić do swojej obecnej obsady. Byłem strasznie napalony na chociaż jednego pokolca, ale mimo że jak na swój litraż zostawiłem sporo miejsca do pływania, to mam obawy że długość akwarium nawet dla Strigosusa (polecano go w sklepie) będzie nieco za mała. Nie chcę niepotrzebnie męczyć ryb i ani ich oddawać po kilku miesiącach jak zrobi im się za ciasno, w związku z tym pytanie do Was o konkretne propozycję. Akwarium 275L (330L obieg) 90x60x55, miks korali miękkich, LPS i SPS. Trochę skały jest + sporo miejsca do pływania od frontu i po środku akwarium. Obecni lokatorzy najwięcej czasu spędzają przy dnie lub na skale, a w toni i górnych partiach jest pusto. Obecna obsada: 2x Puellaris 2x Ocellaris 1x Pterapogon (chyba nie najlepiej się u mnie czuje w pojedynkę, więc noszę się z zamiarem dorzucenia mu towarzystwa lub zamiany na inną) 1x Synchiropus Moyeri (w planach dołożenie jeszcze jednego do pary) 1x Magnifica 1x Salarias Ramosus Obecna obsada dogaduje się świetnie, brak jest jakichkolwiek oznak agresji (Salarias/babki) i chciałbym żeby tak zostało. Do korali też jestem przywiązany, więc dobrze by było żeby nic ich nie zeżarło
 5. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  Jeżeli możesz, to bardzo chętnie je przytule i potestuje
 6. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  W poprzednim akwarium małego Kessila doświetlałem białą świetlówką Marine i wizualnie było bardzo słabo...białe światło było na tyle dominujące, że nawet kręcenie Kessilem nic nie pomagało, stąd też nie brałem jej nawet pod uwagę. Co do połaczenia dwóch rozmiarów świetlówek to też nad tym myślałem, tyle że będzie to rozwiązanie prawie 2x droższe (2 zestawy AquaLux), z większą ilością kabli do upchania. Mierzyłem i 2x39W wejść wejdzie - w koronie mam równo 90cm miejsca. Moje wątpliwości były bardziej odnośnie komina, nad którym będzie się "marnowało" część światła i które chyba szybciej zacznie zarastać różnymi glonami. Czyli Purple plus lepiej odpuścić?
 7. eXo

  Dołożenie T5 do LED

  Prośba o poradę odnośnie oświetlenia... Akwarium 90x60x55cm, oświetlane dwoma Kessilami - A160WE i A360WE. Mniejszy z Kessili został przeniesiony z poprzedniego akwarium, wraz z całą konstrukcją skalną którą oświetlał. Większy został dołożony do "nowej" części akwa, co by mieć nieco więcej światła pod ewentualne SPS'sy. Planuję dołożyć jeszcze T5'tki w szklanych tubach i mam dwie opcję. 1. Dołożyć 2x39W, które wejdą mi na styk w koronę, ale jedna ze świetlówek będzie doświetlała komin. 2. Dołożyć 2x24W, które są znacznie krótsze. Tył wpasuje się idealnie i nie będzie zachodzić na komin, a przód wypośrodkuję. Niestety nie mam obecnie innej mozliwości montażu świetlówek, jak tylko w koronie...pytanie czy dołożenie 2x24W wystarczy? Obsadę korali mam mieszaną, z przewagą LPS'ów i kilkoma łatwiejszymi SPS'ami. Chciałbym dorzucić kilka SPS'ów w górnych partiach, w tym może jakąś łatwiejszą acrę. Drugie pytanie odnośnie doboru samych świetlówek. Od strony wizualnej preferuję akwaria wpadające w niebieski/fiolet (nie lubię zbyt jasnych i białych zbiorników). Oba Kessile mam ustawione na max. 35% barwy. Czy ATI Blue Plus i Purple Plus będzie ok?
 8. eXo

  Kostka 27l Start

  Widziałem tą skałkę jakiś czas temu, jak buszowałem po sumpach w Trzmielu i miałem ją brać do siebie, bo wyglądała naprawdę ciekawie. Ostatecznie zmieniła mi się koncepcja i całe szczęście, bo u mnie mogłoby to by wyjść średnio, a u Ciebie pasuje idealnie
 9. eXo

  ARMX - akwarystyczna rewolucja?

  Estetyka nie jest tu może najważniejsza, ale fakt obudowa ze zdjęcia wygląda tragicznie. Jak wydruk z najtańszej chińszczyzny bez ustawień. Mam nadzieję, że chociaż użyto ABS-u lub podobnego filamentu, bo jeżeli jest to z PLA, to po dłuższej pracy w pobliżu sumpa te dolne warstwy się rozejdą...
 10. eXo

  Sens Sumpa

  Dokładnych wymiarów nie pamiętam, ale pierwsza komora była robiona pod odpieniacz Tunze 9001 (wchodził prawie na styk krótszym bokiem). Zmieściłem tam jeszcze grzałkę, zrzut i mały woreczek z węglem. Ostatnia komora byla pod wymiar pompy obiegowej (komora miała bodajże z 8 cm szerokości, tylko tyle by pompa nie dotykała szkła). Reszta miejsca była pod środkową komorę, w której trzymałem glony, odłamki żywej skały, matrixa/siporax i watę. Sumpa odpaliłem w drugim miesiącu działania akwarium. Kilka dni po podłączeniu obiegu, z akwarium zniknęło cyjano które powoli zaczynało mnie atakować i całość chodziła bez większych problemów przez kolejne ~8 miesięcy.
 11. eXo

