Skocz do zawartości

eXo

Klubowicz
 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

 • Imię
  Adrian
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wrocław
 • Akwarium
  Glossy 135

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. eXo

  Światełko do kostki 60x50x50 która lampa?

  Mam słabszą A160WE Kessila nad kostką 50x50x63, wspomaganą przez 2x24T5 i kilka mniej wymagających SPS'ów. Może nie w zabójczym tempie, ale wszystkie rosną.
 2. eXo

  Zmiana oświetlenia w kostce

  U siebie doświetlam LEDy Juwelami T5 24W o długości ~42cm. Marine o barwie 15K i aktyniczna 20k.
 3. eXo

  Kessil WE160 kontra Sirius Nano

  Mam Kessila 160WE od jakiś 2-3 miesięcy w swojej kostce (50x50x63) i mogę z czystym sumieniem polecić. Bardzo dobrze doświetla dno dając przy tym fajne refleksy. Opcjonalny kontroler to jednak duża wygoda - daje m.in. możliwość płynnego programowania mocy i barwy światła oraz wspomniany wyżej tryb aklimatyzacji.
 4. eXo

  Spoty we Wrocławiu

  Jak coś będzie organizowane to ja bardzo chętnie
 5. eXo

  Glossy 135L - słona kostka

  Wężyk jest zaślepiony i umieszczony w pudełku pod wodą - wedle zaleceń producenta. W końcu się zebrałem by napisać nieco dłuższy post o wszystkich zmianach jakie zostały ostatnio poczynione... a było ich trochę. Po ponad 3,5 msc od startu zbiornik prezentuje się następująco: Akwarium: Glossy 135 50x50x65 - chyba jedyny element który pozostał bez zmian Filtracja: Reef pack 250 zasypany matrixem + sump 40x40x40 (3 komory; w środkowej trochę skały + siporax + glony) + pudełko przelewowe Tunze 1074.2 Oświetlenie: Kesil 160WE Tuna Blue + kontroler; Retrofit 10W Marine nad glonami w sumpie Pompy: 2x Aqua Nova NWM-4000 z kontrolerem w trybie falowania, skręcone na minimum; pompa obiegowa Aqua Nova N-MRC skręcona na 2-gi bieg Obsada: Ryby - 2x błazenki, Nemateleotris magnifica, Pterapogon kauderni Ekipa sanitarna - Paguristes cadenati, Lysmata debelius, Mitrax, Nassarius, Porcelanka, Korale - Cribrinopsis Crassa, Briareum, Sinularia Green, Sarcopython, Xenia Umbellata, Anthelia, Discosoma, Lobophytum Devils Hand, Rhodactis, Pseudogorgonia, Caulastrea fluo, Euphyllia paraancora fluo, Seriatopora, Montipory, Zoa Parametry: Temp. 24*C Zasolenie 1.025 pH 7.8 kH 7.4 No3 ~0 (niewykrywalne Salifertem) Po4 ~0 (niewykrywalne Salifertem) Ca 390 Mg 1290 Wszystkie korale żyją i mają się chyba w miarę dobrze. Wszystkie się pompują/polipują - przed zdjęciem nieco grzebałem w akwarium i Montipora strzeliła lekkiego focha, a Lobophytum chyba rośnie, bo od dwóch dni pompuje się, ale jest cały gładki i bez polipów. Z tego co zauważyłem najlepiej czują się chyba SPS'y, które od zmiany oświetlenia notują największe przyrosty w stosunku do krótkiego czasu jaki u mnie są. Reszta rośnie Powoli też zmieniam sól z AF Sea Salt na Reef Salt, co by jednak zacząć dostarczać nieco więcej pierwiastków przy podmianach. Z kwestii technicznych to pozostało mi jeszcze ogarnąć automatyczną dolewkę, bo jednak po otwarciu akwarium parowanie znacznie wzrosło i na dłuższą metę ręczne dolewanie jest bez sensu. Myślę jeszcze nad ostatecznym kształtem obsady. Niby są 4 rybki, ale Pterapogon i Magnifica, mimo że bardzo ładne, to są bardzo stateczne i powolne. Błazenki wprowadzają nieco ruchu, ale tylko w obrębie ukwiału - reszta toni, mimo że akwarium nie jest duże, to wydaje się być bardzo pusta. Wcześniej myślałem o dodaniu babki w parze z krewetką Randalli, ale one też raczej będą siedziały w jednym miejscu przy wykopanej jamce. Macie jakieś propozycję, co mógłbym dodać do obsady, tak by to wszystko ładnie ze sobą grało?
 6. eXo