  Sens Sumpa

  Do porzedniej kostki 50x50x63 miałem sumpa w postaci mniejszej kostki o wymiarach właśnie 40x40x40cm. Nawet tak mały sump znacznie ułatwiał pracę w akwarium. Jedyne co, to miałem 3 małe komory (spływ z odpieniaczem, media+refugium i powrót). Było trochę ciasno, ale działało :)
 12. eXo

  Zielony glon i kępki na szybie

  Dojrzewanie + ewentualnie podawane suple typu Energy/Amino itp. Jeżeli nie ma ich co konsumować (mało korali), to w tak młodym zbiorniku mogą sprzyjać glonom.
 13. Mały update - mija 25 dzień od przekładki. Od drugiego tygodnia miałem lekkie oznaki ponownego dojrzewania - wysyp okrzemków, które obecnie już w większości zanikły, połączony z zielonkawymi glonami nitkowatymi. Na jednej z małych skałek jest też chyba Bryopsis - mała, zwarta, zielona kępka, której nikt nie chce zjeść. Wszystkie glony pojawiły się wyłącznie na nowo dodanej skale, a "stara" zrobiła czystsza niż do tej pory. Korale wyglądają na zadowolone - na fioletowej Euphylii wyrasta nowa główka, a fluo się dzieli. Reszta korali napompowana :). Zielona Acra wczoraj zmieniła miejsce na nieco wyższe, niż to co jest na zdjęciu i od razu zyskała na mocniejszej barwie. Doszła też nowa szczepka Euphylii Glabrescens fluo i mała Acana. Jedyny problem miałem z Caulastreą, która nagle przestała sie pompować i wystawiać w nocy polipy. Winowajcą okazał się Gobiodon, który obrał ją sobie za swoje nowe lokum :/. Przeganianie go niestety nie przynosiło żadnego skutku, do tego błazenki przestały go tolerować i gdy się tylko zbliżył to go odganiały, więc niestety musiał opuścić akwarium. Na drugi dzień Caulastrea odżyła, a w miejsce Gobiodona wpuściłem innego bandytę - Salariasa Ramosusa. Ryba przepiękna i równie ciekawska co Gobiodon. Pływa dopiero lekko ponad tydzień, ale póki co dogaduje się z babkami i resztą obsady, cały dzień czyszcząc skałę i szyby z glonów. Dodatkowo doszedł jeszcze Pom Pom krab, którego niestety widziałem raptem dwa razy i planuję dorzucić kogoś, kto prewencyjnie będzie trzymał w ryzach valonie - mitrax, percnon lub mały borsuk. Poza ustawieniami telefonu, by zrobić jakieś normalne zdjęcie, w dalszym ciągu też walczę z optymalnym ustawieniem odpieniacza - albo nie wyrzuca do kubka nic albo zapełnia go zieloną wodą w 2-3 dni...
 14. Dziś mija 8 dni od przekładki. Poza marudzącą szczepką acry i połamaną montiporą, wszystko wygląda na zadowolone. Ryby od razu zajęły swoje stare miejscówki, a LPS'y spuchły bardziej niż zwykle - w szczególności Dunca i Euphyllia, która na drugi dzień zaczęła podział główki. W 3 dniu miałem delikatne oznaki cyjano, ale to raczej z racji źle ustawionej cyrkulacji i od 4 dnia okrzemki na nowej skale. Parametry z ostatniego pomiaru: Temp. 25*C Ph: 7.8 Kh: 10.4 (źle ustawione wężyki pompy podniosły Kh w ciągu 2 dni z 7.0...) Ca: 410 Mg: póki co nie mierzyłem No3: 0 Po4: 0.113 (z dnia na dzień spada) Zasolenie: 1.026 / 35ppt Podsumowując: Akwarium: 90x60x55 - klejone na zamówienie we wrocławskim Trzemielu. 3 szyby Opti 10mm, wzmocnienia wzdłużne, komin wewnętrzny (~330L w obiegu) Stelaż: ocynk na profilu 40mm zabudowany płytą meblową na magnesach + korona wykonana z tej samej płyty, klejona na kołki + elektryka na rozdzielnicy + hydrualika 25/32mm na zaworze bramowym Sump: 80x50x40, boki czarne+dno niebieskie, trzy komory - zrzut z odpieniaczem Aqua Medic Power Flotor L, refugium ze skałą i mediami, powrót z dolewką Pacific Sun Pompy: 2x Aqua Nova NWM4000 + Tunze 6020 + obiegówka Aqua Nova 4000 Oświetlenie: Kessil A160WE Tuna Blue + Kessil A360WE Tuna Blue Obsada: A. Ocellaris x2, Pterapogon K., N. Magnifica, V. Puellaris x2, Debelius, Kukhentali, Cadenati, Porcelanka + mix koralowy Plany: wymiana cyrkulacji na Glamorce GP-03 i zostawienie jednej AquaNovy, wyciszenie odpieniacza, dołożenie oświetlenia 2x54W T5 w szklanych rurach, filtr przepływowy na złoże/węgiel, rozbudowa obsady
 15. W końcu udało mi się w miarę go ustawić i zaczął wyrzucać pianę. Poziom zanurzenia to ok. 16-17 cm. Wszystko byłoby super, gdyby nie jego głośność. Pompa faktycznie jest cicha, ale tłumik z rana i w nocy, gdy w mieszkaniu jest cisza, doprowadza mnie do szału. Jest dużo głośniejszy niż obiegówka AquaNovy i wszystkie cyrkulacje razem wzięte. Czy jest jakiś sposób by go wyciszyć? Stelaż mam obudowany płytą meblową z częściowo otwartymi plecami i wygłuszenie całej konstrukcji jest dużo mniejsze niż pełnej, zamkniętej szafki.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.