  Glossy 135L - słona kostka

  Bać się nieco boję, ale miałem do wyboru albo przelew DYI z rurek albo pudełko i z tych które testowałem pasowało tylko Tunze 1074 - mam mało miejsca za tylną ścianą + grubość szkła na koronie to prawie 15mm. Doklejany panel niestety też odpadał ze względu na brak miejsca. Poki co chodzi z miesiąc i odpukać wszystko jest ok. Codziennie sprawdzam wężyk odpowietrzający i nie zauważyłem zbierającego się powietrza. Robiłem też symulację na wypadek awarii pompy/pudełka i w przypadku zapchania lub zapowietrzenia, woda z ostatniej przegrody znika w kilka sekund podnosząc nieco poziom wody w akwa i po chwili pracy "na sucho" kontroler zaczyna migać i odcina pompę.
 7. eXo

  Glossy 135L - słona kostka

  Mały update - mimo braku postów w akwarium działo się całkiem sporo. Przede wszystkim kolejne plagi - miks glonów zielonych i kilku odmian cyjano. Na szczęście ilość glonów/cyjano nie była jakoś szczególnie duża i od jakiś dwóch tygodni glonów prawie nie ma. Najwięcej zmian zaszło w kwestiach technicznych. Nie wytrzymałem i niecały miesiąc temu uruchomiłem małego sumpa w szafce, na pudełku przelewowym Tunze - żałuję że tak późno, bo to jednak baaardzo praktyczna rzecz . Dodatkowo zmianie uległo oświetlenie - wyleciały wszystkie rury i na pokładzie zawitała lampa Kessil 160WE. Przed świętami może się uda coś zdjęć zrobić, to wrzucę coś konkretnego...póki co taki mały sneak peak
 8. eXo

  Wybór lampy LED do kostki 50x50x63

  Na zdjęciach wygląda bardzo fajnie i taki efekt wizualny jeżeli chodzi o oświetlenie byłby dla mnie satysfakcjonujący. Jedyne obawy mam co do dna...u Ciebie w większości jest doświetlone - pytanie czy te moje dodatkowe 20 cm na wysokości nie zrobią zbyt dużej różnicy?
 9. eXo

  Wybór lampy LED do kostki 50x50x63

  Dzięki za wszystkie propozycję. AI Hydra wygląda bardzo fajnie i cenowo też by uszła, ale koszt uchwytu to jakieś nieporozumienie...prawie 500zł , a podwieszenie na linkach może być w moim przypadku nieco problematyczne. Nie chce też druciarstwa z dorabianiem uchwytu na własną rękę - już wystarczy, że obecne oświetlenie robiłem sam Z podanych wyżej skłaniam się póki co albo ku lampie Kessil a160we albo AI Prime HD. Kessil nieco tańszy, ale ze sterownikiem i uchwytem, robi się już nieco droższy od AI Prime. Czy któraś z tych dwóch będzie lepszym wyborem pod mój baniak? Czy to już tylko kwestia ceny i upodobań wizualnych?
 10. Po Nowym Roku planuje zmianę oświetlenia w swoim małym morszczaku. Na tą chwilę są Retrofity Aquaela połączone ze świetlówkami T5, jednak nie są one dla mnie ani praktyczne, ani odpowiednie wizualnie. Akwarium to kostka o wymiarach 50x50x63cm. Obecna obsada to w głównej mierze miękasy, jednak z czasem będę chciał przejść w stronę LPS + może jakieś mniej wymagające SPS. Budżet to max 1700-2000 zł. Najlepiej jakby była możliwość montażu na brzegu zbiornika, bez podwieszania. Czy możecie coś polecić odpowiedniego w tym zakresie?
 11. Postanowiłem odpalić niewielkiego sumpa i połączyć go z działającym już baniakiem. Jako, że nie posiadam komina/panelu to jedyną opcją było pudełko przelewowe i tym które udało mi się dopasować do swojego Glossy, było Tunze 1074. Niestety po włączeniu obiegu, okazało się, że pudełko, a dokładnie rura odprowadzająca wodę z pudełka do sumpa, strasznie hałasuje (słychać ściekającą wodę i bulgotanie). Jaka może być tego przyczyna i czy jest jakiś sposób na wyciszenie tego hałasu? Próbowałem regulować moc pompy obiegowej (Aqua Nova 2000 N-RMC), ale nie przyniosło to większych rezultatów. Pudełko kupione jako używka z doklejoną zwężką na wylocie z 40mm do 32mm. Odpływ 32mm leci w miarę prosto w dół do sumpa, z lekki kątem na wejściu do szafki i jest zanurzony na jakieś 4 cm w sumpie.
 12. Jak w temacie - poszukuję niewielkie, używane akwarium z przeznaczeniem na sumpa. Maksymalne wymiary jakie zmieszczę pod szafką to 40x40x40cm - rozważę inne, mniejsze propozycję. Najlepiej z Wrocławia lub okolic, chyba że ktoś chce wysłać kurierem.
 13. eXo

  Glossy 135L - słona kostka

  Pustelniki jednak żyją, a "zwłoki" to były jedynie ich wylinki. Wczoraj w nocy przyłapałem obu jak buszują po akwarium :). Zrobiłem kilka fotek...niestety telefonem. Na zdjęciach wyszedł taki trochę misz-masz, ale na żywo moim zdaniem wygląda to nieco lepiej. W ostatnim czasie kupiłem kilka korali jak i dostałem parę szczepek w prezencie...i póki co jeszcze nie wszystkie znalazły swoje miejsca docelowe. Jako, że to moje pierwsze kroki w morszczyźnie, sprawdzam które miejsce będzie odpowiednie dla danego koralowca i eksperymentuje z cyrkulacją. Wszelkie sugestie mile widziane :). Tak jak z początku myślałem, że ta jedna Tunze będzie aż nadto mieliła wodę, tak teraz powoli widzę, że tego ruchu jest nieco za mało. Lewa strona akwarium miała słabszy nurt i jest na niej zauważalnie więcej glonów (w tym chyba też odrobina cyjano). W związku z tym myślę nad dorzuceniem jeszcze jednej pompki, prawdopodobnie Jebao SW-2 z kontrolerem. Powoli też zaczynam żałować, że jednak nie mam sumpa :). Po Nowym Roku, jak budżet pozwoli to może spróbuję dać jakiś mały sump do szafki + pudełko przelewowe,
 14. eXo

  Glossy 135L - słona kostka

  W akwa przez ostatnie kilkanaście dni zaszło parę zmian, głównie jeżeli chodzi o obsadę, która przez najbliższy czas już raczej nie ulegnie zmianie. Zauważyłem małe różyczki Aiptasi, to tez wpuszczone zostały dwie krewetki Sedicaudaty. Na drugi dzień po Aiptasi nie było śladu :). Doszła też para małych błazenków, która po kilku dniach wzajemnego oswajania zamieszkała w niewielkim ukwiale Crassa. Niespodziewanie w prezencie dostałem też szczepkę Caulastrea Fluo. Na koniec doszły dwie sztuki pustelników Cadenati... i w związku z tymi ostatnimi mam pytanie. Czy wylinkę takiego czerwonego kraba można łatwo pomylić z jego zwłokami czy raczej powinna ona wyglądać podobnie jak u krewetki - przeźroczysta z lekkim zabarwieniem? Z krewetkami miałem już kiedyś sporo do czynienia i obie Sedicaudaty przeszły wczoraj u mnie wylinki. Kraby natomiast to dla mnie kompletna nowość i dzisiaj niestety znalazłem coś, co wygląda jak pozostałości po jednym z nich...wyglądało jak cały krab, bez muszli i odwłoka...po lekkim obruszeniu pęsetą zaczęło się rozpadać. W weekend wykonałem wszystkie pomiary. Z tego co widzę parametry typu ph, kh, Ca jak i Mg zaczynają mi lekko lecieć w dół. Jednocześnie zauważyłem że pojawia się coraz więcej glonów fioletowych/bordowych (wapienne?). I tu mam drugie pytanie... na jednej ze skał zaczął pojawiać się nalot nieco jaśniejszy od tych bordowo-fioletowych glonów, prawie że czerwony. Pierwsza myśl, czy to czasem nie początki cyjano, jednak sam glon przypomina bardziej nalot niż kożuch i...po zostawieniu wyłącznie światła aktynicznego zaczyna mocno odróżniać się od skały (prawie jakby świecił). Niestety nie widać tego na żadnym zdjęciu. Parametry wyglądają następująco: Temp. 26*C Ph: 7.9 No3: 20 Po4: 0.02-0.03 Kh: 7.7 Ca: 370 Mg: 1180 Zasolenie: 1.024 Poza krabami, wszystko wygląda na zdrowe - ryby, krewetki i ślimak żerują, a korale się pompują i gdzieniegdzie są zauważalne przyrosty. W wolnej chwili wrzucę aktualne fotki.
 15. eXo

  Glossy 135L - słona kostka

  Taki jegomość przyszedł do mnie na jednym z kawałków żywej skały, którą dokładałem do akwa. Czy jest w stanie ktoś go zidentyfikować? Czy to jakiś dzikus i lepiej się go pozbyć czy raczej nieszkodliwy? Na dniach chce wpuścić kraba Cadenati i nie chciałbym żeby go coś w nocy pocięło
×

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.